Материалдар / Ашық сабақ. Қазақ тілі "Төрт түлік" 5-сынып

Ашық сабақ. Қазақ тілі "Төрт түлік" 5-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл сабақ жоспары 5-сыныптың қазақ тілі пәні мұғалімдеріне, әсіресе жас мамандарға қосымша көмек болып табылады. Жаңартылған білім мазмұны бойынша құрылған бұл сабақ жоспары жас мамандарға сабақтың құрылымы мен жүйелілігін сақтауға үйретеді.Сонымен қатар аталған сабақ жоспары тәжірибе бөлісу мақсатында жарияланып отыр. Сабақ жоспарының мазмұны 5-сынып оқушыларының деңгейіне сай, мүмкіндігінше оқулықтағы тапсырмаларды мол қамтып, оқушылардан тақырып туралы қосымша іздену мен шығармашылықты да талап етеді.
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақ тақырыбы «Төрт түлік»

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі

Күні: 16.11.2022 жыл

Мұғалімнің аты-жөні: Дауренбекова А.Қ.

Сынып: 5

Қатысқандар:         11       Қатыспағандар:

Пәні:    Қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы

Төрт түлік

Оқу мақсаттары

5.Ж 6. Мәтіндегі орфографялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып түзету және редакциялау.

5.ӘТН3. Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану.

Сабақтың мақсаты:

Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антонм, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолданады. Мәтіндегі сөздерді қатесіз жазады.

Бағалау критерийі

Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы, омоним сөздерді ажыратады.

Мәтіндегі сөздерді қатесіз жазады.



Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

 

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

 

  Топқа бөлу

3 мин.

 


 

 

 

 


Ұйымдастыру кезеңі:

-Оқушылармен сәлемдесу.

 Төрт түлік суретін таңдап, сол түлікті дыбыстау арқылы оқушыларды  3 топқа бөлу.

1-топ « Зеңгі баба»-сиыр

2-топ « Қамбар ата»-жылқы

3-топ « Ойсыл қара»-түйе

Үй тапсырмасы: «Жұбыңды бағала»

https://learningapps.org/watch?v=p2wv1ya3522

Оқушылар амандасады.


Топқа бөлінеді




Үй тапсырмасын жұппен тексереді. Өзара бағалайды.

Тақтадан дұрысын тексереді.





Керемет!

Жарайсың!



 

 «Жан-жануарлар әлемі» видеохостингі

Қазақ тілі «Атамұра» 2017

5-сынып, 59-бет


Сабақтың ортасы

 

8 мин.+5мин.

 

 

  Жазылым

2 мин


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тілдік бағдар

Көп мағыналы сөздер және омоним сөздер.

4-тапсырма. «Қателеске мұғалім» әдісі.

Мәтінді оқып шығып, қате кеткен сөздерді тауып, қатесін түзетіңіз. https://learningapps.org/watch?v=p2g7fasy522

І топ. 7-тапсырма. Оқылым мәтініндегі омоним сөздерді тауып, талда.

Біртуған, нар, қулық, бесті, ат, тай, саулық, мая. Салтанат- адамның есімі.


ІІ топ. 10-тапсырма. Ауыз әдебиетіндегі кейіпкерлердің жан серігі болған тұлпарларға мінездеме бер.

 Керқұла –өте мықты, күшті тұлпар. Керқұла қоңыр түсті. Кендебай Керқұланы қатты жақсы көреді.

Тайбурыл-адал, ақылды, жүйрік. Қобыланды Тайбурылды өте қатты жақсы көреді.

ІІІ топ. Төрт түлік туралы мақал –мәтелдер айтыңыздар.

Мұғалімнің түсіндіргенін тыңдайды.


Мәтінді мұғалім оқиды, оқушылар қате кеткен сөздерді түзеп жазады.




Омоним сөздерді табады.


 

 

Әр топқа берілген тапсырма бойынша өз жұмыстарын орындайды.

 

 

 

 

 

 



Смайлик

Бағалау парағы










Смайликтер арқылы бағалау



Интербелсенді тақта

Дескритор:

1.Мәтінді оқиды.

Сөздерді орфографиялық нормаға сай жазады.





Дескриптор:

-Ауыз әдебиетіндегі кейіпкерлерді атайды.

- Тұлпарларын көрсетеді. Дескриптор:

- Төрт түлік малға байланысты мақал-мәтелдерді жазады.

Сергіту сәті

2мин

«Құмырамен билейміз!» оқушыларға сергіту сәтін жүргіземін.

Оқушылар қосылған ән бойынша сергіту сәтін жасайды.



Сабақтың соңы

4 мин.

Бүгінгі сабағымызда қорытындылау үшін «Қолшатыр» әдіс жүргіземін.

Қолшатырға ілінген сұрақтарды оқушылар қағып алып, жауап береді.

Бағалау парағы

«Неліктен бұл үздік?»

Оқушылар өз топтарының арасынан бір үздікті анықтап, сол оқушыға 200 теңгені береді.

Кері байланыс «Мұғалімге хат»

Ұялы телефонға өз сұрақтары мен алған білімдерін жазып салады.

Мен бүгін білдім….

Мен бүгін сезіндім..

Мен келесі сабақта білгім келеді…

 

Үй тапсырмасы: Төрт түлік. 11-тапсырма





Оқушылар өз топтарының ортасында белсенді оқушына анықтайды.






Оқушылар өз ойларын жазады

«Қолшатыр»









Ұялы телефон


 

 

 

 







06 Желтоқсан 2022
732
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі