Қ. Мұхасмеджанов атындағы №1 мектеп-гимназиясы

Сабақтың тақырыбы: Қазақ халқының дастархан жабдықтау ерекшелігі
(түскі асқа дастархан әзірлеу)
Сыныбы: 6 г
Пән мұғалімі: Алпысбаева Г
2016-2017 оқу жылы
Сабақ жоспары
Бекітемін:
|
Сабақ: технология |
Мектеп: .№1 мектеп-гимназия |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Алпысбаева Гулзира |
||||||
|
Сынып: 6 г |
Қатыспағандар саны: |
Қатысқандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақ халқының дастархан жабдықтау ерекшелігі (түскі асқа дастархан әзірлеу) |
||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Ұлттық дастарханымыздың құндылығы , қасиеті туралы ұғындыру. |
||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
Барлық оқушылар.... (істей) алады: Түскі асқа дастархан мәзірін құрады |
||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Дәстүрлі және пайдалы тағамдар жайлы біледі |
|||||||
|
Кейбір оқушылар: алған білімдерін өмірде пайдалана алады |
|||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар Әңгіме құрауға ықшамдалады |
||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: ұлттық тағамдар, сусындар |
|||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: Өткен сабаққа шолу |
|||||||
|
Сіз неліктен .... екенін айта аласыз ба? тамақтану ережесін үйренеді. |
|||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: топтық жұмыс |
|||||||
|
Күтілетін нәтиже |
Дастархан мәзірін құра аламын Пайдалы тағамдар туралы білемін |
||||||
|
|
Шаттық шеңбер Дөңгеленіп тұрамыз, Керегені құрамыз. Уықтар боп иіліп, Киіз үйді құрамыз. |
Шаңырақ, түрлі -түсті таспа, оқулық. |
|||||
|
Алдыңғы тақырып |
Әуезді әуен Ашық және жабық сұрақтар Шарты: Оқушылар дөңгеленіп тұрады. Қалаған түсті алады, әуен ойналады. Технология кітапты алып бір -біріне қолына береді. Әуен тоқтап қалғанда кімнің қолында кітап тұр сол сұраққа жауап береді. 1. Азық- түліктерді өңдеудің неше түрі бар? 2. Салат қандай тағам түріне жатады? 3. Көкөністерді алғашқы өңдеуден қалай өткіземіз? 4. Қызылшадан жасалатын салат қалай аталады? 5. Макоронның отаны қай ел? 6. Макорнның негізгі шикі заты не? |
Әуен ойналады |
|||||
|
Жоспар |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|||||
|
Жоспарланған уақыт |
Шаңырақ ілінеді. ленталарды уық жасалынады. Таңдаған уықтар бойынша топқа бөлемін. Қызыл уықты таңдағандар Бауырсақ тобы, екінші сары таңдағандар қуырдақ, үшінші ақ таңдағандар шұбат тобы болып бөлінеді. |
Топқа бөлінеді таспалар |
|||||
|
Басталуы |
Әрбір халықтың өз тарихы бар. Сол тарихтың тұрмыс тіршілігінен хабардар боламыз да. Көшпелі тұрмыста мал шаруашылығымен айналысқан халқымыздың да этнографиялық салтына қарай дастарқанның өзіне тән ерекшелігі бар. Сол ерте заманнан бері қазақ халқы өздері баққан малды ретімен өз тіршілігіне пайдалана біліп тағам жасау өнерін жақсы меңгерген. Қазақ халқында: «Астан үлкен ешкім жоқ» деген қасиетті ұғым бар. Үйге келген қонақты төрге шығарып, асын берген соң ғана жөн сұрайтын болған. Бұл бабаларымыздан қалған ең жақсы дәстүр. Бүгін біз ұлттық негізде түскі асқа арналған дастархан мәзірін жасаймыз. Бұл жөнінде өздерің де көп нәрсе білетін боларсыңдар. Бейне сюжет көрсетіледі |
Оқулық. Дәптермен жұмыс . Тақырыпты дәптерлеріне жазады. |
|||||
|
|
Бейне сюжетті талқылау Қ жабдықтау ерекшелігі дәстүрлі дастархан неде? жабдықтау ерекшелігі |
Оқушылар ауызша айтады. салыстырмалы түрде айтады |
|||||
|
Ортасы |
Бейне сюжет 1. Тапсырма: Постер қорғау І топ Азанғы ас ІІ топ Түскі ас ІІІ топ Кешкі ас дастархан жабдықтау 2. "Еркін микрафон" Мен білмейтін бір тағам Тапсырма: Қазақтың ұлттық тағамдарын ата? І топ Ет тағамдары ІІ топ Сүт тағамдары ІІІ топ Нан тағамдары 3. Мен білетін бір тағам Жарнамалық үзіліс Топтарға тапсырма Алып келген тағамдарына жарнама жасайды 4. Авторлық орындық Топтарға тапсырма І топ Көрніс қою"Қонаққа тамағыңды берме, қабағыңды бер" ІІ топ "Қазақы дастарханым" эссе құрау ІІІ топ Қазақы дастарқаным өлең шығару. |
Бейне сюжет, плакат, тағам түрлерінің суреттері. Оқушылар слайдтан көреді. Аталған тағамдардың ішінен аты таныс емес тағамдарын қатысып отқан қонақтардан сұрайды. Алып келген тағамдарын жасалуы, құрамы және жарнамалау Ұйқасын тап Құрт, ------------------, майым, ---------- -------- шәйім. ------------------- жайнаса, ----------- ----------- жайым. |
|||||
|
Аяқталуы |
5. Қарша борату ойыны сұрақтар Бата беру Халқымыздың дәстүрімен келген қонақты дәстүрге сай қарсы алып, дәмді әрі құнарлы тағамдарды ретімен дастарханға қоя білу керек. |
Оқушылар алдарындағы параққа сұрақ жазып топтарға лақтырады |
|||||
|
Рефлекция |
Мақсатты ағаш |
|
|||||
|
Үй тапсырмасы: |
Ырым тиым сөздер жазу |
|
|||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|||||
|
•топтық тапсырмалар |
•Гулдер түстерімен бағалаймын |
• Слайд, суреттер, бейне сюжет |
|||||
|
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз |
||||||
|
|
|||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетініне не білдім? |
|||||||
Саламатсыздар ма құрметті қонақтар, және менің сүйікті оқушыларым Бүгінгі ашық сабағымызды ашық деп жариялаймын. Қыздарымыз түгел ме? Онда сабағымызды бастаймыз . Күніміз сәтті болсын
|
|
Шаттық шеңбер Дөңгеленіп тұрамыз, Керегені құрамыз. Уықтар боп иіліп, Киіз үйді құрамыз. Киіз үй сияқты мектебіміздің шаңырағы биік, керегесі кең болу үшін әрқайсымыз өз үлесімізді қосумыз керек. Біздің үлесіміз біліммен тіртіпті болу. Олай болса өткен сабаққа шолу жасап білімізді көрсетейік. |
Шаңырақ, түрлі -түсті таспа, оқулық. |
||
|
Алдыңғы тақырып |
Әуезді әуен Ашық және жабық сұрақтар Шарты: Оқушылар дөңгеленіп тұрады. Қалаған түсті алады, әуен ойналады. Технология кітапты алып бір -біріне қолына береді. Әуен тоқтап қалғанда кімнің қолында кітап тұр сол сұраққа жауап береді. 1. Азық- түліктерді өңдеудің неше түрі бар? 2. Салат қандай тағам түріне жатады? 3. Көкөністерді алғашқы өңдеуден қалай өткіземіз? 4. Қызылшадан жасалатын салат қалай аталады? 5. Макоронның отаны қай ел? 6. Макорнның негізгі шикі заты не? |
Әуен ойналады |
||
|
Жоспар |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
||
|
Жоспарланған уақыт |
Таңдаған уықтар бойынша топқа бөлемін. Қызыл уықты таңдағандар Бауырсақ тобы, екінші сары таңдағандар шұбат, үшінші жасыл таңдағандар қуырдақ тобы болып бөлінеді. Бүгінгі өтетін тақырыбымызды бастамас откен тақырыптарда тағам түрлері және олардың дайындалуын білгенбіз ал бүгін сабақты киіз үйен бастадық . Тағамдардың жайнайтын орны қазақтың ұлттық киіз үйінің сәні не деп ойлайсыздар . |
таспалар |
||
|
Басталуы |
Әрбір халықтың өз тарихы бар. Сол тарихтың тұрмыс тіршілігінен хабардар боламыз да. Көшпелі тұрмыста мал шаруашылығымен айналысқан халқымыздың да этнографиялық салтына қарай дастарқанның өзіне тән ерекшелігі бар. Сол ерте заманнан бері қазақ халқы өздері баққан малды ретімен өз тіршілігіне пайдалана біліп тағам жасау өнерін жақсы меңгерген. Қазақ халқында: «Астан үлкен ешкім жоқ» деген қасиетті ұғым бар. Үйге келген қонақты төрге шығарып, асын берген соң ғана жөн сұрайтын болған. Бұл бабаларымыздан қалған ең жақсы дәстүр. Бүгін біз ұлттық негізде түскі асқа арналған дастархан мәзірін жасаймыз. Бұл жөнінде өздерің де көп нәрсе білетін боларсыңдар. Менің сөзімді бине сюжеттен жалғастырайық Бейне сюжет көрсетіледі |
Оқулық. Дәптермен жұмыс . Тақырыпты дәптерлеріне жазады. |
||
|
|
Бейне сюжетті талқылау Қ жабдықтау ерекшелігі дәстүрлі дастархан неде? жабдықтау ерекшелігі |
Оқушылар ауызша айтады. салыстырмалы түрде айтады |
||
|
Ортасы |
Тағы бір Бейне сюжет 1. Тапсырма: Постер қорғау І топ Азанғы ас ІІ топ Түскі ас ІІІ топ Кешкі ас дастархан жабдықтау 2. "Еркін микрафон" Мен білмейтін бір тағам Тапсырма: Қазақтың ұлттық тағамдарын ата? І топ Ет тағамдары ІІ топ Сүт тағамдары ІІІ топ Нан тағамдары 3. Мен білетін бір тағам Жарнамалық үзіліс Топтарға тапсырма Алып келген тағамдарына жарнама жасайды 4. Авторлық орындық Топтарға тапсырма І топ Көрніс қою"Қонаққа тамағыңды берме, қабағыңды бер" ІІ топ "Қазақы дастарханым" эссе құрау ІІІ топ Қазақы дастарқаным өлең шығару. |
Бейне сюжет, плакат, тағам түрлерінің суреттері. Оқушылар слайдтан көреді. Аталған тағамдардың ішінен аты таныс емес тағамдарын сұрайды. Алып келген тағамдарын жасалуы, құрамы және жарнамалау Ұйқасын тап Құрт, ------------------, майым, ---------- -------- шәйім. ------------------- жайнаса, ----------- ----------- жайым. |
||
|
Аяқталуы |
5. Қарша борату ойыны сұрақтар Бата беру Халқымыздың дәстүрімен келген қонақты дәстүрге сай қарсы алып, дәмді әрі құнарлы тағамдарды ретімен дастарханға қоя білу керек. |
Оқушылар алдарындағы параққа сұрақ жазып топтарға лақтырады |
||
|
Рефлекция |
Мақсатты ағаш |
|
||
|
Үй тапсырмасы: |
Ырым тиым сөздер жазу |
|
||
|
Қосымша ақпарат |
||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
||
Сабақ жоспары
Бекітемін:
|
Сабақ: технология |
Мектеп: №1 мектеп-гимназия |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Алпысбаева Гулзира |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 а, 6 ә, 6 б, 6в, 6 г |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жібек және жүн маталар. Тоқыма талшықтары. Жүн және жібек талшықтарының қасиеттері. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
Барлық оқушылар.... (істей) алады: Жаңа білімді меңгере алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Маталардың шығу тарихы. Жүн және жібек маталарының қасиеттерін |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар:алған білімдерін өмірде пайдалана алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар Өсімдік тектес талшықтардың пайдалы қасеттерімен танысу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: талшық, арқау, негізгі жіп, пілә, қуршық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: Матаның пайда болуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сіз неліктен .... екенін айта аласыз ба? Матаны таңдай білу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Оқушылар 5 сұрақ дайындап бір -біріне қояды Сұрақ сізден- жауап бізден |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар Топқа бөлу |
Ресурстар Фигуралар бойынша топқа бөлінеді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басталуы |
Ұйымдастыру кезең Кіріспе бөлім 5 сыныпта откенді шолу Жүн және жібек маталарын жануарлардан алынатын талшықтардан тоқиды. Талшықтардан жіп иіріп, одан мата тоқиды. Бұл жұмыстардың барлығы тоқыма фабрикасында атқарылады. Жүн талшығы негізінен қой, ешкі, түйе, қоян, лама сияқты ұзын жүнді жануарлардан алынады. Көбінесе, қой жүні пайдалынады. Жүн матасы өте жұмсақ, табиғи таза, қысқы киімдер тігіліп, тоқылатын ең қажетті шикізат болып табылады. Жібек талшығы тұт жібегі көбелегінің қуыршағынан алынады. Бұл өте ертеден келе жатқан, алғаш Б.д.д. Қытайда пайда болған күрделі өнім. Қуыршақ тоқыған өте жіңішке жіпті, ыстық суда булап, 3-8 қабат етіп орап жіп дайындайды. Жібек матасы өте биязы, теріге жайлы, сусылдақ, өте бағалы болып келеді. |
ҚТЕ
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Сарамандық жұмыс. Жүн және жібек маталарының қасиеттерін анықтау. Нұсқау карта
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы |
Сергіту сәті Маталардың атын және қыздардың аттарында кездесетін маталар жайлы айту
Сабақты бекіту. 1. Жүнді қайдан алады? 2. Жібек ташығы қалай алынады? 3. Жүннің пайдалы қасеттерін айтыңдар. 4. Қуыршақтың жібінің ұзындығы қандай? Үй тапсырмасы: Маталар классификациясы альбомын дайындау. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
•түстермен |
•Стикер арқылы бағалаймын |
• ТҚЕ компьютер суреттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетініне не білдім? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ жоспары
Бекітемін:
|
Сабақ: технология |
Мектеп: .№1 мектеп-гимназия |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Алпысбаева Гулзира |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 а, 6 ә, 6 б, 6в, 6 г |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғи талшықтардан жасалған маталардың қасиеттері. Матаның өңі және теріс жағы. Жүн және жібек маталарының қасиеттерімен танысу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
Барлық оқушылар.... (істей) алады: Маталарды тани білу, күту. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Матаның қасиеттерін зертттеу нәтижелерін талдап, бекітуге үйрету |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Жүн және жібек маталарының қасиеттерін анықтау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар Матаның негізгі қасиеттері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: физикалық-механикалық , гигеналық, технологиялық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар:мата қасиеттерін анықтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сіз неліктен .... екенін айта аласыз ба? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: Жеке жұмыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Ыстық орындық 1. Жүнді қайдан алады? 2. Жібек ташығы қалай алынады? 3. Жүннің пайдалы қасеттерін айтыңдар. 4. Қуыршақтың жібінің ұзындығы қандай? 5. Табиғи талшықтарды атаңдар. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар Жылы лебіз |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басталуы |
Ұйымдастыру кезең Кіріспе бөлім Жүн және жібек маталарын жануарлардан алынатын талшықтардан тоқиды. Талшықтардан жіп иіріп, одан мата тоқиды. Бұл жұмыстардың барлығы тоқыма фабрикасында атқарылады. Матаның негізгі қасиеттері - физикалық-механикалық (беріктігі, қыртыстануы, шаршылануы, тозуға төзімділігі) - гигеналық ( жылусақтағыштық, шаңсіңіргіштік, ылғалсіңіргіштік, ауаөткізгіштік) - технологиялық (сусылмалығы, отыруы, сетінегіштігі) |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Сарамандық жұмыс. Жүн және жібек маталарының қасиеттерін анықтау. Нұсқау карта
|
Оқулықтағы 69 бет 5 кестені толтырамыз
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы |
Интервью әдісі 1. Жүнді және жібек қандай талшыққа жатады? 2. Жүнді бастапқы өңдеуден қалай өткіземіз? 3. Жүннің пайдалы қасеттерін айтыңдар. 4. Маталардың гигеналық қасеиетіне не жатады? 5. Матаның неше беті бар? Үй тапсырмасы: 70 бет 7 кесте толтыру |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
•түстермен |
•Бағдаршам бағалау әдісі |
• таблицалар, талшықтар, маталар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетініне не білдім? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ жоспары
Бекітемін:
|
Сабақ: технология |
Мектеп: .№1 мектеп-гимназия |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: |
||||
|
Сынып: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
|
||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
Барлық оқушылар.... (істей) алады: |
||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар |
||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: |
|||||
|
Сіз неліктен .... екенін айта аласыз ба? |
|||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
|||||
|
Алдыңғы тақырып |
|
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|||
|
Басталуы |
Ұйымдастыру кезең Кіріспе бөлім |
|
|||
|
Ортасы |
|
|
|||
|
Аяқталуы |
Үй тапсырмасы: 70 бет 7 кесте толтыру |
|
|||
|
Қосымша ақпарат |
|||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|||
|
•түстермен |
•Бағдаршам бағалау әдісі |
• таблицалар, талшықтар, маталар |
|||
|
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз |
||||
|
|
|||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетініне не білдім? |
|||||
Жеңсік ас көбіне қозының қом жинаған шағында дайындалады екен. Сондықтан жер көгеріп, көктемнің құлпырған шағында сірне жасау әдетке айналған. Сондай-ақ туғанынан әлжуаз немесе ауырып тұрған төлді «арам қатпасын» деген ниетпен бауыздап, арнайы ас әзірлеген. Жас төлдің еті өте жұмсақ, әрі сіңірсіз сіресіп пісетіндіктен де, сірне аталады. Ал енді, тағамның қалай дайындалатынын білсек. Асты дайындау әдісі көп жұмысты талап етпейді. Төлдің етін сүйегінен ажыратып, ірілеп турайсыз. Сүйектерді де мүмкіндігінше бөлу қажет. Қазанға бір литрдей сұйық май құйып, әбден қызған кезде туралған етті саласыз. Майға жақсылап қуырылған еттің үстіне дәмдеуіштер, яғни пияз, аскөк, қолыңызда болса көк пиязды да салып, қажетінше бұрыштап, тұздайсыз. Артынша қою қаймақ немесе жаңа сауған бие сүтін құйып, буын шығармай бетін жақсылып бекітіп, 40-45 минут демдейсіз. Қаймақ пен саумалдың орнына ірі етіп туралған картоп, сәбіз қосылады. Буға піскен сірнені дастарқанға түсіре беруге болады. Бұл сірне әзірлеудің соңғы кездегі үлгісі.
Енді ауылдағы ағайынның сірне әзірлеу әдісіне назар аударыңыз. Қозы немесе лақтың іш майын қазанға салып ерітіп, шыжығын алып тастап, сойылған төлдің етін сүйегімен бірге саласыз. Ас күйіп кетпеу үшін астындағы отты бірқалыпты ұстау қажет. Май шыжғырыла бастағанда түбіне жабыспау үшін аз мөлшерде су құйып, 40 минутқа қақпағын мықтап жауып қоясыз. Оны араластырудың қажеті жоқ. Бұл тағамды әзірлеудің бірнеше түрі бар. Еліміздің әр өңірінде әртүрлі дайындалады екен.
Ал енді астың пайдасына тоқталсақ. Қозы етінің денсаулыққа пайдасы өте зор. Оның сапасына келсек, құрамында үлкен қойлардың етіне қарағанда холестерин екі есе төмен, майы аз болады. Қорытылу деңгейi жоғары деликатес санатына жатады. Құрамындағы ақуыз, минералды заттар, дәрумендер, аминдi және қышқылды майлар тамақтың физиологиялық құндылығын арттырады.
. Қазақ халқының дастархан жабдықтаудағы ерекшелігі неде?
2. Дәстүрлі тағамдар дегеніміз не?
3. Қандай пайдалы тағамдарды білесіңдер?
4. Түскі ас мәзірінің кешкі астан айырмашылығы қандай?
5. Жемістерді дастархан басында қалай жейді?
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Қазақ халқының дастархан жабдықтау ерекшелігі" 6 сынып
Ашық сабақ "Қазақ халқының дастархан жабдықтау ерекшелігі" 6 сынып
Қ. Мұхасмеджанов атындағы №1 мектеп-гимназиясы

Сабақтың тақырыбы: Қазақ халқының дастархан жабдықтау ерекшелігі
(түскі асқа дастархан әзірлеу)
Сыныбы: 6 г
Пән мұғалімі: Алпысбаева Г
2016-2017 оқу жылы
Сабақ жоспары
Бекітемін:
|
Сабақ: технология |
Мектеп: .№1 мектеп-гимназия |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Алпысбаева Гулзира |
||||||
|
Сынып: 6 г |
Қатыспағандар саны: |
Қатысқандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақ халқының дастархан жабдықтау ерекшелігі (түскі асқа дастархан әзірлеу) |
||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Ұлттық дастарханымыздың құндылығы , қасиеті туралы ұғындыру. |
||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
Барлық оқушылар.... (істей) алады: Түскі асқа дастархан мәзірін құрады |
||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Дәстүрлі және пайдалы тағамдар жайлы біледі |
|||||||
|
Кейбір оқушылар: алған білімдерін өмірде пайдалана алады |
|||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар Әңгіме құрауға ықшамдалады |
||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: ұлттық тағамдар, сусындар |
|||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: Өткен сабаққа шолу |
|||||||
|
Сіз неліктен .... екенін айта аласыз ба? тамақтану ережесін үйренеді. |
|||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: топтық жұмыс |
|||||||
|
Күтілетін нәтиже |
Дастархан мәзірін құра аламын Пайдалы тағамдар туралы білемін |
||||||
|
|
Шаттық шеңбер Дөңгеленіп тұрамыз, Керегені құрамыз. Уықтар боп иіліп, Киіз үйді құрамыз. |
Шаңырақ, түрлі -түсті таспа, оқулық. |
|||||
|
Алдыңғы тақырып |
Әуезді әуен Ашық және жабық сұрақтар Шарты: Оқушылар дөңгеленіп тұрады. Қалаған түсті алады, әуен ойналады. Технология кітапты алып бір -біріне қолына береді. Әуен тоқтап қалғанда кімнің қолында кітап тұр сол сұраққа жауап береді. 1. Азық- түліктерді өңдеудің неше түрі бар? 2. Салат қандай тағам түріне жатады? 3. Көкөністерді алғашқы өңдеуден қалай өткіземіз? 4. Қызылшадан жасалатын салат қалай аталады? 5. Макоронның отаны қай ел? 6. Макорнның негізгі шикі заты не? |
Әуен ойналады |
|||||
|
Жоспар |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|||||
|
Жоспарланған уақыт |
Шаңырақ ілінеді. ленталарды уық жасалынады. Таңдаған уықтар бойынша топқа бөлемін. Қызыл уықты таңдағандар Бауырсақ тобы, екінші сары таңдағандар қуырдақ, үшінші ақ таңдағандар шұбат тобы болып бөлінеді. |
Топқа бөлінеді таспалар |
|||||
|
Басталуы |
Әрбір халықтың өз тарихы бар. Сол тарихтың тұрмыс тіршілігінен хабардар боламыз да. Көшпелі тұрмыста мал шаруашылығымен айналысқан халқымыздың да этнографиялық салтына қарай дастарқанның өзіне тән ерекшелігі бар. Сол ерте заманнан бері қазақ халқы өздері баққан малды ретімен өз тіршілігіне пайдалана біліп тағам жасау өнерін жақсы меңгерген. Қазақ халқында: «Астан үлкен ешкім жоқ» деген қасиетті ұғым бар. Үйге келген қонақты төрге шығарып, асын берген соң ғана жөн сұрайтын болған. Бұл бабаларымыздан қалған ең жақсы дәстүр. Бүгін біз ұлттық негізде түскі асқа арналған дастархан мәзірін жасаймыз. Бұл жөнінде өздерің де көп нәрсе білетін боларсыңдар. Бейне сюжет көрсетіледі |
Оқулық. Дәптермен жұмыс . Тақырыпты дәптерлеріне жазады. |
|||||
|
|
Бейне сюжетті талқылау Қ жабдықтау ерекшелігі дәстүрлі дастархан неде? жабдықтау ерекшелігі |
Оқушылар ауызша айтады. салыстырмалы түрде айтады |
|||||
|
Ортасы |
Бейне сюжет 1. Тапсырма: Постер қорғау І топ Азанғы ас ІІ топ Түскі ас ІІІ топ Кешкі ас дастархан жабдықтау 2. "Еркін микрафон" Мен білмейтін бір тағам Тапсырма: Қазақтың ұлттық тағамдарын ата? І топ Ет тағамдары ІІ топ Сүт тағамдары ІІІ топ Нан тағамдары 3. Мен білетін бір тағам Жарнамалық үзіліс Топтарға тапсырма Алып келген тағамдарына жарнама жасайды 4. Авторлық орындық Топтарға тапсырма І топ Көрніс қою"Қонаққа тамағыңды берме, қабағыңды бер" ІІ топ "Қазақы дастарханым" эссе құрау ІІІ топ Қазақы дастарқаным өлең шығару. |
Бейне сюжет, плакат, тағам түрлерінің суреттері. Оқушылар слайдтан көреді. Аталған тағамдардың ішінен аты таныс емес тағамдарын қатысып отқан қонақтардан сұрайды. Алып келген тағамдарын жасалуы, құрамы және жарнамалау Ұйқасын тап Құрт, ------------------, майым, ---------- -------- шәйім. ------------------- жайнаса, ----------- ----------- жайым. |
|||||
|
Аяқталуы |
5. Қарша борату ойыны сұрақтар Бата беру Халқымыздың дәстүрімен келген қонақты дәстүрге сай қарсы алып, дәмді әрі құнарлы тағамдарды ретімен дастарханға қоя білу керек. |
Оқушылар алдарындағы параққа сұрақ жазып топтарға лақтырады |
|||||
|
Рефлекция |
Мақсатты ағаш |
|
|||||
|
Үй тапсырмасы: |
Ырым тиым сөздер жазу |
|
|||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|||||
|
•топтық тапсырмалар |
•Гулдер түстерімен бағалаймын |
• Слайд, суреттер, бейне сюжет |
|||||
|
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз |
||||||
|
|
|||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетініне не білдім? |
|||||||
Саламатсыздар ма құрметті қонақтар, және менің сүйікті оқушыларым Бүгінгі ашық сабағымызды ашық деп жариялаймын. Қыздарымыз түгел ме? Онда сабағымызды бастаймыз . Күніміз сәтті болсын
|
|
Шаттық шеңбер Дөңгеленіп тұрамыз, Керегені құрамыз. Уықтар боп иіліп, Киіз үйді құрамыз. Киіз үй сияқты мектебіміздің шаңырағы биік, керегесі кең болу үшін әрқайсымыз өз үлесімізді қосумыз керек. Біздің үлесіміз біліммен тіртіпті болу. Олай болса өткен сабаққа шолу жасап білімізді көрсетейік. |
Шаңырақ, түрлі -түсті таспа, оқулық. |
||
|
Алдыңғы тақырып |
Әуезді әуен Ашық және жабық сұрақтар Шарты: Оқушылар дөңгеленіп тұрады. Қалаған түсті алады, әуен ойналады. Технология кітапты алып бір -біріне қолына береді. Әуен тоқтап қалғанда кімнің қолында кітап тұр сол сұраққа жауап береді. 1. Азық- түліктерді өңдеудің неше түрі бар? 2. Салат қандай тағам түріне жатады? 3. Көкөністерді алғашқы өңдеуден қалай өткіземіз? 4. Қызылшадан жасалатын салат қалай аталады? 5. Макоронның отаны қай ел? 6. Макорнның негізгі шикі заты не? |
Әуен ойналады |
||
|
Жоспар |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
||
|
Жоспарланған уақыт |
Таңдаған уықтар бойынша топқа бөлемін. Қызыл уықты таңдағандар Бауырсақ тобы, екінші сары таңдағандар шұбат, үшінші жасыл таңдағандар қуырдақ тобы болып бөлінеді. Бүгінгі өтетін тақырыбымызды бастамас откен тақырыптарда тағам түрлері және олардың дайындалуын білгенбіз ал бүгін сабақты киіз үйен бастадық . Тағамдардың жайнайтын орны қазақтың ұлттық киіз үйінің сәні не деп ойлайсыздар . |
таспалар |
||
|
Басталуы |
Әрбір халықтың өз тарихы бар. Сол тарихтың тұрмыс тіршілігінен хабардар боламыз да. Көшпелі тұрмыста мал шаруашылығымен айналысқан халқымыздың да этнографиялық салтына қарай дастарқанның өзіне тән ерекшелігі бар. Сол ерте заманнан бері қазақ халқы өздері баққан малды ретімен өз тіршілігіне пайдалана біліп тағам жасау өнерін жақсы меңгерген. Қазақ халқында: «Астан үлкен ешкім жоқ» деген қасиетті ұғым бар. Үйге келген қонақты төрге шығарып, асын берген соң ғана жөн сұрайтын болған. Бұл бабаларымыздан қалған ең жақсы дәстүр. Бүгін біз ұлттық негізде түскі асқа арналған дастархан мәзірін жасаймыз. Бұл жөнінде өздерің де көп нәрсе білетін боларсыңдар. Менің сөзімді бине сюжеттен жалғастырайық Бейне сюжет көрсетіледі |
Оқулық. Дәптермен жұмыс . Тақырыпты дәптерлеріне жазады. |
||
|
|
Бейне сюжетті талқылау Қ жабдықтау ерекшелігі дәстүрлі дастархан неде? жабдықтау ерекшелігі |
Оқушылар ауызша айтады. салыстырмалы түрде айтады |
||
|
Ортасы |
Тағы бір Бейне сюжет 1. Тапсырма: Постер қорғау І топ Азанғы ас ІІ топ Түскі ас ІІІ топ Кешкі ас дастархан жабдықтау 2. "Еркін микрафон" Мен білмейтін бір тағам Тапсырма: Қазақтың ұлттық тағамдарын ата? І топ Ет тағамдары ІІ топ Сүт тағамдары ІІІ топ Нан тағамдары 3. Мен білетін бір тағам Жарнамалық үзіліс Топтарға тапсырма Алып келген тағамдарына жарнама жасайды 4. Авторлық орындық Топтарға тапсырма І топ Көрніс қою"Қонаққа тамағыңды берме, қабағыңды бер" ІІ топ "Қазақы дастарханым" эссе құрау ІІІ топ Қазақы дастарқаным өлең шығару. |
Бейне сюжет, плакат, тағам түрлерінің суреттері. Оқушылар слайдтан көреді. Аталған тағамдардың ішінен аты таныс емес тағамдарын сұрайды. Алып келген тағамдарын жасалуы, құрамы және жарнамалау Ұйқасын тап Құрт, ------------------, майым, ---------- -------- шәйім. ------------------- жайнаса, ----------- ----------- жайым. |
||
|
Аяқталуы |
5. Қарша борату ойыны сұрақтар Бата беру Халқымыздың дәстүрімен келген қонақты дәстүрге сай қарсы алып, дәмді әрі құнарлы тағамдарды ретімен дастарханға қоя білу керек. |
Оқушылар алдарындағы параққа сұрақ жазып топтарға лақтырады |
||
|
Рефлекция |
Мақсатты ағаш |
|
||
|
Үй тапсырмасы: |
Ырым тиым сөздер жазу |
|
||
|
Қосымша ақпарат |
||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
||
Сабақ жоспары
Бекітемін:
|
Сабақ: технология |
Мектеп: №1 мектеп-гимназия |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Алпысбаева Гулзира |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 а, 6 ә, 6 б, 6в, 6 г |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жібек және жүн маталар. Тоқыма талшықтары. Жүн және жібек талшықтарының қасиеттері. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
Барлық оқушылар.... (істей) алады: Жаңа білімді меңгере алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Маталардың шығу тарихы. Жүн және жібек маталарының қасиеттерін |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар:алған білімдерін өмірде пайдалана алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар Өсімдік тектес талшықтардың пайдалы қасеттерімен танысу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: талшық, арқау, негізгі жіп, пілә, қуршық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: Матаның пайда болуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сіз неліктен .... екенін айта аласыз ба? Матаны таңдай білу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Оқушылар 5 сұрақ дайындап бір -біріне қояды Сұрақ сізден- жауап бізден |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар Топқа бөлу |
Ресурстар Фигуралар бойынша топқа бөлінеді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басталуы |
Ұйымдастыру кезең Кіріспе бөлім 5 сыныпта откенді шолу Жүн және жібек маталарын жануарлардан алынатын талшықтардан тоқиды. Талшықтардан жіп иіріп, одан мата тоқиды. Бұл жұмыстардың барлығы тоқыма фабрикасында атқарылады. Жүн талшығы негізінен қой, ешкі, түйе, қоян, лама сияқты ұзын жүнді жануарлардан алынады. Көбінесе, қой жүні пайдалынады. Жүн матасы өте жұмсақ, табиғи таза, қысқы киімдер тігіліп, тоқылатын ең қажетті шикізат болып табылады. Жібек талшығы тұт жібегі көбелегінің қуыршағынан алынады. Бұл өте ертеден келе жатқан, алғаш Б.д.д. Қытайда пайда болған күрделі өнім. Қуыршақ тоқыған өте жіңішке жіпті, ыстық суда булап, 3-8 қабат етіп орап жіп дайындайды. Жібек матасы өте биязы, теріге жайлы, сусылдақ, өте бағалы болып келеді. |
ҚТЕ
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Сарамандық жұмыс. Жүн және жібек маталарының қасиеттерін анықтау. Нұсқау карта
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы |
Сергіту сәті Маталардың атын және қыздардың аттарында кездесетін маталар жайлы айту
Сабақты бекіту. 1. Жүнді қайдан алады? 2. Жібек ташығы қалай алынады? 3. Жүннің пайдалы қасеттерін айтыңдар. 4. Қуыршақтың жібінің ұзындығы қандай? Үй тапсырмасы: Маталар классификациясы альбомын дайындау. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
•түстермен |
•Стикер арқылы бағалаймын |
• ТҚЕ компьютер суреттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетініне не білдім? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ жоспары
Бекітемін:
|
Сабақ: технология |
Мектеп: .№1 мектеп-гимназия |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Алпысбаева Гулзира |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 а, 6 ә, 6 б, 6в, 6 г |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғи талшықтардан жасалған маталардың қасиеттері. Матаның өңі және теріс жағы. Жүн және жібек маталарының қасиеттерімен танысу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
Барлық оқушылар.... (істей) алады: Маталарды тани білу, күту. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Матаның қасиеттерін зертттеу нәтижелерін талдап, бекітуге үйрету |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Жүн және жібек маталарының қасиеттерін анықтау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар Матаның негізгі қасиеттері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: физикалық-механикалық , гигеналық, технологиялық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар:мата қасиеттерін анықтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сіз неліктен .... екенін айта аласыз ба? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: Жеке жұмыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Ыстық орындық 1. Жүнді қайдан алады? 2. Жібек ташығы қалай алынады? 3. Жүннің пайдалы қасеттерін айтыңдар. 4. Қуыршақтың жібінің ұзындығы қандай? 5. Табиғи талшықтарды атаңдар. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар Жылы лебіз |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басталуы |
Ұйымдастыру кезең Кіріспе бөлім Жүн және жібек маталарын жануарлардан алынатын талшықтардан тоқиды. Талшықтардан жіп иіріп, одан мата тоқиды. Бұл жұмыстардың барлығы тоқыма фабрикасында атқарылады. Матаның негізгі қасиеттері - физикалық-механикалық (беріктігі, қыртыстануы, шаршылануы, тозуға төзімділігі) - гигеналық ( жылусақтағыштық, шаңсіңіргіштік, ылғалсіңіргіштік, ауаөткізгіштік) - технологиялық (сусылмалығы, отыруы, сетінегіштігі) |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Сарамандық жұмыс. Жүн және жібек маталарының қасиеттерін анықтау. Нұсқау карта
|
Оқулықтағы 69 бет 5 кестені толтырамыз
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы |
Интервью әдісі 1. Жүнді және жібек қандай талшыққа жатады? 2. Жүнді бастапқы өңдеуден қалай өткіземіз? 3. Жүннің пайдалы қасеттерін айтыңдар. 4. Маталардың гигеналық қасеиетіне не жатады? 5. Матаның неше беті бар? Үй тапсырмасы: 70 бет 7 кесте толтыру |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
•түстермен |
•Бағдаршам бағалау әдісі |
• таблицалар, талшықтар, маталар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетініне не білдім? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ жоспары
Бекітемін:
|
Сабақ: технология |
Мектеп: .№1 мектеп-гимназия |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: |
||||
|
Сынып: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
|
||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
Барлық оқушылар.... (істей) алады: |
||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар |
||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: |
|||||
|
Сіз неліктен .... екенін айта аласыз ба? |
|||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
|||||
|
Алдыңғы тақырып |
|
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|||
|
Басталуы |
Ұйымдастыру кезең Кіріспе бөлім |
|
|||
|
Ортасы |
|
|
|||
|
Аяқталуы |
Үй тапсырмасы: 70 бет 7 кесте толтыру |
|
|||
|
Қосымша ақпарат |
|||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|||
|
•түстермен |
•Бағдаршам бағалау әдісі |
• таблицалар, талшықтар, маталар |
|||
|
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз |
||||
|
|
|||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетініне не білдім? |
|||||
Жеңсік ас көбіне қозының қом жинаған шағында дайындалады екен. Сондықтан жер көгеріп, көктемнің құлпырған шағында сірне жасау әдетке айналған. Сондай-ақ туғанынан әлжуаз немесе ауырып тұрған төлді «арам қатпасын» деген ниетпен бауыздап, арнайы ас әзірлеген. Жас төлдің еті өте жұмсақ, әрі сіңірсіз сіресіп пісетіндіктен де, сірне аталады. Ал енді, тағамның қалай дайындалатынын білсек. Асты дайындау әдісі көп жұмысты талап етпейді. Төлдің етін сүйегінен ажыратып, ірілеп турайсыз. Сүйектерді де мүмкіндігінше бөлу қажет. Қазанға бір литрдей сұйық май құйып, әбден қызған кезде туралған етті саласыз. Майға жақсылап қуырылған еттің үстіне дәмдеуіштер, яғни пияз, аскөк, қолыңызда болса көк пиязды да салып, қажетінше бұрыштап, тұздайсыз. Артынша қою қаймақ немесе жаңа сауған бие сүтін құйып, буын шығармай бетін жақсылып бекітіп, 40-45 минут демдейсіз. Қаймақ пен саумалдың орнына ірі етіп туралған картоп, сәбіз қосылады. Буға піскен сірнені дастарқанға түсіре беруге болады. Бұл сірне әзірлеудің соңғы кездегі үлгісі.
Енді ауылдағы ағайынның сірне әзірлеу әдісіне назар аударыңыз. Қозы немесе лақтың іш майын қазанға салып ерітіп, шыжығын алып тастап, сойылған төлдің етін сүйегімен бірге саласыз. Ас күйіп кетпеу үшін астындағы отты бірқалыпты ұстау қажет. Май шыжғырыла бастағанда түбіне жабыспау үшін аз мөлшерде су құйып, 40 минутқа қақпағын мықтап жауып қоясыз. Оны араластырудың қажеті жоқ. Бұл тағамды әзірлеудің бірнеше түрі бар. Еліміздің әр өңірінде әртүрлі дайындалады екен.
Ал енді астың пайдасына тоқталсақ. Қозы етінің денсаулыққа пайдасы өте зор. Оның сапасына келсек, құрамында үлкен қойлардың етіне қарағанда холестерин екі есе төмен, майы аз болады. Қорытылу деңгейi жоғары деликатес санатына жатады. Құрамындағы ақуыз, минералды заттар, дәрумендер, аминдi және қышқылды майлар тамақтың физиологиялық құндылығын арттырады.
. Қазақ халқының дастархан жабдықтаудағы ерекшелігі неде?
2. Дәстүрлі тағамдар дегеніміз не?
3. Қандай пайдалы тағамдарды білесіңдер?
4. Түскі ас мәзірінің кешкі астан айырмашылығы қандай?
5. Жемістерді дастархан басында қалай жейді?
шағым қалдыра аласыз
















