Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.2А Тригонометрия (13 сағат) |
Мектеп: Қайыңды ЖОББМ |
|
|
Күні: __.11.2020 |
Мұғалімнің аты-жөні: Қобанова А.С |
|
|
Сынып: 10 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы |
Қарапайым тригонометриялық теңдеулер |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.2.3.8 қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешеді; |
|
|
Сабақ мақсаттары |
-қарапайым тригонометриялық теңдеулер шешімдерінің жалпы түрін біледі, дербес түрлерін ажыратады; -қарапайым тригонометриялық теңдеулердің шешімдерінің жалпы,дербес түрлерін қолданып, есептер шығарады; -қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешуде әртүрлі тригонометриялық түрлендіру формулаларын қолданады. |
|
|
Бағалау критерийі |
Білім алушы: –Қарапайым тригонометриялық теңдеулер шешімдерінің жалпы,дербес түрін анықтайды; –Қарпайым тригонометриялық теңдеулерді шешеді; –Тригонометриялық түрлендірулерді қолданып, қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешеді. |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: - тригонометриялық теңдеудің шешімін шеңберде немесе графикте түсіндіреді. Пәнге тән лексика мен терминология:
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: - ... түріндегі теңдеулер қарапайым тригонометриялық теңдеулер деп аталады;
|
|
|
Құндылықтарды дарыту |
|
|
|
Пәнаралық байланыстар |
Планиметрия, стереометрия, астрономия және физиканың көптеген практикалық есептері тригонометриялық теңдеулер және теңсіздіктерді қолдану арқылы шешіледі. Бұл бөлімде алынған білім осындай есептерді кең ауқымда шешуге мүмкіндік береді. |
|
|
АКТ қолдану дағдылары |
интербелсенді тақтадағы презентация және Bilimland.kz пен learningapps.org сайттарының ресурстары |
|
|
Бастапқы білім |
Тригонометриялық функциялар, олардың графиктері және қасиеттерін білу. Тригонометриялық формулалар және олардың тригонометриялық өрнектерді түрлендіруде қолданылуын білу. |
|
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут
7 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, оларды түгендеу Ынтымақтастық атмосферасын құру. Саралау тәсілі. «Диалог және қолдау көрсету» Белсенді оқу әдісі: Оқушыларды «Шаттық шеңбері» бойымен тұрғызып, «Жүректен жүрекке» әдісі арқылы бір-біріне жақсы тілек айтқызамын. Мақсаты:Оқушылардың бір-біріне дұрыс сөйлеуі, көңілдерін көтеру, сабақты жақсы көңіл-күймен бастау. Қалыптастырушы бағалау: Қошемет Үй тапсырмасын тексеру: «Өзара тексеріс» әдісі. Оқушылар дәптерлерін көршілерімен алмастырып, үй тапсырмасын интербелсенді тақтада көрсетілген жауаптар арқылы тексереді.
Сабақ ортасы Топтық жұмыс Оқушылар «Шаттық шеңберінен» кейін отырар алдында үстел үстіндегі қиынды қағаздарды алып,топқа бөлінеді.
Белсенді оқу әдісі: «Елші» әдісі Топтық жұмыстың құрылымымен, топ мүшелерінің қызметтерін (төраға, хатшы, таймер, баяндамашы, сарапшы) анықтау. Әр топ өз тапсырмасын орындап болған соң, баяндамашы қалады, қалған топ мүшелері сағат тілі бойынша келесі топқа барып түсінеді.
Бағалау критерийі: Білім алушы –Қарапайым тригонометриялық теңдеулер шешімдерінің жалпы түрін және дербес түрін анықтайды; –Тригонометриялық түрлендірулерді қолданып, қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешеді;
Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу және түсіну,қолдану
Топ №1 –синус, топ №2 –косинус, топ №3 – тангенс Әрбір топ өздігінен оқуға арналған тақырыптарды алады. Топ мүшелері теориялық материалды оқып, оның қолданылуына мысалдар келтіреді және өз жұмысын басқа оқушыларға түсіндіруге дайындалады.
1-топ. sinx=a,sinx=0, sinx=
Есеп: sin(2x-
2-топ. cosx=a, cosx=0, cosx=
Есеп: cos(-3x) =
3-топ. tgx=a, tgx=0, tgx=
Есеп: сtg(x+
|
ноутбуктер немесе интербелсенді тақта
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут 5 минут
|
1-топ жауабы sinx=a
x= sinx=1
x= sinx=-1
x sinx=0 x=πn, nϵZ 2-топ жауабы cosx=a
x= cosx=1 x=2πn, nϵZ cosx=-1 x=π+2πn, nϵZ cosx=0
x= 3-топ жауабы tgx=a
tgx=1
x= tgx=-1
x=
- tgx=0 x=πn, nϵZ
Дескриптор: -Қарапайым тригонометриялық теңдеулер шешімдерінің жалпы түрін анықтайды; –Қарпайым тригонометриялық теңдеулерді шешеді; –Тригонометриялық түрлендірулерді қолданып, қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешеді; -Графигін сызып көрсетеді ҚБ: «Екі жұлдыз,бір тілек» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды(әр топ келесі топқа баға береді)
Оқулықпен жұмыс
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


түріндегі қарапайым тригонометриялық
теңдеулерді шешу (тригонометриялық функциялардың графиктерінің
немесе тригонометриялық шеңбердің көмегімен жалпы формулаларды
қорытып шығару)







=
-
















