|
Білім беру ұйымының атауы |
№266 мектеп-лицей |
|||||
|
Пәні: |
Биология |
|||||
|
Бөлім: |
Координация және реттелу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Есту мүшесінің құрылысы. Естудің маңызы. Естудің бұзылу себептері. Есту мүшесінің гигиенасы. |
|||||
|
Оқу мақсаты: |
8.1.7.2 дыбысты қабылдау ерекшеліктерін зерттеу және есту гигиенасының ережелерін сипаттау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
– Құлақтың бөлімдерін ажыратады, бөлімдерді салыстырады. – Құлақ бөлімдерінің қызметін, бір-бірімен байланысын нақтылайды. – Есту мүшесінің адам өмірі үшін маңыздылығын саралайды, ой түйіндейді |
|||||
|
Құндылыққа баулу |
Құндылық: заң және тәртіп Құзыреттілік: азаматтық борыш және парасаттылық құқықтық жүйе мен адам құқығы негіздерін білу;тәртіп пен әділдік, нормалар мен ережелерді сақтау қажеттілігін түсіну; |
|||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 0-7мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Жеті рухани қазық» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне ұлттық рухтар ұсыну Топқа бөлу: «Мозаика» әдісі (3 топ құру) – Берілген сурет қиындыларын құрастыру арқылы топқа бөлінеді.
|
Оқушылар ұстазымен амандасады, бір-бірлерін жігерлендіру үшін жақсы рухты сөздер айтады; Оқушылар топтасады 1-топ Сыртқы құлақ 2-топ Ортаңғы құлақ 3-топ Ішкі құлақ 4-топ Құлақ қалқаны |
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік! Бүгінгі сабақта тек 10балл Өзін өзі бағалау домбыра әдісі қолданады |
|
||
|
|
Алдыңғы білім. «Жеті шелпек» әдісі Таяқшаның, құтышаның және түкті жасушалардың құрылымы мен қызметі тест тапсырмасын 7 ұяшықта ұсыну |
Оқушылар ұяшықтарды таңдай отырып тапсырманы орындайды |
Дескриптор:
|
|||
|
Сабақтың ортасы 7-15мин |
Жаңа сабақ «Суреттен не көрдің » әдісі
Бейнекөрсетілім ұсынады Теорияны бекіту тапсырмасын береді |
Мағынаны білу үшін суретті сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгенін айтады; Сұрақтарға жауап береді, бейнені көре отырып жауаптарын негіздейді Тапсырманы орындайды |
Жарайсыздар! Өте жаксы жауап! Ұтымды жауап! Мұғалім қошеметі Құлақ бөліктерін атайды-1балл |
https://youtu.be/FZ0EqWUQy2E?si=nmH4wZnibXRprB7c |
||
|
Жеке жұмыс 15-20мин |
Оқушыларға жалпылама төмендегі тапсырмалары беріледі. тапсырманы дәптеріне жазады. Тапсырма 1. Ортаңғы және ішкі құлақтың құрылысын сандармен көрсетіңіз және атау беріңіз. Ортаңғы құлақ: ___________________________________________________________ Ішкі құлақ: ____________________________________________________________
|
Бағалау критерийі: -Дыбысты қабылдау ерекшеліктерін зерттеу және есту гигиенасының ережелерін сипаттау; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) |
Дескриптор: -құлақтың ортаңғы бөлігін табады және қызметін анықтайды – 1 балл; - құлақтың ішкі бөлігінің құрылысы мен атқаратын қызметін айтады – 1 балл; |
|
||
|
|
«Тең- теңге» әдісі Топтық жұмыс Есту мүшесінің құрылысы мен қызметіне байланысты тапсырмалар 1-Топ: "Сәйкестігін тап" Төмендегі терминдерді олардың сипаттамасымен сәйкестендіріңіз. Жауабы: 1-Б, 2-Г, 3-В, 4-А 2-Топ: "Өмірмен байланысты жағдаяттық тапсырма" Жағдаят: Данияр сабақ оқып отырғанда көршісінің үйінен қатты музыка естілді. Ол бірнеше сағатқа созылды. Бір уақытта Даниярдың басы ауырып, құлағы шыңылдай бастады. Сұрақтар: Даниярдың денсаулығына қандай қауіп төнді? Қатты шудың есту қабілетіне әсері қандай? Данияр қандай алдын-алу шараларын қолдануы керек? 3-Топ: "Иә немесе жоқ" (Тест тапсырмасы) сипаттаңыз. |
Оқушылар тапсырманы топта орындайды Бәрі Өкіл Таңдау бойынша қорғайды Платформадағы тапсыоманы ортақ наутбукпенорындайды |
Бағалау
критерийі -жағдаяттық тапсырманы талдайды Иянемес жэоқ тапсырмасын ажыратады Суретпен жұмыс жасайды Бірін бірі +-! Белгілер арқылы бағалайды Дескриптор: -құлақтың бөліктерін суреттерге қарап ажыратады-3балл - сәйкестігін табады -шындық не жалған екендігін ажыратады |
1-топ https://wordwall.net/ru/resource/65948475 2-топ |
||
|
|
«Зертте де зерделе» ЖИ тапсырмасы Жұптық жұмысЗертханалық жұмыс орындайды. Есту диапазондарын анықтайды |
Оқушылар бейнеден ЖИ ұсынған есту диапазинын орындап көреді |
Дескриптор -өз диапазонын ажыратады Зерттеу жұмысын жүргізеді-2балл |
|
||
|
|
Бекіту тапсырмасы тақырыпты платформада сұрақтардың дұрыс жауаптарын айтуды ұсынады |
Оқушылар дұрыс жауабын айтады |
Дескриптор|: -дұрыс жауабаны белгілейді-1балл |
|||
|
43-45мин |
Кері байланыс «Білім қоржыны» әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын қоржынға салынған асыққа жазу арқылы қабылдайды. Үй тапсырмасы |
Оқушылар берілген асықтарға Сабаққа түсінуін Қызықты өткендігін жазады Бөлімдеріге өз ойларын жазып қоржынға салады |
Мұғалім оқушыларды домбыра әдісі арқылы жинаған балдарын есептеп бағалайды 1-5балл-3 5-7балл-4 8-10балл-5 |
|
||
Есту мүшесінің құрылысы мен қызметіне байланысты тапсырмалар
1-Топ: "Сәйкестігін тап"
Төмендегі терминдерді олардың сипаттамасымен сәйкестендіріңіз.
|
№ |
Термин |
Сипаттамасы |
|
1 |
Дабыл жарғағы |
А) Дыбысты қабылдап, бағыттайтын сыртқы құлақ бөлігі |
|
2 |
Ұлудене |
Б) Дыбысты механикалық тербеліске түрлендіретін мүше |
|
3 |
Балғашық, төстік, үзеңгі |
В) Дыбыс толқынын күшейтіп, ішкі құлаққа өткізетін сүйекшелер |
|
4 |
Есту жолы |
Г) Дыбысты мидың есту орталығына жеткізетін бөлік |
Жауабы: 1-Б, 2-Г, 3-В, 4-А
![]()
2-Топ: "Өмірмен байланысты жағдаяттық тапсырма"
Жағдаят: Данияр сабақ оқып отырғанда көршісінің үйінен қатты музыка естілді. Ол бірнеше сағатқа созылды. Бір уақытта Даниярдың басы ауырып, құлағы шыңылдай бастады.
Сұрақтар:
-
Даниярдың денсаулығына қандай қауіп төнді?
-
Қатты шудың есту қабілетіне әсері қандай?
-
Данияр қандай алдын-алу шараларын қолдануы керек?
![]()
3-Топ: "Иә немесе жоқ" (Тест тапсырмасы)
|
№ |
Тұжырым |
Жауабы |
|
1 |
Есту жолында орналасқан құлық шаң мен микробтардан қорғайды. |
Иә |
|
2 |
Дабыл жарғағы ішкі құлақтың бір бөлігі болып табылады. |
Жоқ |
|
3 |
Ортанғы құлақтағы сүйекшелер дыбыс тербелісін күшейтеді. |
Иә |
|
4 |
Ұлуденедегі сұйықтықтың тербелісі жүйке импульсін тудырады. |
Иә |
|
5 |
Қатты шу адамның есту қабілетіне әсер етпейді. |
Жоқ |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Құлақтың құрылысы
Ашық сабақ Құлақтың құрылысы
|
Білім беру ұйымының атауы |
№266 мектеп-лицей |
|||||
|
Пәні: |
Биология |
|||||
|
Бөлім: |
Координация және реттелу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Есту мүшесінің құрылысы. Естудің маңызы. Естудің бұзылу себептері. Есту мүшесінің гигиенасы. |
|||||
|
Оқу мақсаты: |
8.1.7.2 дыбысты қабылдау ерекшеліктерін зерттеу және есту гигиенасының ережелерін сипаттау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
– Құлақтың бөлімдерін ажыратады, бөлімдерді салыстырады. – Құлақ бөлімдерінің қызметін, бір-бірімен байланысын нақтылайды. – Есту мүшесінің адам өмірі үшін маңыздылығын саралайды, ой түйіндейді |
|||||
|
Құндылыққа баулу |
Құндылық: заң және тәртіп Құзыреттілік: азаматтық борыш және парасаттылық құқықтық жүйе мен адам құқығы негіздерін білу;тәртіп пен әділдік, нормалар мен ережелерді сақтау қажеттілігін түсіну; |
|||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 0-7мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Жеті рухани қазық» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне ұлттық рухтар ұсыну Топқа бөлу: «Мозаика» әдісі (3 топ құру) – Берілген сурет қиындыларын құрастыру арқылы топқа бөлінеді.
|
Оқушылар ұстазымен амандасады, бір-бірлерін жігерлендіру үшін жақсы рухты сөздер айтады; Оқушылар топтасады 1-топ Сыртқы құлақ 2-топ Ортаңғы құлақ 3-топ Ішкі құлақ 4-топ Құлақ қалқаны |
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік! Бүгінгі сабақта тек 10балл Өзін өзі бағалау домбыра әдісі қолданады |
|
||
|
|
Алдыңғы білім. «Жеті шелпек» әдісі Таяқшаның, құтышаның және түкті жасушалардың құрылымы мен қызметі тест тапсырмасын 7 ұяшықта ұсыну |
Оқушылар ұяшықтарды таңдай отырып тапсырманы орындайды |
Дескриптор:
|
|||
|
Сабақтың ортасы 7-15мин |
Жаңа сабақ «Суреттен не көрдің » әдісі
Бейнекөрсетілім ұсынады Теорияны бекіту тапсырмасын береді |
Мағынаны білу үшін суретті сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгенін айтады; Сұрақтарға жауап береді, бейнені көре отырып жауаптарын негіздейді Тапсырманы орындайды |
Жарайсыздар! Өте жаксы жауап! Ұтымды жауап! Мұғалім қошеметі Құлақ бөліктерін атайды-1балл |
https://youtu.be/FZ0EqWUQy2E?si=nmH4wZnibXRprB7c |
||
|
Жеке жұмыс 15-20мин |
Оқушыларға жалпылама төмендегі тапсырмалары беріледі. тапсырманы дәптеріне жазады. Тапсырма 1. Ортаңғы және ішкі құлақтың құрылысын сандармен көрсетіңіз және атау беріңіз. Ортаңғы құлақ: ___________________________________________________________ Ішкі құлақ: ____________________________________________________________
|
Бағалау критерийі: -Дыбысты қабылдау ерекшеліктерін зерттеу және есту гигиенасының ережелерін сипаттау; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) |
Дескриптор: -құлақтың ортаңғы бөлігін табады және қызметін анықтайды – 1 балл; - құлақтың ішкі бөлігінің құрылысы мен атқаратын қызметін айтады – 1 балл; |
|
||
|
|
«Тең- теңге» әдісі Топтық жұмыс Есту мүшесінің құрылысы мен қызметіне байланысты тапсырмалар 1-Топ: "Сәйкестігін тап" Төмендегі терминдерді олардың сипаттамасымен сәйкестендіріңіз. Жауабы: 1-Б, 2-Г, 3-В, 4-А 2-Топ: "Өмірмен байланысты жағдаяттық тапсырма" Жағдаят: Данияр сабақ оқып отырғанда көршісінің үйінен қатты музыка естілді. Ол бірнеше сағатқа созылды. Бір уақытта Даниярдың басы ауырып, құлағы шыңылдай бастады. Сұрақтар: Даниярдың денсаулығына қандай қауіп төнді? Қатты шудың есту қабілетіне әсері қандай? Данияр қандай алдын-алу шараларын қолдануы керек? 3-Топ: "Иә немесе жоқ" (Тест тапсырмасы) сипаттаңыз. |
Оқушылар тапсырманы топта орындайды Бәрі Өкіл Таңдау бойынша қорғайды Платформадағы тапсыоманы ортақ наутбукпенорындайды |
Бағалау
критерийі -жағдаяттық тапсырманы талдайды Иянемес жэоқ тапсырмасын ажыратады Суретпен жұмыс жасайды Бірін бірі +-! Белгілер арқылы бағалайды Дескриптор: -құлақтың бөліктерін суреттерге қарап ажыратады-3балл - сәйкестігін табады -шындық не жалған екендігін ажыратады |
1-топ https://wordwall.net/ru/resource/65948475 2-топ |
||
|
|
«Зертте де зерделе» ЖИ тапсырмасы Жұптық жұмысЗертханалық жұмыс орындайды. Есту диапазондарын анықтайды |
Оқушылар бейнеден ЖИ ұсынған есту диапазинын орындап көреді |
Дескриптор -өз диапазонын ажыратады Зерттеу жұмысын жүргізеді-2балл |
|
||
|
|
Бекіту тапсырмасы тақырыпты платформада сұрақтардың дұрыс жауаптарын айтуды ұсынады |
Оқушылар дұрыс жауабын айтады |
Дескриптор|: -дұрыс жауабаны белгілейді-1балл |
|||
|
43-45мин |
Кері байланыс «Білім қоржыны» әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын қоржынға салынған асыққа жазу арқылы қабылдайды. Үй тапсырмасы |
Оқушылар берілген асықтарға Сабаққа түсінуін Қызықты өткендігін жазады Бөлімдеріге өз ойларын жазып қоржынға салады |
Мұғалім оқушыларды домбыра әдісі арқылы жинаған балдарын есептеп бағалайды 1-5балл-3 5-7балл-4 8-10балл-5 |
|
||
Есту мүшесінің құрылысы мен қызметіне байланысты тапсырмалар
1-Топ: "Сәйкестігін тап"
Төмендегі терминдерді олардың сипаттамасымен сәйкестендіріңіз.
|
№ |
Термин |
Сипаттамасы |
|
1 |
Дабыл жарғағы |
А) Дыбысты қабылдап, бағыттайтын сыртқы құлақ бөлігі |
|
2 |
Ұлудене |
Б) Дыбысты механикалық тербеліске түрлендіретін мүше |
|
3 |
Балғашық, төстік, үзеңгі |
В) Дыбыс толқынын күшейтіп, ішкі құлаққа өткізетін сүйекшелер |
|
4 |
Есту жолы |
Г) Дыбысты мидың есту орталығына жеткізетін бөлік |
Жауабы: 1-Б, 2-Г, 3-В, 4-А
![]()
2-Топ: "Өмірмен байланысты жағдаяттық тапсырма"
Жағдаят: Данияр сабақ оқып отырғанда көршісінің үйінен қатты музыка естілді. Ол бірнеше сағатқа созылды. Бір уақытта Даниярдың басы ауырып, құлағы шыңылдай бастады.
Сұрақтар:
-
Даниярдың денсаулығына қандай қауіп төнді?
-
Қатты шудың есту қабілетіне әсері қандай?
-
Данияр қандай алдын-алу шараларын қолдануы керек?
![]()
3-Топ: "Иә немесе жоқ" (Тест тапсырмасы)
|
№ |
Тұжырым |
Жауабы |
|
1 |
Есту жолында орналасқан құлық шаң мен микробтардан қорғайды. |
Иә |
|
2 |
Дабыл жарғағы ішкі құлақтың бір бөлігі болып табылады. |
Жоқ |
|
3 |
Ортанғы құлақтағы сүйекшелер дыбыс тербелісін күшейтеді. |
Иә |
|
4 |
Ұлуденедегі сұйықтықтың тербелісі жүйке импульсін тудырады. |
Иә |
|
5 |
Қатты шу адамның есту қабілетіне әсер етпейді. |
Жоқ |
шағым қалдыра аласыз


















