|
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қатынас ыдыстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.1.6. – қатынас ыдыстардың қолданылуына мысалдар келтіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Қатынас ыдыстарға мысалдар келтіреді; Көпшілігі: Қатынас ыдыстардың жұмыс принципін қарапайым тәжірибемен сипаттайды; Кейбірі: Қатынас ыдыстардың су құбырларында қолданылуына талдау жасайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Қатынас ыдыстарды қолдануға мысалдар келтіреді.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және терминология
Сөздік:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға ортақ еңбек қоғамы: қарым – қатынас жасау,білімді шығармашылық тұрғыда қолдана білу дағдысын қалыптастыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Химия –сұйықтардың қасиеттері; Математика – есептер шығару ; География,бейнелеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
Дүниетану курсынан қатынас ыдыстар жайлы біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі 2 мин
Мен білемін! Физикалық диктант 7 - 8 мин
Топқа бөлу 2 мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу; Оқушыларды түгендеу; Сынып тазалығына көңіл бөлу.
2. Үй жұмысын тексеру: «Мен білемін!» физикалық диктант . I-жеке жұмыс 1.Қысым деп ...(Бетке перпендикуляр әрекет ететін күштің осы беттің ауданына қатынасымен анықталатын шама) 2.Қысымның өлшем бірлігі....(Бірліктердің ХБЖ қысымның өлшем бірлігі паскаль болып табылады.) 3.Қысым күші деп ...(Бетке перпендикуляр түсірілген күшті айтамыз) 4. 1 Па ... (Ауданы 1 м2 бетке перпендикуляр бағытта әрекет ететін 1 Н күштің қысымы, яғни 1 Па= 1Н/1 м2 ) 5.Қысымның формуласы....(p=F/S) 6.Инені матаға сұғу кезінде шамамен …қысым түсіреміз(100 МПа) 7.Қысым күшінің өлшем бірлігі ... (Ньютон) 8. Гидростатикалық қысым деп...(Ауырлық күші әрекетінен туындайтын сұйық қысымы) 9.Паскаль заңы ...(Сұйықтар мен газдар өздеріне түсірілген қысымды өзгеріссіз барлық бағытта бірдей жеткізеді). Жұптасып дайын жауап үлгісі арқылы тексереді. «Басбармақ» арқылы бағаланады.
3. Пазл әдісі арқылы топқа бөлу ( Қатынас ыдыстардың суреттерін құрастыру)
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Ой қозғау 2 мин Топтық жұмыс 16-17 мин
|
Ой қозғау: Үй тұрмысында қолданылатын ыдыстар әлемінде біз шәй ішіп, шөлімізді қандыратын ыдыс түрлері бар екен. Ол қандай ыдыстар? Суреттер арқылы ақпарат жинау. W -топтық жұмыс 1-тапсырма Қатынас ыдыстар дегеніміз не? Неліктен мына суретте судың деңгейі бірдей болады?
2-тапсырма Әр түрлі пішіндегі ыдыстардағы сұйықтықтың деңгейлерін анықтаңдар.
3-тапсырма Қатынас ыдыстарға құйылған әртекті сұйықтарда не болатынын анықтаңдар.
Бағалау критерийі:Қатынас ыдысқа мысал келтіре алады; |
Оқулықпен жұмыс
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жеке жұмыс 5-6 мин
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: Қысым
Күні:
Сынып: 7
Мектеп: №49
Мұғалімнің
аты-жөні: Байгенжеева
К.Ж
Қадыржанқызы
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы
Қатынас ыдыстар
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме)
7.3.1.6.
–
қатынас ыдыстардың
қолданылуына мысалдар келтіру
Сабақ мақсаты
Барлық
оқушылар: Қатынас ыдыстарға мысалдар
келтіреді;
Көпшілігі: Қатынас ыдыстардың жұмыс
принципін қарапайым тәжірибемен
сипаттайды;
Кейбірі: Қатынас ыдыстардың су
құбырларында қолданылуына талдау жасайды.
Бағалау
критерийі
Қатынас ыдыстарды қолдануға
мысалдар келтіреді.
Тілдік мақсаттар
Пәндік лексика және
терминология
Сөздік:
Қазақша
Орысша
Ағылшын
Қысым
Давление
Pressure
Ыдыс
Посуда
Dishes
Қатынас
Сообщающее
Informing
Деңгей
Уревень
Level
Тығыздық
Плотность
Density
Су
Вода
Water Қатынас ыдыстар, шлюздер,
суқұбырлар, субұрқақ, гидростатикалық
парадокс.
Құндылықтарға баулу
Жалпыға ортақ еңбек қоғамы: қарым – қатынас
жасау,білімді шығармашылық тұрғыда қолдана білу дағдысын
қалыптастыру.
Пәнаралық
байланыс
Химия –сұйықтардың қасиеттері;
Математика – есептер шығару
;
География,бейнелеу.
Алдыңғы
білім
Дүниетану курсынан қатынас ыдыстар жайлы
біледі.
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі
2 мин
Мен
білемін! Физикалық диктант 7 - 8
мин Топқа бөлу 2
мин
1.Ұйымдастыру
кезеңі.
Сәлемдесу;
Оқушыларды түгендеу;
Сынып тазалығына көңіл бөлу.
2.
Үй жұмысын
тексеру:
«Мен білемін!» физикалық
диктант .
I-жеке жұмыс
1.Қысым
деп ...(Бетке перпендикуляр
әрекет ететін күштің осы беттің ауданына қатынасымен анықталатын
шама)
2.Қысымның өлшем
бірлігі....(Бірліктердің ХБЖ қысымның
өлшем бірлігі паскаль болып табылады.)
3.Қысым күші деп
...(Бетке перпендикуляр
түсірілген күшті айтамыз)
4. 1 Па
... (Ауданы 1
м2 бетке перпендикуляр бағытта
әрекет ететін 1 Н күштің қысымы, яғни 1 Па= 1Н/1
м2 )
5.Қысымның
формуласы....(p=F/S)
6.Инені матаға сұғу кезінде
шамамен …қысым түсіреміз(100
МПа)
7.Қысым күшінің өлшем бірлігі
... (Ньютон)
8. Гидростатикалық қысым
деп...(Ауырлық күші әрекетінен
туындайтын сұйық қысымы)
9.Паскаль заңы
...(Сұйықтар мен газдар
өздеріне түсірілген қысымды өзгеріссіз барлық бағытта бірдей
жеткізеді).
Жұптасып дайын жауап үлгісі арқылы
тексереді.
«Басбармақ» арқылы
бағаланады.
3.
Пазл әдісі арқылы топқа
бөлу ( Қатынас ыдыстардың суреттерін
құрастыру)
Сурет бойынша топтасады;
Суретті құрастыру арқылы оқушылар топқа бөлініп,
осы суреттер бойынша мағлұматтар іздейді.
Сабақтың ортасы Ой
қозғау 2
мин Топтық жұмыс 16-17
мин
Ой қозғау:
Үй тұрмысында қолданылатын ыдыстар әлемінде біз
шәй ішіп, шөлімізді қандыратын ыдыс түрлері бар
екен.
Ол қандай ыдыстар?
Суреттер арқылы ақпарат жинау.
W
-топтық
жұмыс
1-тапсырма
Қатынас ыдыстар дегеніміз не? Неліктен мына
суретте судың деңгейі бірдей болады?
2-тапсырма
Әр түрлі пішіндегі ыдыстардағы сұйықтықтың
деңгейлерін анықтаңдар.
3-тапсырма
Қатынас ыдыстарға құйылған әртекті сұйықтарда не
болатынын анықтаңдар.
Бағалау критерийі:Қатынас
ыдысқа мысал келтіре алады;
Оқулықпен жұмыс
Жеке жұмыс
5-6 мин
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||






















