Қысқа мерзімді жоспар
Тексерілді: ДОІЖО Т.Сыдықов
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: «Жаңаталап» жалпы орта мектебі |
|||||||
|
Күні: 26.09.2018 ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Сыдыкова Нурсулу |
|||||||
|
СЫНЫП: 6 «Ә» |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақтың салт-дәстүрі – ұлттық құндылығы |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткі-зілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.2.5.1 мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты, көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру; 6.4.2.1 екпіннің түрлерін (сөз екпіні, тіркес екпіні, логикалық екпін) сөз және сөйлем ішінде орынды қолдану; |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Тақырып бойынша сұрақтар құрастырады, мәтіннен ақпарат бере алады; Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтіннен негізгі ақпаратты анықтай алады, мәтін бойынша нақтылау сұрақтарын құрастырып жазады; екпіннің түрлерін орынды қолдана алады. Оқушылардың кейбірі орындай алады: мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды, көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастырады; екпіннің түрлерін сөз және сөйлем ішінде орынды қолдана алады. |
|||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге тән лексика мен терминалогия: дәстүр, рухани негіз, әдет-ғұрып, салт-сана, қоғамдық тәртіп, фактор, ұлттық рух. Пәнге қатысты сөздік қор: халық, мұрат пен игілік, мінез-құлық, қоғамдық ұйым, өмірлік қарекет, ұлт келбеті, билер, психология. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: менің ойымша...., мен мынадай қорытындыға келдім... салыстырғанда, ғалымдардың айтуынша, болашақта қазақ салт-дәстүрінің қолданысы мынадай. Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Дәстүр дегеніміз не? 2. «Дәстүр – тәрбие негізі» деген пікірге қалай қарайсыңдар? 3. Өз халқыңның салт-дәстүрін, әдет-ғұрпын білу болашақ өмірлеріңе қаншалықты қажет деп ойлайсыңдар? 4. Халық пен дәстүрдің байланысы қандай? |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
6.2.5.1 мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты, көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру; 6.4.2.1 екпіннің түрлерін (сөз екпіні, тіркес екпіні, логикалық екпін) сөз және сөйлем ішінде орынды қолдану; |
|||||||
|
Ойлау деңгейі |
Білу және түсіну, қолдану, |
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушылардың бойына қазақ жеріне деген құрмет сезімдерін ояту арқылы туған жерді дамытуға насихаттау. |
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Тарих, әдебиет |
|||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Бейнекөрсетілім, слайдпен жұмыс |
|||||||
|
Бастапқы білім |
Қазақтың салт-дәстүрлерін біледі |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарлан-ған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Педагогика-лық әдіс-тәсілдер |
Ресурс-тар |
|||||
|
Сабақтың басы 1 минут 2 минут 2 минут |
Ұйымдастыру кезеңі 1. Оқушылармен сәлемдесу 2. Топтарға бөлу. Суреттер арқылы топқа бөлу 3. Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Мен ... жақсы көремін» ойыны. Оқушылар дөңгеленіп тұрып, бір-біріне доп лақтырады. Доп кімнің қолына түссе, сол оқушы кімді жақсы көретінін айтады. Мысалы: мен анамды жақсы көремін. Өйткені ол - менің ең жақын адамым. |
«Мозайка» тәсілі |
Суреттер |
|||||
|
Сабақтың ортасы/ са-бақтың не-гізгі бөлімі 2 минут
5 минут
2 минут
7 минут
2 минут 5 минут
2 минут
5 минут
Сабақтың соңы 3 минут
Кері байланыс 2 минут |
Жаңа сабаққа кіріспе 1. Күнделікті ас ішіп болған соң дастархан басында не істейміз? 2. Ата-әжелеріміз, ата-аналарымыз бастарына не киіп жүреді? 3. Осының барлығы нені білдіреді? - Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не болады деп ойлайсыңдар? Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстырамын. Білу және түсіну кезеңі 1-тапсырма. Оқылым. Мәтінді оқып шығып, мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты анықтаңдар. Дескриптор:
Қ.Б. «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау 2-тапсырма. Мәтіндегі негізгі ойды анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастырыңдар. Дескриптор:
3-тапсырма. Қолдану кезеңі Үлгі бойынша ой екпінін өзгертіп, 5 сөйлем жазыңдар. Дескриптор: - 5 сөйлем жазады;
«Екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы бір-бірін бағалату 4-тапсырма. Мақал-мәтелдерден ой екпінін тауып, мағынасын жұптасып бір-бірлеріңе түсіндіріңдер.
Балалы болғанда білерсің. Ағайынның қадірін Жалалы болғанда білерсің.
Жаман шайқап сөйлер.
Есіктегі басын төрге сүйрер. Атадан жаман ұл туса, Төрдегі басын жерге сүйрер. Дескриптор:
ҚБ. Жарайсың, керемет, өте жақсы,т.с. Сабақты бекіту. «Сыныптан шығу билеті» әдісі бойынша сұраққа жауап беріңдер. 1. Дәстүр дегеніміз не? 2. Қазақтың қандай салт-дәстүрлері бар? 3. Өз халқыңның салт-дәстүрін, әдет-ғұрпын білу болашақ өмірлеріңе қаншалықты қажет деп ойлайсыңдар? 4. Халық пен дәстүрдің қандай байланысы бар? 3. Қазақ халқының салт-дәстүрлерін кімдер жақсы білген? 4. «Ата салтымыз» деп неге атайды? 5. Салт-дәстүрді сақтау үшін не қажет деп ойлайсың? 6. Дәстүрді неге қасиетті деп есептейді? 7. «Дәстүр – тәрбие негізі» деген пікірге қалай қарайсыңдар? 8. Екпін дегеніміз не? 9. Екпіннің қандай түрлері бар? «Жарайсың!»әдісі бойынша бағалау |
«Ой шақыру» әдісі
«Т кестесі» әдісі
«Желпуіш» әдісі
«Еркін жазу» әдісі
«Көршіңмен бөліс» әдісі
«Сыныптан шығу билеті» әдісі |
Бейне-жазба АКТ
Слайд1 Оқулық А3 форматы, мапкер-лер Бағдар-шам түстес қағаздар
Слайд2
|
|||||
|
|
||||||||
|
Кеспе қағаздар |
||||||||
|
Жазбаша кері байланыс парағы. «Сабақтан алған әсерім...» Үйге тапсырма. «Салт-дәстүр – тәрбие негізі» тақырыбында эссе жазыңдар. Сөз саны- 50. |
«Сабақтан алған әсерім...» рефлексия-сы |
Стикер-лер |
||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тап-сырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||
|
Қазақтың салт-дәстүрі ұлттық құндылығы тақырыбы бойынша көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру барысы арқылы оқушылардың білім деңгейлерін анықтаймын. «Салт-дәстүр – тәрбие негізі» деген пікірге қалай қарайсыңдар? Өз ойларын ортаға салады. |
«Бағдаршам», «Екі жұлдыз, бір тілек», «Жарайсың!», «Бас бармақ» қалыптастырушы бағалаулары арқылы және дескриптор арқылы бағалаймын |
Партада өзін түзу ұстауын қадағалау |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
|
|||||||
|
Жалпы баға Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Қазақтың салт-дəстүрі ұлттық құндылығы
Ашық сабақ Қазақтың салт-дəстүрі ұлттық құндылығы
Қысқа мерзімді жоспар
Тексерілді: ДОІЖО Т.Сыдықов
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: «Жаңаталап» жалпы орта мектебі |
|||||||
|
Күні: 26.09.2018 ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Сыдыкова Нурсулу |
|||||||
|
СЫНЫП: 6 «Ә» |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақтың салт-дәстүрі – ұлттық құндылығы |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткі-зілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.2.5.1 мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты, көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру; 6.4.2.1 екпіннің түрлерін (сөз екпіні, тіркес екпіні, логикалық екпін) сөз және сөйлем ішінде орынды қолдану; |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Тақырып бойынша сұрақтар құрастырады, мәтіннен ақпарат бере алады; Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтіннен негізгі ақпаратты анықтай алады, мәтін бойынша нақтылау сұрақтарын құрастырып жазады; екпіннің түрлерін орынды қолдана алады. Оқушылардың кейбірі орындай алады: мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды, көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастырады; екпіннің түрлерін сөз және сөйлем ішінде орынды қолдана алады. |
|||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге тән лексика мен терминалогия: дәстүр, рухани негіз, әдет-ғұрып, салт-сана, қоғамдық тәртіп, фактор, ұлттық рух. Пәнге қатысты сөздік қор: халық, мұрат пен игілік, мінез-құлық, қоғамдық ұйым, өмірлік қарекет, ұлт келбеті, билер, психология. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: менің ойымша...., мен мынадай қорытындыға келдім... салыстырғанда, ғалымдардың айтуынша, болашақта қазақ салт-дәстүрінің қолданысы мынадай. Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Дәстүр дегеніміз не? 2. «Дәстүр – тәрбие негізі» деген пікірге қалай қарайсыңдар? 3. Өз халқыңның салт-дәстүрін, әдет-ғұрпын білу болашақ өмірлеріңе қаншалықты қажет деп ойлайсыңдар? 4. Халық пен дәстүрдің байланысы қандай? |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
6.2.5.1 мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты, көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру; 6.4.2.1 екпіннің түрлерін (сөз екпіні, тіркес екпіні, логикалық екпін) сөз және сөйлем ішінде орынды қолдану; |
|||||||
|
Ойлау деңгейі |
Білу және түсіну, қолдану, |
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушылардың бойына қазақ жеріне деген құрмет сезімдерін ояту арқылы туған жерді дамытуға насихаттау. |
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Тарих, әдебиет |
|||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Бейнекөрсетілім, слайдпен жұмыс |
|||||||
|
Бастапқы білім |
Қазақтың салт-дәстүрлерін біледі |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарлан-ған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Педагогика-лық әдіс-тәсілдер |
Ресурс-тар |
|||||
|
Сабақтың басы 1 минут 2 минут 2 минут |
Ұйымдастыру кезеңі 1. Оқушылармен сәлемдесу 2. Топтарға бөлу. Суреттер арқылы топқа бөлу 3. Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Мен ... жақсы көремін» ойыны. Оқушылар дөңгеленіп тұрып, бір-біріне доп лақтырады. Доп кімнің қолына түссе, сол оқушы кімді жақсы көретінін айтады. Мысалы: мен анамды жақсы көремін. Өйткені ол - менің ең жақын адамым. |
«Мозайка» тәсілі |
Суреттер |
|||||
|
Сабақтың ортасы/ са-бақтың не-гізгі бөлімі 2 минут
5 минут
2 минут
7 минут
2 минут 5 минут
2 минут
5 минут
Сабақтың соңы 3 минут
Кері байланыс 2 минут |
Жаңа сабаққа кіріспе 1. Күнделікті ас ішіп болған соң дастархан басында не істейміз? 2. Ата-әжелеріміз, ата-аналарымыз бастарына не киіп жүреді? 3. Осының барлығы нені білдіреді? - Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не болады деп ойлайсыңдар? Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстырамын. Білу және түсіну кезеңі 1-тапсырма. Оқылым. Мәтінді оқып шығып, мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты анықтаңдар. Дескриптор:
Қ.Б. «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау 2-тапсырма. Мәтіндегі негізгі ойды анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастырыңдар. Дескриптор:
3-тапсырма. Қолдану кезеңі Үлгі бойынша ой екпінін өзгертіп, 5 сөйлем жазыңдар. Дескриптор: - 5 сөйлем жазады;
«Екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы бір-бірін бағалату 4-тапсырма. Мақал-мәтелдерден ой екпінін тауып, мағынасын жұптасып бір-бірлеріңе түсіндіріңдер.
Балалы болғанда білерсің. Ағайынның қадірін Жалалы болғанда білерсің.
Жаман шайқап сөйлер.
Есіктегі басын төрге сүйрер. Атадан жаман ұл туса, Төрдегі басын жерге сүйрер. Дескриптор:
ҚБ. Жарайсың, керемет, өте жақсы,т.с. Сабақты бекіту. «Сыныптан шығу билеті» әдісі бойынша сұраққа жауап беріңдер. 1. Дәстүр дегеніміз не? 2. Қазақтың қандай салт-дәстүрлері бар? 3. Өз халқыңның салт-дәстүрін, әдет-ғұрпын білу болашақ өмірлеріңе қаншалықты қажет деп ойлайсыңдар? 4. Халық пен дәстүрдің қандай байланысы бар? 3. Қазақ халқының салт-дәстүрлерін кімдер жақсы білген? 4. «Ата салтымыз» деп неге атайды? 5. Салт-дәстүрді сақтау үшін не қажет деп ойлайсың? 6. Дәстүрді неге қасиетті деп есептейді? 7. «Дәстүр – тәрбие негізі» деген пікірге қалай қарайсыңдар? 8. Екпін дегеніміз не? 9. Екпіннің қандай түрлері бар? «Жарайсың!»әдісі бойынша бағалау |
«Ой шақыру» әдісі
«Т кестесі» әдісі
«Желпуіш» әдісі
«Еркін жазу» әдісі
«Көршіңмен бөліс» әдісі
«Сыныптан шығу билеті» әдісі |
Бейне-жазба АКТ
Слайд1 Оқулық А3 форматы, мапкер-лер Бағдар-шам түстес қағаздар
Слайд2
|
|||||
|
|
||||||||
|
Кеспе қағаздар |
||||||||
|
Жазбаша кері байланыс парағы. «Сабақтан алған әсерім...» Үйге тапсырма. «Салт-дәстүр – тәрбие негізі» тақырыбында эссе жазыңдар. Сөз саны- 50. |
«Сабақтан алған әсерім...» рефлексия-сы |
Стикер-лер |
||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тап-сырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||
|
Қазақтың салт-дәстүрі ұлттық құндылығы тақырыбы бойынша көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру барысы арқылы оқушылардың білім деңгейлерін анықтаймын. «Салт-дәстүр – тәрбие негізі» деген пікірге қалай қарайсыңдар? Өз ойларын ортаға салады. |
«Бағдаршам», «Екі жұлдыз, бір тілек», «Жарайсың!», «Бас бармақ» қалыптастырушы бағалаулары арқылы және дескриптор арқылы бағалаймын |
Партада өзін түзу ұстауын қадағалау |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
|
|||||||
|
Жалпы баға Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||||||||
шағым қалдыра аласыз













