2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Ашық сабақ. Қазақ халқының тұрмыс-салт әндері («Бесік жыры»)

Ашық сабақ. Қазақ халқының тұрмыс-салт әндері («Бесік жыры»)

Материал туралы қысқаша түсінік
Ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминдерді пайдалану; музыкалық жанр мен көркемдеуіш құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы талдау; әнді орындау барысында музыканың көңіл күйі мен көркем бейнесін жеткізу;
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Музыка пәнінің қысқа мерзімді ашық сабақ жоспары

Оқу ісінің меңгерушісі: _________________


Күні: Сынып: 5а

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

«Балқаш қаласы Абай атындағы №2 лицей» КММ

Мұғалаімнің аты жөні: Еркинова Жанна Еркиновна

Сабақтың тақырыбы

Қазақ халқының тұрмыс-салт әндері («Бесік жыры»)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.4 - ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминдерді пайдалану;

5.1.1.1 - музыкалық жанр мен көркемдеуіш құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы талдау;

5.1.3.1 - әнді орындау барысында музыканың көңіл күйі мен көркем бейнесін жеткізу;

5.3.1.1 - өз жұмысын таныстыру, бағалау жэне жетілдіру.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:

қазақтың түрмыс-салт эндері мен музыка өнерінің байла-ныстылығын үғынады;

дэстүрлі отбасылық, тұрмыс-салт эндерін жіктей алады. Оқушылардың көпшілігі:

қазақтың тұрмыс-салт эндері мен музыка өнерінің бай-ланыстылығын үғынады, пікірін білдіре алады;

дәстүрлі отбасылық, түрмыс-салт әндерінің интонацияларын естиді, жіктей алады, жаңарған салттармен салыстыра алады.

Кейбір оқушылар:

бірнеше түрмыс-салт эндерінің түрлерін біледі, орындай алады, интонацияларын салыстыра алады.

Бағалау критерийлері

Бесік жырларын мәнерлеп орындау.

Өз жұмысын көрсете білу және бағалау.

Тілдік мақсаттар

Оцушылар:

Тұрмыс-салт жырларын («Бесік жырын») талдау жэне талқылауға

сәйкес терминдерді қолданады, өз жұмысына түсініктеме беріді, оны

жақсарту үшін ұсыныстар жасай алады.

Талқылауга арналган сұрақтар:

А. «Бесік жырын» тыңдау барысында мен ...

В. Ана әлдиі орындалғанда . . .

Егер де ... мен өз жүмысымды жақсартар едім.

Құндылықтарды дарыту

Қазақтың түрмыс-салт эндерін тыңдауға үйрету, мэдени қүндылықтарды дәстүрлі бесік жырлары арқылы окушыларға дарыту.

Пәнаралық байланыс

Музыка, әдебиет, тарих

АКТ қолдану дағдылары

Аудиожазба , таныстырылым.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы



Сабақ барысы:

Ұйымдастыру кезеңі

1.Оқушылар кеспелерден алдарында жатқан домбыра мен жетіген аспаптарын таңдайды.

2. Таңдау арқылы топтарын анықтайды орындарын ауыстырады.

Психологиялық ахуал; «Менің көңіл - күйім»

1. «Атамекен», «Бір бала» әндерін таңдау

  1. Таңдаған әнді тыңдау.

  2. Таңдалған ән арқылы сыныптың көңіл күйін анықтайды.

Бүгінгі сабақта оқушыларға өздеріне бұрыннан таныс балаларға арналған тұрмыс- салт әндері - «Бесік жыры» ұсынылады.

Жаңа сабақ :

(тақырып слаидпен тақтада жазылады)

- Оқушылар алдарында ән жанрна байланысты бірнеше суреттер қойылады.( кигіз үй, қазақ даласы, тұсау кесу, бесік той, беташар, сыңсу, жарапазан айту, айтыс көкпар , бәйгі) Соның ішінен тұрмыс салт әндеріне байланысты суреттерді топтсатырып алып, оны қорғайды.Содан барып жаңа тақырыпты ашып алады.

1.Дәптермен жұмыс: Қазақ халқының тұрмыс-салт әндері («Бесік жыры»)

Білу және түсіну

Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады.


(ОТ) Оқушылар тұрмыс-салт әндері, оның ішінде, бесік жырлары жөнінде ацпарат іздестіреді. Оқулықта осыған байланысты ой қозғайтын сұрақ та қойылған.

1 «Неліктен тұрмыс-салт әндерімен танысу бесік жырларынан басталады?»

Сонымен салт әндері ұғымына анықтама беріледі.

Тұрмыс – салт әндері- адамның өмір сүруіне, тіршілігіне байланысты туған әндер.


1-тапсырма. Тыңдау жэне талдау.

  • Бесік қасиеттеріне тоқталу.

  • Бесік неден жасалады?

Бесік — нәрестені бөлеуге арналған ағаш төсек.

Қазақ бесікті қарағай, қайыңнан, көбіне талдан иіп жасайды.

Ши, жөргек, құс төсек, жастық, көрпе, кепіл, тартпа бау, түбек,шүмек.- бесік жабдықтары

Оқушыларға үнтаспадан және бейнежазбадан бесік жырларының бірнеше нұсқасы ұынылады. Ол нұсқалар музыка хрестоматиясы мен фонохрестоматияда берілген. (ОТ,Ө) Бесінші сынып оқушысы - ладты ажырататын, эуен мен мэтінді талдай білетін оқушы, сондықтан мүғалім көмегіне жүгенбейтіндей оқулықта бесік жырларының әуендері мен мәтіндерін салыстыру, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табуға тапсырмалар беріледі. Оқушылар бесік жырларының мәтіндері түрлі екенін ажыратады, өзіне ұнаған бесік жырларының неліктен ұнағанын түсіндіруге тырысады. (Бесік жырларындағы әуендер сүйемелсіз, аспаптық сүйемелмен, эстрадалық өңделімде тыңдатылады.)




Домбыра, қобыз











https ://kk.wikipedi a.org/wiki/ Тұрмыс-салт жырлары

«Музыка»

оқулығы

Нота

хрестоматиясы

Аудио-бейне

хрестоматия








Сабақтың ортасы


2-тапсырма. Ән орындау.

Оқушылар орындайтын «Бесік жырының» авторы белгісіз және «Айжұлдыз» теледидар бағдарламасынан алынған.

Ән тез игеріледі.

Мұндағы басты мақсат - әнді көркемдеп орындату.

Оқушылар әннің аспаппен де, аспаптық сүйемелсіз де, айқайламай нәзік, баяу ырғақта орындалуын қадағалауы тиіс.

(МК) Сонымен бірге үйренген әнін үйдегі бөпесіне немесе отбасына айтуын мұғалім тапсырма ретінде қарастырады-

- Мүғалім оқушыларға бесік жырын айту арқылы сәбидің есту қабілетінің жетілетінін де айтқан артық болмайды.



https ://www.youtu be.com/watch?v=c nwyXzY_YlU

.

Сабақтың соңы



Өз жүмысын таныстыру және бағалау.

(¥, Ө) Сабақтың аяғында тапсырма ретінде оқушыларға «Бесік - сәбидің алтын ұясы» деген тақырыпта өз ойларын ортаға салдырып, сабақты қорытындылаймын. Сонымен

бірге бесік жырын өздерінің орындауларындағы

нұсқаларын көрсетеді.

Рефлексия:

Мен не білдім?

Бүгін мен не үйрендім?

Мен үшін қандай тапсырма қиын болды?

Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым?


Смайликтер

Саралау -

Оқушыларға

қалай көбірек

қолдау көрсетуді

жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары

оқушыларға

қандай міндет

қоюды

жоспарлап

отырсыз?

Бағалау -

Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық жэне қауіпсіздік техникасының сақталуы

Түрмыс-салт

жырларымен

танысу

барысында

мүғалім кейбір

оқушыларға

көмек ретінде

арнайы

сипаттамалық

тірек үғымдар

ұсына алады.

Тұрмыс-салт

жырларымен

танысу

барысында

оқушылар

мүғалім көмегіне

жүгінбей өз

пікірін айта

алады.

Бақылау;

Бағалау критерийлері мен дескрипторлар бойынша;

Пікір алысу мен енді орындау кезінде оқушылар бірін-бірі өзара бағалайды.

Денсаулық сақтау

технологиялары

Белсенді іс-эрекет түрлері

Сабақ бойынша рефлексия

Бүл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сүрақтарға жауап беріңіз.

Сабақтың максаты , оқу мақсаты дұрыс қойылған ба?


Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?жеткізбесе неліктен


Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме?



Жалпы баға

бақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз):

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

лбак барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?





















































01 Желтоқсан 2018
1870
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі