Математика 4 сынып
Тақырыбы: Қозғалысқа байланысты
есептер
Мақсаты: Қозғалысқа байланысты есепті
меңгерту, көбейту және бөлу амалдарын пысықтау.
Міндеттері:
Көбейту, бөлу әдістерін қолдана білуін
үйрету.
Қызығушылығын ояту, байқағыштығын, тапқырлығын
қалыптастыру.
Есептеу дағдыларын, шығармашылық ойын
дамыту.
Сабақ түрі: жаңа білім
беру
Көрнекілігі: Венн диаграммасы,
суреттер, сызбалар
Сабақ әдісі: сұрақ – жауап, түсіндіру,
жұптық, топтық жұмыс
талдау, жинақтау қызығушылық
ояту.
Сабақ жоспары:
Ұйымдастыру кезеңі
Қане, балалар, сабаққа дайынсыңдар
ма?
Орында ма, бәрі де,
Жиюлы ма, тәртіппен
Кітап, қалам, дәптер, сызғыш
ше?
(дайын)
Оқу
құралдарың дайын екен жарайсыңдар.
Өздеріңнің көңіл-күйлерің
қандай?
Әрі үлгілі, әрі озат, әрі
көңілді,
Біз оқушы баламыз.
Азайтамыз, қосамыз,
Көбейтеміз, бөлеміз.
Математиканы білеміз,
Сондықтан оны сүйеміз!
Жарайсыңдар, балалар, көңіл күйлерің өте жақсы
екен, математиканы сүйеді екенсіңдер, ендеше сабағымызды
бастайық.
II
Тірек білімді өзекті ету
Балалар біз қоғалысқа байланысты көптеген есептер
шығарғанбыз.
Ендеше жылдамдық дегеніміз не?
Жылдамдықты қандай әріппен
белгілейміз?
Жылдамдықты?
Қашықтықты?
Уақытты?
Қозғалыс жылдамдығын қалай табуға
болады?
Қашықтықты қалай табуға болады?
Уақытты қалай табамыз?
Топтық жұмыс
әр
топ берілген формулалардың ішінен тиісті қозғалысқа байланысты
дұрыс формуланы табыңдар.
1-топ
2-топ
3-топ
Қашықтық формуласы
S =
V + t
S =
t : V
S =
V٠
t
S =
V : t
S =
t + V
Уақыт формуласы
T =
V + S
T =
S٠ V
T = V :
S
T = S +
V
T = S :
V
Жылдамдық формуласы
V = S +
t
V = S :
t
V = t :
S
V =
t٠ S
V =
t + S
Жұппен жұмыс
1-топ: Қозғалыста болатын қандай денені
білесіңдер?
2-топ: Қозғалыста болмайтын қандай денені
білесіңдер?
3-топ: Қозғалыстағы дене қандай бағытта болуы
мүмкін?
Жаңа материалды түсіндіру
Таз
қоянды қуып жетуі мүмкін бе?
Неше минутта жетуі мүмкін?
Қоян мен тазының қозғалыс бағыты туралы не айтуға
болады?
900
– 800 айырмасы нені білдіреді?
Тазы қоянды неше минутта қуып жетуі
мүмкін?
2
тапсырма
Білгішбектің тапсырмасы
Оқулықпен жұмыс
Жеңіл көлік 85 км/сағ
_________________________________________
Жүк
көлігі
_____________________________________________________
65 км/сағ. ? сағ.
60
км.
85
км/сағ – 65 км/сағ = 20 км/сағ
60
км/сағ : 20 км/сағ = 3 сағ.
Сергіту сәті
Көбейту кестесін жақсы білеміз
Көңілді тату жүреміз
Қай
жаққа мейлі қарасаң
Керек қой білім әрқашан
Білгішбектің тапсырмасы
Жас
математик
Логикалық есептер
1)
10 бала 10 мин.
10 кәмпит
жейді.
20
мин.
20 кәмпит жеу үшін қанша ? бала болу керек
2)
Шокаладты жеке-жеке бөліктерге бөлу үшін неше рет сындыру
керек?
Шокалад 6 баған ٠
4 қатар = 24 баған
Шокаладты 24 рет сындыру керек
3)
80
60
40
Х
20
24
30
4)
Бір
ауылдан шыққан екі машина бірдей уақытта бірге
жетті.
Неге?
5)
Тасбақа мен тышқан жарысы қайсысы бұрын
жетеді?
20 см
?
Бұл
ұзындығы енінен 2 есе кем, ені қанша?
Бұл
ұзындығы енінен 2 см артық болса, ені қанша?
Рефлексия
Біз
сабақта қозғалысқа байланысты есептер шығарғанда қандай қорытындыға
келдік?
Сендерге қандай тапсырма ұнады?
Сабақта қандай математикалық амалдар
қолдандыңдар?
Сабақта нені түсінбей
қалдыңдар?
Сабақты қорытындау оқушыларды бағалау
мадақтау
Үйге тапсырма беру