2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Ашық сабақ "Қазақстандағы киелі орындар" 9 класс

Ашық сабақ "Қазақстандағы киелі орындар" 9 класс

Материал туралы қысқаша түсінік
Барлығы: берілген мәтіндерді оқи отырып, баяндап жеткізе алады. Көбі:мәтінді оқи отырып, бірге, бөлек, дефис арқылы жазылатын сөздерді таба алады. Кейбірі:мәтіннен негізгі ойды білдіретін бөлімдерді іріктей отырып, жинақы мәтін жаза алады.
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

САБАҚ:

Мектеп: №76 ЖББ ОМ

Күні: 11.05.2021

Оқытушының аты-жөні: Султангалиева Ирина Нурлановна

СЫНЫП: 9

Қатысқандар саны:




Қатыспағандар:

Тақырыбы

Қазақстандағы киелі орындар

Оқыту мақсаттары

9.1.6.1 тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде көтерілген мәселеге сыни көзқарасын білдіру.

Сабақтың мақсаты

Барлығы: берілген мәтіндерді оқи отырып, баяндап жеткізе алады.

Көбі:мәтінді оқи отырып, бірге, бөлек, дефис арқылы жазылатын сөздерді таба алады.

Кейбірі:мәтіннен негізгі ойды білдіретін бөлімдерді іріктей отырып, жинақы мәтін жаза алады.

Бағалау критерийлері

Мәтіндерді тыңдап көтерілген мәселеге қатысты келісу/келіспеу себептерін айтады.

Құндылықтарды дарыту

«Мәңгілік ел» идеясының аясында , қоршаған ортаны қорғау құндылығымен байланыстыра отырып, табиғатты қорғау керек екенін ұғындыру арқылы үздіксіз білім алуға баулу.Құндылықтарды дарыту ұй тапсырмасын орындау барысында шығармашылық эссе жазу арқылы жүзеге асырылады.

Акт қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта визуалды материалды демонстрациялауға қолдану.

Пәнаралық байланыс

География

Тілдік мақсаттар

ЛГМ: жетерлік, аралау, ұйғарыпты, өсім, көздің жауын алатын, баурайтын.

Қазақстандағы киелі жерлер, кесенелер жөнінде мәліметтер алып, ақпарат алмасады.

Алдыңғы білім

Көтерілген мәселені анықтай алады.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут

Сабақтың ортасы



3 минут











3 минут



























2 минут









12 минут













13 минут

















2 минут


Оқушылар сабақтың тақырыбы, мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстырылады.

Сабақтың тақырыбын болжау.


Тыңдалым алды тапсырма

Оқушылар жұпта интербелсенді тақтада берілген сұрақтарды талқылайды.

Қазақстандағы туризмнң жағдайы қандай?

Экотуризм дегенді қалай түсінесің?

Қазақстанның туризмі жақсы дамыған қандай аймақтарын білесің?

Сен еліміздің қай аймағына саяхаттауға бардың?

Оңтүстіктегі қандай табиғат ғажайыптарын айта аласың?


Оқушылар жұпта интербелсенді тақтада берілген кестені толтыру үшін, бір-бірімен ақпарат алмасады. Содан соң кезекпен тақтаға шығып, кестені толтырады, ғаламтор арқылы жазған жерінің көрінісін көрсетеді.

Сабаққа зейіндерін аударады.

Берілген кесенелердің суреті арқылы үш топқа бөлінеді.


Әр топ берілген суреттің мәнін ашады.


Бұл суреттерде қандай байланыс бар?

«Киелі» деген сөздің мағынасын қалай түсінесің?


Қазақстандағы киелі жерлер.


1-тапсырма. Кластер құру. Қандай киелі жерді білесіңдер?Және олардың қандай пайдасын білесіңдер?


Қ/Б: «От шашу»


Оқушыларға видеоролик көрсетіледі. «Түртіп алу» стратегиясы арқылы маңызды ақпараттарды дәптерлеріне түртіп алады.

Видеороликте не жөнінде айтылған?

Бұл бастама біздің рухани жаңғырымуызға септігін тигізеді деп ойлайсың ба?


2-тапсырма. «Жұмыс үстелі». Мәтінді оқы.

1-топ: Мәтінді баяндап, кілт сөздерді таба отырып, бірге,бөлек, дефис арқылы жазылған сөздерді жаз.

Айша бибі кесенесі — ХІ-XII ғасырлардағы сәулет өнерінің көрнекті ескерткіші. Жамбыл облысы Жамбыл ауданында  Айша бибі ауылында  орналасқан. Сырты керамикалық плиталармен қаланып, ойып жасалған өрнектің сән-салтанаты мен сан

Түрлілігі жағынан  Қазақстандағы басқа мемориалдық-дәстүрлік ескерткіштер ішінде оған теңкелетіні жоқ. Ескерткішті қалаған кірпіштердің әртүрлілігінің өзі таң қалдырады. Оның алғашқы қалпы біздің уақытымызға дейін тек батыс қабырғасында сақталған. Мазар сырты ерекше қапталған, оны тек Бұхарадағы Исмаил Самани мазарымен ғана салыстыруға болады. Айша бибі кесенесі Орталық Азиядағы плита түрінде қапталған оюға толы толығымен кесілген терракотамен безендірілген..

2-топ: Мәтіндегі көтерілген мәселені болжау

Ахмет Ясауи кесенесі — Түркістан қаласында XIV ғасырдың соңында тұрғызылған архитектуралық ғимаратҚожаАхметЯсауи дүние салғаннан кейін халықтың көп жиылуымен өзіне арнап соғылған кішкене мазарға жерленеді. Кейін бұл кесене мұсылмандардың жаппай тәуеп ету орнына айналды.

Түркістан қаласындағы Ахмет Ясауи ғимараты – орта ғасырлық сәулет өнерінің көрнекті ескерткіші. Ол XII ғасырда өмір сүрген бүкіл Шығысқа аты әйгілі көне түркі ақыны, софизмді уағыздаушы Ахмет Ясауидің (Яссы-дан шыққан деген мағынада) бейітінің басына орнатылған.

Оңтүстік Қазақстанда Сайрам деген жерде туған Ахмет Ясауи сол кездегі ғылым мен ағартудың орталығы ретінде белгілі болған Отырар қаласында білім алады да, кейіннен Бұхардағы Юсуп Хамадани басқарған сопыл ар қауымына кіріп, дәру іштік мектептен өтеді.

1140 жылы Юсуп Хамадани, кейіннен оның екі мүритті дүние салғансоң, қауымды Ахмет Ясауи басқарады. Бірақ көп ұзамай-ақ «мәртебелі» қызметін тастап, өзінің туған өлкесіне біржола қайтып оралады. Софизм идеяларын уағыздап, өзі де оны берік ұстана отырып, жоқшылықта өмір сүреді. Сондықтан да, оны жергілікті халық Әзірет Сұлтан деп атап кетеді.

Ахмет Ясауидің уағыздаушы және ақын ретінде атағы кең жайылып, оның «Диуани Хикмет» («Даналық жайындағы кітап») атты діни өлеңдер жинағы көне түркі тілінде жазылғандықтан, жергілікті халыққа түсініктілігі арқасында талай мәрте қайта көшіріліп, бірнеше рет басылған..


Тыңдалымнан кейінгі тапсырма: оқушылар өз постерлерін қорғайды, отырған жұптар дескрипторлар бойынша балл қойып бағалайды.

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар


Мәтіндерді тыңдап көтерілген мәселеге қатысты келісу/келіспеу себептерін айтады.

2 жуан сұрақ құрастырып, өздері жауап береді;

1

Мәтін бойынша 10 дерек келтіреді;

3

көтерілген мәселелерді анықтайды;

1

- мәселеге қатысты аргументтелген ойын білдіреді.

2


Мұғалім де «2 жұлдыз, 1 тілек» арқылы кері байланыс береді.

Презентация

https://www.youtube.com/watch?v=0MUjLNqt5oQ

0,28-0,54















































https://www.youtube.com/watch?v=hCUN1Gl5NiE

«Жергілікті туризмнің дамуы»

дәптерлер, А3 қағаздары





Презентация















Сабақтың соңы

3 минут





Р ефлексия



Рефлексия

Мұғалім оқушыларды жұмыс істегеніне қарай кері байланыс бере отыра, жетістік баспалдағына орналастырады, егер оқушы келіспесе өз ойын білдіреді.



15 Ақпан 2022
2108
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі