Материалдар / Ашық сабақ Қатты денелердегі қысым 7сынып

Ашық сабақ Қатты денелердегі қысым 7сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ұстаздар қауымына
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Қаңтар 2023
164
2 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Қатты денелердегі қысым

Бөлімі:

Қысым

Педагогтің аты-жөні:

Ербазарова Қ

Күні:

17.01.2023ж

Сыныбы: 7 «Ғ»

Қатысушылар саны: 21 Қатыспағандар саны:3

Сабақтың тақырыбы:

Қатты денелердегі қысым

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

7.3.1.2 қысымның физикалық мағынасын түсіндіру және өзгерту әдістерін сипаттау;

7.3.1.3 есептер шығаруда қатты дененің қысымының формуласын қолдану

Сабақтың мақсаты:

Қысымның физикалық мағынасын пайдаланып, ұштастырып түсінеді,идеялары арқылы өзгерту әдістерін сипаттайды

Алған білімдерінен қысымның формуласын пайдаланады



Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10мин
















Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу сабаққа дайындығын бақылау.

Ынтымақтастықты қалыптастыру, оқушылардың сенімділігін арттыру. топтар бір-біріне сәттілік тілейді "Жақсы тілек- жан жылуы "

Топқа бөлу: (кіру билеті арқылы )

Топ ережесін айту

І топ Күш

ІІ топ Аудан

ІІІ топ Қысым

Ivтоп Масса

Білім дағдысы:Білу

Алдыңғы білім:

жеке жұмыс

«Графикалық диктант» әдісі білімалушылар оқылған сөйлем дұрыс болса «˄» белгісін, дұрыс емес болса

«–» белгісін қояды.

1. Температураның өзгеруіне байланысты зат үш күйде болады. (˄)

2. Пішіні мен көлемін сақтау құбылысы-сұйықтарға тән қасиет. (-)

3. Көлемін сақтап, пішінін оңай өзгерту-қатты денеге тән қасиет.(-)

4. Барлық заттар өте ұсақ бөлшектерден – молекулалар мен атомдардан тұрады. (˄)

5. Бір заттың молекулаларының екінші заттың молекулаларының араларындағы бос орындарға өтіп таралуы-Броундық қозғалыс деп аталады. (-)

6. Газдар –көлемін де, пішінін де сақтамайды. (˄)

7. Молекулалы-кинетикалық теорияның негізгі үш қағидасын Р.Броун анықтады. (-)

8. Химияда су молекуласының формуласы НО деп белгіленеді. (-)

9. Су молекуласы екі химиялық элементтің, сутегінің екі, оттегінің бір атомынан тұрады. (˄)

10. Молекуласы ретсіз орналасатын денелер – кристалл денелер. (-)

Жауабы: ˄ˍˍ ˍˍ ˄ ˍˍ ˄ _ _ ˄ _

«Жақсы тілек- жан жылуы» оқушылар бір-бірлеріне тілектер айтып, жақсы көңіл күймен сабақты бастайды.

Топқа бөлінеді











Дискрептор

графикалық диктант арқылы заттың үш күйін біледі

-бір заттың үш күйде болатынын сипаттайды

--анықтамаларды тұжырымдайды











































Қалыптастырушы бағалау: Мадақтау





















Жалпы балл-2


Ақ парақ



Қағаз қиындылары

Үлестірме















Сұрақтар




Сабақтың ортасы.

22мин




Жаңа сабаққа көпірше

« Суреттер сыр шертеді» – тақтаға «Әр түрлі жануарлардың суретін қойып,мысықты ерекше көрсету арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын ашу » суреттер қойылған слайд көрсетіледі

Пеш түбінде мамық( мысық) отыр

Екі көзін қысып отыр

Тышқанның етін жегісі келіп

Оның тісі қышып отыр

Жұмбақтың жауабын білімалушылар табады.

Ендеше бүгінгі сабақтың тақырыбы:

«Қысым туралы» тақырыпты ашады

Сабақтың мақсаты айтылады.



Топтық жұмыс: «Түртіп алу» әдіс

Бейнекөрсетілім –бейнекөрсетілімнен қандай көрініс көрдіңіздер,дәптерімізге түртіп аламыз

Оқулықпен жұмыс: формулаларды, өлшем бірліктерді жазады

Білім дағдысы: Қолдану

Тапсырма-1

Оқулықпен жұмыс «Кім жылдам!»

4.1 жаттығу №1(жеке жұмыс)

Тапсырма-2

Топтық жұмыс- «Сөйлеу арқылы, ойлау».

Суға түсіп кеткен адамды құтқарушы балалардың қайсысының әрекеті дұрыс. Себебін түсіндіріңіз.  

І топ Күш

ІІ топ Аудан

Суреттегідей қойылған кірпіштер жерге бірдей қысым түсіреді ме? 

ІІІ топ Қысым

Аяғына шаңғы байлаған адам қар үстімен жеңіл жүре алады. Мұның себебі не?





Ivтоп Масса

Берілген суреттерді салыстырып, қай жағдайда баланың жерге ең көп қысым

түсіргенін анықтаңыз. Жауабыңызды түсіндіріңіз

Тапсырма-3

Есептер шығару

«Ойлан жұптас бөліс» (G)

І топ Күш

200см 2 ауданға түсірілген күш 100Н – мен әсер ететін болса, қысым қандай болар еді?

ІІ топ Аудан

Вагонның барлық доңғалақтарының рельспен жанасқан ауданы 0, 001м 2. Бұл вагонның массасы 30т болса, ол жерге қандай қысым түсіреді?

ІІІ топ Қысым

Массасы 6 т жер тегістегіш машина тіреуінің ауданы қандай болған, егер оның топыраққа түсіретін қысымы 3кПа болса.

Ivтоп Масса

Бетке 3000 Н күш түсіріп 2Па қысым алсақ, ауданы қандай болған? Тапсырма-4

Шығармашылық жұмыс.

«Өз ісіңмен көрсет әдісі»

Топтық жұмысДинамометр, электронды таразы,сызғыш көмегімен ағаш білеушенің,оқулықтың үстел бетіне әсер ететін қысымын анықтау

Әр топ өзіне бөлінген ресурстармен жұмыс жасайды



Дискрептор

Мысық сөзінен

кері оқу арқылы қысым сөзін анықтайды












Дискрептор

-бейне көрсетілім арқылы қатты денелердегі қысымның белгілі бір бағытта беріліп,аудан бойынша өзгеретінін

сипаттайды

Дискрептор

-қысымды аудан мен күш арқылы тауып қолданады

Дискрептор:.

суреттер арқылы қатты денелердегі қысымның физикалық мағынасын түсінеді

-білімалушылар идеясын,логикалық ойлауға дағдыланады

















































Дескриптор:



- Қысымның формуласын есеп шығаруда қолданады

-өмірде қысымды есептеу формуласын пайдаланады















Дескриптор:

білімалушылар ресурстарды пайдаланып,

үстел бетіне түсетін қысымның заңдылықтарын қолданады









Қалыптастырушы бағалау: Мадақтау

















Қалыптастырушы бағалау: Мадақтау









Қалыптастырушы бағалау: Мадақтау



Жалпы балл-1



































Қалыптастырушы бағалау: Мадақтау



Жалпы балл-2








































Жалпы балл-2

















Жалпы балл-2



Слайд























Бейнекөрсетілім











































Слайд





































Ақ парақ

Суреттер











Динамометрэлектронды таразы,сызғыш ағаш білеуше

оқулық

Сабақтың соңы.

8мин






























Тапсырма-5

««Ойын жинақтау»» (топтық жұмыс)

1 Жылқы жалғыз тұяқты, батпақты және ылғалды жермен жүрген кезде жылқы аяғын үлкен қиындықпен көтереді. Себебі: қысым тұяқтың бетінің ауданына байланысты.

2 Сиыр –қос тұяқты батпақты және ылғалды жермен жүрген кезде сиыр аяғын жеңіл алады. Себебі: қысым тұяқтың бетінің ауданына байланысты

Бағалау

Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы балдық жүйемен бағалау


Кері байланыс

«Менің көңіл-күйім »

Түсінбедім

Сұрағым бар

Түсіндім

Үй тапсырмасы: П23 4.1 -жаттығу 3

Дискрептор.

-жылқының, сиырдың тұяғы арқылы білімалушыларидеясын айтады









Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ