|
Тақырыбы: Құрама есептер шығару |
Мектеп: № 4 ЖОББМ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 13.05.20 |
Машықкердің аты-жөні: Сәмет А.Е |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3-сынып |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
2.5.1.8 барлық амалдарға берілген қарапайым есептердің шешуін сандық өрнек түрінде модельдеу; құрама есептердің шешуін сандық өрнек және жеке амалдар түрінде модельдеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: құрама есептердің шешуін санды өрнектер және жекелеген амалдар түрінде модельдеу және шығаруды біледі. Көптеген оқушылар: екі амалмен орындалатын есепті кесте, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдеуді үйренеді. Кейбір оқушылар: құрама есептерді шығаруды біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
• жай есепті құрама есептерден ажырата алуды; • құрама есептерді құрастыруды және шығара алуды; • құрама есептерге сызба сызуды меңгереді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Құрама есеп |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жұмыс барысында өзара жауапкершілік, сыйластық, өзара түсіністік құндылықтары қалыптасады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану, қазақ тілі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Презентация https://yadi.sk/i/8zZ7-WGZcB_i7w Бейне ролик https://youtu.be/PU53YhtMEV4 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Оқушылар құрама есептер шығаруды біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурс-тар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Амандасу. Психологиялық ахуал: Математика сырлары, Қызықтырды біздерді. Сабаққа бірге қатысуға, Шақырамыз сіздерді! Өткен сабақты қайталау, тақырыпты жалғастыру. Бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбымен оқу мақсатымен таныстыру. Балалар бүгінгі сабағымыз күндегі сабағымыздан өзгеше. «Мозайка» әдісі арқылы әр тапсырманы орындаған сайын, суретті құрастыратын боламыз. |
Слайд 1,2,3,4,5 Бейне ролик |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
1.Тапсырма Өрнектердің мәнін тап. Дұрыстығын тексер. Өрнектердің мәнін өсу ретімен қойып, қандай мақал жазылғанын анықта. Мақалдың мағынасын түсіндір.
Жауабы: «Ана алақанының ақ аясы шынардың саясы» ҚБ мадақтау Мозайканың бір бөлігі ашылады. 2.Тапсырма Есептерді шығару. Аналар мерекесіне арналған концертке сахнаны безендіру үшін әрқайсысында 25 данадан 8 қорап шар үрленді. Әрқайсысында 15 данадан 5 қорап жалау пайдаланылды. Безендіруге барлығы неше шар мен жалау пайдаланылды?
Ш Жалау – 15-тен 5 ? ш,ж Шешуі: 25 * 8 = 200 (ш) 15 * 5 = 75 (ж) 200 + 75 = 275 (ш, ж) Жауабы: Безендіруге барлығы 275 шар мен жалау пайдаланылды.
Көркем еңбек сабағында сыныптағы 30 оқушының әрқайсысы 3 ашықхаттан және 1 қобдишадан жасады. Оқушылар барлығы неше сыйлық жасады? А Қобдиша – 30-дан 1 ? сыйлық Шешуі: 30 * 3 = 90 (a) 30 * 1 = 30 (қ) 90 + 30 = 120 (c) Жауабы: Оқушылар барлығы 120 сыйлық жасады ҚБ мадақтау Мозайканың екінші бөлігі ашылады. 3.Тапсырма Теңдеулерді шеш.
ҚБ мадақтау Мозайканың үшінші бөлігі ашылады. 4. Тапсырма Бірінші, екінші, үшінші сынып оқушылары бір апта аналарына сыйлау үшін әшекейлер жасады. Әрбір сынып өздерінің жасаған әшекейлерін санады. Олардың әр күнде бәрі бірге неше әщекей жасағаның тиімді есептеуге көмектес.
ҚБ мадақтау Мозайканың төртінші бөлігі ашылады. 5. Тапсырма Есептерді шығар. Анасы дүкеннен 130 теңгеден 4 кг картоп және 150 теңгеден 3 кг сәбіз сатып алды. Анасы қанша теңге жұмсады? К Сәбіз – 150-ден 3 ? тг Шешуі: 130 * 4 = 520 (тг) 150 * 3 = 450 (тг) 520 + 450 = 970 (тг) Жауабы: Анасы 970 теңге жұмсады. А Алма шырыны – 2-ден 14 Өрік шырыны - ?, 4 есе кем ? литр Шешуі: 2 * 14 = 28 (л) 28 : 4 = 7 (л) 28 + 7 = 35 (л) Жауабы: Анасы барлығы 35 литр шырын сатып алды. ҚБ мадақтау Мозайканың бесінші бөлігі ашылады. 6. Тапсырма Заңдылықты анықта. Әрбір жағына екі цифрдан жазып, қатарды анықта. А) ……, ……, 6, 8, 10, ……, ……. Ә) ……, ……, 6, 7, 10, 11, ……, ……. Б) ……, ……, 31, 27, 23, ……, ……. Жауабы: a)2, 4, 12, 14 ә)2, 3, 14,15 б)39, 35, 19, 15 ҚБ мадақтау Мозайканың соңғы бөлігі ашылады. |
Слайд 6, 7
Слайд 8
Слайд 9, 10, 11, 12
Слайд 13
Слайд 14, 15
Слайд 16
Слайд 17, 18, 19
Слайд 20
Слайд 21, 22, 23, 24
Слайд 25
Слайд 26
Слайд 27 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Суретімізді құрастырып болдық. Суретте не бейнеленген? Неліктен? Дұрыс айтасыңдар, халықаралық әйелдер мерекесі 8 наурыз мейрамы келе жатқандықтан. Енді «Бағдаршам» әдісі арқылы өзімізді осы сұрақтарға жауап беру арқылы бағалайық. Балалар, бүгінгі сабақ сіздерге ұнады ма? Құрама есеп дегеніміз не?
Ж Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Тақырыбы: Құрама есептер
шығару Мектеп: № 4 ЖОББМ Күні: 13.05.20 Машықкердің аты-жөні: Сәмет
А.Е 3-сынып Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме) 2.5.1.8 барлық амалдарға
берілген қарапайым есептердің шешуін сандық өрнек түрінде
модельдеу; құрама есептердің шешуін сандық өрнек және жеке амалдар
түрінде модельдеу Сабақ
мақсаттары Барлық
оқушылар: құрама есептердің шешуін санды
өрнектер және жекелеген амалдар түрінде модельдеу және шығаруды
біледі. Көптеген
оқушылар: екі амалмен орындалатын есепті
кесте, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдеуді
үйренеді. Кейбір
оқушылар: құрама есептерді шығаруды
біледі Бағалау
критерийлері • жай есепті құрама есептерден
ажырата алуды; • құрама есептерді құрастыруды
және шығара алуды; • құрама есептерге сызба сызуды
меңгереді. Тілдік мақсаттар Құрама
есеп Құндылықтарды
дарыту Жұмыс барысында
өзара жауапкершілік, сыйластық, өзара түсіністік құндылықтары
қалыптасады. Пәнаралық
байланыстар Дүниетану, қазақ
тілі АКТ қолдану
дағдылары Презентация https://yadi.sk/i/8zZ7-WGZcB_i7w Бейне ролик https://youtu.be/PU53YhtMEV4 Бастапқы
білім Оқушылар құрама есептер
шығаруды біледі Сабақ
барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет Ресурс-тар Сабақтың
басы Амандасу. Психологиялық
ахуал: Математика сырлары, Қызықтырды біздерді. Сабаққа бірге қатысуға, Шақырамыз сіздерді! Өткен сабақты қайталау,
тақырыпты жалғастыру. Бүгінгі біздің сабағымыздың
тақырыбымен оқу мақсатымен таныстыру. Балалар бүгінгі сабағымыз
күндегі сабағымыздан өзгеше. «Мозайка» әдісі арқылы әр тапсырманы
орындаған сайын, суретті құрастыратын
боламыз. Слайд
1,2,3,4,5 Бейне
ролик Сабақтың
ортасы 1.Тапсырма Өрнектердің мәнін тап.
Дұрыстығын тексер. Өрнектердің мәнін өсу ретімен қойып, қандай
мақал жазылғанын анықта. Мақалдың мағынасын
түсіндір. Алақанының Аясы Ана 980 :
2 149 *
4 276 :
3 Саясы Шынардың Ақ 326 *
3 405 *
2 145 *
5 Жауабы: «Ана алақанының ақ аясы
шынардың саясы» ҚБ
мадақтау Мозайканың бір бөлігі
ашылады. 2.Тапсырма Есептерді
шығару. Аналар мерекесіне арналған
концертке сахнаны безендіру үшін әрқайсысында 25 данадан 8 қорап
шар үрленді. Әрқайсысында 15 данадан 5 қорап жалау пайдаланылды.
Безендіруге барлығы неше шар мен жалау
пайдаланылды? Есепте не жайлы
айтылған? Есепте аналар мерекесіне арнап
сахнаны безендіру туралы айтылған. Есепте бізге не
белгілі? Есепте
бізге 25 данадан 8 қорап шар, 15
данадан 5 қорап жалау пайдаланғаны
белгілі. Есептің сұрағы
қандай? Есептің
сұрағы: Безендіруге барлығы неше шар
мен жалау пайдаланылды?.
Ш
Жалау – 15-тен 5 ?
ш,ж
Шешуі:
25 * 8 = 200
(ш)
15 * 5 = 75
(ж)
200 + 75 = 275 (ш,
ж) Жауабы: Безендіруге барлығы
275 шар мен жалау пайдаланылды.
Көркем еңбек сабағында
сыныптағы 30 оқушының әрқайсысы 3 ашықхаттан және 1 қобдишадан
жасады. Оқушылар барлығы неше сыйлық
жасады? А Қобдиша – 30-дан 1 ?
сыйлық Шешуі: 30 * 3 = 90
(a) 30 * 1 = 30
(қ) 90 + 30 = 120
(c) Жауабы: Оқушылар барлығы 120
сыйлық жасады ҚБ мадақтау Мозайканың екінші бөлігі
ашылады. 3.Тапсырма Теңдеулерді
шеш. 45 : y = 72 :
8 162 + x = 509 -
68 1000 – a = 146 *
6 45 : y =
9 162 + x =
441 1000 – a =
876 y= 45 :
9 x= 441 –
162 a= 1000 –
876 y= 5 x=
279 a=
124 ҚБ мадақтау Мозайканың үшінші бөлігі
ашылады. 4.
Тапсырма Бірінші, екінші, үшінші
сынып оқушылары бір апта аналарына сыйлау үшін әшекейлер жасады.
Әрбір сынып өздерінің жасаған әшекейлерін санады. Олардың әр күнде
бәрі бірге неше әщекей жасағаның тиімді есептеуге
көмектес. 1
сынып 2
сынып 3
сынып Барлығы 1
күн 25 17 15 15+25+17=57 2
күн 36 17 34 36+34+17=87 3
күн 58 34 12 58+12+34=104 4
күн 39 25 11 39+11+25=75 5
күн 56 23 17 23+17+56=96 6
күн 27 18 13 27+13+18=58 ҚБ мадақтау Мозайканың төртінші бөлігі
ашылады. 5.
Тапсырма Есептерді
шығар.
Анасы дүкеннен 130 теңгеден
4 кг картоп және 150 теңгеден 3 кг сәбіз сатып алды. Анасы қанша
теңге жұмсады? К
Сәбіз – 150-ден 3 ?
тг
Шешуі:
130 * 4 = 520
(тг)
150 * 3 = 450
(тг)
520 + 450 = 970
(тг)
Жауабы: Анасы 970 теңге
жұмсады. А
Алма шырыны – 2-ден
14
Өрік шырыны - ?, 4 есе кем ?
литр
Шешуі:
2 * 14 = 28
(л)
28 : 4 = 7
(л)
28 + 7 = 35
(л)
Жауабы: Анасы барлығы 35 литр
шырын сатып алды. ҚБ мадақтау Мозайканың бесінші бөлігі
ашылады.
6.
Тапсырма
Заңдылықты анықта. Әрбір
жағына екі цифрдан жазып, қатарды
анықта.
А) ……, ……, 6, 8, 10, ……,
…….
Ә) ……, ……, 6, 7, 10, 11,
……, …….
Б) ……, ……, 31, 27, 23, ……,
…….
Жауабы: a)2, 4, 12, 14 ә)2, 3,
14,15 б)39, 35, 19, 15 ҚБ мадақтау Мозайканың соңғы бөлігі
ашылады. Слайд 6,
7
Слайд
8
Слайд 9, 10, 11,
12
Слайд
13
Слайд 14,
15
Слайд
16
Слайд 17, 18,
19
Слайд
20
Слайд 21, 22, 23,
24
Слайд
25
Слайд
26
Слайд
27 Сабақтың
соңы
Суретімізді құрастырып болдық.
Суретте не бейнеленген? Неліктен?
Дұрыс айтасыңдар, халықаралық
әйелдер мерекесі 8 наурыз мейрамы келе
жатқандықтан.
Енді
«Бағдаршам»
әдісі арқылы өзімізді осы сұрақтарға
жауап беру арқылы бағалайық.
Балалар, бүгінгі сабақ
сіздерге ұнады ма?
Құрама есеп дегеніміз
не?
Ж | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ар
– 25-тен 8
шықхат – 30-дан 3
артоп – 130-дан 4
насы 2 литрлік алма шырынынан 14 қорап, ал өрік
шырынынын одан 4 есе кем сатып алды. Анасы барлығы неше литр шырын
сатып алды?












