Қазақстан Республикасының Білім және ғылым
министрлігі
"Ақмола облысы білім басқармасының Бұланды
ауданы бойынша білім бөлімі Макинск қаласының мектеп-лицейі"
КММ
Геометрия
|
Бөлім: |
Айналу денелері және олардың элементтері |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Ахметжанова М.С. |
|
|
Күні: |
12.02.25 |
|
|
Сынып:11 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қиық конус және оның элементтері. Қиық конустың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары |
|
|
Оқу мақсаттары |
11.3.7 - қиық конустың бүйір беті және толық беті аудандары формуларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Қиық конустың бүйір беті және толық беті аудандары формуларын қолданып,есептер шығарады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5мин |
Ұйымдастыру.Амандасу.Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару. Үй тапсырмасын тексеру «Миға шабуыл» әдісін пайдалану арқылы үй тапсырмасына қатысты сұрақтар қою. 1.Қиық конустың анықтамасын, элементтерін айтып бер. 2. Қиық конустың жазбалары қандай фигураларды береді? 3. Қиық конустың осьтік қимасының аудандарының формулаларын жаз 4. Сектордың радиусы конус қандай элементіне тең болады.(Жасаушы) 5. Сектордың доғасы конустың табанындағы қандай элементінетең болады.(шеңбердің ұзындығына) 6.Конустың толық бетінің ауданы формуласы: ( Sт.б = πr2 + πrl) 2. wordwall.net арқылы тапсырма беру |
Ережелерді қолданып ,сұрақтарға жауап береді
Оқушылар wordwall.net арқылы тапсырмалар орындайды. |
Белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Слайд 1-4 Сұрақтар топтамасы. |
|
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Жаңа сабақ:Видео қосады. ҚИЫҚ
КОНУС. OO – қиық конустың осі; OO H 1 – қиық конустың биіктігі; 1 BB – қиық конустың жасаушысы; OB R – төменгі табанының радиусы; O B r 1 1 – жоғарғы табанының радиусы; AA B B 1 1 – осьтік қимасы, тең бүйірлі трапеция. Тақтада шығарылатын тапсырмалар: №1 Қиық конустың табандарының радиусы 2 және 9, ал жасаушысы 10-ға тең. Қиық конустың бүйір беті және толық беті аудандары табыңыз. №2 Қиық конус табандарының радиустары 4 дм және 7 дм, жасаушысы 5 дм бүйір беті және толық беті аудандаарын табыңыз. №3 Қиық конус табанының диаметрі 3 м, 6м, ал биіктігі 4 м. бүйір беті және толық беті аудандарын табыңыз. №4 Конустың жасаушысы 18 см-ге, биіктігі 9 см-ге тең. Конустың бүйір бетінің ауданын табыңыз. Жұптық жұмыс 1.Қиық конустың табан радиустары 5 дм және 9 дм, ал жасаушысы 6 дм. Осьтік қимасының ауданын табыңыз 2. Қиық конустың табанының радиустары мен жасаушысының қатынасы 5:11:17 қатынасындай, бүйір беті және толық беті аудандарын табыңыз. 3. Қиық конустың табанының радиустары R және r-ге тең, ал жасаушысы табан жазықтығымен 450 бұрыш жасайды. Бүйір беті және толық беті аудандары формуларын Оқулықпен жұмыс: №14.7,14.8,14.10,14.14 |
Оқушылар видеоны тыңдайды,керекті ережелер мен формулаларды дәптерге жазып отырады. Оқушылар тақтада тапсырмаларды орындайды.
Оушылар тапсырмаларды дәптерлерінде орындайды
|
Дескриптор: - есептің шарты бойынша сызбаны салады; - қиық конустың биіктігін жүргізеді; - қиық конустың осьтік қиманың ауданын табады; -конустың бүйір бетінің ауданын табады
Әрбір тапсырмаға бір ұпай |
Слайд 5 Оқулық 11-сынып.
Слайд 6 Слайд 7 |
|
|
Сабақтың соңы
|
ҚБ. 1.Қиық конустың жасаушысы 10 см және табан жазықтығымен 600 жасайды. Қиық конустың бүйір беті және толық беті аудандарын табыңыз. 2. Қиық конустың табан радиусы 8 см және 2 см, ал биіктігі 6 см. Қиық конустың бүйір беті және толық беті аудандарын табыңыз. |
Сабақ соңында оқушылар ауызша рефлексия жүргізеді: Нені үйрендіңіздер? Бұлсабақта қай тапсырма қиын, қай тапсырма оңай орындалды? Ойланыңыз: сіздерге не қайталау қажет? |
Дескриптор: - есептің шарты бойынша сызбаны салады; - қиық конустың радиусын табады - қиық конустың жасаушысын табады
|
Слайд 8 |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Қиық конус және оның элементтері. Қиық конустың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары 11-сынып
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым
министрлігі
"Ақмола облысы білім басқармасының Бұланды
ауданы бойынша білім бөлімі Макинск қаласының мектеп-лицейі"
КММ
Геометрия
|
Бөлім: |
Айналу денелері және олардың элементтері |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Ахметжанова М.С. |
|
|
Күні: |
12.02.25 |
|
|
Сынып:11 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қиық конус және оның элементтері. Қиық конустың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары |
|
|
Оқу мақсаттары |
11.3.7 - қиық конустың бүйір беті және толық беті аудандары формуларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Қиық конустың бүйір беті және толық беті аудандары формуларын қолданып,есептер шығарады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5мин |
Ұйымдастыру.Амандасу.Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару. Үй тапсырмасын тексеру «Миға шабуыл» әдісін пайдалану арқылы үй тапсырмасына қатысты сұрақтар қою. 1.Қиық конустың анықтамасын, элементтерін айтып бер. 2. Қиық конустың жазбалары қандай фигураларды береді? 3. Қиық конустың осьтік қимасының аудандарының формулаларын жаз 4. Сектордың радиусы конус қандай элементіне тең болады.(Жасаушы) 5. Сектордың доғасы конустың табанындағы қандай элементінетең болады.(шеңбердің ұзындығына) 6.Конустың толық бетінің ауданы формуласы: ( Sт.б = πr2 + πrl) 2. wordwall.net арқылы тапсырма беру |
Ережелерді қолданып ,сұрақтарға жауап береді
Оқушылар wordwall.net арқылы тапсырмалар орындайды. |
Белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Слайд 1-4 Сұрақтар топтамасы. |
|
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Жаңа сабақ:Видео қосады. ҚИЫҚ
КОНУС. OO – қиық конустың осі; OO H 1 – қиық конустың биіктігі; 1 BB – қиық конустың жасаушысы; OB R – төменгі табанының радиусы; O B r 1 1 – жоғарғы табанының радиусы; AA B B 1 1 – осьтік қимасы, тең бүйірлі трапеция. Тақтада шығарылатын тапсырмалар: №1 Қиық конустың табандарының радиусы 2 және 9, ал жасаушысы 10-ға тең. Қиық конустың бүйір беті және толық беті аудандары табыңыз. №2 Қиық конус табандарының радиустары 4 дм және 7 дм, жасаушысы 5 дм бүйір беті және толық беті аудандаарын табыңыз. №3 Қиық конус табанының диаметрі 3 м, 6м, ал биіктігі 4 м. бүйір беті және толық беті аудандарын табыңыз. №4 Конустың жасаушысы 18 см-ге, биіктігі 9 см-ге тең. Конустың бүйір бетінің ауданын табыңыз. Жұптық жұмыс 1.Қиық конустың табан радиустары 5 дм және 9 дм, ал жасаушысы 6 дм. Осьтік қимасының ауданын табыңыз 2. Қиық конустың табанының радиустары мен жасаушысының қатынасы 5:11:17 қатынасындай, бүйір беті және толық беті аудандарын табыңыз. 3. Қиық конустың табанының радиустары R және r-ге тең, ал жасаушысы табан жазықтығымен 450 бұрыш жасайды. Бүйір беті және толық беті аудандары формуларын Оқулықпен жұмыс: №14.7,14.8,14.10,14.14 |
Оқушылар видеоны тыңдайды,керекті ережелер мен формулаларды дәптерге жазып отырады. Оқушылар тақтада тапсырмаларды орындайды.
Оушылар тапсырмаларды дәптерлерінде орындайды
|
Дескриптор: - есептің шарты бойынша сызбаны салады; - қиық конустың биіктігін жүргізеді; - қиық конустың осьтік қиманың ауданын табады; -конустың бүйір бетінің ауданын табады
Әрбір тапсырмаға бір ұпай |
Слайд 5 Оқулық 11-сынып.
Слайд 6 Слайд 7 |
|
|
Сабақтың соңы
|
ҚБ. 1.Қиық конустың жасаушысы 10 см және табан жазықтығымен 600 жасайды. Қиық конустың бүйір беті және толық беті аудандарын табыңыз. 2. Қиық конустың табан радиусы 8 см және 2 см, ал биіктігі 6 см. Қиық конустың бүйір беті және толық беті аудандарын табыңыз. |
Сабақ соңында оқушылар ауызша рефлексия жүргізеді: Нені үйрендіңіздер? Бұлсабақта қай тапсырма қиын, қай тапсырма оңай орындалды? Ойланыңыз: сіздерге не қайталау қажет? |
Дескриптор: - есептің шарты бойынша сызбаны салады; - қиық конустың радиусын табады - қиық конустың жасаушысын табады
|
Слайд 8 |
шағым қалдыра аласыз














