Материалдар / Ашық сабақ "Қыстырма сөз" 4 сынып

Ашық сабақ "Қыстырма сөз" 4 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
29 Желтоқсан 2017
515
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



БЕКІТЕМІН
Директордың оқу-ісі
жөніндегі орынбасары
_________ М.И.Дәуей






















Ашық сабақ





Сыныбы: 4 "Ә"
Пәні: қазақ тілі
Пән мұғалімі: Б.С.Медеуова












Астана қаласы
2016-2017 оқу жылы

Сабақтың тақырыбы: Қыстырма сөз
Сабақтың мақсаты:
а) Білімділігі: оқушыларға қыстырма сөз туралы түсінік беру. Сөйлем ішінен қыстырма сөздерді таба білуге үйрету.
ә) Дамытушылығы: баланың логикалық ойлау қабілетін жаттығулар орындау арқылы дамыту. Шығармашылық қабілетін,байқағыштық қабілеттерін,сөздік қорларын дамыту.
б) Тәрбиелігі:ұқыптылыққа, тиянақтылыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Аралас сабақ.
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап,тірек сызба,топпен жұмыс,логикалық тапсырмалар.
Сабақтың құрал-жабдықтары, көрнекілігі: интерактивті тақта,тірек сызбалар,түрлі-түсті фишкалар.
Сабақтың барысы:
I. Кіріспе бөлім: а) Ұйымдастыру кезеңі; (Сәлемдесу)
Ұйымшылдық, тәртіп, ең бастысы - білім!
ә) Психологиялық дайындық;
б) Сабақтың топтық сайыс түрінде өтетінін хабарлау;
в) Түстер арқылы 3 топқа бөлу(сары, көк, қызыл)
II. Үй тапсырмасын сұрау: Сөйлемнің бірыңғай мүшелері, 5 тапсырма - 83 бет.
III. Үй тапсырмасын бекіту:
Сөйлемнің біріңғай мүшелері дегеніміз не?
Біріңғай мүшелердің арасына қандай тыныс белгілері қойылады?
Біріңғай мүшелер қай кезде үтір қойылмай жазылады?

(Тірек сызба)

















IV Жаңа сабақ: а) Мюнстенберг әдісі бойынша жаңа сабақты хабарлау.

Ж
К
У
Қ
Ы
С
Т
Ы
Р
М
А
К
Р
Е
С
Ө
З
Ж
П
Н


ә) Жаңа сабақты түсіндіру. Сөйлем талдау арқылы.

Ертең , қансонар болғалы тұр.

б) Тірек сызба.






Қаратпа сөз Одағай сөз


















в) Оқулықпен жұмыс 1-жаттығу (84 бет)
Бірінші бағандағы қарамен жазылған сөз сөйлемде қандай мағына үстеп тұр?
Үлгі: Меніңше, бұл – өте мықты адам. Бұл – өте мықты адам.
(Бұл сөйлемдегі қарамен жазылған меніңше сөзі арқылы сөйлеуші өзінің сенімін білдіріп тұр)
1-топ: Біз бүгін, әрине, күндегіден ертерек шығамыз.
(Сөйлемдегі қарамен жазылған әрине сөзі арқылы сөйлеушінің қолдауын білдіріп тұр)
2-топ: Бәлкім, бұл жұмысты ертеңге қалдырған шығар.
(Бұл сөйлемдегі қарамен жазылған бәлкім сөзі арқылы сөйлеушінің жорамалын білдіріп тұр)
3-топ: Маған, әйтеуір, Сарыарқадағы Жайлыбай жайлауы ұнайды.
( Сөйлемдегі қарамен жазылған әйтеуір сөзі арқылы сөйлеушінің пікірін білдіріп тұр)





г) Дәптермен жұмыс 2-жаттығу, 84 бет
Мәтінді оқып, көшіріп жаз. Қыстырма сөздердің астын сыз.

1-топ: Қалтасында ақшасы жоқ болса да, жай әншейін, қызық үшін бұрыла салыпты.
2-топ: Әсіресе, қорабы қызыл машинаны айтсаңшы!
3-топ: Шіркін, осы машинаны сатып алса ғой!
3- жаттығу (тақтаға орындату). Сөйлемдерді оқып, қыстырма сөздерді теріп жаз.
Суретпен жұмыс. Интер тақтада көрсетілген смайлдар арқылы қыстырма сөөзі бар сөйлем құрастыру.


Сергіту сәті. "Қуыршақтар" биі
4-жаттығу. Берілген сөздерді қыстырма сөз ретінде қатыстырып, сөйлем құрау.
Шығармашылық, топтық жұмыс.
1-топ: Ана туралы қыстырма сөзі бар 1 шумақ өлең құрастыру.
2-топ: Қыстырма сөзі бар шағын мәтін құрастыру.
3-топ: Қыстырма сөздерді қатыстырып, ауылдағы әжеге хат.
V. Қорытынды бөлім: . Жаңа сабақты бекіту.
Пысықтау сұрақтарын беру.
- Қыстырма сөз дегеніміз не?
- Қыстырма сөз сөйлемнің қай жерінде келеді?
- Қыстырма сөзді алып тастаса сөйлемнің мағынасы өзгере ме?
(мысал келтір)
IV. Үйге тапсырма беру: 5 -жаттығу. Сөйлемдерді оқып, қыстырма сөздерді сөйлемнің мағынасына қарай қосып көшіріп жаз. Ереже жаттау
V. Оқушылар білімін бағалау:

Үш топтағы жиналған фишкаларды санау арқылы топтың ұпайын шығару.
қызыл -5, көк - 4, сары - 3


а) Жеке оқушыларды бағалау.
ә) Топтық сайысқа баға беру,марапаттау.
б) Оқушылар пікірін тыңдау, әрқайсысының
қарсылас тобына талдау жасау.













Көк түс – жан тыныштығын, молшылықты, татулықты білдіреді. Ол адамдар мен қоғамды байланыстыратын негізгі дәнекер іспетті, бірлік, көпшілдік сезімнің, сенімнің түсі. Сондай–ақ, көк түсті ұнататындар өкпелегіш, сары уайымға салынғыш болып келеді. Әсіресе, көк түсті молшылықтың нышаны болғандықтан семіз келген адамдар ұнатады. Көк түсті таңдағандар – тыныш ортаны, мазасыздық пен сотқарлықтан, келіспеушіліктен алыс болуды қалайтындар. Олар бір-біріне деген сенімді қалайды және өзгелердің де оларға сенуіне әбден болады.
Сары түс – жеңілдік пен қуанышты, сабырсыздықты, нұр сәулені білдіреді. Қуаныштың, күн шапағатының нышаны. Сары түс адамды болашаққа бағыттайды, жаңалыққа талпындырады, заманауилыққа, дамушылыққа құштар етеді. Бұл түсті таңдаған кез келген адам қиындықты тезірек жеңуге құлшынып, тезірек босап шығудың амалын іздеп тұрады. Өзгерісті жиі қалап тұрады, сары түске құмар адамға тұрақсыздық тән.
Қызыл түсадамның энергияға толы екенін көрсетеді. Өмірлік күшті, белсенділікті, нәтиже, сәттілікке қол жеткізу үшін барлық мүмкін болған талпынысты, бейімділікті, албырттықты, жеңіске деген жігерді, құлшынысты білдіреді. Бұл түсті таңдағандар - кез келген қиындыққа мойынсұнбайтын,күрескер,батыладамдар








Бірыңғай мүшелер

Шылаулар арқылы жазылады

Бір сұраққа жауап береді,бірдей тұлғада айтылады

Қосымша әрқайсысына не соңғы сөзіне жалғанады

Жеке сөзден де,сөз тіркесінен де жасала береді

дау жоқ,

Оқшау сөздер

Қыстырма сөз

Өздері сөйлем мүшесі болмай-
тын,бірақ сөйлемде айтылған ой-
ға сөйлеушінің түрліше көзқара-
сын білдіретін сөздер

Жорамалмен

Сеніммен

Күдікпен





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ