Материалдар / Ашық сабақ «Перпендикуляр және паралель түзулер» 4 «А»класс

Ашық сабақ «Перпендикуляр және паралель түзулер» 4 «А»класс

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жоғары деңгейде өтті.Бастауыш класс мұғалімдеріне көмек ретінде жариялап отырмын.
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады



Ақтөбе қаласының №57 жалпы білім беретін орта мектебі







А ш ы қ с а б а қ



Тақырыбы:

«Перпендикуляр және паралель түзулер»



4 «А»класс



Өткізген:Мамбетова.А.А.













2016-2017 оқу жылы




Сыныбы:

4-сынып 

Пәні

Математика

Сабақтың тақырыбы:

Перпендикуляр және параллель түзулер 

Сабақтың мақсаты:


Оқушыларды параллель және перпендикуляр түзулер жайлы алғашқы ұғымдар қалыптастыру. Оқушылардың алған білімдерін күнделікті өмірде пайдалану дағдыларын қалыптастыру, шапшаңдыққа, мақсатына жетуге ұмтылдыру, тапқырлыққа, іздемпаздыққа, өздігінен жұмыс істеуге тәрбиелеу. 

Күтілетін нәтиже:

- Перпендикуляр және параллель түзулер 
-Түзулерді бір-бірінен ажырата алады, сызуды үйренеді, мағлұмат алады; 
- Өз ойларын еркін жеткізуге тырысады; 
- Шығармашылық тапсырмалар арқылы ой-қиялдары дамиды; 
- Топпен жұмыс істеуге үйренеді. 

Сабақтың типі:

Жаңа білім меңгерту

Сабақта қолданылатын педагогикалық технологиялар:

Таныстырылым, кесте, перпендикуляр және

параллель түзулердің сызбасы 

Стратегиялар:

«Ой қозғау», «Білім» шыршасы, «Үш шапалақ», «Венн диаграммасы»әдістері 

Оқыту құралдары:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының әрекеті

І.Ұйымдастыру бөлімі. Психологиялық дайындық

3 мин



-Түзу сызықпен бір-бірімізге қарама-қарсы тұрамыз

Сыйлық қорабын ұсынады Жаңа жылдың ерекше тілегі

Топтарға бөліну . 
• 1-топ- «Шырша»
• 2-топ- «Ақшақар» 
• 3-топ- «Жаңа жыл 2017» 

Оқушылар  бір-біріне қарама-қарсы тұрады

Сыйлық қорабынан бир сыйлық таңдап алады да, оны қарама қарсы тұрған балаға жаңа жыл тілегін айтып,ұсынады

Әр оқушы өзіне тиесілі орнына отырады, топ басшыларын- Аяз аталарың сайлайды

Топ Аяз аталары Бағалау парағы бойынша өз топ мүшелерін бақылап,соңында сыйлықтар таратады

Үй жұмысын тексеру.

3 мин

138 бет, №9 «Қонаққа бару» стратегиясы 

6740 50

51129 375

2456 9909






Әр топтан 1 оқушыдан жауап береді. 



«Ой қозғау»


3мин



















5 мин




















Жаңа ақпарат 

5 мин















Сабақты бекіту 
5 мин


-Балалар,бүгін біз шеңберге турмай қалай тұрдық?

-Бүгін не туралы айтамыз деп ойлайсыңдар?

Сабақтың тақырыбы: Перпендикуляр және параллель түзулер 

Күн жадын дәптерге жазу



Логикалық тапсырма

Аудиожазба

1топ -Бөлменің төрт бұрышында бір-бір мысықтан отыр.Әр мысықтың алдында үш мысықтан отыр. Барлығы бөлмеде неше мысық бар?

2топ –Шешесі балаларына 10 шоколадты бөліп,қыздарына үш-үштен ,ұлдарына екі-екіден берді.Қыздар нешеу,ұлдар нешеу екенін тап.

3 топ- менің ақшама осы ақшамның жартсын қосса,150теңге болар еді.Менде қанша ақша болған?

Жауаптарына мадақтау-сыйлыққа шырша ойыншықтарын беремін


1 Топтық жұмыс

1 топ а) Кез келген кесінді сыз. Оның ұштарын А және В әріптерімен белгіле. Белгіленуі бойынша кесіндіні оқы. 
Кесіндінің бойынан Е нүктесін және одан тысқары С нүктесін белгіле. 
2 топ ә) Кез келген сәуле сыз. Оның басын О әрпімен белгіле және сәуленің бойына А әрпін жаз. Белгіленуі бойынша сәулені оқы. 
Сәуленің бойынан В нүктесін және одан тысқары Д нүктесін белгіле. 
3 топ б) Кез келген түзу сыз. Оның бойынан А және К нүктелерін белгіле. Белгіленуі бойынша түзуді оқы. 




Түзудің бойынан Е нүктесін және одан тысқары В нүктесін белгіле. 

2 .Дәптеріңе жазуды жалғастыр: 
ДК кесіндісіне тиісті нүктелер-.... 
ДК кесіндісіне тиісті емес нүктелер-.... 
ОК сәулесіне тиісті нүктелер-.... 
ОК сәулесіне тиісті емес нүктелер-.... 
ЕК түзуіне тиісті нүктелер-.... 
ЕК түзуіне тиісті емес нүктелер-....


Балалар енді №3 келесі есепке назар аударайық. 
-Суреттегі қандай түзулердің ортақ нуктесі бар? -Қандай түзулердің ортақ нүктесі жоқ? -Түзулер қиылысқанда шыққан барлық бұрыштарды белгіленуі бойынша ата -Сүйір бұрыштарды ата -Доғал бұрыштарды ата -Тік бұрыштарды ата

-Екі түзу қиылысқанда төрт тік бұрыш шықса, оларды перпендикуляр түзулер деп атайды. 

-Егер дәптердің, тақтаның бетіне сызылған екі түзудің ортақ нүктесі болмаса, оларды параллель түзулер деп атайды. 

Топтық жұмыс. Постер қорғау

 1-топқа - №4а) Дәптердің сызықтарын пайдаланып: перпендикуляр ВС және DA түзулерін жүргіз; 
ә) параллель АВ және СD түзулерін жүргіз. 

2-топқа  -№5 а) Дәптердің сызықтарын пайдаланбай, ТК мен ЕО перпендикуляр түзулерін жүргіз. Ә) Дәптердің сызықтарын пайдаланбай, ТК мен ЕО перпендикуляр түзулерін жүргіз.


3 топ - №6 Перпендикуляр сызу үшін тәсілдерді пайдалану






Әр топта Ұялы телефоннан логикалық тапсырманы тыңдап,ауызша жауап береді.

Сыйлықтарға ие болады



-(4мысық)





(-2 ұл,2 қыз)



(-100тг)






Топта тапсырма орындайды


Бір-бірін тексереді


«Үш шапалақ» Әдісімен қолдау көрсетеді 











Сұрақтарға жауап бере отырып, ұғымдарға назар аударады.  «Үш шапалақ» Әдісімен қолдау көрсетеді 














Ереже шығарады






Топтық таныстырылымдарын түсіндіреді, қорғайды. 

«Үш шапалақ» Әдісімен қолдау көрсетеді 

Сергіту сәті: 1 мин

Балалар паралель мен перпендикулярды құрастырады Сергіту сәтін орындату

Сергіту сәтін орындайды, сергиді, балалардың көңіл – күйлері көтеріледі 
«Үш шапалақ» Әдісімен қолдау көрсетеді 

Сабақты бекіту 

5мин







5 мин



























Зертханалық жұмыс


1 топ Үй қурастыру

2 топ Терезе

3 топ жиһаз


7 1топ - а) Шебер 7 күнде 49 аяқ киім, ал шәкірті 5 күнде 20 аяқ киім жөндеді. Шебер бір күнде шәкіртінен неше аяқ киім артық жөндеді? 
Ш: 49:7=7 20:5=4 7-4=3 
Ж:4 аяқ киім артық жөндеді


2 топ -ә)Айнұр мен Марат шыршаны безендіру үшін бірдей 8 ойыншық сатып алды. Айнұр 2400тг, ал Марат 1600тг төледі.Оыйншықтың бағасы қанша?


3 топ -б)Дүкенге әрқайсысында 9 кг-10жәшік шабдалы және осындай 8 жәшік жүзім әкелінді .Дүкенде барлығы неше кг жеміс әкелінді?


Ұжымдық есеп 
Кестемен жұмыс

 1 топ

а

20

30

60

70 . а




2 топ

b

20

30

60

3600 : b




3 топ

c

20

30

60

90 . c











Қиылысу кезінде тік бұрыш құрайтын түзулер перпендикуляр түзулер деп аталады. 
Қанша созсақта қилыспайтын түзулер – перпендикуляр түзулер деп аталады…-деп тұжырымдама шығарады



Ұжым бойынша қағаздарда таратылып берілген есептерді шығару 
Бағалау 
«Үш шапалақ» Әдісімен қолдау көрсетеді 










Ұжым бойынша қағаздарда таратылып берілген есептерді шығару 

Сабақты қорыту 5 мин

а) ББҰстратегия бойынша


ә)«Венн диаграммасы» 
Екі түзудің бір-бірінен айырмашылығы неде? 
ұқсастықтары мен айырмашылықтары 

б) «Орынын тап» әдісімен суреттерді тиісті орындарға орналастыру

Жауаптарын параққа толтырады



Екі түзудің бір-бірінен жазады
ұқсастықтары мен айырмашылықтарын  


3 топ суреттерді анықтап,паралель мен перпендикуляр бар суреттерді тауып дәлелдейді

«Үш шапалақ» Әдісімен қолдау көрсетеді 










Ротация әдісі бойынша «Сұрақ-жауап» 1. Параллель түзулер деп қандай түзулерді айтамыз? 
2. Перпендикуляр түзулер деп қандай түзулерді айтамыз? 
3. Екі түзудің бір-бірінен айырмашылығы неде? 

Үй тапсырмасын қалай орындау туралы нұсқау беру. 
«Шырша безендіру » Кері байланыс орнату. 






Стикерлерге оқушылар бүгінгі сабақтан не білгенін, көңіл – күйін жазады, ағаш суретіне орналастырады. 

Үйге тапсырма 1мин


Үйге тапсырма беру №7 (ә),141 бет, 
№9, 142 бет 

Үй тапсырмасын қалай орындау туралы нұсқау беру. 

Кері байланыс 2 мин

«Білім » шыршасы Кері байланыс орнату. 

Стикерлерге оқушылар бүгінгі сабақтан не білгенін, көңіл – күйін жазады, ағаш суретіне орналастырады. 

Бағалау 3мин

Топ басшысының (Аяз атаның) бағалауы 

Бағалау парағы бойынша( бағаны не үшін қойды) қысқаша сипаттама айтып өтеді. 




















ЖИ арқылы жасау
21 Желтоқсан 2017
846
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі