|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.1 А Күні: Сынып - 8 А |
Мектеп: "А.Байтұрсынов атындағы №5 ЖОМ"КММ Мұғалімнің аты-жөні: Сейіткерімов Ө Қатысқандар: Қатыспағандар: - |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстандағы 1916 жылғы ұлт- азаттық қозғалысы
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
8.3.1.2. ХХ ғасырдың басындағы Қазақстандағы қоғамдық – саяси процестерге баға беру |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: |
|
Қазақстандағы 1916 жылғы ұлт-азаттық көтеріліс болған аймақтарды картадан анықтау |
|
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|
|
XX ғасыр басындағы Қазақстандағы қоғамдық –саяси процестерді талдау |
|
|
Кейбір оқушылар: 1916 жылғы ұлт азаттық көтеріліс неліктен бүкілхалықтық сипат алғандығын бағалау |
|
|
Бағалау критериі |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Алаш (ежелгі түрік сөзі — бауырластар, қандастар, туыстар) — көне заманда, түркі халықтары бөліне қоймаған қауым кезінде дүниеге келген ұғым
|
|
Құндылықтарға баулу |
Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік ынтымақтастық ашықтық |
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті, Дүниежүзі тарихы, георафия пәні |
|
Алдыңғы білім |
XX ғасырдың басындағы әлеуметтік экономикалық жағдай жайлы біледі. |
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дерек көздер ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут |
Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын құру. Оқушыларды «Қоржындағы асықтарды» алу арқылы топқа біріктіру ХХ ғасырдың саяси партиялары бойынша топқа бөлемін. «Алаш», «Қазақ» «Жетісу» Топ басшысы, топ хатшысы, баяндаушы, топ суретшісі сайланады. |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 27 минут |
«Зымыран сұрақтар» әдісі бойынша үй тапсырмасы жасайды.
Үй тапсырмасына кері байланыс жасаймын. 1 тапсырма. «Стоп кадр» әдісі. 1916 ж көтеріліске байланысты тақырыпта видеофильм қойылып оған тақырып бойынша ХІХ-ХХғ. басындағы ең ірі оқиғалар тізімін жасауға тапсырма беремін. Әр оқушы жеке ойланады, жұбымен және топпен талқылайды.
2 тапсырма «Миға шабуыл» Балалар, сабақтың басында көрген көрініс бойынша бүгінгі тақырыпты қандай деп ойлайсыңдар? Видеофильм арқылы оқушылар тақырыпты ашады ІІ. Мағынаны ажырату кезеңі: 3тапсырма . «Сен маған мен саған» тәсілі
Оқушылар флипчарт бетіне тапсырманы орындап, оны келесі топқа береді. Баяндамашы қорғайды.
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша, әр топ бір-бірлерін бағалайды.
4 тапсырма .«Ойды аяқта». Әр топқа мазмұны яқталмаған парақша беремін. Сол берілген тапсырмалардың ішіндегі жоқ сөздерді теріп жазады, анықтама береді. 8.«Тұлғаны таны» А. Байтұрсынов: «Қазак ұлтының өмір сүруінің өзі проблемаға айналды». М. Дулатов «…жұрт сеңдей соғылды, түнде ұйқыдан, күндіз күлкіден айырылды» Рысқұлов «1899 жылдан кейін қазақтар мен орыстар арасындағы этностық жанжалдар даладағы өмірдің сипатты белгісіне айналды» Ә. Бөкейханов «Қазақ- қырғыз осы көтерілісте көп адамын өлтіріп, шаруасын күйзелтсе де келешекке қандай ел екенін білдірді»
5 тапсырма. Ой толғаныс кезеңі: «Тәуелсіздік жолындағы күрес» эссе жазу 5 минут |
Сүреттер Кесте.слайд интерактив тақта Стикер Интерактив тақта Слайд Кесте Тірек сызбалар |
||||||||||||||||||
|
Сабқтың соңы 10 минут |
«Серпілген сауал» топтар сағат тіліне бағыттас жүре отырып, бір-біріне бүгінгі тақырыптың аясында 4 сұрақ қойып, келесі топтар оған жауап береді.
«1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалыс» тақырыбын оқу, «Тәуелсіздік жолындағы күрес» тақырыбына эссе аяқтау Тақырып бойынша тест сұрақтарына дайындалу Кері байланыс. «Нысана» кері байланыс жасату.
|
|
||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||
|
Саралау |
Бағалау |
Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық – коммуникациялық технологияларды қолдану |
||||||||||||||||||
|
Сабақ барысында оқушыларды қолдау әрдайым орын алып отыру. Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай А, В, С деңгейіндегі тапсырмалар беру.
|
|
|
||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Қазақстандағы 1916 жылғы ұлт- азаттық қозғалысы"
Ашық сабақ "Қазақстандағы 1916 жылғы ұлт- азаттық қозғалысы"
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.1 А Күні: Сынып - 8 А |
Мектеп: "А.Байтұрсынов атындағы №5 ЖОМ"КММ Мұғалімнің аты-жөні: Сейіткерімов Ө Қатысқандар: Қатыспағандар: - |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстандағы 1916 жылғы ұлт- азаттық қозғалысы
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
8.3.1.2. ХХ ғасырдың басындағы Қазақстандағы қоғамдық – саяси процестерге баға беру |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: |
|
Қазақстандағы 1916 жылғы ұлт-азаттық көтеріліс болған аймақтарды картадан анықтау |
|
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|
|
XX ғасыр басындағы Қазақстандағы қоғамдық –саяси процестерді талдау |
|
|
Кейбір оқушылар: 1916 жылғы ұлт азаттық көтеріліс неліктен бүкілхалықтық сипат алғандығын бағалау |
|
|
Бағалау критериі |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Алаш (ежелгі түрік сөзі — бауырластар, қандастар, туыстар) — көне заманда, түркі халықтары бөліне қоймаған қауым кезінде дүниеге келген ұғым
|
|
Құндылықтарға баулу |
Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік ынтымақтастық ашықтық |
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті, Дүниежүзі тарихы, георафия пәні |
|
Алдыңғы білім |
XX ғасырдың басындағы әлеуметтік экономикалық жағдай жайлы біледі. |
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дерек көздер ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут |
Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын құру. Оқушыларды «Қоржындағы асықтарды» алу арқылы топқа біріктіру ХХ ғасырдың саяси партиялары бойынша топқа бөлемін. «Алаш», «Қазақ» «Жетісу» Топ басшысы, топ хатшысы, баяндаушы, топ суретшісі сайланады. |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 27 минут |
«Зымыран сұрақтар» әдісі бойынша үй тапсырмасы жасайды.
Үй тапсырмасына кері байланыс жасаймын. 1 тапсырма. «Стоп кадр» әдісі. 1916 ж көтеріліске байланысты тақырыпта видеофильм қойылып оған тақырып бойынша ХІХ-ХХғ. басындағы ең ірі оқиғалар тізімін жасауға тапсырма беремін. Әр оқушы жеке ойланады, жұбымен және топпен талқылайды.
2 тапсырма «Миға шабуыл» Балалар, сабақтың басында көрген көрініс бойынша бүгінгі тақырыпты қандай деп ойлайсыңдар? Видеофильм арқылы оқушылар тақырыпты ашады ІІ. Мағынаны ажырату кезеңі: 3тапсырма . «Сен маған мен саған» тәсілі
Оқушылар флипчарт бетіне тапсырманы орындап, оны келесі топқа береді. Баяндамашы қорғайды.
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша, әр топ бір-бірлерін бағалайды.
4 тапсырма .«Ойды аяқта». Әр топқа мазмұны яқталмаған парақша беремін. Сол берілген тапсырмалардың ішіндегі жоқ сөздерді теріп жазады, анықтама береді. 8.«Тұлғаны таны» А. Байтұрсынов: «Қазак ұлтының өмір сүруінің өзі проблемаға айналды». М. Дулатов «…жұрт сеңдей соғылды, түнде ұйқыдан, күндіз күлкіден айырылды» Рысқұлов «1899 жылдан кейін қазақтар мен орыстар арасындағы этностық жанжалдар даладағы өмірдің сипатты белгісіне айналды» Ә. Бөкейханов «Қазақ- қырғыз осы көтерілісте көп адамын өлтіріп, шаруасын күйзелтсе де келешекке қандай ел екенін білдірді»
5 тапсырма. Ой толғаныс кезеңі: «Тәуелсіздік жолындағы күрес» эссе жазу 5 минут |
Сүреттер Кесте.слайд интерактив тақта Стикер Интерактив тақта Слайд Кесте Тірек сызбалар |
||||||||||||||||||
|
Сабқтың соңы 10 минут |
«Серпілген сауал» топтар сағат тіліне бағыттас жүре отырып, бір-біріне бүгінгі тақырыптың аясында 4 сұрақ қойып, келесі топтар оған жауап береді.
«1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалыс» тақырыбын оқу, «Тәуелсіздік жолындағы күрес» тақырыбына эссе аяқтау Тақырып бойынша тест сұрақтарына дайындалу Кері байланыс. «Нысана» кері байланыс жасату.
|
|
||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||
|
Саралау |
Бағалау |
Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық – коммуникациялық технологияларды қолдану |
||||||||||||||||||
|
Сабақ барысында оқушыларды қолдау әрдайым орын алып отыру. Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай А, В, С деңгейіндегі тапсырмалар беру.
|
|
|
||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















