Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
6.2A Х – XІІІ ғғ. Қазақстан территориясындағы
мемлекеттер
|
|
Күні:27.11.2021ж
|
|
|
Сынып:6а
|
|
|
Сабақ
тақырыбы:
|
Қарахан
мемлекеті
Зерттеу
сұрағы: Неліктен Қарахан
мемлекеті исламды мемлекеттік дін деп
жариялады?
|
|
Ойлау деңгейінің
дағдылары
|
Білу
түсіну
|
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
|
6.3.1.3 Х-ХІІІ
ғасырдың басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп,
олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын
анықтау;
6.2.1.2 Ислам
дінінің қоғамдық өмірге ықпалын
анықтау.
|
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар: Қарахан мемлекетінің дамыған
орта ғасыр кезеңіндегі тарихи орнын анықтап, орталықтанған
мемлекеттің даму ерекшеліктерін
түсіндіреді;
Оқушылардың басым
бөлігі: Х-ХІІІ ғасырдың басындағы
мемлекеттердің даму ұқсастықтары мен айырмашылықтарын
ажыратады;
|
|
Бағалау
критерийі
|
Мемлекеттің жер аумағын
картадан көрсетеді;
Қарахан мемлекетін
саяси-әлеуметтік құрылымын
сипаттайды;
Қарахандықтардың ислам
дінін қабылдау себебін
түсіндіреді
|
|
Тарихи
концепт
|
Өзгеріс пен
сабақтастық
|
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар:
"Қарахан мемлекеті"
тақырыбында бейнежазба
тыңдалады.
"Қарахан мемлекетінің
құрылу тарихы" тақырыбына топтық талдау
жасайды.
Мәтінді оқып тірек
сызбағы түсіреді.
Тарихи кезеңдерді талдай
отырып кестеге
түсіреді.
Пәнге қатысты
лексика мен терминология
Жігіл, яғма , иқта,
вахф, қидан.
Диалог пен жазуға
пайдалы сөздер
тізбегі:
Қарахан әулетінің шығу
тегі кімдермен байланысты?
999 жылы Қарахандықтар
Орталық Азиядағы Саманилер мемлекетін талқандады
себебі..........................
Қарахандықтардың өзара
қырқысын пайдаланған көрші
тайпалар..................................
Қарахан мемлекетінде
ислам діні мемлекеттік дін ретінде
жарияланды.........................
|
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Патриотизм, азаматтық
жауапкершілік, ашықтық, өмір бойы білім
алу
|
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Оқылым, жазылым
тапсырмаларын орындату арқылы қазақ тілімен байланысты, картамен
жұмыс арқылы географиямен байланысты жүзеге
асыру
|
|
Бастапқы
білім
|
Оқушылар ерте орта
ғасырлық мемлекеттер Түргеш, Қарлұқ қағанаты кезінде арабтардың
Қазақстан жеріне келе бастауы н және Атлах шайқасының тарихы туралы
біледі
|
|
Сабақ
барысы
|
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Мұғалімнің іс
–әрекеті
|
Білім алушының іс
–әрекеті
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың
басы
5-мин
|
Ұжымдық жұмыс «Ой қозғау»
стратегиясы
"Қарахан мемлекеті"
тақырыбында бейнежазба"
көрсетіледі.
1.Қарахан мемлекетінің негізін
қалаған кім?
2.Қарахан мемлекетіндегі билік
нешеге бөлінді?
3.
Исламды мемлекеттік дін деп
жариялаған қаған?
Бағалау:Мұғалім
мадақтауы-Мадақтау.
|
Бейнежазбаны «Онлайн
мектеп»платформасынан қарайды ,тапсырмаларға жауап
береді
|
«Білімленд
»порталы
Телефон
,смартфон,ноутбук
.
|
|
Сабақтың
ортасы
10
мин
3
мин
7
мин
5
мин
5
мин
|
Тапсырма 1 "Тұжырымдамалық
карта" әдісі
Бағалау: Өзара бағалау- "Б
" бағалау парағы
Кері
байланыс
1. Қарахан мемлекетінде
биліктің қандай жүйесі
қалыптасты?
2. Ислам дінінің мемлекеттік
дін деп жариялану
себебі?
3.Қарахандықтардың құлдырау
себебі неде?
Тапсырма 2. -
Сәйкестендіру
Шарты: Берілген сөздерді
анықтамаларымен
сәйкестендір
Бағалау:өзара бағалау-
Дайын үлгі жауап
арқылы
Тапсырма 3 Жеке
жұмыс- "Т"
кестесі
Шарты: Қараханның мемлекет ретінде
дамуына діннің қатынасын сипаттап
жазады.
Бағалау:Өзін-өзі бағалау-
Бағдаршам түстері
арқылы
|
Тақырыпты оқи отырып тірек
сызба арқылы Қарахан мемлекетінің саяси әлеуметтік құрылымын
анықтайды.
Ерекшеліктеріне қарай мемлекет
пен діннің өзара қатынасын
түсіндіреді.
Қарахан мемлекетінің құрылуы
мен жер аумағы. Саяси-әлеуметтік
құрылымы.
Исламның
қабылдануы
Қарахан мемлекетінің
құлауы.
Жеке
жұмыс
Ихта
|
|
Қағанның маңайындағыларға
берілетін жер үлесі
|
Вахф
|
|
Дінбасылардың
меншігі
|
Жекеменшік
|
|
Мүлік мемлекеттік салық
түріндегі жерлер
|
Жікіл,
яғма
|
|
Қарахан мемлекетіндегі билік
екі тайпалық топ
|
3.
|
Слайтар
Жұмыс
дәптері
|
|
Сабақтың
соңы
5
мин
|
|
|
|
Саралау – оқушыларға
қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау –
оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
|
Тілдік қабілеті жоғары
оқушылар тілдік қабілеті төмен оқушылармен араластырылып
отырғызылады.
Қабілеті жоғары
оқушылар ой қорытынды жасайды, тапсырмалар бойынша 3-тен артық
дәлелдер келтіре алады
|
Сабақтың әр кезеңінде
оқушылардың материалды меңгеруі қандай деңгейде екенін анықтау үшін
бағалау критерийіне сәйкес топтар өзара бір-бірін бағалайды,
мұғалім оқушыларды өзі бағалайды, оқушылар өзін-өзі
бағалайды.
|
Компьютерді,
ноутбуктерді тек тапсырма кезінде аз уақыт жұмыс жасап өшіру,
интерактивті тақтаны қажет емес уақытта сөндіріп
қою.
|
|