|
Күні: |
Сыныбы: 7 «А» |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің есімі: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы: Қазақ хандығының ішкі –сыртқы жағдайы |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Оқушыларға ішкі-сыртқы саяси жағдайды байланыстыруды,хандықты басқару ісін талдауды, басқа елдердің басқару жүйесімен салыстыруды, қазақ мемлекеті қүрылуының тарихи маңызына баға беруді меңгерту. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Қозыбасы, Мауаранахр, Ханорда . |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Талқылауға арналған тармақтар: Қазақ хандығының сыртқы саяси жағдайы Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? XV соңғы кезінде Қазақ хандығы сыртқы саясатта қандай бағыт ұстанды? Қазақ хандары Сыр бойындағы қалалар үшін қанша жыл соғысты? Қазақ хандығы тұсында шаруашылық байланысы қандай болды? Қазақ хандығы құрылуының тарихи маңызы? Жазылым бойынша ұсыныстар: Карта бойынша жұмыстар,эссе жазу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Қазақ хандығының жер аумағы мен этникалық құрамын түсіндіреді. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Басталуы: 10 мин |
-Қазақ хандығының алғашқы хандары? (Жәнібек, Керей) -Қазақ хандығының құрылған уақыты? (1465-1466жж; XV ғасырдыңІІ жартысы.)
Үй тапсырмасы «Білім кілті» әдісі бойынша деңгейлік тапсырмалар І Деңгей.
ІІ. Деңгей.
ІІІ. Деңгей. 1. Әбілқайыр хандығының әлсіреуі мен Қазақ хандығының құрылуында қандай байланыс болды? 2. Қазақ хандығының құрылуында Моғолстанның қандай маңызы болды?
Картамен жұмыс. Қазақ хандығының құрылуы қарсаңындағы қазақ тайпаларының географиялық орналасуын көрсетіңдер. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы: 33 мин |
Мұғалім оқу материалын қосымша ресурстар арқылы түсіндіруді ұйымдастырады. Тапсырма №1. Постер қорғайды 1-топ. Хандықтың басқару ісі 2-топ.Қазақ хандығының шайбанилермен соғысы. 3-топ.Қазақ хандығы тұсында шаруашылық байланысы Тапсырма №2. Оқулықпен жұмыс.“Түртіп алу” стратегиясы. Оқушылар оқулықтағы мәтінмен танысып, кестені толтырады.
Тапсырма №3. Қазақ мемлекетінің құрылуының тарихи маңызы. Эссе жазу. Жаңа сабақты бекіту:«Тұлғаларды таны».
Өзін- өзі бағалау:
Үйге тапсырма:
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы: 2 мин
|
Кері байланыс: «Жеміс ағашы » әдісі. Мұғалім жалпы сабақ барысына ,оқушылардың жұмыстарына талдау жасайды, жұыс орынды жинастырады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Фармативті бағалау, бір-біріне түсіндіру және дұрыс нәтижеге бағыттау әдістері арқылы қосымша көмек көрсетемін. Деңгейлік тапсырмалар, беру арқылы қаблетті оқушыларды дамытамын. |
«Білім кілті», «Түртіп алу» стратегиясы, «Тұлғаларды таны» әдісі бойынша өзін – өзі бағалау немесе бірін-бірі бағалау. |
География Компьютер
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары сəтті болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Өз сабағыңыз туралы рефлексияны төмендегі бос орынға жазыңыз.(Сол жақтағы бағанада келтірілген сұрақтардың арасынан Сіздің сабағыңызға сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.) |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Шынайы болды сабақ
Қазақ хандығының ішкі- сыртқы жағдайын білді Сыныпта оқушылардың көңіл күйі тамаша болды
Жоспарланғандай сәтті шықты өйткені оқушылар белсенді қатысып сұрақтарға жауап берді
Сабағым жоспарланғандай уақытылы бітті үлгердім
Мен сабағыма өзгерту енгізбедім себебі жоспарланғандай өтті
Мен сабағыма ешқандай түзетулер енгізген жоқпын, себебі сабағым сәтті өтті. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау: Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: «Білім кілті» әдісі 2: Өзін-өзі бағалау әдісі Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Оқушылардың белсенді қатысуы 2: Топпен жұмыс жасау Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1. Кейбір оқушыларды көбірек сөйлету керек 2. Топтық жұмысқа қалыптастыру керек. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Қазақ хандығының ішкі –сыртқы жағдайы" 7 сынып
Ашық сабақ "Қазақ хандығының ішкі –сыртқы жағдайы" 7 сынып
|
Күні: |
Сыныбы: 7 «А» |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің есімі: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы: Қазақ хандығының ішкі –сыртқы жағдайы |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Оқушыларға ішкі-сыртқы саяси жағдайды байланыстыруды,хандықты басқару ісін талдауды, басқа елдердің басқару жүйесімен салыстыруды, қазақ мемлекеті қүрылуының тарихи маңызына баға беруді меңгерту. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Қозыбасы, Мауаранахр, Ханорда . |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Талқылауға арналған тармақтар: Қазақ хандығының сыртқы саяси жағдайы Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? XV соңғы кезінде Қазақ хандығы сыртқы саясатта қандай бағыт ұстанды? Қазақ хандары Сыр бойындағы қалалар үшін қанша жыл соғысты? Қазақ хандығы тұсында шаруашылық байланысы қандай болды? Қазақ хандығы құрылуының тарихи маңызы? Жазылым бойынша ұсыныстар: Карта бойынша жұмыстар,эссе жазу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Қазақ хандығының жер аумағы мен этникалық құрамын түсіндіреді. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Басталуы: 10 мин |
-Қазақ хандығының алғашқы хандары? (Жәнібек, Керей) -Қазақ хандығының құрылған уақыты? (1465-1466жж; XV ғасырдыңІІ жартысы.)
Үй тапсырмасы «Білім кілті» әдісі бойынша деңгейлік тапсырмалар І Деңгей.
ІІ. Деңгей.
ІІІ. Деңгей. 1. Әбілқайыр хандығының әлсіреуі мен Қазақ хандығының құрылуында қандай байланыс болды? 2. Қазақ хандығының құрылуында Моғолстанның қандай маңызы болды?
Картамен жұмыс. Қазақ хандығының құрылуы қарсаңындағы қазақ тайпаларының географиялық орналасуын көрсетіңдер. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы: 33 мин |
Мұғалім оқу материалын қосымша ресурстар арқылы түсіндіруді ұйымдастырады. Тапсырма №1. Постер қорғайды 1-топ. Хандықтың басқару ісі 2-топ.Қазақ хандығының шайбанилермен соғысы. 3-топ.Қазақ хандығы тұсында шаруашылық байланысы Тапсырма №2. Оқулықпен жұмыс.“Түртіп алу” стратегиясы. Оқушылар оқулықтағы мәтінмен танысып, кестені толтырады.
Тапсырма №3. Қазақ мемлекетінің құрылуының тарихи маңызы. Эссе жазу. Жаңа сабақты бекіту:«Тұлғаларды таны».
Өзін- өзі бағалау:
Үйге тапсырма:
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы: 2 мин
|
Кері байланыс: «Жеміс ағашы » әдісі. Мұғалім жалпы сабақ барысына ,оқушылардың жұмыстарына талдау жасайды, жұыс орынды жинастырады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Фармативті бағалау, бір-біріне түсіндіру және дұрыс нәтижеге бағыттау әдістері арқылы қосымша көмек көрсетемін. Деңгейлік тапсырмалар, беру арқылы қаблетті оқушыларды дамытамын. |
«Білім кілті», «Түртіп алу» стратегиясы, «Тұлғаларды таны» әдісі бойынша өзін – өзі бағалау немесе бірін-бірі бағалау. |
География Компьютер
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары сəтті болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Өз сабағыңыз туралы рефлексияны төмендегі бос орынға жазыңыз.(Сол жақтағы бағанада келтірілген сұрақтардың арасынан Сіздің сабағыңызға сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.) |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Шынайы болды сабақ
Қазақ хандығының ішкі- сыртқы жағдайын білді Сыныпта оқушылардың көңіл күйі тамаша болды
Жоспарланғандай сәтті шықты өйткені оқушылар белсенді қатысып сұрақтарға жауап берді
Сабағым жоспарланғандай уақытылы бітті үлгердім
Мен сабағыма өзгерту енгізбедім себебі жоспарланғандай өтті
Мен сабағыма ешқандай түзетулер енгізген жоқпын, себебі сабағым сәтті өтті. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау: Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: «Білім кілті» әдісі 2: Өзін-өзі бағалау әдісі Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Оқушылардың белсенді қатысуы 2: Топпен жұмыс жасау Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1. Кейбір оқушыларды көбірек сөйлету керек 2. Топтық жұмысқа қалыптастыру керек. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













