Маңғыстау аудандық балалар өнер мектебі
Қобыз аспабында дыбыс тазалығымен жұмыс
Музыкалық терминдерді дұрыс қолдану
(Ашық сабақ)
Мұғалім:Қабасова Ақбөбек
2023 ж
Бекітемін:______________
«.....» ..............2023 ж.
|
Бөлім |
Ұлт аспаптар бөлімі |
|
Педагог |
Қабасова Ақбөбек Дәулетқызы |
|
Күні |
07.02.2023 |
|
Сексия немесе үйірме атауы |
Қобыз сыныбы |
|
Оқушы, сыныбы |
Ноғай Әсел Дулатқызы, 1-сынып |
|
Жаңа сабақ |
Абай «Көзінің қарасы» |
|
Тақырыбы: |
«Қобыз аспабында дыбыс тазалығымен жұмыс» |
Сабақтың мақсаты:
|
Білімділігі |
Тәрбиелігі |
Дамытушылық |
Көрнекіліктер |
|
Музыкаға деген қызуғушылығын ояту. Әуенді таза, әдемі ойнауға үйрету. |
Оқушыларды музыканың үнімен адалдыққа, шыншыл-дыққа жарқын мінезділікке тәрбиелеу, ұлттық музыкалар-ды тыңдату арқылы ұлттық қасиетімізді бойына дарыту. |
Музыка тыңдау арқылы, орындау арқылы баланың іс-қимыл әрекетін, қиялын дамыту. |
Интерактивті тақта, аспап, видео үзінділер, оқулық, суреттер. |
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
I.Ұйымдастыру |
Оқушымен амандасу. Оқушының құрал-жабдықтарын тексеріп, отырысын түзету. Сабақ әзірлігін тексеру. Үй жұмысын сұрау |
Сәлемдесу, сабаққа назар аударып, берілген уй тапсырмасын айту |
|
Интерактивті слайд, ноутбук, қобыз аспабы, фортепиано |
|
II.Жаттығу |
Сабақты бастамас алдын үй тапсырмасы бойынша жаттығу. |
Соль мажор гаммасын оқушы таза әрі тиянақты ойнап береді. Әр түрлі штрихта. |
|
Қобыз аспабы, нота дәптері |
|
III.Уй тапсырмасы |
1)Дәулеткерейдің күйі «Қосалқа» ықшамдалған. Күйсандықпен қостап дыбыс тазалығымен жұмыс жасаймын. Ритмикалық теңдікті ұстауын талап ету. Сегіздік, ширек ноталардың ұзақтығын ұғындыру. Айырмашылығын түсіндіру. Өз деңгейінде ойнап көрсету және оқушымен қосылып ойнау. 2)Орыс әні «Во саду ли в огороде» Орыс әнін де жатқа, өз темпінде ойнауын сұрау. Дыбыстардың таза шығуы үшін диес, бемоль және бекарь сияқты альтерациялық белгілердің маңызы бар. Осы белгілерді нотадан байқаса дәл сол нотаны белгісімен таза ойнау керек. Сонда дыбыс таза шығады. Альтерациялық белгілерді күйсандықпен жекелеп ойнау арқылы оқушыға айырмашылығын, дыбыстың қалай өзгеріске ұшырайтынын түсіндіріп, өзіне керек мағлұмат ретінде есте сақтауына көмектесемін |
Оқушы үйге берілген шығармаларды толықтай жаттап келеді. Және өткен сабақтағы ескертулерді орындап келеді. Күйсандықпен қостатқанда ритммен, мұғаліммен бірге өз деңгейінде ойнап береді. Шығармада кездесетін альтер/қ белгілерге мән береді. Шығарманы барынша таза ойнауға тырысады. |
Оқушының орындауына қарай бағалау Стикер әдісімен |
Күйсандық, аспаптар, ноталар. Ютуб желісі бойынша аудиомен қосылып ойнап көру. |
|
IV.Жаңа сабақ |
Абай «Көзімнің қарасы» Ақын жазушымыз туралы қысқаша мағлұмат беріп кетемін. Қандай өлеңдерін білесің? Шығармада қандай белгілер бар? Өлшемі қандай? Неше такт? Қандай нота ұзақтықтары кездеседі? Сұрақтар қоя отырып шығарманы талдаймыз. |
Ақын туралы өз білетінін бөліседі. Себебі Абайды білмейтін оқушы болмайды. Және Абай атамыздың өлеңдерін айту. Жаңа тақырып бойынша талдап, сұрақтарға жауап береді. |
Түсінікті |
Автор әнін ютуб желісінде қосып әуенін тыңдату |
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
V.Сергіту сәті |
1.Ритмикалық «Аяқ іздері және шапалақ » ойын. Ойнаған шығармаларының бірінің ритмін жасыру. 2. «Бас, аяқ, қол» ойынын ойнау. 3. «Смайликтер ойыны» баланың көңіл-күйін көтеру, анықтау мақсатында |
1.Аяқ іздерімен жүру, шапалақтау арқылы қандай шығарманың ырғағы екенін табады 2.Бейнежазба бойынша ойнау 3.Бірнеше үлгінің ішінен өзіне ұнағанын алып,соны іс-әрекетпен көрсету |
«Тик-ток» бағдаршам әдісі бойынша сабақтың ұнаған-ұнамағанын, ойын білу |
Аяқ іздері, нота ұзақтықтары Бейнежазба Смайликтері бар парақша Тик-ток бағдаршам әдісіне қатысты парақша |
|
VI.Қорытынды |
Сабақты қорытындылап сұрақтар қою «Стоп» әдісімен «Сәтті күн болсын» деп сабақты қорытындылау |
Оқушы зейін қойып тыңдап жауап береді |
Түсінікті |
|
|
VII.Уйге тапсырма |
Шығарманы үйде нотасын оқып дайындалу Аспабы болмаса да клавишпен музыкасын түсіну. |
Оқушы үйге берген тапсырманы өз бетінше, түсінгенінше дайындалып, нотамен қарап келеді |
|
Оқушы толыққанды шығару |
|
VIII.Бағалау |
Оқушының жетістіктерін айту, мадақтау, бағалау |
|
Смайликпен бағалау |
Смайликтер |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "ҚОБЫЗ АСПАБЫНДА ДЫБЫС ТАЗАЛЫҒЫМЕН ЖҰМЫС"
Ашық сабақ "ҚОБЫЗ АСПАБЫНДА ДЫБЫС ТАЗАЛЫҒЫМЕН ЖҰМЫС"
Маңғыстау аудандық балалар өнер мектебі
Қобыз аспабында дыбыс тазалығымен жұмыс
Музыкалық терминдерді дұрыс қолдану
(Ашық сабақ)
Мұғалім:Қабасова Ақбөбек
2023 ж
Бекітемін:______________
«.....» ..............2023 ж.
|
Бөлім |
Ұлт аспаптар бөлімі |
|
Педагог |
Қабасова Ақбөбек Дәулетқызы |
|
Күні |
07.02.2023 |
|
Сексия немесе үйірме атауы |
Қобыз сыныбы |
|
Оқушы, сыныбы |
Ноғай Әсел Дулатқызы, 1-сынып |
|
Жаңа сабақ |
Абай «Көзінің қарасы» |
|
Тақырыбы: |
«Қобыз аспабында дыбыс тазалығымен жұмыс» |
Сабақтың мақсаты:
|
Білімділігі |
Тәрбиелігі |
Дамытушылық |
Көрнекіліктер |
|
Музыкаға деген қызуғушылығын ояту. Әуенді таза, әдемі ойнауға үйрету. |
Оқушыларды музыканың үнімен адалдыққа, шыншыл-дыққа жарқын мінезділікке тәрбиелеу, ұлттық музыкалар-ды тыңдату арқылы ұлттық қасиетімізді бойына дарыту. |
Музыка тыңдау арқылы, орындау арқылы баланың іс-қимыл әрекетін, қиялын дамыту. |
Интерактивті тақта, аспап, видео үзінділер, оқулық, суреттер. |
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
I.Ұйымдастыру |
Оқушымен амандасу. Оқушының құрал-жабдықтарын тексеріп, отырысын түзету. Сабақ әзірлігін тексеру. Үй жұмысын сұрау |
Сәлемдесу, сабаққа назар аударып, берілген уй тапсырмасын айту |
|
Интерактивті слайд, ноутбук, қобыз аспабы, фортепиано |
|
II.Жаттығу |
Сабақты бастамас алдын үй тапсырмасы бойынша жаттығу. |
Соль мажор гаммасын оқушы таза әрі тиянақты ойнап береді. Әр түрлі штрихта. |
|
Қобыз аспабы, нота дәптері |
|
III.Уй тапсырмасы |
1)Дәулеткерейдің күйі «Қосалқа» ықшамдалған. Күйсандықпен қостап дыбыс тазалығымен жұмыс жасаймын. Ритмикалық теңдікті ұстауын талап ету. Сегіздік, ширек ноталардың ұзақтығын ұғындыру. Айырмашылығын түсіндіру. Өз деңгейінде ойнап көрсету және оқушымен қосылып ойнау. 2)Орыс әні «Во саду ли в огороде» Орыс әнін де жатқа, өз темпінде ойнауын сұрау. Дыбыстардың таза шығуы үшін диес, бемоль және бекарь сияқты альтерациялық белгілердің маңызы бар. Осы белгілерді нотадан байқаса дәл сол нотаны белгісімен таза ойнау керек. Сонда дыбыс таза шығады. Альтерациялық белгілерді күйсандықпен жекелеп ойнау арқылы оқушыға айырмашылығын, дыбыстың қалай өзгеріске ұшырайтынын түсіндіріп, өзіне керек мағлұмат ретінде есте сақтауына көмектесемін |
Оқушы үйге берілген шығармаларды толықтай жаттап келеді. Және өткен сабақтағы ескертулерді орындап келеді. Күйсандықпен қостатқанда ритммен, мұғаліммен бірге өз деңгейінде ойнап береді. Шығармада кездесетін альтер/қ белгілерге мән береді. Шығарманы барынша таза ойнауға тырысады. |
Оқушының орындауына қарай бағалау Стикер әдісімен |
Күйсандық, аспаптар, ноталар. Ютуб желісі бойынша аудиомен қосылып ойнап көру. |
|
IV.Жаңа сабақ |
Абай «Көзімнің қарасы» Ақын жазушымыз туралы қысқаша мағлұмат беріп кетемін. Қандай өлеңдерін білесің? Шығармада қандай белгілер бар? Өлшемі қандай? Неше такт? Қандай нота ұзақтықтары кездеседі? Сұрақтар қоя отырып шығарманы талдаймыз. |
Ақын туралы өз білетінін бөліседі. Себебі Абайды білмейтін оқушы болмайды. Және Абай атамыздың өлеңдерін айту. Жаңа тақырып бойынша талдап, сұрақтарға жауап береді. |
Түсінікті |
Автор әнін ютуб желісінде қосып әуенін тыңдату |
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
V.Сергіту сәті |
1.Ритмикалық «Аяқ іздері және шапалақ » ойын. Ойнаған шығармаларының бірінің ритмін жасыру. 2. «Бас, аяқ, қол» ойынын ойнау. 3. «Смайликтер ойыны» баланың көңіл-күйін көтеру, анықтау мақсатында |
1.Аяқ іздерімен жүру, шапалақтау арқылы қандай шығарманың ырғағы екенін табады 2.Бейнежазба бойынша ойнау 3.Бірнеше үлгінің ішінен өзіне ұнағанын алып,соны іс-әрекетпен көрсету |
«Тик-ток» бағдаршам әдісі бойынша сабақтың ұнаған-ұнамағанын, ойын білу |
Аяқ іздері, нота ұзақтықтары Бейнежазба Смайликтері бар парақша Тик-ток бағдаршам әдісіне қатысты парақша |
|
VI.Қорытынды |
Сабақты қорытындылап сұрақтар қою «Стоп» әдісімен «Сәтті күн болсын» деп сабақты қорытындылау |
Оқушы зейін қойып тыңдап жауап береді |
Түсінікті |
|
|
VII.Уйге тапсырма |
Шығарманы үйде нотасын оқып дайындалу Аспабы болмаса да клавишпен музыкасын түсіну. |
Оқушы үйге берген тапсырманы өз бетінше, түсінгенінше дайындалып, нотамен қарап келеді |
|
Оқушы толыққанды шығару |
|
VIII.Бағалау |
Оқушының жетістіктерін айту, мадақтау, бағалау |
|
Смайликпен бағалау |
Смайликтер |
шағым қалдыра аласыз













