Ашық сабақ "Қазақ мемлекеттігінің қалыптасуында Ақ Орданың рөлі қандай?" 7 сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ "Қазақ мемлекеттігінің қалыптасуында Ақ Орданың рөлі қандай?" 7 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ақ Орда — Алтын Орданың шығысындағы дербес ұлыс, тәуелсіз ел екенін түсінеді.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Күні:


Сыныбы: 7 «А»

Мұғалімнің есімі:

Тақырыбы: Қазақ мемлекеттігінің қалыптасуында Ақ Орданың рөлі қандай .

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:


Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Ақ Орда — Алтын Орданың шығысындағы дербес ұлыс, тәуелсіз ел екенін түсінеді.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • Ақ Орда мемлекетінің құрылуы мен ішкі-сыртқы саяси тарихы туралы білім алады.

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Ақ Орданы билеген хандармен танысады

Кейбір оқушылар:

  • Оқушылар өз ойларын нақты әрі еркін айтады, сыни тұрғыдан ойлануға дағдыланады.

Тілдік мақсат

Оқушылар:


АКТ-ны пайдалана Ақ Орда мемлекетінің құрылуы, ішкі-сыртқы саяси тарихы туралы білімдерін арттырады.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Ақ Орда, Орда Ежен

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік

бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

  • Бүгінгі жаңалық – ертеңгі тарих» Қазақстанда және әлемде болып жатқан саяси, экономикалық, мәдени жаңалықтармен бөлісу.

  • Бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатында және ой салу үшін түркі сұрақтар қою арқылы тақырыпты анықтап. Сабаққа мақсатты оқушылар қояды.

  • Әр түрлі ақпарат құралдарынан естіген, көрген, оқыған жаңалықтарымен бөліседі.

  • Сабақтың тақырыбын өздері айтып, сабақтың мақсатын анықтайды.

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Венн диограммасы арқылы Ақ Орда мен Қыпшақ мемлекетін салыстыру


Алдыңғы тақырып


Алтын Орда

Жоспар

Жоспарланған

уақыт


Жоспарланған жаттығулар

(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар,

ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар


Басталуы: 10 мин



  • Сәлемдесу,түгелдеу

  • Топқа бөлу: Туған жыл мезгілдеріне байланысты.

  • «Өз тарихын сыйламаған халық – өзін де сыйламайды!»

Үй тапсырмасы

Мұғалім мен оқушының диалогы

Тест сұрақтары: "Білім кілті " әдісі бойынша
1. XII ғасырдың соңында монғол далаларында билік құрған кімдер?
А) қыпшақ ханы
ә) хорезмах
б) қытай боғдыханы
в) Темүжін
2. Монғол - татар шапқыншылығы кезінде Оңтүстік Қазақстан да билік кімнің қолында болды?
а) хорезшах
ә) қыпшақ ханы
б) қытай боғдыханы
в) Арслан хан
3. Шыңғысханның билік құрған жылдарын табыңдар?
а) 1200 - 1227 жж.
ә) 1213 - 1237 жж.
б) 1155 - 1206жж.
в) 1206 - 1227ж. ж.
4. Шыңғысхан әскери Жетісуға қашан барып кірді?
а) 1206ж.
ә) 1208ж.
б) 1219ж.
в) 1213 ж.
3. 1219 жылы Монғол әскерлері қайда аттанды?
а) Қытайға
ә) сібірге
б) Дешті қыпшаққа
в) Мауараннахға
6. Жетісуды монғолдар қалай бағындырды?
а) бейбіт жолмен
ә) зорлық әдісімен
б) дұрыс жауап жоқ
в) барлық жауабы дұрыс
7. Монғолдар оңтүстік өлкемізді қалай бағындырды?
а) зорлық әдісімен
ә) өз еркімен қосылды
б) дұрыс жауап жоқ
в) барлық жауабы дұрыс
8. Отырар апаты қашан болды?
а) 1219 - 1220жж.
ә) 1218ж.
б) 1216 - 1217жж.
в) 1219ж.
9. Монғолдардың орталық азияны жаулап алуы қай жылы аяқталды?
а) 1224 ж.
ә) 1216ж.
б) 1219ж.
в) 1237ж.
10. Қай ұлысқа Қазақстанның аймақтары кірген жоқ?
а) Үгедей ұлысы
ә) Шағадай ұлысы
б) Төле ұлысы
в) Жошы ұлысы

Картамен жұмыс. Қазақ хандығының құрылуы қарсаңындағы қазақ тайпаларының географиялық орналасуын көрсетіңдер. Ақ Орданың алып жатқан аумағы.



Ортасы: 33 мин


Мұғалім оқу материалын қосымша ресурстар арқылы түсіндіруді ұйымдастырады.

Тапсырма №1.

Постер қорғайды

1) Ақ Орданың құрылуы, жер аумағы;

2) Ақ Орданың ішкі - сыртқы саяси жағдайы;

3) Ақ Орда тарихын қазіргі Қазақстан тарихымен салыстыру.

Тапсырма №2

" Түртіп алу" әдісі

Әр топ тақырып бойынша көрініс, постер, сөз шеберлігін көрсетуі керек.

1.Топқа көрініс арқылы көрсету

2.Постер жұмысы арқылы жеткізу

3.Өздерінің сөз шеберлігі арқылы баяндау.

Тапсырма №3

Ассоциация құру «АҚ Орда»

Ақ Орда мемлекетіне анықтама береді

Венн диограммасы арқылы Ақ Орда мен Қыпшақ мемлекетін салыстыру

Екі мемлекетті салыстырады


Өзін- өзі бағалау:

Критерийлер

Әр критерийге сәйкес болсаңыз 1 немес 2 баллдан қойыңыз. Жоқ болса, 0 балл қойыңыз.

Топтық талқылауға белсенді

Қатысамын


Басқалардың пікірін тыңдаймын


Қызықты идеялар ұсынамын


Өзімнің көзқарасымды айтамын және

оны шебер дәлелдеймін


Топ алдында жұмыс нәтижесін қорғаймын


Барлығы



Үйге тапсырма:

  • Қазақ мемлекеттігінің қалыптасуында Ақ Орданың рөлі қандай .


Аяқталуы:

2 мин


Кері байланыс: «Жеміс ағашы » әдісі.

Мұғалім жалпы сабақ барысына ,оқушылардың жұмыстарына талдау жасайды, жұыс орынды жинастырады.


Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың

үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?


Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс


Фармативті бағалау, бір-біріне түсіндіру және дұрыс нәтижеге бағыттау әдістері арқылы қосымша көмек көрсетемін. Деңгейлік тапсырмалар, беру арқылы қаблетті оқушыларды дамытамын.

«Білім кілті», «Түртіп алу» әдісі бойынша өзін – өзі бағалау немесе бірін-бірі бағалау.

География

Компьютер



Рефлексия



Сабақ / оқу мақсаттары

шынайы ма?


Бүгін оқушылар не білді?


Сыныптағы ахуал қандай болды?


Мен жоспарлаған саралау шаралары сəтті болды ма?


Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?


Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен?

Өз сабағыңыз туралы рефлексияны төмендегі бос орынға

жазыңыз.(Сол жақтағы бағанада келтірілген сұрақтардың арасынан Сіздің сабағыңызға сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.)

Шынайы болды сабақ




Қазақ хандығының ішкі- сыртқы жағдайын білді

Сыныпта оқушылардың көңіл күйі тамаша болды


Жоспарланғандай сәтті шықты өйткені оқушылар белсенді қатысып сұрақтарға жауап берді



Сабағым жоспарланғандай уақытылы бітті үлгердім



Мен сабағыма өзгерту енгізбедім себебі жоспарланғандай өтті




Мен сабағыма ешқандай түзетулер енгізген жоқпын, себебі сабағым сәтті өтті.

Қорытынды бағамдау:

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: «Білім кілті» әдісі

2: Өзін-өзі бағалау әдісі

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Оқушылардың белсенді қатысуы

2: Топпен жұмыс жасау

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

1. Кейбір оқушыларды көбірек сөйлету керек

2. Топтық жұмысқа қалыптастыру керек.




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
26.11.2018
559
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі