Ашық сабақ «Ою-өрнектермен таныстыру» Мектепалды даярлық тобы

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ «Ою-өрнектермен таныстыру» Мектепалды даярлық тобы

Материал туралы қысқаша түсінік
қазақ тілі мұғалімдерге әдістемелік көмек
Материалдың қысқаша нұсқасы

Курманкулова Асем Араповна

қазақ тілі мұғалімі

«Петушок» бөбекжай-бақшасы» МКҚК

Петропавл қаласы


Мектепалды даярлық тобында ұйымдастырылған іс-әрекеттің

технологиялық картасы


Білім беру саласы: «Қатынас, таным»

Ұйымдастырылған оқу іс-әрекет түрі: Қазақ тілі, айналамен танысу, бейнелеу өнері

Тақырыбы: «Ою-өрнектермен таныстыру»


Мақсаты: 1)Білімділік: оюдың түрлері, шығу тарихы туралы әңгімелесу, ою-өрнектер туралы мақал-мәтелдер жинау, сөздік қорларын байыту.

2)Дамытушылық: әдеби сөздік қорын молайту, дүниетанымын кеңейту, ою сызып, іскерлік дағдыларын қалыптастыру.

3)Тәрбиелік: қазақтың ұлттық ою-өрнектерімен таныстыра отыра, көркемдік талғамын қазақ өнеріне сүйіспеншілік сезімдерін тәрбиелеу.

Әдіс – тәсілдер: Көрсету, сұрақ-жауап, әңгімелеу, ойын.

Көрнекіліктер: суреттер, ою-өрнегі бар ыдыстар, ән-күй аспаптары, зергерлік бұйымдар.


Әрекет кезеңдері


Мұғалімнің іс-әрекеті

Балалардың іс- әрекеті

Мотивациялық

қозғаушы


Қуан, шаттан, алақай!

Қуанатын күн бүгін,

Күлімдеп күн шықты.

Қайырлы таң, қайырлы күн!

  • Жарайсыңдар, балалар! Біз сендермен күнмен амандастық, бір-бірімізбен амандастық, қараңдаршы, ал бізге бүгін қонақ келіпті. Мен онымен : «Сәлеметсің бе» деп амандасамын, ал сендер қалай амандасасыңдар?


  • Балалар, «Айсұлу» өзінің бір сырғасын жоғалтып алыпты. Оған екінші сырғасын тауып алуға, таба алмасақ жасауға көмектесеміз бе?

  • Ол үшін, ою-өрнектерді есімізге түсіріп алайық.

-Балалр, айналамыздағы заттарда нелер бейнеленген?

- Олар қандай?

-Ою-өрнектерді қалай жасауға болатынын білгілерің келеді ме?

-Онда, балалар, бүгін біз сендермен Айсұлуды алып шеберлер қаласына барамыз. Ол үшін ою-өрнектер туралы әңгімелесіп, олар қайда кездесетінін есімізге түсірейік.

Ертеде халқымыз тұтынған нәрселерінің бәрін оюмен әшекейлеп безендірген. Балалар, оюмен әшекейленген қандай заттарды білесіңдер?




  • Дұрыс айтасыңдар. Осылардың бәрі өнерлі шеберлердің қолынан шыққан. Ал енді шеберлер қаласына немен барамыз?


  • Жақсы, пойызбен барайық, тез жетерміз деп ойлаймын.

Чуһ- чуһ-чуһ-чуһ

Орманға біз барамыз,

Әсем әнді саламыз.

Бип-бип- пыш-пыш

Бірте, бірте тездейміз,

Тез жетуді көздейміз.

Чуһ- чуһ-чуһ-чуһ

Тосып қалды, сағынып,

Ормандағы бар аңдар.

Бип-бип- пыш-пыш

Қызық болды кеп қалдық,

  • Енді жайлап тоқтаймыз.

Балалар шеңберге тұрып жылы лебіздерін білдіреді.






-Сәлеметсіз бе



  • Әрине, көмектесеміз!

Балалар жайғасып отырады, жан-жақтарына қарайды.


  • Ою-өрнектер.


  • Әдемі.


  • Иә.







  • Үй мүліктер» (төсеніш, кілем)

  • Ұлттық киімдер (шапан, сәукеле, тақия)

  • Зергерлік бұйымдар (сақина, сырға, білезік), т.б.

  • Автобуспен

  • Ұшақпен,

  • Кемемен,

  • Пойызбен, т.б.


(Балалар поездің жүрісін қимылмен көрсете отырып, өлеңді айтады)

Іздену ұйымдастыру-

шысы
























Міне, біз сендермен Шеберлер қаласына да келіп қалдық.

(бөгет)

-Балалар, бізге қалаға кіру үшін «Тіл, өнер» туралы мақал-мәтел айтуымыз керек екен. Кім біледі, айта ғой, Айсұлуға көмектесеміз деп уәде беріп едік қой.




Бөгет ашылады. Шеберхана көрінеді. Қарсы алып шебер Розалия Вадалевна қарсы алады.


  • Сәлеметсіңдер ме, балалар, қайдан жүрсіңдер?




  • Айсұлуға не болды, көңілсіз ғой?







-Жарайсыңдар, балалар. Үйретейін, Но так как вы попали в волшебный»горд мастеров», вы превращаетесь в настоящих мастеров своего дела и сможете выполнить любую работу.





Балалардың жауабы

Жеті жұрттың тілін біл, Жеті түрлі білім біл.


Тіл – көңілдің кілті.


Шебердің қолы ортақ,

Шешеннің сөзі ортақ.


Өнерлінің қолы алтын.

Балалар амандасады.

.- Сәлеметсіз бе.

  • «Петушок» б/б келдік.

  • Айсұлуға көмектесуіміз керек.

  • Ол сырғасын жоғалтып алыпты, екіншісін жасап беруіміз керек.

  • Сізге көмекке келдік.







Рефлексивті- коррекциялаушы

- Рахмет сізге, Розалия Вадилевна, Айсұлудың көңілі көтеріліп қалды ғой.

- Балалар, шеберге не деу керек?

-Міне, балалар, біздің бақшаға қайтатын уақытымыз да келіп қалды. Шебермен қоштасайық.

- Сау болыңдар, балалар!


Чуһ- чуһ-чуһ-чуһ

Бақшаға біз барамыз,

Чуһ- чуһ-чуһ-чуһ

Әсем әнді саламы


Айсұлу:

-Рахмет, сендерге достарым. Мен сендерге ризамын. Менің де үйге қайтатын уақытым келді.

- Сау болыңдар, балалар. Көмектеріңді еш уақытта ұмытпаймын. (Айсұлу кетеді).

- Жарайсыңдар, балалар, осылай әрқашан бір-бірімізге көмектесуіміз керек. Балалар, сендер шаршаған шығарсыңдар, топтарыңа барып демалуларыңа болады.

- Кездескенше, Сау болыңдар!



  • Рахмет!


  • Сау болыңыз!




(Балалар шеңберге тұрып, өлеңді айтады)




(Балалар Айсұлумен қоштасады)

Сау бол! Кездескенше!









  • Сау болыңыз.


Күтілетін нәтиже:

Білуі: ою-өрнектерді қысқаша сипаттау, оларды ажырата білу.

Меңгеруі: мақал-мәтелдердің мағынасын түсіну,

Қолдана алады: Ою-өрнектерді сипаттау, оларды қайда кездестіріп, түрлерін ажыратып, жасай алады.



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
22.02.2021
959
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі