Материалдар / Ашық сабақ Қазақ тілі 3-сынып 20-сабақ Қыстырма сөз
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ Қазақ тілі 3-сынып 20-сабақ Қыстырма сөз

Материал туралы қысқаша түсінік
Сөйлемнен қаратпа сөздерді анықтайды. Қаратпа сөздерге қатысты тыныс белгілерін дұрыс қояды; Мәтіннің тақырыбын анықтайды. Мәтіннің негізгі ойын табады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
12 Қазан 2023
336
1 рет жүктелген
700 ₸
Бүгін алсаңыз
+35 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +35 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қызылорда облысы, Қызылорда қаласы. Қызылжарма ауылы. Сақтапберген Әлжіков атындағы №144 орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі Найзатай Нұргүл Тыныштыққызы

Мұғалімнің аты-жөні

Найзатай Нұргүл

Сыныбы

3 «Г»

Пәні

Қазақ тілі

Ортақ тақырып

Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен (жарық пен қараңғы)

Сабақтың тақырыбы

20-сабақ. Қаратпа сөз

Үлгілік оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

3.3.7.1 қаратпа, қыстырма сөздерді ажырату жəне тыныс белгілерін дұрыс қою;

3.2.4.1 өз бетінше мəтіннің тақырыбын жəне мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау; 

Сабақтың мақсаты


Ойлау дағдыларының деңгейі

Сөйлемнен қаратпа сөздерді анықтайды.

қолдану

Қаратпа сөздерге қатысты тыныс белгілерін дұрыс қояды;

қолдану

Мәтіннің тақырыбын анықтайды.

қолдану

Мәтіннің негізгі ойын табады.

Қолдану,талдау

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері / уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы





























Сабақтың ортасы

















































































































Сабақтың

соңы

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.

ҰЖ МТ Берілген сөздерден мақал құрастырылып, мағынасына талдау жасалады.

Атасы жақсы, көргенін айтады,
Атасы жаман, бергенін айтады.

Жақсыдан үйреніп, жаманнан жиренетін мінез-құлықтар мен қасиеттер айтылады.


ҰЖ Рөлдік ойын: «Тыңдашы мені»

Өз ісімен шұғылданып отырған кісіні қалай

өзіңе қаратуға болады? 1 минут уақыт беріледі.

  • Қарата алдың ба?

  • Не дедің?  Қай сөз оның қарауыңа

себеп болды?

  • Бұл қандай сөздерге жатады?

  • Қаратпа сөз дегеніміз не?


Бір сөйлем тақтаға жазылады. Қаратпа сөз туралы ережемен жұмыс жүргізіледі.

- Асылжан, сен сабаққа дайынсың ба?

«Допты лақтыру» ойыны

Мұғалім доп лақтырып сұрақ қояды. Допты қағып алған оқушы сұраққа жауап береді. Егер оқушы сұраққа жауап бере алмаса, допты басқа  оқушыға береді.         

Мұғалімнің қойған «Жетелеуші сұрақтар» жауап бере отырып, ережені естеріне түсіреді.

- Қаратпа сөздер қандай қызмет атқарып тұр?

- Қаратпа сөз сөйлемнің қай жерінде тұр?

- Үтір неліктен қойылады?


Қаратпа сөз - біреудің назарын аудару үшін қолданылатын сөздер. Ол сөйлемнің басында, ортасында, аяғында келеді. Қаратпа сөз сөйлемнің ішінде көтеріңкі дауыс ырғағымен айтылса, леп белгісі қойылады.

МТ Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.

«Көркем жазу» минуты


Жұптық жұмыс «Дұрысын таңда» тәсілі

Бағалау критерийі:

- Сөйлемнен қаратпа сөздерді анықтайды.

Ойлау дағдыларының деңгейі: қолдану

Тапсырма: 5-жаттығу

Өлеңді тыңда. Өлең мазмұнына сәйкес келетін қаратпа сөзі бар сөйлемнің сызбасын тап.

Дескриптор:

  • Өлеңді мұқият тыңдайды.

  • Қаратпа сөзі бар сөйлем сызбасын табады. 1 б

Shape1 , .


ЕБҚ: (баяу оқиды, жазу каллиграфиясы дұрыс қалыптаспаған)

Тапсырма - Сөйлемді оқы. Сөйлемді көшіріп жаз.

Арайлым, сен кітапханаға бардың ба?


Оқулықпен жұмыс 7-жаттығу

ҰЖ Мәтінді түсініп оқы.

Кәкеннің демалысы кезінде әкесі:

Ертең жолға шығамыз, балам, тағы да тауға шығып кетпе, – деді.

Қайда барамыз, көке? – деді Кәкен.

Ауылға барамыз, бабаңа сәлем беріп, батасын алып қайтамыз.

Баба деген кім ол, көке?

Бабаң – әкеңнің атасы, атаңның әкесі.

Әдібай Табылды

МТ Баба – баланың әкесінің атасы, яғни бабасы – арғы атасына қатысты туыстық атау. «Ауылыңда қартың болса, жазып қойған хатпен тең», «Бабалар сөзі –ақылдың көзі» деген мақалдар бар.Қазақ өзінің арғы тегін кие тұтқан.

Қазақ «Сәлем –сөздің анасы» деп баласына алдымен сәлемдесу әдебін үйреткен. Өйткені амандасуына қарап, баланың тәрбиесіне баға берген.


Сергіту сәті:

«Атомдар мен молекулалар» ойыны


Топтық жұмыс: «Бұрыштар» ойыны

Ойын шарты: Оқушыларға сұрақ ұсынады және мүмкін төрт жауабын сыныптың төрт бұрышына орналастырады. Оқушылар өзіне дұрыс деген жауаптың қасына барып тұрады, таңдаған жауаптарын топтық жұмыста тұжырымдайды және өздерінің көзқарастарын дәлелдейді.

Бағалау критерийі:

  • Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды.

  • Мәтін мазмұнына сай тақырыпты табады.

  • Өз ойларын тұжырымдайды.

Ойлау дағдыларының деңгейі: Қолдану,талдау

Тапсырма 7-жаттығу

Ұсынылған жауаптың бірін таңда. Өз ойыңды дәлелде.

1. Мəтіндегі негізгі ойды білдіретін сөйлем

А) Баба деген кім ол, көке?

ӘҚайда барамыз, көке?

Б) Ауылға барамыз, бабаңа сәлем беріп, батасын алып қайтамыз.

В) Бабаң – әкеңнің атасы, атаңның атасы.

2. Мәтін мазмұнына сәйкес келетін тақырып

А) Сәлем беру

Ә) Бата алу

Б) Ата

В) Баба

Дескриптор:

- Негізгі ойды білдіретін сөйлемді табады.1б

- Мәтін мазмұнына сай тақырыпты таңдайды. 1б

- өз жауаптарын дәлелдейді. 1 б


ЕБҚ: (баяу оқиды, жазу каллиграфиясы дұрыс қалыптаспаған) қосымша уақыт беріледі.

Тапсырма

  • Өлеңді оқы. Қаратпа сөздерді теріп жаз.


МТ Мәтіннің негізгі ойы туралы түсіндіру жұмысы жүргізіледі.

Мәтіннің негізгі ойы: Үлкенге сәлем беру, үлкенді құрметтеу.


Жеке жұмыс

Бағалау критерийі:

  • Қаратпа сөздерді ажыратады.

  • Қаратпа сөздердің тыныс белгілерін қояды;

Ойлау дағдыларының деңгейі: Қолдану,талдау

Тапсырма:

1.Сөйлемдерден қаратпа сөздерді тауып, астын сыз. Тыныс белгісін қой.

Ботақаным келші қасыма.

Аулада ойнайық па апа?

Келісемін Балжан сенің жауабың дұрыс.

2. Суретке қарап, қаратпа сөзі бар сөйлем құрастыр.

Дескриптор:

  • Қаратпа сөздің астын сызады. 2б

  • Қаратпа сөздің тыныс белгілерін дұрыс қояды. 2 б

  • Қаратпа сөздер қатыстырып сөйлем құрайды. 1 б

ЕБҚ: (баяу оқиды, жазу каллиграфиясы дұрыс қалыптаспаған)

Тапсырма 6-жаттығу

Сөйлемдерді қаратпа сөзбен толықтырып жаз.

...., мені көшеден өткізіп жіберші.

Терезені дұрыстап жапшы, .....


Сабақты қорытындылау.

  • Мәтіннің негізгі ойын анықтадыңдар.

  • Қаратпа сөздерді ажыратып, тыныс белгілерін дұрыс қойдыңдар.

Рефлексия «Өзіңді бағала» әдісі

Әр сөйлем бойынша өзіңе + - белгілерін қой.

-Сөйлемнен қаратпа сөзді таба алдым.

-Қаратпа сөздің тыныс белгісін дұрыс қойдым.

-Мәтіндегі негізгі ойды анықтай алдым.

-Сұрақтарға жауап бердім.


Мұғалім оқушылар жауабын талдап, өз қалыптастырушы бағасын қояды.


Үй тапсырмасы: Ереже жаттау. 6-жаттығу



Оқушылар шашылып берілген сөздерден мақал құрастырады.

Мазмұнын өз шамаларына қарай түсіндіреді.






Сөйлеп отырған оқушының назарын аударып, өзіне қаратады.






Жетелеуші сұрақтар арқылы оқушылар ережені еске түсіреді.




















Жұптар дәптерлерін ауыстырып, жұмыстарын тексереді.








Сөйлемді оқып. Дәптеріне көшіріп жазады.







Оқушылар мәтінді түсініп оқиды.




















Ойынның нәтижесінде құралған топтар сол құрамда парталарға да отыруына болады: олар сабақты осы құрамда жалғастырады.







Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды.Мәтін мазмұнына сай тақырыпты табады.

Өз ойларын тұжырымдайды.
















700 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!