Материалдар / Ашық сабақ «Қарлұқ қағанаты» 7 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ «Қарлұқ қағанаты» 7 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқушыларды қазақ жерiнде өмip сүрген қарлұқ қaғaнaтының тарихымен және халқының әлеуметтiк-экономи-калық мәдени дамуымен таныстыру
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Желтоқсан 2017
842
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар№1

Мұғалім

Шахтинск қаласы Ә. Бөкейханов атындағы мектеп-лицейдің тарих пәнінің мұғалімі

Касенов Нуркен Мажлисович

Пәні: Қазақстан тарихы

Сынып: 7


Тақырыбы:

«Түрік қағанаты»

Мақсаты:

Қазақ жеріндегі алғашқы ерте ортағасырлық мемлекет- түрік қағанатының құрылуын, халқының этникалық құрамы мен шаруашылығын түсіндіре отырып, мәдениетінің негізінде түрік өркениетінің қалыптасуын көрсету,сол кезеңдегі қағанаттың саяси-әлеуметтік, мәдени ерекшеліктері жайлы ой-тұжырымдарын қорытындылай білу.

Күтілетін нәтиже:

Оқушыларды түрік тердің тәуелсіздік жолындағы күресімен таныстыра отырып,өздегінен талдап, қорытынды жасауға дағдыланады

Түрік қағанатының билеушілері мен олар ұстанған әлеуметтік-саяси мәселелерге талдау жасай біледі

Бағалау критерийлері:

Теорияны түсіну, негізгі идеяны білу, рефлексия жасау


Әдіс-тәсілдер:

«Джигсо», «Шахмат әдісі», «2 жұлдыз 1 тілек», «БББ кестесі»

Сабақтың барысы:

Кезеңі

Уақыты

Мұғалімнің

іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Кіріспе




2 минут


Сәлемдесу

Түгендеу

Оқушылардың зейінін сабаққа аудару

Оқушылар оқу құралдарын дайындайды



Ауызша мадақтау





АКТ

стикерлер

2 минут




3 минут

«Қазақстан жолы - 2050»: бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ.» тақырыбында таныстырылым.

Оқушыларды топқа бөлу

(1,2,3,4 сандар арқылы)


Оқушы қызығушылық танытып, белсенділігі артады

Жылдам отырған топқа стикер беру

Тақырыпқа байланысты суреттер

Таныстырылым


2 минут

Түрік қағанаты жайлы түсінік беру

Оқушылар тыңдай біледі, тақырыпты әңгімеледі

Стикерлер арқылы ынталандыру

АКТ


Негізгі бөлім


20 минут

Джигсо әдісі

Мәтінді оқиды

Постер қорғайды

Оқушы орындау керек

Мәтінмен жұмыс

Қазақстанның саяси картасымен жұмыс

Белсенді топқа стикерлер беріледі

Қазақстанның саяси картасы

Постер

АКТ

3 минут

Термин сөздермен жұмыс


Дәптермен жұмыс

Стикерлер арқылы

АКТ

3 минут

Жаңа сабақты қорытындылау

Шахмат әдісі арқылы

Оқушылар тыңдайды, жауап береді

Стикерлер

АКТ

Қорытынды


10 минут

Суммативті бағалау

Рефлексия жасау

Үйге тапсырма

Оқушы өзін-өзі бағалайды

Рефлексия

Үйге берілген тапсырманы күнделікке жазу

Бағалау

Рефлексия

« 2 жұлдыз, 1 тілек»



















Қысқа мерзімді жоспар№2

Пәні: Қазақстан тарихы

Сынып: 7

Мерзімі:

Тақырыбы:

Батыс түрік қағанаты

Мақсаты:

Батыс Tүpiк қағанатының жер аумағын, қоғамдық саяси тарихын түсiндiре отырып шаруашылық түрлерi мен сауданың дамуындағы Жiбек жолының рөлiн көр­сету;

Оқушылар Қазақстан жерiнде өмip сүрген ортаға­сырлық. мемлекет туралы, оның саяси-экономикалық құры­лымы туралы тарихи бiлiм меңгереді

Күтілетін нәтиже:

Батыс Tүpiк қағанатының саяси жағдайы мен қорам­дық құрылысындағы ерекшелiктер туралы айта отырып, оқушылар талдау жасайды, өз көзқарастарын бiлдiреді

Бағалау критерийлері:

Теорияны түсіну, негізгі идеяны білу, рефлексия жасау


Әдіс-тәсілдер:

Джигсо, гүлдер алаңы, «Бинго» ойыны

Сабақтың барысы:

Кезеңі

Уақыты

Мұғалімнің

іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Кіріспе




2минут


Сәлемдесу

Түгендеу

Оқушылардың зейінін сабаққа аудару

Оқушылар оқу құралдарын дайындайды



Ауызша мадақтау





АКТ

стикерлер

2 минут




3 минут

Оқушыларды топқа бөлу

(түрлі түстер арқылы)



Үй тапсырмасын сұрау

Оқушы қызығушылық танытып, белсенділігі артады


Жылдар сөйлейді

Жылдам отырған топқа стикер беру

Тақырыпқа байланысты суреттер

Таныстырылым


2 минут

Батыс түрік қағанаты жайлы түсінік беру

Оқушылар тыңдай біледі, тақырыпты әңгімелейді

Стикерлер арқылы ынталандыру

АКТ


Негізгі бөлім


20 минут

Джигсо әдісі

Мәтінді оқиды

Постер қорғайды

Оқушы орындау керек

Мәтінмен жұмыс

Қазақстанның саяси картасымен жұмыс

Белсенді топқа стикерлер

Қазақстанның саяси картасы

Постер

АКТ

А4 форматтағы түрлі-түсті қағазадар

3 минут

Термин сөздермен жұмыс


Дәптермен жұмыс

Стикерлер арқылы

АКТ

3 минут

Жаңа сабақты қорытындылау

«Бинго» ойыны

Оқушылар тыңдайды, жауап береді

Стикерлер

АКТ

Қорытынды


10 минут

Суммативті бағалау

Рефлексия жасау

Үйге тапсырма

Оқушы өзін-өзі бағалайды

Рефлексия

Үйге берілген тапсырманы күнделікке жазу

Бағалау

Рефлексия


Гүлдер алаңы















Қысқа мерзімді жоспар№3

Пәні: Қазақстан тарихы

Сынып: 7

Мерзімі:

Тақырыбы:

Түргеш қағанаты

Мақсаты:

Оқушыларды VIII ғасырда қазақ жерiн мекендеген Түргеш қағанатының тарихымен, қағанаттағы экономика­лық және мәдени дамудың бағытымен таныстыра отырып, соғдылар туралы тyciнiк беру

Күтілетін нәтиже:

Оқушылар Түргеш қағаны Сұлудың жүргiзген саясатымен таныса отырып, iшкi және сыртқы саяси бағыттарына талдау жа­сап, өз ойларын жүйелi жеткiзе біледі

Бағалау критерийлері:

Теорияны түсіну, негізгі идеяны білу, рефлексия жасау


Әдіс-тәсілдер:

Гүлдер алаңы, «Джигсо» , «Ыстық картоп», «Зәулім үй» әдісі

Сабақтың барысы:

Кезеңі

Уақыты

Мұғалімнің

іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Кіріспе




2минут


Сәлемдесу

Түгендеу

Оқушылардың зейінін сабаққа аудару

Оқушылар оқу құралдарын дайындайды



Ауызша мадақтау





АКТ

Стикерлер

2 минут




3 минут

Оқушыларды топқа бөлу

(заттар арқылы)



Үй тапсырмасын сұрау

Оқушы қызығушылық танытып, белсенділігі артады


«Ыстық картоп» әдісі арқылы

Жылдам отырған топқа стикер беру

Тақырыпқа байланысты суреттер

Таныстырылым


2 минут

Түргеш қағанаты жайлы түсінік беру

Оқушылар тыңдай біледі, тақырыпты әңгімелейді

Стикерлер арқылы ынталандыру

АКТ


Негізгі бөлім


20 минут

Джигсо әдісі

Мәтінді оқиды

Постер қорғайды

Оқушы орындау керек

Мәтінмен жұмыс

Қазақстанның саяси картасымен жұмыс

Белсенді топқа стикерлер

Қазақстанның саяси картасы

Постер

АКТ

А4 форматтағы түрлі-түсті қағазадар

3 минут

Термин сөздермен жұмыс

Хронологиялық кесте


Дәптермен жұмыс

Оқулықпен жұмыс

Стикерлер арқылы

7 сыныпқа арналған Қазақстан тарихы оқулығы

3 минут

Жаңа сабақты қорытындылау

«Зәулім үй»

Оқушылар тыңдайды, жылдам әрі нақты жауап береді

Стикерлер

АКТ

Қорытынды


10 минут

Суммативті бағалау

Рефлексия жасау

Үйге тапсырма

Оқушы өзін-өзі бағалайды

Рефлексия

Үйге берілген тапсырманы күнделікке жазу

Бағалау

Рефлексия


Гүлдер алаңы

















Қысқа мерзімді жоспар№4

Пәні: Қазақстан тарихы

Сынып: 7

Мерзімі:

Тақырыбы:

Қарлұқ қағанаты

Мақсаты:

Оқушыларды қазақ жерiнде өмip сүрген қарлұқ қaғaнaтыI тарихымен және халқының әлеуметтiк-экономи­калық мәдени дамуымен таныстыру


Күтілетін нәтиже:

Оқушылар оқулықпен өздiгiнен жұмыс iстey қабiлетiн жетiлдiре алады, Tүркі дүниесiнiң даму ерек­шелiктерi, маңызын ашып көрсетеді, талдап қорытынды жасай біледі, Қарлұққaғанатының Tүpiк өркениетiне қосқан үлесiн көрсете отырып, мәдени құндылықтарды бағалай алады.


Бағалау критерийлері:

Теорияны түсіну, негізгі идеяны білу, рефлексия жасау


Әдіс-тәсілдер:

Гүлдер алаңы, «Джигсо» , «Ыстық картоп», «Зәулім үй» әдісі

Сабақтың барысы:

Кезеңі

Уақыты

Мұғалімнің

іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Кіріспе




2минут


Сәлемдесу

Түгендеу

Оқушылардың зейінін сабаққа аудару

Оқушылар оқу құралдарын дайындайды



Ауызша мадақтау





АКТ

стикерлер

2 минут




3 минут

Оқушыларды топқа бөлу

Түрлі түстер арқылы



Үй тапсырмасын сұрау

Оқушы қызығушылық танытып, белсенділігі артады


«Ыстық картоп» әдісі арқылы

Жылдам отырған топқа стикер беру

Тақырыпқа байланысты суреттер

Таныстырылым


2 минут

Қарлұқ қағанаты жайлы түсінік беру

Оқушылар тыңдай біледі, тақырыпты әңгімелейді

Стикерлер арқылы ынталандыру

Электронды оқулық


Негізгі бөлім


20 минут

Джигсо әдісі

Мәтінді оқиды


Оқушы орындау керек

Мәтінмен жұмыс

Қазақстанның саяси картасымен жұмыс

Белсенді топқа стикерлер

Қазақстанның саяси картасы

АКТ

А4 форматтағы түрлі-түсті қағазадар

3 минут

Қарлұқтардың ұйғыр қағанатымен күресі

Қарлұқтардың саманилермен күресі

Қарлұқтардың арабтармен күресі





Дәптермен жұмыс

Оқулықпен жұмыс

Стикерлер арқылы

7 сыныпқа арналған Қазақстан тарихы оқулығы

3 минут

Жаңа сабақты қорытындылау

Shape1 Shape2






Вен диаграммасын толтырады

Түргештер мен Қарлұқтарды салыстырады


Стикерлер

АКТ

Қорытынды


10 минут

Суммативті бағалау

Рефлексия жасау

Үйге тапсырма

Оқушы өзін-өзі бағалайды

Рефлексия

Үйге берілген тапсырманы күнделікке жазу

Бағалау

Рефлексия


Гүлдер алаңы











Қысқа мерзімді жоспар№5

Пәні: Қазақстан тарихы

Сынып: 7

Мерзімі:

Тақырыбы:

Оғыз мемлекеті

Мақсаты:

Оқушыларды 1Х ғасырдың соңы –Х1 ғасырдың басында Қазақстанның оңтүстігі мен Сырдария өзенінің бойында құрылған Оғыз мемлекетінің тарихы,қоғамдық құрылысы,мемлекеттің күшеюіне негіз болған саяси жағдайларына сипаттама бере отырып, шаруашылығы және қолөнерінің дамуымен таныстыру

Күтілетін нәтиже:

Оқушылар Оғыз мемлекетінің өзіне тән ерекшіліктері туралы мәліметтерін өзге түрік мемлекеттерімен салыстыра біледі, деректермен жұмыс істеу қабілеттерін дамытады

Бағалау критерийлері:

Теорияны түсіну, негізгі идеяны білу, рефлексия жасау


Әдіс-тәсілдер:

«Джигсо» , Гүлдер алаңы, «Кім жылдам?»,«Шахмат» әдісі

Сабақтың барысы:

Кезеңі

Уақыты

Мұғалімнің

іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Кіріспе




2минут


Сәлемдесу

Түгендеу

Оқушылардың зейінін сабаққа аудару

Оқушылар оқу құралдарын дайындайды



Ауызша мадақтау





АКТ

стикерлер

2 минут



3 минут

Оқушыларды топқа бөлу

Түрлі түстер арқылы


Үй тапсырмасын сұрау

Оқушы қызығушылық танытып, белсенділігі артады

«Кім жылдам?» әдісі арқылы

Жылдам отырған топқа стикер беру

Тақырыпқа байланысты суреттер

Таныстырылым


2 минут

Оғыз мемлекеті жайлы түсінік беру

Оқушылар тыңдай біледі, тақырыпты әңгімелейді

Стикерлер арқылы ынталандыру

Электронды оқулық


Негізгі бөлім


20 минут

Джигсо әдісі

Мәтінді оқиды


Оқушы орындау керек

Мәтінмен жұмыс

Қазақстанның саяси картасымен жұмыс

Белсенді топқа стикерлер

Қазақстанның саяси картасы

АКТ

А4 форматтағы түрлі-түсті қағазадар

3 минут

«Шахмат» әдісі

Дәптермен жұмыс

Оқулықпен жұмыс

Стикерлер арқылы

7 сыныпқа арналған Қазақстан тарихы оқулығы

3 минут

Жаңа сабақты қорытындылау







Вен диаграммасын толтырады

Түргештер мен Қарлұқтарды салыстырады


Стикерлер

АКТ

Қорытынды


10 минут

Суммативті бағалау

Рефлексия жасау

Үйге тапсырма

Оқушы өзін-өзі бағалайды

Рефлексия

Үйге берілген тапсырманы күнделікке жазу

Бағалау

Рефлексия


Гүлдер алаңы











Қысқа мерзімді жоспар№6

Пәні: Қазақстан тарихы

Сынып: 7

Мерзімі:

Тақырыбы:

Қимақ қағанаты

Мақсаты:

ІХ ғасырдың соңы-ХІ ғасырдың басында Қазақстанның солтүстік шығыс, орталық аймағын мекендеген қимақ қағанатының тарихымен таныстыру

Күтілетін нәтиже:

Оқушыларды қимақ қағанаты мен өзге түрік халықтарының қоғамдық-саяси тарихы, шарушылығы, қолөнеріндегі ұөсастырқар мен ерекшіліктерін анықтап, өздгінен жұмыс жасап, қорытындылауға дағдыландыру

Бағалау критерийлері:

Теорияны түсіну, негізгі идеяны білу, рефлексия жасау


Әдіс-тәсілдер:

«Джигсо» , «Орамал тастау», «Шахмат» әдісі

Сабақтың барысы:

Кезеңі

Уақыты

Мұғалімнің

іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Кіріспе




2минут


Сәлемдесу

Түгендеу

Оқушылардың зейінін сабаққа аудару

Оқушылар оқу құралдарын дайындайды



Ауызша мадақтау





АКТ

стикерлер

2 минут



5 минут

Оқушыларды топқа бөлу

Түрлі түстер арқылы


Үй тапсырмасын сұрау


Оқушы қызығушылық танытып, белсенділігі артады

«Орамал тастау» әдісі арқылы

Жылдам отырған топқа стикер беру

Тақырыпқа байланысты суреттер

Таныстырылым


2 минут

Қимақ қағанаты жайлы түсінік беру

Оқушылар тыңдай біледі, тақырыпты әңгімелейді

Стикерлер арқылы ынталандыру

Электронды оқулық


Негізгі бөлім


20 минут

Джигсо әдісі

Мәтінді оқиды

Оқушы орындау керек

Мәтінмен жұмыс

Қазақстанның саяси картасымен жұмыс

Белсенді топқа стикерлер

Қазақстанның саяси картасы

АКТ

А4 форматтағы түрлі-түсті қағазадар

5 минут

Жаңа сабақты қорытындылау


Дәптермен жұмыс

Оқулықпен жұмыс

«Шахмат» әдісі

Стикерлер арқылы

7 сыныпқа арналған Қазақстан тарихы оқулығы

Қорытынды


10 минут

Суммативті бағалау

Рефлексия жасау

Үйге тапсырма

Оқушы өзін-өзі бағалайды

Рефлексия

Үйге берілген тапсырманы күнделікке жазу

Бағалау

Рефлексия


«Сенгвич» әдісі









Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!