«Келісілді» Бекітемін
директордың ОТІЖ орынбасары Қазақстанның зияткерлік
____________ Ж.Д.Ахалова «Бәйтерек» мектебінің
2022. «_______»__________ директоры________М.Ю. Потий
«_____» _________ 2022ж
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Сөйлемнің бірыңғай мүшелері
|
Пәні. |
Қазақ тілі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлімі: |
Мәдени мұра. Мәдени мұра дегеніміз не? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ахметова Айгерим Ермековна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
17.11.2022ж |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сөйлемнің бірыңғай мүшелері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
4.3.2.1 – тірек сөздерді қолданып белгілі бір стильде мәтін (мақала, мінездеме, сұхбат) жазу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты:
|
Барлық оқушылар: Тыңдалған материал бойынша өз пікірін білдіру, мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау, оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша жазба жұмыстары жүргізу арқылы оқушылардың тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым дағдылары жетілдіріледі. Көптеген оқушылар: тыныс белгілері үйретіледі, жасалу жолдары танытылады. Кейбір оқушылар:топтық,жұптық, жеке жұмыстарды орындайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс - әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. Ұжымдық жұмыс
«Сиқырлы айналу» жылулық шеңбері.
5 мин.
.
«Авторорындығы» 5 мин |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. Әрбір ісің? Оқу,тірлік,адалдық. Әрбір сөзің? Шындық,бірлік,адалдық. Әрбір адам? Туысым, досым, жұрағат. Әрбір сабақ? Үйрену, ұғу, ұлағат. (Ұ) «Ыстық лебіз». Оқушылар шеңбер құрып, өлеңді хормен айту арқылы бір-бірлеріне сәттілік тілейді. Қайырлы күн, досым! Қайырлы күн болсын. Бүгінгі күн біз үшін Сәттілікке толсын! Біз орманда өсіп тұрған жас ағаштармыз. Түп - түзу әдеміміз. Бір кезде аспанды қара бұлт жапты . Қатты жел тұрып, ағаштар шайқалды. Қатты шайқалып , майысты. Бір кезде найзағай жарқылдап тарс етті де сытырлап жаңбыр жауа бастады. (Ұ) Түстер ассоцациясы. Оқушыларды түстер бойынша топқа бірігу. 1-топ қызыл түс. Қызыл түсті көргенде қандай ассоцация болады? (гүл, алма) 2-топ сары түс. Сары түсті көргенде қандай ассоцация болады? (Күн, жарық, ыстық, шөл дала, сахара.) Орындарына отырады. «Жұмыла көтерген жүк жеңіл» мақалының мағынасына талдау жасатылады. Сендер тек жұмыла, бірге жұмыс жасау арқылы сабақтың мақсатына жетесіңдер. Барлығымыз бірлесе отырып, жұмыс атқарамыз.
Жұмыс ережесін келісу Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) «Ыстық орындық» әдісі арқылы өткен тақырыптарды қайталау. 1. Сөйлем дегеніміз не? 2. Сөйлем түрлерін ата. 3. Сөйлемнің бірыңғай мүшелері дегеніміз не? 4. Бірыңғай мүшелер дегеніміз не? 5. Құрмалас сөйлем дегеніміз не? 6. Сөз тіркесі дегеніміз не? 7. Тұрлаулы мүшелер дегеніміз не? 8. Тұрлаусыз мүшелер дегеніміз не? 40жаттығу (Ауызша) (T)Берілген мәтінді тыңдап, мазмұнын айту, бірыңғай мүшелерді табу Дескриптор - Мәтінді мұқият тыңдайды - Негізгі тұстарын белгілеп алады. - Мәтін мазмұнын топта талқылайды - Мәтіннен бірыңғай мүшелерді табады |
Оқушылар мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. Психологиялық ахуалға берілген психогиялық жаттығуларды орындау арқылы жаңа сабаққа назар аудару.
Топ ережесі: 1.Тәртіп сақтау; 2.Уақытты тиімді пайдалану; 3.Топ басшысына бағыну; 4.Басқаның пікірін тыңдау; 5.Ұйымшылдық көрсету. Оқушылар 2 топқа бөлініп отырады. Топ ережесін пайдалану.
Оқушылар сұраққа жауап береді, жұмысты берілген түріне қарай орындайды.
Топтар бір-бірінің жұмысын бағалайды /Бағалау парақшаларына белгілеп отырады/ |
ҚБ: От шашу арқылы бір-бірін бағалау.
Бағалау: “Бас бармақ арқылы”
/Бағалау парақшаларына белгілеп отырады/ |
Психологиялық ахуал.
Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары.
ҚЫЗЫЛ ТҮС ЖАПЫРАҚТАР
САРЫ ТҮС ЖАПЫРАҚТАР
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
10 мин.
Жұппен жұмыс
10 мин.
|
Дәптермен жұмыс 41-жаттығу.(Ө;Ж)Өлеңді көшіріп жазып,тыныс белгісін қою. Өлеңді көшіріп жазып,тыныс белгісін қояды. Өлеңдегі сұраққа жауап береді. (МК;Ж;Қ)Орындалғанжұмыстыөзаратексеру.Бір-бірініңқатесінтауып,түзету. Жұппен жұмыс ұйымдастырылады. Мұғалімнің басшылығымен орындалған жұмысты өзара тексереді. Бір-бірініңқатесін тауып, түзетеді. Дәптермен жұмыс «Бірге ойлаймыз» әдісі 42-жаттығу.(Ө;Қ) Болжау әдісі Сызбабойыншасөйлемқұрау. Сызба бойыншабірыңғай мүшелерібар сөйлем құрап жазады. Жазған жұмыстарынтоптажариялап оқиды. Жазған жұмыстарын «Автор орындығы» стратегиясы бойынша топта жариялайды -Берілген сөздер неге байланысты? -Сөздер сөйлемнің қандай мүшесі? -Жазу барысында қандай ережені басшылыққа ала отырып жаздың? Оқушылар дәптерлерімен алмасады /Бағалау парақшаларына белгілеп отырады/ Дәптермен жұмыс 43-жаттығу.(Ө;Қ)Сəйкестендіру. Сөйлемдерді құрамындағы сөйлем мүшелеріне қарай сəйкестендіреді. Жұппен жұмыс ұйымдастырылады. Мұғалімнің басшылығымен орындалған жұмысты өзара тексереді. Бір-бірінің қатесін тауып, түзетеді. Дескрипторы: Тыңдалған материал бойынша өз пікірін білдіру, мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау, оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша жазба жұмыстары жүргізу арқылы оқушылардың тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым дағдылары жетілдіріледі. ОҚУЛЫҚТА БЕРІЛГЕН ТАПСЫРМАЛАРДЫ ОРЫНДАУ.
«Адасқан әріптер»
ойыны |
Берілген сұраққа жауап беріп, тапсырмаларды талапқа сай орындайды. Белсенді оқу тапсырмалары Жұмыс дәптеріндегі жазылым тапсырмаларын орындау
Сергіту сәті:
Ана, бала, қала, дала, айнала. Ай менен күн, жұлдыз, аспан,табиғат Шөбі жұпар, суы кәусар сай-сала, Бүкіл әлем аманбысың, жамиғат!
Білімалушылар хормен жатқа
айтады
“Миға шабуыл” әдісі Сөйлемнің ішінен бірыңғай мүшелерді тауып Сонымен қандай ереже шығаруға болады? Өздері ереже шығарады. 1 - ереже: Бір сұраққа жауап береді. 2 - ереже: Бірыңғай мүшелердің арасына үтір қойылады. 3 - ереже: Бір сөз табы болады.
|
Форматив ті бағалау.
ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау.
/Бағалау парақшаларына белгілеп отырады/
Бағалау: “Шапалақ” арқылы бағалау |
Оқылым, жазылым тапсырмалары.
Оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
Ой толғаныс кезеңі.
10 мин.
|
Жаңа білім мен тәжірибені қолдану. Ой толғаныс кезеңі. "Сұрақты ұстап ал"әдісі 44-жаттығу.(Ө;Қ)Сұрақтарғажауапберіп,тапсырманыорындау. Оқулықта берілген сұрақтарға жауап беруарқылы жаңа сабақтан игергенбілімдерінбекітеді. Сергіту сәті 45-жаттығу.(Ө;Қ)Берілгентапсырманыңдұрысшешуінтабу. |
Оқулықтағы қосымша тапсырмалар. Топтарға жеке тапсырма беру
Сергіту сәтінде екі топ өздерінің топқа бірігуде алған жапырақтарын пайдаланып,көрініс бейнелейді
|
ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау.
|
Топтық тапсырмалар. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс
5мин.
|
Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда) «Ұстазға хат» кері байланыс. Оқушылар бүгінгі өтілген тақырып бойынша қаншалықты түсінгендігі жайлы хат жазады.
|
Түсінгені туралы ой қорытады. Тапсырманы жазып алады. |
«Ұстазға хат» |
«Ұстазға хат» кері байланыс
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Ахметова Айгерим ЕрмековнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Ашық сабақ Қазақ тілі 4 сынып
Тақырып бойынша 31 материал табылды
Ашық сабақ Қазақ тілі 4 сыныпМатериал туралы қысқаша түсінік
Барлық оқушылар: Тыңдалған материал бойынша өз пікірін білдіру, мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау, оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша жазба жұмыстары жүргізу арқылы оқушылардың тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым дағдылары жетілдіріледі.
Көптеген оқушылар: тыныс белгілері үйретіледі, жасалу жолдары танытылады.
Кейбір оқушылар:топтық,жұптық, жеке жұмыстарды орындайды.
Материалдың қысқаша нұсқасы «Келісілді» Бекітемін директордың ОТІЖ орынбасары Қазақстанның зияткерлік ____________ Ж.Д.Ахалова «Бәйтерек» мектебінің 2022. «_______»__________ директоры________М.Ю. Потий «_____» _________ 2022ж Қысқа мерзімді жоспар Сабақтың тақырыбы: Сөйлемнің бірыңғай мүшелері
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

Білімалушылар хормен жатқа
айтады














