Ұзақ мерзімді
жоспардың тарауы:Мектеп өмірі. Әдепті бала –
арлы бала.
Тақырыбы: Қожа – әдепті
бала
|
Мектеп: «№2 орта мектеп»
КММ
|
Күні:
19.09.2018
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Ережепова Асел
Бақытжановна
|
Сынып:
|
Қатысқандар: 14
|
Қатыспағандар:
0
|
Осы сабақта қол жеткізетін
оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
5.О1. Мәтіндегі негізгі ақпаратты
анықтау.
5.Ж4.
Мәліметтерді
жинақтай
отырып,тақырып бойынша постер
жасау.
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық оқушылар
орындай алады:
|
Оқушылардың
көпшілігі орындай алады:
|
Кейбір оқушылар
орындай алады:
|
|
Бағалау
критерийі
|
-
Оқыған мәтіннен
негізгі ойды түйіндейді
-
Тірек сөздер
арқылы постер, графикалық органайзер
жасап,
дәлелдейді
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар орындай
алады: мәтін болжайды, тірек сөздерді
сәйкестендіреді, постер, графикалық органайзер
жасайды
|
Пәнге қатысты сөздік қор
мен терминдер: қу, адал, тәртіпті –
тәртіпсіз, ұрынбай, ала
жібін
|
Құндылықтарға
баулу
|
Үлендерді сыйлау, өтірік
айтпау, әдепті болу
|
Пәнаралық
байланыс
|
Өзін – өзі тану,
тарих
|
Тақырып бойынша алдыңғы
білім
|
Б. Соқпақпаев туралы
біледі. «Менің атым - Қожа» фильмін көрді. Қожамен
таныс
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақтың жоспарлан-ған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Басы
1
минут
1
минут
-
минут
|
Тренинг:
Сабақтың рәмізін
айту
Бәріне, бәріне
Қайырлы таң!
Қайырлы таң, аспан!
Қайырлы таң, жер!
Қайырлы таң, мектеп!
Мен
Қазақстан Республикасының
азаматымын
Соңдықтан,
мемлекет тілің, қазақ тілін
Оқимын,
жазамын, сөйлеймін,
үйренемін
Деп уәде беремін!
Мұғалімнің
сөзі
Топқа бөлініп
отырады
-
Б. Соқпақбаев туралы
кластер жасау
-
«Менің атым - Қожа»
фильм үзіндісін көру
Ширату
жаттығуы: «Болжау»
әдісі
-
Кейіпкерлер:
-
Оқиға болған
жер:
-
Уақыт:
-
Іс –
әрекет:
-
Қожа қандай
бала?
|
|
Ортасы
|
1 -
тапсырма: мәтінді оқып,сұрақтарға жауап
беру. «Бинго» әдісі (топтық
жұмыс)
Әжем
тағы да тұрып алып, құлағымды талай сасытқан дағдылы өнегесін айта
бастады:
-
Шыбыным, әйтеуір, ешкімге тимей, ұрынбай, жайыңа жүр. «Тек жүрсең,
тоқ жүресің» дейді атаң қазақ. Сенің тентектігіңді менен басқа
ешкім де көтермейді. Әйтеуір, саған айтар ақылым, — тыныш жүр,
балам, тыныш жүр. Біреудің ала жібін аттаушы болма. Мешкей деген
жақсы ат емес.
Жанар! Атың қандай әдемі.
Сендердің бұл қызбен танысып қоюларың керек. Осы повестің бас
кейіпкерінің бірі болуға Жанар татитын қыз. Екеуіміз бірге оқимыз.
Жанар, біріншіден, кластағы ең бір ақылды қыз. Екіншіден, сұлу.
Әсіресе қызыл береткасын киіп жүргенде, сондай құлпырып, жайнап
кетеді. Барып тұрған өнерлі қыз. Кластағы бірінші үздік
оқушы.
Сұлтанның жасы менен екі-үш
жас үлкен. Әкесі Сүгір жылқы бағады. Өзі осыдан біраз жыл бұрын
оқуды тастап кеткен. Айлар бойына зым-зия көрінбей кетеді, сонан
соң қайтадан пайда болады. Не істеп, не тындырып жүргенін бір
Құдайым өзі білсін. Сұлтекеңнің мінезі иттен де
жаман.
Мейлі, біздің класс жетекшіміз
Майқанова мені жамандай берсін, сотқар деп ұрса берсін. Мен өзімнің
көкейтесті арманымды, жанымның түкпірінде маздап жанған құпиямды
Жанарға бір жөні келгенде ақтарып айтып берсем, менің кім екенімді
ол таныр еді. «Е, бәсе, Қожа осындай екен ғой. Талант деген түбінде
жарып шықпай қоймайды», — дер еді. Шіркін-ай, былай болса: адам
әуелі үлкен болып жаралса. Өмірдегі өзіне тиісті қызмет мамандығын
атқарып болғаннан кейін барып балаға айналса. Сонда маған Майқанова
қалай қарар еді? «Үлкен кезінде ол әйгілі жазушы болған, оның есімі
бүкіл дүние жүзіне мәлім. Олай болса, менің оған әкіреңдей бергенім
жарамас, жазушыны сыйлау керек» деп, тәубасына келер
еді.
-
Осы мәтіндегі
мақал – мәтелді табыңдар
-
Жанар қандай
қыз?
-
Сұлтанның мінезі
қандай?
-
Қожа өз арманың
кімге айтқысы келді?
ҚБ: «Бір минут
қана»
2 -
тапсырма: мәтін
бойынша, постер, графикалық
органайзерлерді орындап,
қорғау
І –
топ «Эмоция кестесі»
әдісі (топтық
жұмыс)
ІІ – топ
«Постер»
ІІІ- топ «Балық
қанқасы» әдісі
ҚБ: «Стикер» арқылы
бағалау
|
|
|
Кері байланыс: «Аяқталмаған
сөйлем»
Оқушылар өздеріне жақын
сөйлемді таңдап, айтылған ойды
жалғастырады
|
|
Саралау – Сіз қандай
тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
|
Барлық
оқушыларға:
-
Сөздік
-
Сөз
тіркесі
-
Жетекші
сұрақтар
-
Толық
нұсқа
Оқушылардың басым
бөлігіне:
-
Түсіндірме
сөздік
-
Қосымша
ақпарат
Кейбір
оқушыларға:
|
ҚБ: «Бір минут
қана» (топ басшысы бағалау)
– бір минуттың ішінде ойды
жинақтайды, түсінген тұстарын айтып
шығады
ҚБ: «Стикер»
әдісі (өзара бағалау) бірін – бірі
бағалайды
Кері байланыс: «Аяқталмаған
сөйлем»
Оқушылар өздеріне жақын
сөйлемді таңдап, айтылған ойды
жалғастырады
|
АКТ-мен
жұмыс: интерактивті тақта сабақ
материалдарын демонстрациялау мақсатында
қолданылады. Денсаулық және қауіпсіздік
ережелерін сақтау
қадағаланады.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары
немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды
ма?
Барлық оқушылар
оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген
болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді
ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты
тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және
неліктен?
|
|
Бұл тарауды сабақ туралы
рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп
санайтын сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
|