13.12.2017ж Бекітемін:
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Мектеп: Қарағанды облысы, Қарқаралы ауданы №8 Бесоба орта мектебі
базасындағы ТМ (РО) КММ
Мұғалімнің аты-жөні: Аширбеков Айдын Турсунович
Күні: Сынып: 6
Сабақтың тақырыбы Қазақстан аумағындағы тайпалық одақтар .Сақтар
Сабақтың мақсаты -Қазақстан аумағындағы алғашқы тайпалық
одақтар,яғни Сақтардың қалай пайда болғанын
және өмір тіршілігі туралы оқушылардың пәндік
білімдерін қалыптастыру;
-Тапсырмалар бойынша атқарушы ұғымын
меңгерте отырып тапсырмаларды орындауда
машықтандыру және тақырып ұғымын, түрлерін
ажыратуға дағдыландыру.
Күтілетін нәтижа Оқушылар өткен білімдері пысықтап,
қорытындылауға үйренеді.
Қолданылатын әдістер «Домино», «Бейнебаян көрсету», «Сұрақ-жауап»,
«Топтық жұмыс»
САБАҚ БАРЫСЫ
Уақыт
ы
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Сабақтың
жоспарланған кезеңдері:
Ресурстар
Сабақтың басы 10 минут
3 минут
7 минут
Ұйымдастыру шаралары: сәлемдесу.
Психологиялық ахуал туғызу: «Бүгінгі сабаққа бір
тілек» әдісі
Барлығы шаттық шеңберінде тұрып, бірге «Бүгінгі
сабаққа сәттілік» деп тілек айтады.
Топқа бөлу: оқушыларды сурет қиындылары арқылы 3
топқа бөлемін.
Алдыңғы білім (үй тапсырмасы)
1. «Домино» әдісі. Оқушылар бір-бірлеріне өткен сабақ
бойынша домино бойынша келген сұрақтарын қойып,
жауап алмасады.
2. «Топтық тапсырма»
І топ: «Қазақстандағы ежелгі тұрғындардың ерте
темір дәуірінде көшпелі мал шаруашылығына өту
себебі» сызбасын толтырады
ІІ топ: «Көшпелі мал шаруашылығындағы 4 түлік
малдың өзіндік қасиеттері» кестесін толтырады.
ІІІ топ: Көшпелілердің маусымдық жайылымдық
жүйесі бойынша циклограмманы толтырады.
ҚБ: Мадақтау арқылы оқушыларды ынталандыру.
Сабақтың ортасы 20 минут
3 минут
15минут
2 минут
Миға шабуыл
Тақырыпқа сай суреттер көрсету арқылы оқушылармен
ойталқы ұйымдастырып, сабақтың тақырыбын анықтап
аламын.
Сұрақтар:
Бұл суреттерде не көріп отырсыздар?
Қандай қорытынды жасауға болады? т.б
Жаңа тақырыпты меңгерту
1. Кезең. «Сақ тайпасы» бейнебаян көрсетемін.
Оқушылармен ойталқы жүргіземін.
2. Кезең. Топтарға топтық тапсырма беремін.
І топ: Тарихи деректерде сақтардың аталуы
ІІ топ: Сақ тайпаларының қоныстануы
ІІІ топ: Картамен жұмыс
3. Кезең. «Мәтінмен жұмыс» топтар оқулықты
пайдалана отырып, бір-бірлеріне тапсырма дайындап,
алмасып орындайды.
І топ: Адасқан сөздер
ІІ топ: Үш ұйғарым
ІІІ топ: Тарихи диктант
ҚБ: Топтар бір-бірін смайликтермен бағалайды. Неге?
сұрағы қойылады.
Слайд
Бейнебаян
Оқулық
Сабақтың соңы: 10 минут
4 минут
4 минут
2 минут
Сабақты бекіту
10 сұрақтық тест тапсырмасы
Рефлексия
«БББ» әдісі.
Білемін Білдім Білгім келеді
Бағалау
Үйге тапсырма: Қазақстан аумағындағы тайпалық
одақтар .Сақтар