«Бекітемін»:
Оқу ісінің меңгерушісі: ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР №1
.............................................
«.......»....................20......ж.
|
ҰМЖ бөлімі: 1А Қазақ-жоңғар соғыстары |
Мектеп: Жеңістің 30 жылдығы ат. орта мектеп |
||||||||||
|
Сынып: 8 |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||
|
Күні: |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Жоңғар басқыншылығына қарсы Отан соғысының басталуы (1-сабақ) Зерттеу тақырыбы: Не себепті Елім-ай» бүкілхалықтық әнге айналды? |
||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
7.1.1.1 – жоңғар шапқыншылығы кезіндегі демографиялық ӛзгерістерді және миграциялық процестерді түсіндіру; 7.3.1.2 – Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау; |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлығы: Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын сипаттайды Кӛпшілігі: Қазақ хандығының басына түскен нәубет кезеңдер- дің негізгі белгілерін анықтайды Кейбірі: Хандықтың ішкі саяси жағдайының тарихи маңыздылығын ӛз пайымымен түсіндіреді |
||||||||||
|
Ойлау дағдылары |
Қолдану, талдау |
||||||||||
|
Бағалау критериі |
Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын түсіндіреді |
||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын анықтау үшін топта деректі кӛздерді зерттейді (айтылым, тыңдалым және оқылым дағдылары) Негізгі ұғымдар: Қонтайшы, Жоңғар хандығы, қолбасшы, батыр, аманат, құрылтай, «Алтын ғасыр» Талқылауға арналған сұрақтар: 1. Не себепті Жоңғарлар қазақ жеріне бүкіл күшін жұмылдырды? 2. Жоңғар шапқыншылығына қарсы күресте билер қандай рӛл атқарды? 3. Құрылтай қазақ халқының саяси ӛміріндегі рӛліне қалай әсер етті? Диалогке арналған сӛз тіркестері: Жоңғар шапқыншылығының себептері... Жоңғар шапқыншылығының ӛндірістік қатынастарға/шаруашылыққа/мәдениетке тигізген зардаптары… Басты ӛзгерістер/жетістіктер... Бұл оқиғаның/ӛзгерістің тарихи маңызы зор болды, ӛйткені... Жазылымға арнаған тапсырма: «Тарихи диктант» |
||||||||||
|
Тарихи концепт |
Интерпретация |
||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Патриотизм, ӛз елі үшін мақтаныш, ұлттық сана-сезім, тәуелсіздік |
||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниежүзі тарихы, Әдебиет, География |
||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Жоңғар мемлекетінің XVІІ ғас. бірінші жартысында құрылғандығын, қонтайшыларын, қазақ жеріне жасаған шабуылдарынбіледі. Орбұлақ шайқасындағы Жәңгір ханның, Жалаңтӛс баһадурдің, қазақ әскерінің жасаған ерліктерін біледі |
||||||||||
|
Сабақ жоспары |
|||||||||||
|
Жоспарланған кезеңдері |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||
|
Басталуы 3 минут 3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі (сәлемдесу, ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру) Топтастыру - қима қағаздармен: 1-топ: Тӛле би; 2-топ: Қазыбек би; 3-топ: Әйтеке би (Ұ) «Сұрақты ұстап ал» әдісі - үй тапсырмасын тексеру: 1.1680 -1715 жж Қазақ хандығын кім биледі? 2. ХҮІІІ ғасырда қазақ жеріне кӛз тіккен мемлект? 3. Қазақ хандығы туралы бізге жеткен нақты жазба деректердің бірі? ҚБ «Мадақтау» |
Қазақстан тари- хы (кӛне заман нан бүгінге дей- ін). Бес томдық. 3-том. Алматы, 2010. XVIII ғасырдағы Қазақстан картасы
|
|||||||||
|
Ортасы 15 минут 4 минут 10 минут
|
(Ұ) «Құндылықтар иерархиясы» әдісі Құжатпен жұмыс Берілген қызметтердің маңыздылығын талдау
(Жт) «Үш сөйлем» әдісі Жұптық тапсырманы орындау критерийлері:
3.Қорытынды ойыңызды 3 сӛйлемнен тұратын шағын оймен жазыңыз ҚБ «Мен саған, сен маған» (Ж) Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма Зерттеу сұрақтары: Қазақ қоғамы қандай әлеуметтік топтар мен таптарға жіктелді? Әрбір әлеуметтік топ ӛкілдері қандай қызмет атқарды? Хандардың, би, батырлардың басшылық ролі, шешімдері қаншалықты маңызды болды? ҚБ «Ӛзін-ӛзі бағалау» |
Интерактивті тақта-карта Мәтін,8-сынып, 25-бет флипчат, маркер Таратпа материал ҚБ парағы Дескриптор |
|||||||||
|
Аяқталуы 3 минут 1 минут 1 минут |
Кері байланыс – «БББ» кестесі
Үйге тапсырма Сабақты қорыту |
«БББ» кестесі
|
|||||||||
Қалыптастырушы бағалау парағы
|
Бөлім Тақырып |
1А Қазақ –жоңғар соғыстары Жоңғар басқыншылығына қарсы Отан соғысының басталуы |
||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
7.1.1.1 – жоңғар шапқыншылығы кезіндегі демографиялық ӛзгерістерді және миграциялық процестерді түсіндіру; 7.3.1.2 – Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау; |
||||||||||||||
|
Ойлау дағдылары ның деңгейі |
талдау |
||||||||||||||
|
Бағалау критериі |
Қазақ хандығының XVIII ғасырдағы ішкісаяси жағдайын түсіндіреді |
||||||||||||||
|
Тапсырма- Зерттеу сұрақтары:
|
|||||||||||||||
|
Бағалау критериі |
Дескриптор |
||||||||||||||
|
Қазақ хандығының XVIII ғас I жартысындағы ішкі саяси жағдайын түсіндіреді |
|
||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||
|
Саралау – сіз қандай тәсіл мен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырысыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/ оқыту мақсаттары жүзеге асырылды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бӛліп оқытқаным ӛз мәнінде жүзеге асты ма? Мен ӛз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай |
||
|
ӛзгеріс тер енгіздім және неліктен? |
|
|
|
Жалпы бағалау |
||
|
Сабақта ең жақсы ӛткен екі нәрсе (оқу мен оқытуға қатысты) 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы ӛтуіне не оң ықпал етер еді (оқытуды да оқуға қатысты) 1: 2: Сабақ барысында мен сынып н емесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге кӛмектесетін не білдім? |
||
Бекітемін:
|
ҰМЖ бөлімі: 1А Қазақ-жоңғар соғыстары |
Мектеп: № 185 ЖББМ КММ |
||
|
Сынып: 8 |
Мұғалімнің аты-жөні: Ракымбаева Марал Лазаровна |
||
|
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жоңғар басқыншылығына қарсы Отан соғысының басталуы (2-сабақ) Зерттеу сұрағы: Не себепті «Елім-ай» бүкілхалықтық әнге айналды? |
||
|
Оқу мақсаты |
7.2.2.1– халық ауыз әдебиеті мен музыка ӛнері туындыларының тарихи дереккӛзі ретінде құндылығын бағалау 7.4.1.1 – жоңғар шапқыншылығының қазақ халқының шаруашылығына тигізген зардаптарын анықтау |
||
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлығы: Қазақ хандығының ішкі жағдайын, халықтың қиын да қасіретті тағдырын «Елім-ай» әні арқылы сипаттайды; Кӛпшілігі: тарихи деректерді қолдана отырып, халық бас сауғалап кӛшкен аймақтарды картадан белгілейді; Кейбірі: халық ауыз әдебиетін тарихи дереккӛзі ретінде құндылығын ӛз ойымен мазмұндап, бағалайды |
||
|
Ойлау дағдылары |
Қолдану |
||
|
Бағалау критериі |
Халықтың жағдайын ӛнер туындысы арқылы түсіндіреді |
||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар «Елім-ай» әнінің желісінде ӛзіндік қорытынды жазады. Негізгі ұғымдар:«Ақтабан шұбырынды, Алқакӛл сұлама», «Елімай», Жоңғар хандығы, Қаратау, зұлмат, жұт, кӛш. Талқылауға арналған сұрақтар:
Диалогке арналған сӛз тіркестері: Жоңғар шапқыншылығының себептері... Жоңғар шапқыншылығының ӛндірістік қатынастарға/ шаруашылық қа/мәдениетке тигізген зардаптары… Басты ӛзгерістер/жетістіктер... Бұл оқиғаның/ӛзгерістің тарихи зардабы кӛп болды, ӛйткені... Жазылымға арнаған тапсырма: «Кеше, бүгін: «Ақтабан шұбырынды, алқакӛл сұламасы дегеніміз...» - кестесі |
||
|
Тарихи концепт |
Дәлел, интерпретация |
||
|
Құндылықтарға баулу |
Патриотизм, ӛз елі үшін мақтаныш, ұлттық сана-сезім, тәуелсіздік |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет, География, Музыка, Дүние жүзі тарихы |
||
|
Алдыңғы білім |
Жоңғар мемлекетінің XVІІ ғас. бірінші жартысында құрылғандығын, қонтайшыларын, қазақ жеріне жасаған шабуылдарын біледі. Орбұлақ шайқасындағы Жәңгір ханның, Жалаңтӛс баһадурдің, қазақ әскерінің жасаған ерліктерін біледі |
||
|
Сабақ жоспары |
|||
|
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Оқу ісінің меңгерушісі: ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР №1
.............................................
«.......»....................20......ж.
ҰМЖ бөлімі: 1А Қазақ-жоңғар соғыстары
Мектеп: Жеңістің 30 жылдығы ат. орта мектеп
Сынып: 8
Мұғалімнің аты-жөні:
Күні:
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Сабақ тақырыбы
Жоңғар басқыншылығына қарсы Отан соғысының басталуы
(1-сабақ)
Зерттеу тақырыбы: Не себепті Елім-ай»
бүкілхалықтық әнге айналды?
Оқу мақсаттары 7.1.1.1
– жоңғар шапқыншылығы кезіндегі демографиялық ӛзгерістерді және
миграциялық процестерді түсіндіру;
7.3.1.2 – Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау;
Сабақтың мақсаты
Барлығы: Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын сипаттайды
Кӛпшілігі: Қазақ хандығының басына түскен нәубет кезеңдер-
дің негізгі белгілерін анықтайды
Кейбірі: Хандықтың ішкі саяси жағдайының тарихи
маңыздылығын ӛз пайымымен түсіндіреді
Ойлау дағдылары
Қолдану, талдау
Бағалау критериі Қазақ
хандығының ішкі саяси жағдайын түсіндіреді
Тілдік
мақсаттар Қазақ
хандығының ішкі саяси жағдайын анықтау үшін топта деректі кӛздерді
зерттейді (айтылым, тыңдалым және оқылым дағдылары)
Негізгі ұғымдар: Қонтайшы, Жоңғар хандығы, қолбасшы, батыр,
аманат, құрылтай, «Алтын ғасыр» Талқылауға арналған
сұрақтар:
1. Не себепті Жоңғарлар қазақ жеріне бүкіл күшін жұмылдырды? 2.
Жоңғар шапқыншылығына қарсы күресте билер қандай рӛл атқарды? 3.
Құрылтай қазақ халқының саяси ӛміріндегі рӛліне қалай әсер
етті?
Диалогке арналған сӛз тіркестері:
Жоңғар шапқыншылығының себептері... Жоңғар шапқыншылығының
ӛндірістік қатынастарға/шаруашылыққа/мәдениетке тигізген
зардаптары… Басты ӛзгерістер/жетістіктер... Бұл
оқиғаның/ӛзгерістің тарихи маңызы зор болды, ӛйткені...
Жазылымға арнаған тапсырма: «Тарихи диктант»
Тарихи концепт
Интерпретация
Құндылықтарға баулу
Патриотизм, ӛз елі үшін мақтаныш, ұлттық сана-сезім,
тәуелсіздік Пәнаралық байланыс
Дүниежүзі тарихы, Әдебиет, География
Тақырып бойынша алдыңғы білім
Жоңғар мемлекетінің XVІІ ғас. бірінші жартысында құрылғандығын,
қонтайшыларын, қазақ жеріне жасаған шабуылдарынбіледі. Орбұлақ
шайқасындағы Жәңгір ханның, Жалаңтӛс баһадурдің, қазақ әскерінің
жасаған ерліктерін біледі Сабақ
жоспары Жоспарланған
кезеңдері Жоспарланған жаттығу
түрлері Ресурстар
Басталуы 3
минут 3
минут
Ұйымдастыру кезеңі (сәлемдесу, ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыру) Топтастыру - қима
қағаздармен:
1-топ: Тӛле би; 2-топ: Қазыбек би; 3-топ: Әйтеке би (Ұ) «Сұрақты
ұстап ал» әдісі - үй тапсырмасын
тексеру:
1.1680 -1715 жж Қазақ хандығын кім биледі? 2.
ХҮІІІ ғасырда қазақ жеріне кӛз тіккен мемлект? 3. Қазақ хандығы туралы бізге жеткен нақты
жазба деректердің бірі? ҚБ «Мадақтау»
Қазақстан тари- хы (кӛне заман нан бүгінге дей-
ін). Бес томдық. 3-том.
Алматы, 2010.
XVIII ғасырдағы Қазақстан
картасы
Ортасы 15
минут 4
минут 10
минут
(Ұ) «Құндылықтар иерархиясы» әдісі
Құжатпен жұмыс
Берілген қызметтердің маңыздылығын талдау
саты -Ауыл- ауылбасы
саты - Ата-аймақ – ақсақал
саты - Ру – рубасы
саты - Арыс –би
саты – Ұлыс – сұлтан
саты - Жүз – хан
саты -Хандық - хандардың ханы
(Жт) «Үш сөйлем» әдісі
Жұптық тапсырманы орындау критерийлері: Мемлекеттік билік жүйесінің
2 –ден кем емес ерекшеліктерін анықтаңыз. Әлеуметтік топтардың қазақ
қоғамындағы 2 –ден кем емес орнын кӛрсетіңіз.
3.Қорытынды ойыңызды 3 сӛйлемнен тұратын шағын оймен жазыңыз
ҚБ «Мен саған, сен маған» (Ж)
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма
Зерттеу сұрақтары: Қазақ
қоғамы қандай әлеуметтік топтар мен таптарға жіктелді? Әрбір
әлеуметтік топ ӛкілдері қандай қызмет атқарды?
Хандардың, би, батырлардың басшылық ролі, шешімдері қаншалықты
маңызды болды? ҚБ «Ӛзін-ӛзі бағалау»
Интерактивті
тақта-карта
Мәтін,8-сынып,
25-бет
флипчат, маркер
Таратпа
материал ҚБ
парағы
Дескриптор
Аяқталуы 3
минут 1
минут 1 минут Кері
байланыс – «БББ» кестесі Білемін Білдім
Білгім келеді
Үйге тапсырма
Сабақты қорыту
«БББ» кестесі
Қалыптастырушы бағалау парағы
Бөлім
Тақырып 1А Қазақ
–жоңғар соғыстары
Жоңғар басқыншылығына қарсы Отан соғысының басталуы
Оқу мақсаттары
7.1.1.1 – жоңғар шапқыншылығы кезіндегі демографиялық ӛзгерістерді
және миграциялық процестерді түсіндіру;
7.3.1.2 – Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау;
Ойлау дағдылары ның деңгейі
талдау
Бағалау критериі Қазақ
хандығының XVIII ғасырдағы ішкісаяси жағдайын түсіндіреді
Тапсырма- Зерттеу сұрақтары:
Сұрақ
Жауап Қазақ қоғамы қандай әлеуметтік
топтар мен таптарға жіктелді? Әрбір әлеуметтік топ ӛкілдері
қандай қызмет атқарды?
Хандардың, би, батырлардың басшылық рӛлі, шешімдері қаншалықты
маңызды болды? Хан
қандай қызметтер атқарды? Бидің
қызметіне нелер кірді? Батыр
деп кімдерді айтамыз?
Бағалау критериі
Дескриптор
Қазақ хандығының XVIII ғас I жартысындағы ішкі саяси жағдайын
түсіндіреді
Қазақ қоғамы қандай әлеуметтік топтар мен таптарға жіктейді;
әрбір әлеуметтік топ ӛкілдері қандай қызмет атқарғанын анықтайды; -
хандардың, би, батырлардың басшылық рӛлі, шешімдері қаншалықты
маңызды екендігін түсіндіреді; - ханның кемі 3 қызметін анықтайды;
- бидің 3 қызметін сипаттайды; - батырдың 3 рӛлін кӛрсетеді.
Қосымша ақпарат
Саралау – сіз қандай тәсіл мен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз
басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай
тексеруді жоспарлап отырысыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау Сабақ
бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/ оқыту мақсаттары жүзеге
асырылды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту
ортасы қандай болды? Менің бӛліп оқытқаным ӛз мәнінде жүзеге асты
ма? Мен ӛз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма
қандай
ӛзгеріс тер енгіздім және неліктен?
Жалпы бағалау Сабақта ең
жақсы ӛткен екі нәрсе (оқу мен оқытуға қатысты)
1: 2: Сабақтың
бұдан да жақсы ӛтуіне не оң ықпал етер еді (оқытуды да оқуға
қатысты)
1: 2: Сабақ
барысында мен сынып н емесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі
сабағымды жетілдіруге кӛмектесетін не білдім?
Бекітемін:
ҰМЖ бөлімі: 1А Қазақ-жоңғар соғыстары
Мектеп: № 185 ЖББМ КММ
Сынып: 8
Мұғалімнің аты-жөні: Ракымбаева Марал
Лазаровна
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы Жоңғар
басқыншылығына қарсы Отан соғысының басталуы
(2-сабақ) Зерттеу сұрағы: Не себепті
«Елім-ай» бүкілхалықтық әнге айналды?
Оқу мақсаты 7.2.2.1–
халық ауыз әдебиеті мен музыка ӛнері туындыларының тарихи дереккӛзі
ретінде құндылығын бағалау 7.4.1.1
– жоңғар шапқыншылығының қазақ халқының
шаруашылығына тигізген зардаптарын анықтау
Сабақтың мақсаты
Барлығы: Қазақ хандығының ішкі жағдайын, халықтың қиын да
қасіретті тағдырын «Елім-ай» әні арқылы сипаттайды;
Кӛпшілігі: тарихи деректерді қолдана отырып, халық
бас сауғалап кӛшкен аймақтарды картадан белгілейді; Кейбірі: халық ауыз
әдебиетін тарихи дереккӛзі ретінде құндылығын ӛз ойымен мазмұндап,
бағалайды
Ойлау дағдылары
Қолдану
Бағалау критериі
Халықтың жағдайын ӛнер туындысы арқылы түсіндіреді
Тілдік
мақсаттар Оқушылар
«Елім-ай» әнінің желісінде ӛзіндік қорытынды жазады. Негізгі
ұғымдар:«Ақтабан шұбырынды, Алқакӛл сұлама», «Елімай», Жоңғар
хандығы, Қаратау, зұлмат, жұт, кӛш.
Талқылауға арналған сұрақтар:
«Айрандай ұйыған халықтың, тарыдай шашылуына» не түрткі болды?
«Елім-ай» әнінің мазмұны және оның астарында не жатыр?
«Елім-ай» әнінің нұсқалары мен олардың авторлары туралы не
білеміз?
Диалогке арналған сӛз тіркестері: Жоңғар
шапқыншылығының себептері...
Жоңғар шапқыншылығының ӛндірістік қатынастарға/ шаруашылық
қа/мәдениетке тигізген зардаптары… Басты
ӛзгерістер/жетістіктер... Бұл
оқиғаның/ӛзгерістің тарихи зардабы кӛп болды, ӛйткені...
Жазылымға арнаған тапсырма: «Кеше, бүгін: «Ақтабан
шұбырынды, алқакӛл сұламасы дегеніміз...» - кестесі
Тарихи концепт
Дәлел, интерпретация
Құндылықтарға баулу Патриотизм, ӛз елі үшін
мақтаныш, ұлттық сана-сезім, тәуелсіздік
Пәнаралық байланыс
Әдебиет, География, Музыка, Дүние жүзі тарихы
Алдыңғы білім
Жоңғар мемлекетінің XVІІ ғас. бірінші жартысында құрылғандығын,
қонтайшыларын, қазақ жеріне жасаған шабуылдарын біледі. Орбұлақ
шайқасындағы Жәңгір ханның, Жалаңтӛс баһадурдің, қазақ әскерінің
жасаған ерліктерін біледі Сабақ
жоспары
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













