Білім беру саласы: Қатынас
Бөлімі: Сауат ашу
Сабақтың тақырыбы: П п дыбысы және әрпі
Сабақтың мақсаты: Білімділік: П п дыбысы және әрпімен таныстыру. П дыбысынан келетін жаңа сөздерді үйрету арқылы оқушылардың білімін тілін дамыту.
Дамытушылық: Оқушылардын ойлау қабілетін дамыту,қызығушылығын арттыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды партада дұрыс отыруға, сауатты қатесіз әрі таза жазуға, табиғатты сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: кеспе әріп кассасы, түрлі – түсті суреттер, п дыбысының баспа және жазба түрі, жұмбақтар.
Сабақтың түрі: ертегі
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.
-
Мұғаліммен балалар бір біріне сәттілік тілейді..
Шаттық шеңбері:
Саяхатта бугінгі,
Күнің нұры төгілді.
Аңдар менен дос болып
Көрсетеміз білімді.
-
Қазір қай мезгіл?
-
Күз мезгілінде қанша ай бар?
-
Қанша жыл мезгілі бар?
-
Бір аптада қанша күн бар?
-
Бүгін қай күн?
-
Жарайсыңдар балалар олай болса біз бүгінгі сабағымызды бастайық.
Сендер бүгінгі сабақтың ерекше етіп өткізгенге келісесіңдер ма?
Олай болса біз бүгінгі сабағымызды ертегімен байланыстырып өткізейік.
Ерте – ертеде алыс –алыс жерлерде « Ғажайыптар мекені» болыпты. Ол мекенде неше түрлі, аңдар өмір сүретін болыпты.Олардың бәрі бір үлкен сиқырлы ағашты күзетеді екен.Ал ағашқа тек білімді адамдар ғана жақындап,жемісінен дәм тата алады.Бұл ғажайыптар мекені қазіргі кезде де бар екен, біз бүгінгі сабағымызда сол сиқырлы ағашқа барып өз білімімізбен жемісінен дәм татсақ қайтеді?! Бірақ аңдар бізге кедергі келтіруі мүмкін, ал білімімізді көрсетсек олар бізді жібереді, тіпті жол көрсетеді олай болса сапарға атанайық . Сапарға шықпас бұрын жұмбақ шешіп алайық.
Сылдырдан қорқады,
Шошынып жортады. (Қоян)
Ал балар олай болса қоян бізге жол көрсетеді. Өткен сабаққа шолу жасау,сұрақтар қойлып, жауап алу.
ІІ. Үй тапсырмасын бекіту.
1 Балалар мына суретке қараңдаршы, нені көріп тұрмыз? (Телефон, торт, тақия) осы сөздерді буынға бөліңдерші. Т дыбысының қайда орналасқанын анықтау. Сөйлем құрайықшы.
2 Дыбыс дегеніміз не, қаншаға бөлінеді?(айтамыз, естиміз. 2-ге, дауысты, дауыссыз)
3 Әріп дегеніміз не?(жазамыз, көреміз, оқимыз)
4 Дауыты дыбысты қандай түспен белгілейміз?(қызыл)
5 Дауыссыз дыбыстарды қандай түспен белгілейміз? (көк)
6 Олай болса біз өткен сабақта қандай дыбыс өттік? (Т)
7 Т дыбысы қандай дыбыс, қандай түспен белгілейміз? (дауыссыз, көк түспен)
Ал балалар қоян бізге тура жолды корсетті, ары қарай жолға шығайық. Балалар «Ғажайыптар мекеніндегі» сиқырлы ағаштың жемісін жинауға мыны кісіде бара жатыр екен. Бұл кісі жолдан адасып бізден жол сұрап келіпті. Бұл кісі кім екен балалар? ( Апа)
Балаларға апа сөзін 1-2 рет айтқызып таныс емес дыбысты тапқызып, жаңа сабақты түсіндіру.
ІІІ Жаңа сабақ бойынша жұмыс
П дыбыcы жәнe әpпi.
Апа сөзінен қандай дыбыс естіледі?
Олай болса балалар біздің бүгінгі өтетін дыбысымыз қандай дыбыс?
Кәні бәріміз бірге П дыбысын айтайықшы.
П дауыссыз дыбыс. Көк түспен белгіленеді.
Апамызға көмектестік олай болса ары қарай жолға шығайық.
Аюдын тапсырмасы: Жолымызда аю тұр екен балалар.Аюдың бізге қояр тапсырмасы бар екен. Оқулықпен жұмыс оқулықтағы мына жаңа сөздерді оқып шығайық.
Па,па, па,
Апа,апа, апа,
Тап,тап,тап (Мұғалім оқиды , оқушылар хормен қайталап айтады)
Жарайсыңдар балалар сендер аюдын тапсырмасын жақсы орындап шықтындар.
Ары қарай жолға шығайық.
Түлкінің тапсырмасы:Дәптерге берілген П әріпінің баспа түрін жазу.
Олай болса біз ең алдымен дәптерге жазбас бұрын әріпті ауаға жазып көрсетейікші.
Бір, екі үш
Жинап алып күш.
Қолға қалам алмыз,
П дыбысын жазамыз
Ал балалар аңдардың тапсырмасын орындаймыз деп шаршаған шығармыз. Олай болса сергіту сәттін жасайық.
Орнымыздан тұрайық.
Қарлығаш болып ұшайық,
Бір отырып, бір тұрып
Жақсы сергіп алайық.
Жақсылап сергіп алсақ, ары қарай жолға шығайық.
Арыстаның тапсырмасы.
Жолымызда балалар аң патшасы арыстанның да бізге тапсырмасы бар екен.
Ішіне сыртына
Мына жерде бізде суреттер берілген, сол суреттердің атын атап және буынға бөліп өткен (Т) дыбысынан келетін суретті ішіне,(П) дыбысынан келетін суретті сыртына жапсырамыз.
Қасқырдың тапсырмасы.
Азулы өзі , сұсты қандай аң екен балалар.(Қасқыр)
Қасқырымыздың тапсырмасы оқулығымыздың соңындағы суреттке назар аударайықшы, суреттерді атап буынға бөлу.
Міне балалар біз «Ғажайыптар мекенінеде келіп жеттік.Сиқырлы талдағы ағаштардың жемісін баларға беру.
Балалар бүгінгі сабақ ұнадыма сендерге,біз бүгін қанша аңдармен танысып дос болдық кәне санап көрейікші.
Қорытынды бөлім:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Пп дыбысы мен әріпі
Ашық сабақ Пп дыбысы мен әріпі
Білім беру саласы: Қатынас
Бөлімі: Сауат ашу
Сабақтың тақырыбы: П п дыбысы және әрпі
Сабақтың мақсаты: Білімділік: П п дыбысы және әрпімен таныстыру. П дыбысынан келетін жаңа сөздерді үйрету арқылы оқушылардың білімін тілін дамыту.
Дамытушылық: Оқушылардын ойлау қабілетін дамыту,қызығушылығын арттыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды партада дұрыс отыруға, сауатты қатесіз әрі таза жазуға, табиғатты сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: кеспе әріп кассасы, түрлі – түсті суреттер, п дыбысының баспа және жазба түрі, жұмбақтар.
Сабақтың түрі: ертегі
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.
-
Мұғаліммен балалар бір біріне сәттілік тілейді..
Шаттық шеңбері:
Саяхатта бугінгі,
Күнің нұры төгілді.
Аңдар менен дос болып
Көрсетеміз білімді.
-
Қазір қай мезгіл?
-
Күз мезгілінде қанша ай бар?
-
Қанша жыл мезгілі бар?
-
Бір аптада қанша күн бар?
-
Бүгін қай күн?
-
Жарайсыңдар балалар олай болса біз бүгінгі сабағымызды бастайық.
Сендер бүгінгі сабақтың ерекше етіп өткізгенге келісесіңдер ма?
Олай болса біз бүгінгі сабағымызды ертегімен байланыстырып өткізейік.
Ерте – ертеде алыс –алыс жерлерде « Ғажайыптар мекені» болыпты. Ол мекенде неше түрлі, аңдар өмір сүретін болыпты.Олардың бәрі бір үлкен сиқырлы ағашты күзетеді екен.Ал ағашқа тек білімді адамдар ғана жақындап,жемісінен дәм тата алады.Бұл ғажайыптар мекені қазіргі кезде де бар екен, біз бүгінгі сабағымызда сол сиқырлы ағашқа барып өз білімімізбен жемісінен дәм татсақ қайтеді?! Бірақ аңдар бізге кедергі келтіруі мүмкін, ал білімімізді көрсетсек олар бізді жібереді, тіпті жол көрсетеді олай болса сапарға атанайық . Сапарға шықпас бұрын жұмбақ шешіп алайық.
Сылдырдан қорқады,
Шошынып жортады. (Қоян)
Ал балар олай болса қоян бізге жол көрсетеді. Өткен сабаққа шолу жасау,сұрақтар қойлып, жауап алу.
ІІ. Үй тапсырмасын бекіту.
1 Балалар мына суретке қараңдаршы, нені көріп тұрмыз? (Телефон, торт, тақия) осы сөздерді буынға бөліңдерші. Т дыбысының қайда орналасқанын анықтау. Сөйлем құрайықшы.
2 Дыбыс дегеніміз не, қаншаға бөлінеді?(айтамыз, естиміз. 2-ге, дауысты, дауыссыз)
3 Әріп дегеніміз не?(жазамыз, көреміз, оқимыз)
4 Дауыты дыбысты қандай түспен белгілейміз?(қызыл)
5 Дауыссыз дыбыстарды қандай түспен белгілейміз? (көк)
6 Олай болса біз өткен сабақта қандай дыбыс өттік? (Т)
7 Т дыбысы қандай дыбыс, қандай түспен белгілейміз? (дауыссыз, көк түспен)
Ал балалар қоян бізге тура жолды корсетті, ары қарай жолға шығайық. Балалар «Ғажайыптар мекеніндегі» сиқырлы ағаштың жемісін жинауға мыны кісіде бара жатыр екен. Бұл кісі жолдан адасып бізден жол сұрап келіпті. Бұл кісі кім екен балалар? ( Апа)
Балаларға апа сөзін 1-2 рет айтқызып таныс емес дыбысты тапқызып, жаңа сабақты түсіндіру.
ІІІ Жаңа сабақ бойынша жұмыс
П дыбыcы жәнe әpпi.
Апа сөзінен қандай дыбыс естіледі?
Олай болса балалар біздің бүгінгі өтетін дыбысымыз қандай дыбыс?
Кәні бәріміз бірге П дыбысын айтайықшы.
П дауыссыз дыбыс. Көк түспен белгіленеді.
Апамызға көмектестік олай болса ары қарай жолға шығайық.
Аюдын тапсырмасы: Жолымызда аю тұр екен балалар.Аюдың бізге қояр тапсырмасы бар екен. Оқулықпен жұмыс оқулықтағы мына жаңа сөздерді оқып шығайық.
Па,па, па,
Апа,апа, апа,
Тап,тап,тап (Мұғалім оқиды , оқушылар хормен қайталап айтады)
Жарайсыңдар балалар сендер аюдын тапсырмасын жақсы орындап шықтындар.
Ары қарай жолға шығайық.
Түлкінің тапсырмасы:Дәптерге берілген П әріпінің баспа түрін жазу.
Олай болса біз ең алдымен дәптерге жазбас бұрын әріпті ауаға жазып көрсетейікші.
Бір, екі үш
Жинап алып күш.
Қолға қалам алмыз,
П дыбысын жазамыз
Ал балалар аңдардың тапсырмасын орындаймыз деп шаршаған шығармыз. Олай болса сергіту сәттін жасайық.
Орнымыздан тұрайық.
Қарлығаш болып ұшайық,
Бір отырып, бір тұрып
Жақсы сергіп алайық.
Жақсылап сергіп алсақ, ары қарай жолға шығайық.
Арыстаның тапсырмасы.
Жолымызда балалар аң патшасы арыстанның да бізге тапсырмасы бар екен.
Ішіне сыртына
Мына жерде бізде суреттер берілген, сол суреттердің атын атап және буынға бөліп өткен (Т) дыбысынан келетін суретті ішіне,(П) дыбысынан келетін суретті сыртына жапсырамыз.
Қасқырдың тапсырмасы.
Азулы өзі , сұсты қандай аң екен балалар.(Қасқыр)
Қасқырымыздың тапсырмасы оқулығымыздың соңындағы суреттке назар аударайықшы, суреттерді атап буынға бөлу.
Міне балалар біз «Ғажайыптар мекенінеде келіп жеттік.Сиқырлы талдағы ағаштардың жемісін баларға беру.
Балалар бүгінгі сабақ ұнадыма сендерге,біз бүгін қанша аңдармен танысып дос болдық кәне санап көрейікші.
Қорытынды бөлім:
шағым қалдыра аласыз













