Материалдар / Ашық сабақ "Программалық жабдықтама"
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ "Программалық жабдықтама"

Материал туралы қысқаша түсінік
мұғалімге арналған ашық сабақ өткізуге
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
24 Қаңтар 2018
579
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады




Пәні: Информатика Сабақ реті: №11-12


Сыныбы:

5 «Б»

Күні:



Тақырыбы:

Программалық жабдықтама

Оқу мақсаттары

Программа туралы түсінік, программалық жабдықтама ұғымын меңгерту, білім-білік дағдыларын қалыптастыру

Жетістіктер

критерийлері

Барлық оқушылар

  1. Программа, программалық жабдықтама ұғымымен,операциялық жүйе, драйвер ұғымдарымен танысады.

  2. Біліп үйренгендерін қолданып, практикалық және теориялық түрде берілген тапсырмаларды орындайды.

Оқушылардың басым бөлігі

Жүйелік программалық жабдықтама, қолданбалы программалық жабдықтама(қосымшалар), программалыу жүйелері туралы білімдері қалыптасады.

Кейбір оқушылар

Білімін жинақтайды, рефлексия жасайды: программа туралы түсінік, программалық жабдықтама, операциялық жүйе, драйвер туралы ақпараттар алады

Өткен тақырып



Қолданылатын тәсілдер

СТО, «Миға шабуыл», «Бес сұрақ».


Қолданылатын ресурстар

АКТ, флипчарт, слайд, оқулық


Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі, әдебиет, математика


Жұмыс түрлері

Тапсырмалар,

қосымшалар

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

(нәтижесі)



I кезен



Ұйымдастыру кезеңі

Ақпарат алмасу. Аннаграмма әдісі бойынша «Миға шабуыл». Берілген суреттерге карап жана такырыпты анықтау.

Сынып окушыларынын зейінін сабаққа аудару. Психолоғиялык ахуал қалыптастыру. Топтастыру.

Джигсо таратпа қағаздары аркылы топтасу.

«Жүйелік программалық жабдықтама», «Қолданбалы программалық жабдықтама»

«Операциялық жүйе» топтарына бөлінеді.



Үй тапсырмасын тексеру

  1. «Бес сұрақ» әдісі бойынша үй тапсырмасын сұрау.

  2. Ақпараттың өлшем бірліктерін атаңдар.

  3. Ақпарат көлемі деген не?

Интербелсенді тақтадан тест сұрақтарын көрсету

Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді.



Қызығушылығын ояту, мэселе қою

«Миға шабуыл» әдісі арқылы көпір тапсырмасы сұралады.

Компьютер ақпаратты қалай өңдейді?

Операциялық жүйе ұғымын қалай түсінесіңдер?

Мұғалім жауаптарын тыңдайды. Толықтырады.

Көпір тапсырмаларында берілген сұрактарға әр топ сыни тұрғыдан ойлау арқылы жауап береді.



II кезең



Теория бойынша оқулықтағы «Білу», «Түсіну», «Талдау», «Жинактау» тапсыр- малары

(топтық жұмыс, презентация корғау, мұғаліммен бірге талдау)

Мазмұнды сызбамен жұмыс. Әр топка берілген такырып бойынша: акпарат ұғымы туралы мазмұнды сызба (постер) дайындау және қорғау тапсырмасы беріледі.

  1. топ. Жүйелік программалық жабдықтама

  2. топ. Қолданбалы программалық жабдықтама.

  3. топ. Операциялық жүйе (топтық жұмыс).

«Білу» тапсырмасы бойынша оқушылар сұрақтарға жауап береді.

«Түсіну» тапсырмасында берілген сыни сұрактарға жауап береді.

«Талдау» тапсырмасындағы драйвер мен утилиттерді, алғашқы операциялық жүйе мен қазіргі операциялық жүйелердің мүмкіндіктерін салыстырады.

Жаңа сабакты менгерту мақсатында жана ұғымдармен, материалдармен таныстыру,видео мен слайдтарды көрсету арқылы мәліметтер беру.




Топ бойынша орындалған тапсырмаларды тексеру.




Әр қадам тапсырмалары- на нұскау беру, тексеру.



Оқушылардың мұндағы мақсаты — берілген тапсырмаларды қатесіз, топпен бірлесе отырып орындау.




Оқулықпен жұмыс жасау.







Қадам тапсырмаларын дұрыс орындау.




«Жинақтау» тапсырмасында берілген кестені дәптерлеріне толтырады және сөзжұмбақты шешеді.

Сөзжұмбақ «Программа».

Жауаптары:

Ақпарат

Пернетақта

Қолданбалы

Гигабайт

Растрлық

Драйвер

Әмбебап

Модем

Графика

Оқушылар тақтаға шығып сөзжұмбақтың жауаптарын жазады



Сергіту сәті

Видеоны көру арқылы жаттығу жасау

Оқушылармен бірге сергіту жасау.

Интербелсенді тақтадағы бенероликтегідей жаттығуды жасайды.



Ш кезең

«Қолдану» және «Бағалау» тапсырмалары

«Қолдану» тапсырмасы бойынша оқушылар компьютермен практикалық жұмыстар орындайды.

Тапсырмада берілген мәтінді компьютерге теріп, бос орындарға тиісті сөздерді қояды

«Баға беру» тапсырмасындағы

Жүйелік программалық жабдықтама мен қолданбалы жүйелік программалырдың қолданылатыны туралы айтып ойларымен бөліседі.

Оқушылардың орындаған тапсырмаларын тексеру, білмеген жағдайда бірлесе отырып орындату. Оқушылардың айтқан ойларын тыңдау, ой қосу.

Оқушылар тақырып бойынша берілген тапсырмаларды компьютерде орындайды. Теориялық білімін бекіту арқылы біліктілігі қалыптасады.






Оқушылардың барлығы бірдей тапсырмаларды орындайды

Бағалау, кері байланыс (бағалау парағы бойынша)

«Бес саусақ» әдісі бойынша топ мүшелері бірін-бірі бағалайды.

Стикерге сабақ туралы өз ойларын жазу.

Мұғалім оқушылар жауаптарын тексеріп, бағалау парағына ба- ғалардың қойылғанын қадағалайды.

Оқушылар бірін-бірі бағалайды. Стикердегі кері байланыстарын тақтаға іледі.

Үй тапсырмасы:

§ 11-12-ні оқу, анықтамаларды жаттау.

Окушыларға бағдар беру, түсіндіру, үй тапсырмасының қалай орындалу керектігіне шолу жасау.

Оқушылар үй тапсырмасын орындайды

Қорытынды: Сабақтың соңына дейін әр оқушы 6 қадам тапсырмаларын үлгергенінше орындайды, қалғанын үйге алады. Сабақтың соңғы үш минутында сыныпта жинаған балл санын әр оқушы өздерінін жеке бағалау парағына белгілейді. Оған келесі сабақтың басында үйде жинаған балы қосылып, барлық балл саны мониторингке тіркеледі, сәйкес бағасы сынып журналына қойылады.





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!