|
Пән: Қазақ тілі Сынып:2 |
Мектеп: Жаңатаң ЖБББМ |
||||
|
Күні: 7 бөлім: «Қоршаған орта » Оқиға құрастыра аламын |
Мұғалімнің аты-жөні : Какимова Назерке Жуматовна |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: Сын есім |
Қатысқандар: Қатыспағандар саны: |
|
|||
|
Ұзақ мерзімдегі оқу мақсаты |
2.4.2.3 сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) ажырату 2.1.4 6 .мәтін құрылымын (кіріспе бөлім, жалпы мәлімет беру, детальді мәлімет беру) сақтай отырып, графиктік мәтін (шартты белгі, сурет, сызба) түрінде берілген процесті сипаттап жазу 2.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық және әріптік қателерді мұғалімнің көмегімен тауып түзету және құраған сөйлемін толықтыру |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Сын есімді грамматикалық тұрғыдан сөз табы ретінде меңгереді.Заттардың жалпы сын,сапалық белгілерін топтап айыруға үйренеді. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Кейбір оқушылар орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
||||
|
Бағалаукритерилері |
Тапсырмаларды орындауда сын есімдерді тауып,қай сөзбен байланысып тұрғанын дәлелдейді. Зат атауларына қатысты сапа белгілерін атайды,сөздерден сөйлем құрайды. |
||||
|
Тілдік мақсат
|
Сын есім |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымақтастық Еңбек және шығармашылық Құрмет Адамгершілік |
||||
|
Денсаулық және техника қауіпсіздігінің сақталуы |
- Партада дұрыс отыру; - Оқу құралдарын қолданудағы қауіпсіздік ережесі |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Жаратылыстану, көркем еңбек, дене шынықтыру |
||||
|
АКТ қолданудағдысы |
Слайд, бейнеролик |
||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Сын есім туралы ереже. -Сын есім дегеніміз не? -Оның сұрақтары? |
||||
|
Сабақбарысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарлан-ған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы
|
Амандасу Шаттық шеңбері (М.К.Ұ) Оқушыларды ортаға шығарып, үлкен бір шеңберге тұрғызамын. Мұғаліммен бірге өлең жолдарын қайталап,қимылмен көрсетеді. Сыныбымызға күн шуағындай жылулық таратып, жарық беру үшін, бір – бірімізге жүректен шыққан жылы сөздерімізді арнайықшы. Біздің күлкіміз көңілді, Жеткізсін жылу мен шаттықты. Бөліскен жақсы ғой өмірде, Қуаныш, мейірім, бақытты. (Ұ) Алдыңғы білімді еске түсіру -Сын есім дегеніміз не? -Оның сұрақтары? Мысал (Ұ) «Сиқырлы қапшық» Үш түс бойынша оқушыларды 3 топқа бөлемін. |
Шаттық шеңбері Қапшық, түстер |
|||
|
Сабақ ортасы |
(М.К.Ұ) Айтылым Бүгінгі сабағымызда сөз табының бір түрі «Сын есіммен» яғни, заттың белгілерін байқап, сындық ерекшеліктерімен танысамыз. -Балалар, менің қолымдағы затқа назар аударайық! — Мынау не ? (алма- яблоко - apple) — Түсі қандай ? — Көлемі қандай ? — Дәмі қандай ? — Иісі қандай ? - Жарайсыңдар, балалар! Ал жеп болғаннан кейін қандай баға бересіңдер ? - Оны сапа дейді. Сонымен, алманың сындық ерекшеліктерін атадық. Кез келген заттың түсі, түрі, дәмі, көлемі болады. (Т) Суретпен жұмыс. “Cипатта” (көлемін, түсін, пішінін, дәмін атау, бір сурет бойынша сөйлем құрау және сөйлемнің ішіндегі сын есімді атау) 1-топ 2-топ 3-топ өрік лимон шие сәбіз құлпынай қауын
- Жарайсыңдар, өте керемет! (Ұ.)Оқылым 58- жаттығу Сын есімдер қатарын тап 1. Күрек, шеге, жасыл, келу. 2. Піл, мөлдір, тұнық, маймыл. 3. Терең, жарық, қызыл, қою. 4. Балапан, таңқурай, үлкен, жүз. -Терең, жарық, қызыл, қою. - Жарайсыңдар, балалар! (М.К.Т) Жазылым 3 топқа сөздер беріледі. Үлгі: Түс Дәм Көлем Пішін Сапа сары ащы үлкен сопақ жақсы Дескриптор: - үлгі бойынша сын есімдерді мағынасына қарай топтап жазады.
Топтар бір-бірін бағалау. Өте дұрыс! Жарайсыңдар! (кері байланыс) Сергіту сәті
(МК.Т) “ Артық сөзді тап” 1-топ: 2-топ: 3-топ: сары қоңыр жасыл жалпақ таза сұйық жаңбыр раушан ұзын үлкен жақсы бүршік Жарайсыңдар! (МК.Т) “Бір әріптен бірнеше сын есім” 1-топ: 2-топ: 3-топ: С Қ Ж Дескриптор: - бір әріптен басталатын бірнеше сын есімдерді жазады. Саралау тапсырмасы. (Д) «Серпілген сауал» А. «Қолдауды көп қажет ететін» Сын есімге мысал келтіріңіз В. «Қолдауды орташа қажет ететін» Қызыл сөзіне сөйлем құрастырыңыз. С. «Қолдауды аз қажет ететін» Сын есімдерді тауып, астын сызыңыз. Ертіс үлкен өзен.Оның бойына сәулетті қалалар салынған. «Қолпаштау, мадақтау» әдісі арқылы оқушыларды қолдап отырамын. Өте тамаша! Бәрекелді!
|
алма
суреттер
Оқулық 90-бет АКТ Сөздер, ватмандар, түрлі түсті маркерлер
бейнеролик ватмандар, түрлі түсті маркерлер Топшамалар |
|||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия « Бас бармақ » "Отшашу" әдісіОқушылар сабаққа кері байланысты бас бармақ , қимыл арқылы көрсетеді. |
«Бас бармақ» тәсілі
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ қазақ тілі "Сын есім" 2 сынып ҚМЖ
Ашық сабақ қазақ тілі "Сын есім" 2 сынып ҚМЖ
|
Пән: Қазақ тілі Сынып:2 |
Мектеп: Жаңатаң ЖБББМ |
||||
|
Күні: 7 бөлім: «Қоршаған орта » Оқиға құрастыра аламын |
Мұғалімнің аты-жөні : Какимова Назерке Жуматовна |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: Сын есім |
Қатысқандар: Қатыспағандар саны: |
|
|||
|
Ұзақ мерзімдегі оқу мақсаты |
2.4.2.3 сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) ажырату 2.1.4 6 .мәтін құрылымын (кіріспе бөлім, жалпы мәлімет беру, детальді мәлімет беру) сақтай отырып, графиктік мәтін (шартты белгі, сурет, сызба) түрінде берілген процесті сипаттап жазу 2.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық және әріптік қателерді мұғалімнің көмегімен тауып түзету және құраған сөйлемін толықтыру |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Сын есімді грамматикалық тұрғыдан сөз табы ретінде меңгереді.Заттардың жалпы сын,сапалық белгілерін топтап айыруға үйренеді. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Кейбір оқушылар орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
||||
|
Бағалаукритерилері |
Тапсырмаларды орындауда сын есімдерді тауып,қай сөзбен байланысып тұрғанын дәлелдейді. Зат атауларына қатысты сапа белгілерін атайды,сөздерден сөйлем құрайды. |
||||
|
Тілдік мақсат
|
Сын есім |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымақтастық Еңбек және шығармашылық Құрмет Адамгершілік |
||||
|
Денсаулық және техника қауіпсіздігінің сақталуы |
- Партада дұрыс отыру; - Оқу құралдарын қолданудағы қауіпсіздік ережесі |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Жаратылыстану, көркем еңбек, дене шынықтыру |
||||
|
АКТ қолданудағдысы |
Слайд, бейнеролик |
||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Сын есім туралы ереже. -Сын есім дегеніміз не? -Оның сұрақтары? |
||||
|
Сабақбарысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарлан-ған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы
|
Амандасу Шаттық шеңбері (М.К.Ұ) Оқушыларды ортаға шығарып, үлкен бір шеңберге тұрғызамын. Мұғаліммен бірге өлең жолдарын қайталап,қимылмен көрсетеді. Сыныбымызға күн шуағындай жылулық таратып, жарық беру үшін, бір – бірімізге жүректен шыққан жылы сөздерімізді арнайықшы. Біздің күлкіміз көңілді, Жеткізсін жылу мен шаттықты. Бөліскен жақсы ғой өмірде, Қуаныш, мейірім, бақытты. (Ұ) Алдыңғы білімді еске түсіру -Сын есім дегеніміз не? -Оның сұрақтары? Мысал (Ұ) «Сиқырлы қапшық» Үш түс бойынша оқушыларды 3 топқа бөлемін. |
Шаттық шеңбері Қапшық, түстер |
|||
|
Сабақ ортасы |
(М.К.Ұ) Айтылым Бүгінгі сабағымызда сөз табының бір түрі «Сын есіммен» яғни, заттың белгілерін байқап, сындық ерекшеліктерімен танысамыз. -Балалар, менің қолымдағы затқа назар аударайық! — Мынау не ? (алма- яблоко - apple) — Түсі қандай ? — Көлемі қандай ? — Дәмі қандай ? — Иісі қандай ? - Жарайсыңдар, балалар! Ал жеп болғаннан кейін қандай баға бересіңдер ? - Оны сапа дейді. Сонымен, алманың сындық ерекшеліктерін атадық. Кез келген заттың түсі, түрі, дәмі, көлемі болады. (Т) Суретпен жұмыс. “Cипатта” (көлемін, түсін, пішінін, дәмін атау, бір сурет бойынша сөйлем құрау және сөйлемнің ішіндегі сын есімді атау) 1-топ 2-топ 3-топ өрік лимон шие сәбіз құлпынай қауын
- Жарайсыңдар, өте керемет! (Ұ.)Оқылым 58- жаттығу Сын есімдер қатарын тап 1. Күрек, шеге, жасыл, келу. 2. Піл, мөлдір, тұнық, маймыл. 3. Терең, жарық, қызыл, қою. 4. Балапан, таңқурай, үлкен, жүз. -Терең, жарық, қызыл, қою. - Жарайсыңдар, балалар! (М.К.Т) Жазылым 3 топқа сөздер беріледі. Үлгі: Түс Дәм Көлем Пішін Сапа сары ащы үлкен сопақ жақсы Дескриптор: - үлгі бойынша сын есімдерді мағынасына қарай топтап жазады.
Топтар бір-бірін бағалау. Өте дұрыс! Жарайсыңдар! (кері байланыс) Сергіту сәті
(МК.Т) “ Артық сөзді тап” 1-топ: 2-топ: 3-топ: сары қоңыр жасыл жалпақ таза сұйық жаңбыр раушан ұзын үлкен жақсы бүршік Жарайсыңдар! (МК.Т) “Бір әріптен бірнеше сын есім” 1-топ: 2-топ: 3-топ: С Қ Ж Дескриптор: - бір әріптен басталатын бірнеше сын есімдерді жазады. Саралау тапсырмасы. (Д) «Серпілген сауал» А. «Қолдауды көп қажет ететін» Сын есімге мысал келтіріңіз В. «Қолдауды орташа қажет ететін» Қызыл сөзіне сөйлем құрастырыңыз. С. «Қолдауды аз қажет ететін» Сын есімдерді тауып, астын сызыңыз. Ертіс үлкен өзен.Оның бойына сәулетті қалалар салынған. «Қолпаштау, мадақтау» әдісі арқылы оқушыларды қолдап отырамын. Өте тамаша! Бәрекелді!
|
алма
суреттер
Оқулық 90-бет АКТ Сөздер, ватмандар, түрлі түсті маркерлер
бейнеролик ватмандар, түрлі түсті маркерлер Топшамалар |
|||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия « Бас бармақ » "Отшашу" әдісіОқушылар сабаққа кері байланысты бас бармақ , қимыл арқылы көрсетеді. |
«Бас бармақ» тәсілі
|
|||
шағым қалдыра аласыз

















