Оқу ісі жөніндегі орынбасары:
|
Пән:Алгебра Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қысқаша көбейту формуласы Күні: 26.01.2018ж Сынып: 7 «В» |
Мектеп: № 27 жалпы орта мектеп Мұғалімнің аты-жөні:Ирисметов А Қатысқандар саны:18 Қатыспағандар саны:0 |
|
Сабақ тақырыбы: |
Қысқаша көбейту формуласына есептер шығару |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.1.10
қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану; 7.2.1.11
қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану; |
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық
оқушылар:
Көптеген
оқушылар:
Кейбір
оқушылар:
|
|
Бағалау критерийлері: |
Қысқаша көбейту формулаларна есептер шығарады;. |
|
Тілдік мақсаттар |
Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласы қандай? Екі өрнектің айырымасы мен қосындысының квадраттарының формуласы қайсы? Екі өрнектің айырмасы мен қосындысының кубтары ның формуласы қандай? |
|
Құндылықтарды дарыту |
Шапшаңдыққа, жылдамдыққа тәрбиелеу |
|
Пәнаралық байланыстар |
Қазақ тілі, геометрия |
|
АКТ қолдану дағдылары |
Көрнекілік, стикерлер, кеспе қағаздар |
|
Бастапқы білім |
Функция, дәреже, ықшамдау, қысқарту |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 7 минут |
Сәлемдеу, түгелдеу. «Шаттық шеңбері» әдісі арқылы психологиялық ахуал орнату. Оқушылар бір біріне сабаққа деген жылы сөздерін айтады. Үй тапсырмасын тексеремін.(жұптық әдіс арқылы) № 5,90 есеп 1)(3х3-1)(9х6+3х3+1)=27х9-1 2)(а5-3в6)(а10+3а5в6+9в12)=а15-27в18 3)(m3+n10)(m6-m3n10+n20)=m9+n30 4)(7в2+2)(49в4-14в2+4)=49в6+8 Өткен сабақтарды пысықтау. Формулаларды сұраймын |
Алгебра 7 сынып 144 бет |
||
|
Сабақтың ортасы 5 минут 8 минут 2 минут 2 минут 4 минут 7 минут |
Жаңа сабақты түсіндіремін.
(а+в)3=(а+в)(а+в)2=(а+в)(а2+2ав+в2)=а3+2а2в+ав2+ва2+2ав2+в3= а3+3а2в+3ав2+в3 Сонда (а+в)3= а3+3а2в+3ав2+в3 Мысалы: (3х+у)3=(3х)3+3(3х)2*у+3*3х*у2+у3=27х3+27х2у+9ху2+у3
(а-в)3=(а-в)(а-в)2=(а-в)(а2-2ав+в2)=а3-2а2в+ав2-ав2+2ав2-в3= а3-3а2в+3ав2-в3 Сонда (а-в)3= а3-3а2в+3ав2-в3 Мысалы: (3х-2у)3=(3х)3-3(3х)2*2у+3*3х*4у2+8у3=27х3-54х2у+36ху2-у3 Оқулықпен жұмыс №5.100
9)(a+2b)3=a3+6a2b+12ab2+8b3 №5.101
4)
5)
6) Дескриптор
Сергіту сәті Қатты нөсер басылды (жаймен тырсылдатады) Күн жарқырай ашылды (қолдарымен күн жасайды) Көктен төмен әдемі кемпірқосақ шашылды (жарты доға жасайды) Сен мұғалімнің! Қатеңді түзе
№5.107 (В деңгейіндегі есеп)
4)
5)
6) Дескриптор
Қалыптастырушы бағалау 1 – тапсыра Өрнекті стандарт түрдегі көпмүше түрінде жазыңыз:
Дескриптор Білім алушы
2-тапсырма Көпмүшелерді көбейтіңіз: а) 3х – 1 және 9х2+3х+1 b) 2х+3 және 4х2 – 6х+9
Дескриптор Білім алушы
-көбейтінді нәтижесін жазады |
Алгебра кітап 7 сынып 145-146 беттер Алгебра кітап 7 сынып 146 бет Үлестірмелі қағаз Алгебра кітап 7 сынып 147 бет Үлестірмелі қағаз |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Сауалнама жүргіземін
Үйге тапсырма: №5.104 №5.108 |
үлестірме қағаз |
||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||
|
Математикалық диктант, сен мұғалімсің! Өзіндік жұмыс, сөзжұмбақ. |
Қалыптастырушы бағалау |
Сабақ алдында сыныпты желдетемін, сергіту сәтін, психологиялық ахуал тудырамын. |
||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|
||
|
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? |
|
|
||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||
Сен мұғалімнің! Қатеңді түзе

Сен мұғалімнің! Қатеңді түзе

Сен мұғалімнің! Қатеңді түзе

Сен мұғалімнің! Қатеңді түзе

Сен мұғалімнің! Қатеңді түзе

1 – тапсыра
Өрнекті стандарт түрдегі көпмүше түрінде жазыңыз:
-
(a + 4)(–a – 4)
-
(2x+3y)2 – 5xy
-
(a – 1)2 – 4(a + 1)2
Дескриптор Білім алушы
-
қажет формуланы қолданады;
-
көпмүше түріне келтіреді;
-
көпмүшені стандарт түрде жазады.
2-тапсырма
Көпмүшелерді көбейтіңіз:
а) 3х – 1 және 9х2+3х+1
b) 2х+3 және 4х2 – 6х+9
Дескриптор Білім алушы
-
көбейткіштер түрінде жазады;
-
сәйкес келетін формуланы қолданады;
-көбейтінді нәтижесін жазады
1 – тапсыра
Өрнекті стандарт түрдегі көпмүше түрінде жазыңыз:
-
(a + 4)(–a – 4)
-
(2x+3y)2 – 5xy
-
(a – 1)2 – 4(a + 1)2
Дескриптор Білім алушы
-
қажет формуланы қолданады;
-
көпмүше түріне келтіреді;
-
көпмүшені стандарт түрде жазады.
2-тапсырма
Көпмүшелерді көбейтіңіз:
а) 3х – 1 және 9х2+3х+1
b) 2х+3 және 4х2 – 6х+9
Дескриптор Білім алушы
-
көбейткіштер түрінде жазады;
-
сәйкес келетін формуланы қолданады;
-көбейтінді нәтижесін жазады
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Қысқаша көбейту формуласы"
Ашық сабақ "Қысқаша көбейту формуласы"
Оқу ісі жөніндегі орынбасары:
|
Пән:Алгебра Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қысқаша көбейту формуласы Күні: 26.01.2018ж Сынып: 7 «В» |
Мектеп: № 27 жалпы орта мектеп Мұғалімнің аты-жөні:Ирисметов А Қатысқандар саны:18 Қатыспағандар саны:0 |
|
Сабақ тақырыбы: |
Қысқаша көбейту формуласына есептер шығару |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.1.10
қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану; 7.2.1.11
қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану; |
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық
оқушылар:
Көптеген
оқушылар:
Кейбір
оқушылар:
|
|
Бағалау критерийлері: |
Қысқаша көбейту формулаларна есептер шығарады;. |
|
Тілдік мақсаттар |
Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласы қандай? Екі өрнектің айырымасы мен қосындысының квадраттарының формуласы қайсы? Екі өрнектің айырмасы мен қосындысының кубтары ның формуласы қандай? |
|
Құндылықтарды дарыту |
Шапшаңдыққа, жылдамдыққа тәрбиелеу |
|
Пәнаралық байланыстар |
Қазақ тілі, геометрия |
|
АКТ қолдану дағдылары |
Көрнекілік, стикерлер, кеспе қағаздар |
|
Бастапқы білім |
Функция, дәреже, ықшамдау, қысқарту |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 7 минут |
Сәлемдеу, түгелдеу. «Шаттық шеңбері» әдісі арқылы психологиялық ахуал орнату. Оқушылар бір біріне сабаққа деген жылы сөздерін айтады. Үй тапсырмасын тексеремін.(жұптық әдіс арқылы) № 5,90 есеп 1)(3х3-1)(9х6+3х3+1)=27х9-1 2)(а5-3в6)(а10+3а5в6+9в12)=а15-27в18 3)(m3+n10)(m6-m3n10+n20)=m9+n30 4)(7в2+2)(49в4-14в2+4)=49в6+8 Өткен сабақтарды пысықтау. Формулаларды сұраймын |
Алгебра 7 сынып 144 бет |
||
|
Сабақтың ортасы 5 минут 8 минут 2 минут 2 минут 4 минут 7 минут |
Жаңа сабақты түсіндіремін.
(а+в)3=(а+в)(а+в)2=(а+в)(а2+2ав+в2)=а3+2а2в+ав2+ва2+2ав2+в3= а3+3а2в+3ав2+в3 Сонда (а+в)3= а3+3а2в+3ав2+в3 Мысалы: (3х+у)3=(3х)3+3(3х)2*у+3*3х*у2+у3=27х3+27х2у+9ху2+у3
(а-в)3=(а-в)(а-в)2=(а-в)(а2-2ав+в2)=а3-2а2в+ав2-ав2+2ав2-в3= а3-3а2в+3ав2-в3 Сонда (а-в)3= а3-3а2в+3ав2-в3 Мысалы: (3х-2у)3=(3х)3-3(3х)2*2у+3*3х*4у2+8у3=27х3-54х2у+36ху2-у3 Оқулықпен жұмыс №5.100
9)(a+2b)3=a3+6a2b+12ab2+8b3 №5.101
4)
5)
6) Дескриптор
Сергіту сәті Қатты нөсер басылды (жаймен тырсылдатады) Күн жарқырай ашылды (қолдарымен күн жасайды) Көктен төмен әдемі кемпірқосақ шашылды (жарты доға жасайды) Сен мұғалімнің! Қатеңді түзе
№5.107 (В деңгейіндегі есеп)
4)
5)
6) Дескриптор
Қалыптастырушы бағалау 1 – тапсыра Өрнекті стандарт түрдегі көпмүше түрінде жазыңыз:
Дескриптор Білім алушы
2-тапсырма Көпмүшелерді көбейтіңіз: а) 3х – 1 және 9х2+3х+1 b) 2х+3 және 4х2 – 6х+9
Дескриптор Білім алушы
-көбейтінді нәтижесін жазады |
Алгебра кітап 7 сынып 145-146 беттер Алгебра кітап 7 сынып 146 бет Үлестірмелі қағаз Алгебра кітап 7 сынып 147 бет Үлестірмелі қағаз |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Сауалнама жүргіземін
Үйге тапсырма: №5.104 №5.108 |
үлестірме қағаз |
||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||
|
Математикалық диктант, сен мұғалімсің! Өзіндік жұмыс, сөзжұмбақ. |
Қалыптастырушы бағалау |
Сабақ алдында сыныпты желдетемін, сергіту сәтін, психологиялық ахуал тудырамын. |
||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|
||
|
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? |
|
|
||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||
Сен мұғалімнің! Қатеңді түзе

Сен мұғалімнің! Қатеңді түзе

Сен мұғалімнің! Қатеңді түзе

Сен мұғалімнің! Қатеңді түзе

Сен мұғалімнің! Қатеңді түзе

1 – тапсыра
Өрнекті стандарт түрдегі көпмүше түрінде жазыңыз:
-
(a + 4)(–a – 4)
-
(2x+3y)2 – 5xy
-
(a – 1)2 – 4(a + 1)2
Дескриптор Білім алушы
-
қажет формуланы қолданады;
-
көпмүше түріне келтіреді;
-
көпмүшені стандарт түрде жазады.
2-тапсырма
Көпмүшелерді көбейтіңіз:
а) 3х – 1 және 9х2+3х+1
b) 2х+3 және 4х2 – 6х+9
Дескриптор Білім алушы
-
көбейткіштер түрінде жазады;
-
сәйкес келетін формуланы қолданады;
-көбейтінді нәтижесін жазады
1 – тапсыра
Өрнекті стандарт түрдегі көпмүше түрінде жазыңыз:
-
(a + 4)(–a – 4)
-
(2x+3y)2 – 5xy
-
(a – 1)2 – 4(a + 1)2
Дескриптор Білім алушы
-
қажет формуланы қолданады;
-
көпмүше түріне келтіреді;
-
көпмүшені стандарт түрде жазады.
2-тапсырма
Көпмүшелерді көбейтіңіз:
а) 3х – 1 және 9х2+3х+1
b) 2х+3 және 4х2 – 6х+9
Дескриптор Білім алушы
-
көбейткіштер түрінде жазады;
-
сәйкес келетін формуланы қолданады;
-көбейтінді нәтижесін жазады
шағым қалдыра аласыз






























