Пәні:Әдебиеттік оқу
Тақырыбы:Жүсіпбек Аймауытов. Қартқожаның туған жері.
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
2.1.5.1 - өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу
2.2.8.2 - мұғалімнің көмегімен көркем шығарма үзіндісін басқа үлгідегі (иллюстрация, мультфильм) нұсқасымен салыстыру
2.3.4.1 - мұғалімнің көмегімен орфографиялық, пунктуациялық, стилистикалық қателерді табу және түзету
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар:
• Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді.
Оқушылардың басым бөлігі:
• Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады.
Кейбір оқушылар:
• Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады.
Бағалау критерийі Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады.
Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.
Ресурстар Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.
Әдіс-тәсілдер Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.
Пәнаралық байланыс Музыка, қазақ тілі,тарих.
РесурстарСюжетті суреттерСөзжұмбақ,бейнебаян
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар,ескертпелерді жазыңыз)
Басталуы 5 минут
Топқа бөлу 2 минут
«Туған жер» тақырыбына байланысты сюжетті сурет қиындыларын құрастыру арқылы 4 топқа бөлініп отырады.
Психологиялық ахуал қалыптастыру:
Қол алысып, қәне, біз,
Достасайық бәріміз.
Айтарым бар сендерге,
Тез тұрыңдар шеңберге.
Қандай жақсы бір тұру,
Достарменен бір жүру!
Қандай жақсы дос болу!
– Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш!
Өткенге шолу жасау.
-Балалар біз қандай тарауды аяқтадық?
-Сол тарау бойынша не оқып білдіңдер?
-Мен сендерге сөзжұмбақ дайындап алып келдім. Сөзжұмбақты барлығымыз бірігіп шешейік.
Сөзжұмбақ шешкізу.
1.Қалың ағаш өсетін нулы жер қалай аталады?
2.Отбасыңдағы әке атауы.
3.Ел сөзін тағы қалай атауға болады?
4.Мемлекеттік рәміздердің бірі?
1 О Р М А Н
2 О Т А Ғ А С Ы
3 Х А Л Ы Қ
4 Ә Н Ұ Р А Н
-Отан сөзін басқаша қалай айтуға болады? (Туған жер,атамекен,туған өлке,туған ел)
-Ендеше көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойып оқиық.
Менің ....... – Қазақстан.
Менің Отаным – Қазақстан.
-Олай болса «Мәңгілік ел» бейнебаянын тыңдайық.
- Видеожазба ұнады ма? Қандай сезімде болдыңдар? Не туралы болды?
-Осы бейнебаян арқылы бүгінде күннен күнге дамып келе жатқан елімізді көріп , еліміздің дамуында үлкен еңбегі бар Президентіміз екенін ұғып отырған боларсыңдар.
Отан дегеніміз - адамның туып өскен жері,туған туыстарымен тұратын атамекені.Отансыз адам болмайды.Біз Мәңгілік елге айналу үшін әрқайсымыз Отанымыздың көркеюіне өз үлесімізді қосуымыз керек.
-Балалар күнделікті сабақта біз қалай жұмыс жасаймыз?
-Олай болса топ ережелерін еске түсірейік.
-Топпен жұмысты бастамас бұрын топ басшыларын сайлап, бір-бірімізге сәттілік тілеп алайық.
-Топта тәртіп сақтап,сабаққа белсенділікпен қатысайық , сабақ соңында топтар бір-біріңді және әр оқушы өзін-өзі бағалайды.
Ортасы 20 минут Білу және түсіну 10 минут
-Балалар мына суреттегі кісі таныс па?
-Оның қандай шығармасын білесіңдер?
-Қане, топпен еске түсіріп, сызбаны толықтырайық.
«Қартқожа»
↑
«Ақбілек» ←Жүсіпбек Аймауытов→Павлодар облысында
↓ туған
Жазушы
-Қартқожаның туған жерін қалай жақсы көретінін білгілерің келе ме?
-Әңгімені оқымас бұрын сөздікке назар аударайық.
Сөздікпен жұмыс
Үй басы-әр үй.
Ашамай-жас балаға арналып жасалған ер тоқымның түрі.
Ет бауыр жақын-өте жақын туыс.
Шерсіз-қайғы-мұңсыз.
Жетесіз-ақылсыз,ақымақ.
Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады. Оқушыларға бөліктерге бөліп оқыту.
Қолдану 8 минут
Жалпыға арналған тапсырма:
Мәтінмен жұмыс
-Әңгіме кім туралы?
-Мәтін неше бөліктен тұрады?
-Әр бөлікке ат қойып көрейік.
«Интервью» әдісі
Оқушылар тақырып аясында сұрақтар құрастырады. Сұрақтар оқылады. Оқушылар бір-бірінің сұрақтарына жауап береді.
«Әлемді шарлау» әдісі арқылы түсіндіріледі.
«Интервью» әдісі
Сергіту сәті
2 минут «Мен қазақпын» би билеу
«Мен қазақпын» биі
Аяқталуы 20 минут Синтез
«Кубизм» әдісі бойынша мәтін мазмұнын терең түсіну үшін сұрақтарға жауап береді.Әр топтың топ басшылары келіп сұрақтар алады.
Тапсырма № 1
-Кешкі ауыл қалай көрсетілген?
-Туған жері Қартқожа көзімен қалай көрінген?
Тапсырма № 2
Туған жер туралы қандай мақал-мәтелдер білесіңдер?
Тапсырма № 3
-Мәтінді бөліктерге бөліп, әр бөлікке ат қой.
Тапсырма №4
-Қартқожа туралы бұған дейін қандай әңгіме оқыдық? Онда Қартқожа қай жағынан көрінеді?
-Алдарыңда жатқан суретке қараңдар.Осы суретке қандай ат қояр едіңдер?
- Қартқожа өз туған жерін қалай сипаттаған?Сендер өз туған жерлеріңді қалай сипаттар едіңдер?
Екі түрлі түсініктеме күнделігі.
Оқушылардан дәптердің бетін (не таратылып берген парақты) ортасынан вертикаль сызықпен бөлу сұралады. Мәтінді оқу барысында олар:
Жазушының туған жеріне деген сезімін білдіріп тұрған сөздерді жаз. Сенің туған жеріңе деген сезімдеріңді білдіретін сөздер жаз.
Оқушылар кестемен жұмыс жасайды
Үйге тапсырма: оқу, 9-тапсырманы жазу.
Саралау – Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз
қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз? Бағалау – Оқушылардың
үйренгенін тексеруді
қалай жоспарлайсыз? Пəнаралық байланыс
Қауіпсіздік жəне еңбекті
қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы
Байланыс
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары
шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен берілген
уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен
өз жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім жəне неліктен? -Бүгінгі сабақтан не үйрендіңдер?
-Олай болса сабақ бойынша топтар бір-біріңді бармақ арқылы бағалаңдар.
-Әр оқушы өзін-өзі смайлик арқылы бағалаңдар.
«Менің көңіл-күйім баспалдағы» бойынша әр оқушы өзін бағаласын.
Оқушылар стикерлерге өз есімдерін жазып (немесе смайликтің суретін салып) тақтада салынған баспалдақтардың біріне жабыстырады. Баспалдақтар «Керемет!», «Өзіме сенімдімін!», «Жақсы», «Жаман емес», «Маған көмек керек!», «Білмеймін», «Нашар» деп аталады.
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білдім?
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Қартқожаның туған жері. 2 сынып
Пәні:Әдебиеттік оқу
Тақырыбы:Жүсіпбек Аймауытов. Қартқожаның туған жері.
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
2.1.5.1 - өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу
2.2.8.2 - мұғалімнің көмегімен көркем шығарма үзіндісін басқа үлгідегі (иллюстрация, мультфильм) нұсқасымен салыстыру
2.3.4.1 - мұғалімнің көмегімен орфографиялық, пунктуациялық, стилистикалық қателерді табу және түзету
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар:
• Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді.
Оқушылардың басым бөлігі:
• Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады.
Кейбір оқушылар:
• Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады.
Бағалау критерийі Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады.
Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.
Ресурстар Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.
Әдіс-тәсілдер Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.
Пәнаралық байланыс Музыка, қазақ тілі,тарих.
РесурстарСюжетті суреттерСөзжұмбақ,бейнебаян
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар,ескертпелерді жазыңыз)
Басталуы 5 минут
Топқа бөлу 2 минут
«Туған жер» тақырыбына байланысты сюжетті сурет қиындыларын құрастыру арқылы 4 топқа бөлініп отырады.
Психологиялық ахуал қалыптастыру:
Қол алысып, қәне, біз,
Достасайық бәріміз.
Айтарым бар сендерге,
Тез тұрыңдар шеңберге.
Қандай жақсы бір тұру,
Достарменен бір жүру!
Қандай жақсы дос болу!
– Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш!
Өткенге шолу жасау.
-Балалар біз қандай тарауды аяқтадық?
-Сол тарау бойынша не оқып білдіңдер?
-Мен сендерге сөзжұмбақ дайындап алып келдім. Сөзжұмбақты барлығымыз бірігіп шешейік.
Сөзжұмбақ шешкізу.
1.Қалың ағаш өсетін нулы жер қалай аталады?
2.Отбасыңдағы әке атауы.
3.Ел сөзін тағы қалай атауға болады?
4.Мемлекеттік рәміздердің бірі?
1 О Р М А Н
2 О Т А Ғ А С Ы
3 Х А Л Ы Қ
4 Ә Н Ұ Р А Н
-Отан сөзін басқаша қалай айтуға болады? (Туған жер,атамекен,туған өлке,туған ел)
-Ендеше көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойып оқиық.
Менің ....... – Қазақстан.
Менің Отаным – Қазақстан.
-Олай болса «Мәңгілік ел» бейнебаянын тыңдайық.
- Видеожазба ұнады ма? Қандай сезімде болдыңдар? Не туралы болды?
-Осы бейнебаян арқылы бүгінде күннен күнге дамып келе жатқан елімізді көріп , еліміздің дамуында үлкен еңбегі бар Президентіміз екенін ұғып отырған боларсыңдар.
Отан дегеніміз - адамның туып өскен жері,туған туыстарымен тұратын атамекені.Отансыз адам болмайды.Біз Мәңгілік елге айналу үшін әрқайсымыз Отанымыздың көркеюіне өз үлесімізді қосуымыз керек.
-Балалар күнделікті сабақта біз қалай жұмыс жасаймыз?
-Олай болса топ ережелерін еске түсірейік.
-Топпен жұмысты бастамас бұрын топ басшыларын сайлап, бір-бірімізге сәттілік тілеп алайық.
-Топта тәртіп сақтап,сабаққа белсенділікпен қатысайық , сабақ соңында топтар бір-біріңді және әр оқушы өзін-өзі бағалайды.
Ортасы 20 минут Білу және түсіну 10 минут
-Балалар мына суреттегі кісі таныс па?
-Оның қандай шығармасын білесіңдер?
-Қане, топпен еске түсіріп, сызбаны толықтырайық.
«Қартқожа»
↑
«Ақбілек» ←Жүсіпбек Аймауытов→Павлодар облысында
↓ туған
Жазушы
-Қартқожаның туған жерін қалай жақсы көретінін білгілерің келе ме?
-Әңгімені оқымас бұрын сөздікке назар аударайық.
Сөздікпен жұмыс
Үй басы-әр үй.
Ашамай-жас балаға арналып жасалған ер тоқымның түрі.
Ет бауыр жақын-өте жақын туыс.
Шерсіз-қайғы-мұңсыз.
Жетесіз-ақылсыз,ақымақ.
Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады. Оқушыларға бөліктерге бөліп оқыту.
Қолдану 8 минут
Жалпыға арналған тапсырма:
Мәтінмен жұмыс
-Әңгіме кім туралы?
-Мәтін неше бөліктен тұрады?
-Әр бөлікке ат қойып көрейік.
«Интервью» әдісі
Оқушылар тақырып аясында сұрақтар құрастырады. Сұрақтар оқылады. Оқушылар бір-бірінің сұрақтарына жауап береді.
«Әлемді шарлау» әдісі арқылы түсіндіріледі.
«Интервью» әдісі
Сергіту сәті
2 минут «Мен қазақпын» би билеу
«Мен қазақпын» биі
Аяқталуы 20 минут Синтез
«Кубизм» әдісі бойынша мәтін мазмұнын терең түсіну үшін сұрақтарға жауап береді.Әр топтың топ басшылары келіп сұрақтар алады.
Тапсырма № 1
-Кешкі ауыл қалай көрсетілген?
-Туған жері Қартқожа көзімен қалай көрінген?
Тапсырма № 2
Туған жер туралы қандай мақал-мәтелдер білесіңдер?
Тапсырма № 3
-Мәтінді бөліктерге бөліп, әр бөлікке ат қой.
Тапсырма №4
-Қартқожа туралы бұған дейін қандай әңгіме оқыдық? Онда Қартқожа қай жағынан көрінеді?
-Алдарыңда жатқан суретке қараңдар.Осы суретке қандай ат қояр едіңдер?
- Қартқожа өз туған жерін қалай сипаттаған?Сендер өз туған жерлеріңді қалай сипаттар едіңдер?
Екі түрлі түсініктеме күнделігі.
Оқушылардан дәптердің бетін (не таратылып берген парақты) ортасынан вертикаль сызықпен бөлу сұралады. Мәтінді оқу барысында олар:
Жазушының туған жеріне деген сезімін білдіріп тұрған сөздерді жаз. Сенің туған жеріңе деген сезімдеріңді білдіретін сөздер жаз.
Оқушылар кестемен жұмыс жасайды
Үйге тапсырма: оқу, 9-тапсырманы жазу.
Саралау – Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз
қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз? Бағалау – Оқушылардың
үйренгенін тексеруді
қалай жоспарлайсыз? Пəнаралық байланыс
Қауіпсіздік жəне еңбекті
қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы
Байланыс
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары
шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен берілген
уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен
өз жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім жəне неліктен? -Бүгінгі сабақтан не үйрендіңдер?
-Олай болса сабақ бойынша топтар бір-біріңді бармақ арқылы бағалаңдар.
-Әр оқушы өзін-өзі смайлик арқылы бағалаңдар.
«Менің көңіл-күйім баспалдағы» бойынша әр оқушы өзін бағаласын.
Оқушылар стикерлерге өз есімдерін жазып (немесе смайликтің суретін салып) тақтада салынған баспалдақтардың біріне жабыстырады. Баспалдақтар «Керемет!», «Өзіме сенімдімін!», «Жақсы», «Жаман емес», «Маған көмек керек!», «Білмеймін», «Нашар» деп аталады.
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білдім?
шағым қалдыра аласыз













