Фаультет: «Педагогика және психология және мәдениет» факультеті
Курсы: 2 курс
Сабақ нысаны: Ашық сабақ (Тәрбиелік іс шара)
Тақырып: Өзін – өзі тануды оқытудың аксиологиялық аспектілері
Құндылық – қиянат жасамау, дұрыс әрекет, сүйіспеншілік,тыныштық, ақиқат.
Қасиеттер- барлық дін мен мәдениетті құрметтеу, ой мен сөзбен, не болмаса іспен тірі жанға зиян келтірмеу, әлеуметтік әділеттілік, адам құқығы, адамдық асыл қасиеттерді игерту.
Магистрант: Сексенова К.Б Курс: 2 «Педагогика және психология мамандығы» ; Оқушылар саны – 10 (1 студент жұмыста)
|
Сабақ мақсаты: студенттерге барлық аксиологиялық аспектілер ұғымының рухани-адамгершілік құндылығы ретіндегі мәнін ашу. Олардың бойына рухани - адамгершілік қасиеттерді ұялату үшін мейірбан, ақылды, шыншыл, қайырымды, т. б. адамдық асыл қасиеттерді игерту Міндеттері:
|
Ресурстар:(құралдар, мәлiметтер) |
|
Сабақ барысы:
Студенттерге Психологиялық кеңестегі гуманистік бағыт тақырыбын оқып келу тапсырылды. Студенттер мәліметті баяндап, мазмұнын айтып бергеннен кейін, талдауға көшеміз (берген тапсырманы пысықтау мақсатында, еске түсіру мақсатында жүргізіледі). Студенттерге қойылатын сұрақтар:
|
Сабақ барысын талдау: |
Адамның басшысы - ақыл, шолушысы-ой, жетекшісі-талап, қорғаушысы-сабыр, сынаушысы-халық, таусылмайтыны-арман, ең қымбаттысы-ар сақтау, бәрінен ардақтысы-өмір сүру, соның ішінде ең тәттісі-сыйластық. Абай |
|
Таудың басында естімейтін(саңырау) ауыл болыпты. Ол шын мәнісінде сол тұрғындар саңырау болған жоқ, өйткені басқа дүние олар үшін жат болды. Осы ауылдың тұрғындары бір жанұядай өмір сүріп жүреді. Кішілер үлкендерді сыйлап, құрметтеді, ал ерлер өздерінің әйелдерін құрметтеді. Олардың сөйлеу мәнерінде өкініш, жек көрушілік, қайғы, мұң, көре алмаушылық, екіжүзділік деген жағымсыз қасиеттер болмады. Олар тіпті мұның не екендігін де білмеді. Олар дүниеге келерде күлкімен, дүниеден өткен кезге дейін күлкі ауыздарынан кетпейтін. Ер адамдар жігерлі, ал әйел болмысы нәзік болды. Балалар үлкендерге үй тұрмысына көмектесіп, ағаштардың басына шығып жеміс-жидектер теріп, таулы суға шомылатын. Ересектер балаларға құстардың, жануарлардың, өсімдіктердің тіліне үйрететін және олар үлкендерден көптеген мәліметтерді біліп үйренетін. Үлкендер мен балалар табиғатпен үйлесімділікте өмір сүреді. Кешкі уақыттарда оттың жанына жиналып, өздерінің күлкілерін жұлдыздарға жіберіп, әрқайсысы өзіне бір жұлдызды таңдап, сонымен бірге сырларын айтып, сөйлесетін. Олар жұлдыздардан аспан әлемінің заңдылықтары туралы, басқа планетаның тіршілігі жайлы біліп отыратын. Осылайша біршама уақыт өтеді. Бірде ауылға бөгде жерден бір адам келіп, «Мен мұғаліммін» деп жар салады. Келген жат адамды барлығы қуана карсы алады. Олар өз балаларын аманат етіп, үмітпенен тапсырып, мұғалім балаларға қажетті білімді игертіп, көп нәрсеге үйретеді деп ойлайды. Бірақ олар сол мүғалімді көре сала: «Не себепті ол күлмейді екен? Бұл қалайша ?» деген сұрақтар туындады. Сонымен мұғалім балаларды оқытуға кіріседі. Осылайша біраз уақыт өтеді, үлкендердің барлығы балаларының мінездері , жүріс – тұрыстары, тіпті өздерін өзгертіп тастағандай болып көрінеді. Балалар жиі бір - бірімен ұрысып, заттарын ұрлап , тартып, өтірік айтуға үйренді. Олардың жүздерінен бұрынғы таза, қарапайым күлкілері кетеді. Ал ересектер мұның дұрыс, бұрыстығын білмеді, себебі олар «жаман» деген сөздің не екендігін білген жоқ. Олар өте сенімшіл болып, осы мұғалімнің үйреткені дұрыс білім шығар деп ойлайды. Бірнеше жылдар өтеді. Балалар ер жетеді, олардың өмірлері өзгерді. Өздерінің жеке меншік шекараларын қойып, қоршап, жұлдыздарға сенуді қойды. Олар бір – біріне сенуден қалды. Құстардың, жануарлардың, өсімдіктердің тілдерін ұмытты. Әркім өзінің аспан әлеміндегі жұлдыздарын жоғалтты. Бірақ олардың үйлерінде теледидар, көліктер, компьютерлер, ұялы телефондар пайда болды. Адамдар өздерінің жарқыраған күлкілерін ұмытты, бірақ өтірік, қатал күлкіні үйреніп алды. Осы өмірдің өзгерісіне жат елден келген, осы уақытқа дейін күле алмаған мұғалім мақтана қарап тұрып: «Мен бұл адамдарды жаңа өркениетке бейімдедім» деп ойлайды. БЕЙНЕ ФИЛЬМ.
|
|
Студенттерді 3 топқа бөлу. Әр топ интерактивті тақтадан ұяшық таңдап, қай ғалымның ұлағатты сөзін сурет бойынша бейлнелейтінін біліп алады. Бір топ басқа топтарға салынған суретті көрсетеді, ал олар сол бейне бойынша нақыл сөзді құрастырып, айту шарт.
Кун Фу Сзы (Конфуций)
|
|
1.Жаным-ау қарайсың мөлдіреп, көз моншағым Сен ғана айтатын елжіреп, сөзді аңсадым О менің жүрегім, жүрегім әппақ арым Мен үшін жайқалған гүл едің бақта жаным ҚАЙЫРМАСЫ: Арманым мені аяла, аяла тағы аяла, Жанымның бағын саяла, сағынғаным Арманым мені аяла, аяла тағы аяла, Жанымның бағын саяла, жаным жаным 2. От сезім алаулап көзіңде, жүрші алдымда Мен сүйген мөп-мөлдір сезімге, кір шалдырма О менің жүрегім, жүрегім алып ұшқан Сол жүрек тапқандай бір емін сағыныштан |
|
Бейне фильм Жүректен жүрекке: Енді өздеріңнін жақындарыңа мына күннің көзі сияқты жылулықтарыңды бере отырып, жүректеріңнен шыққан жылы, қол ұшын беру сияқты адамгершілік қасиеттер бойларыңа дарысын деп тілеймін. Алдарыңдағы шуақтарға асыл сөздерді айта отырып жүрекшені ілейік.
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Өзін өзі тануды оқытудың аксиологиялық аспектілері 1 курс
Ашық сабақ Өзін өзі тануды оқытудың аксиологиялық аспектілері 1 курс
Фаультет: «Педагогика және психология және мәдениет» факультеті
Курсы: 2 курс
Сабақ нысаны: Ашық сабақ (Тәрбиелік іс шара)
Тақырып: Өзін – өзі тануды оқытудың аксиологиялық аспектілері
Құндылық – қиянат жасамау, дұрыс әрекет, сүйіспеншілік,тыныштық, ақиқат.
Қасиеттер- барлық дін мен мәдениетті құрметтеу, ой мен сөзбен, не болмаса іспен тірі жанға зиян келтірмеу, әлеуметтік әділеттілік, адам құқығы, адамдық асыл қасиеттерді игерту.
Магистрант: Сексенова К.Б Курс: 2 «Педагогика және психология мамандығы» ; Оқушылар саны – 10 (1 студент жұмыста)
|
Сабақ мақсаты: студенттерге барлық аксиологиялық аспектілер ұғымының рухани-адамгершілік құндылығы ретіндегі мәнін ашу. Олардың бойына рухани - адамгершілік қасиеттерді ұялату үшін мейірбан, ақылды, шыншыл, қайырымды, т. б. адамдық асыл қасиеттерді игерту Міндеттері:
|
Ресурстар:(құралдар, мәлiметтер) |
|
Сабақ барысы:
Студенттерге Психологиялық кеңестегі гуманистік бағыт тақырыбын оқып келу тапсырылды. Студенттер мәліметті баяндап, мазмұнын айтып бергеннен кейін, талдауға көшеміз (берген тапсырманы пысықтау мақсатында, еске түсіру мақсатында жүргізіледі). Студенттерге қойылатын сұрақтар:
|
Сабақ барысын талдау: |
Адамның басшысы - ақыл, шолушысы-ой, жетекшісі-талап, қорғаушысы-сабыр, сынаушысы-халық, таусылмайтыны-арман, ең қымбаттысы-ар сақтау, бәрінен ардақтысы-өмір сүру, соның ішінде ең тәттісі-сыйластық. Абай |
|
Таудың басында естімейтін(саңырау) ауыл болыпты. Ол шын мәнісінде сол тұрғындар саңырау болған жоқ, өйткені басқа дүние олар үшін жат болды. Осы ауылдың тұрғындары бір жанұядай өмір сүріп жүреді. Кішілер үлкендерді сыйлап, құрметтеді, ал ерлер өздерінің әйелдерін құрметтеді. Олардың сөйлеу мәнерінде өкініш, жек көрушілік, қайғы, мұң, көре алмаушылық, екіжүзділік деген жағымсыз қасиеттер болмады. Олар тіпті мұның не екендігін де білмеді. Олар дүниеге келерде күлкімен, дүниеден өткен кезге дейін күлкі ауыздарынан кетпейтін. Ер адамдар жігерлі, ал әйел болмысы нәзік болды. Балалар үлкендерге үй тұрмысына көмектесіп, ағаштардың басына шығып жеміс-жидектер теріп, таулы суға шомылатын. Ересектер балаларға құстардың, жануарлардың, өсімдіктердің тіліне үйрететін және олар үлкендерден көптеген мәліметтерді біліп үйренетін. Үлкендер мен балалар табиғатпен үйлесімділікте өмір сүреді. Кешкі уақыттарда оттың жанына жиналып, өздерінің күлкілерін жұлдыздарға жіберіп, әрқайсысы өзіне бір жұлдызды таңдап, сонымен бірге сырларын айтып, сөйлесетін. Олар жұлдыздардан аспан әлемінің заңдылықтары туралы, басқа планетаның тіршілігі жайлы біліп отыратын. Осылайша біршама уақыт өтеді. Бірде ауылға бөгде жерден бір адам келіп, «Мен мұғаліммін» деп жар салады. Келген жат адамды барлығы қуана карсы алады. Олар өз балаларын аманат етіп, үмітпенен тапсырып, мұғалім балаларға қажетті білімді игертіп, көп нәрсеге үйретеді деп ойлайды. Бірақ олар сол мүғалімді көре сала: «Не себепті ол күлмейді екен? Бұл қалайша ?» деген сұрақтар туындады. Сонымен мұғалім балаларды оқытуға кіріседі. Осылайша біраз уақыт өтеді, үлкендердің барлығы балаларының мінездері , жүріс – тұрыстары, тіпті өздерін өзгертіп тастағандай болып көрінеді. Балалар жиі бір - бірімен ұрысып, заттарын ұрлап , тартып, өтірік айтуға үйренді. Олардың жүздерінен бұрынғы таза, қарапайым күлкілері кетеді. Ал ересектер мұның дұрыс, бұрыстығын білмеді, себебі олар «жаман» деген сөздің не екендігін білген жоқ. Олар өте сенімшіл болып, осы мұғалімнің үйреткені дұрыс білім шығар деп ойлайды. Бірнеше жылдар өтеді. Балалар ер жетеді, олардың өмірлері өзгерді. Өздерінің жеке меншік шекараларын қойып, қоршап, жұлдыздарға сенуді қойды. Олар бір – біріне сенуден қалды. Құстардың, жануарлардың, өсімдіктердің тілдерін ұмытты. Әркім өзінің аспан әлеміндегі жұлдыздарын жоғалтты. Бірақ олардың үйлерінде теледидар, көліктер, компьютерлер, ұялы телефондар пайда болды. Адамдар өздерінің жарқыраған күлкілерін ұмытты, бірақ өтірік, қатал күлкіні үйреніп алды. Осы өмірдің өзгерісіне жат елден келген, осы уақытқа дейін күле алмаған мұғалім мақтана қарап тұрып: «Мен бұл адамдарды жаңа өркениетке бейімдедім» деп ойлайды. БЕЙНЕ ФИЛЬМ.
|
|
Студенттерді 3 топқа бөлу. Әр топ интерактивті тақтадан ұяшық таңдап, қай ғалымның ұлағатты сөзін сурет бойынша бейлнелейтінін біліп алады. Бір топ басқа топтарға салынған суретті көрсетеді, ал олар сол бейне бойынша нақыл сөзді құрастырып, айту шарт.
Кун Фу Сзы (Конфуций)
|
|
1.Жаным-ау қарайсың мөлдіреп, көз моншағым Сен ғана айтатын елжіреп, сөзді аңсадым О менің жүрегім, жүрегім әппақ арым Мен үшін жайқалған гүл едің бақта жаным ҚАЙЫРМАСЫ: Арманым мені аяла, аяла тағы аяла, Жанымның бағын саяла, сағынғаным Арманым мені аяла, аяла тағы аяла, Жанымның бағын саяла, жаным жаным 2. От сезім алаулап көзіңде, жүрші алдымда Мен сүйген мөп-мөлдір сезімге, кір шалдырма О менің жүрегім, жүрегім алып ұшқан Сол жүрек тапқандай бір емін сағыныштан |
|
Бейне фильм Жүректен жүрекке: Енді өздеріңнін жақындарыңа мына күннің көзі сияқты жылулықтарыңды бере отырып, жүректеріңнен шыққан жылы, қол ұшын беру сияқты адамгершілік қасиеттер бойларыңа дарысын деп тілеймін. Алдарыңдағы шуақтарға асыл сөздерді айта отырып жүрекшені ілейік.
|
|
шағым қалдыра аласыз













