|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.2.А. Рационал сандарға амалдар қолдану |
Мектеп: № 10 Жалпы білім беретін мектеп |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 15.11.2021ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Жумабаева Айжамал |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 «а,ә,б,в,г» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Рационал сандарды бөлу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.2.16 рационал сандарды бөлуді орындау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
-Таңбалары әртүрлі сандарды бөлу,таңбалары бірдей сандарды бөлу ережелерін біледі, түсінеді ; -Рационал сандарды бөлу ережесін қолданып,бөлуге берілген өрнектің мәнін табады, өрнекті ықшамдайды. -Рационал сандарды бөлу ережесін қолданып, логикалық және күрделі есептерді шешеді, бөлшектерді тиімді тәсілмен есептейді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
-Таңбалары әртүрлі сандарды бөлу, таңбалары бірдей сандарды бөлу ережелерін біледі, түсінеді ; -Рационал сандарды бөлуге берілген өрнектің мәнін табады; -Логикалық және күрделі есептерді шешуде рационал сандарды бөлу ережесін ұтымды қолданады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: - екі теріс санның бөліндісі туралы сипаттайды; - есептер шығаруда рационал сандарды бөлу амалының ережелерін түсініп қолданады. Пәндік лексика және терминология:таңбалары бірдей, таңбалары әртүрлі рационал сандарды бөлу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Информатика, қазақ әдебиеті. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
1.Рационал сандарды көбейту. 2.Рационал сандарды қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері . |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру: 1.1. Сынып оқушыларымен амандасу 1.2. Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу 1.3. Оқушыларды түгендеу Оқушыларды топқа бөлу Үй тапсырмасына байланысты жеміс жидектер артына жазылған есептің жауаптарын табу арқылы 4 топқа бөлінеді. Есепте 1 сны шықса 1 топқа, 2 саны шықса 2 топқа, 3 саны шықса 3 топқа, 4 саны шықса 4 топқа отырады 1 – топ Оң сандар 2 – топ Теріс сандар 3 – топ Натурал сандар 4 – топ Бүтін сандар 1. -5·(-0,2) 2. -2∙(-1) 3. 1,5 ∙ 2 4. 2 ∙ 2 Өткен сабақты пысықтау мақсатында «Коферттегі сұрақ» әдісі арқылы оқушыларға коферттен сұрақтар береді. 1. Таңбалары әр түрлі сандарды көбейту үшін....................... 2.Санды 0-ге көбейткенде ........ 3.Екі теріс санды көбейткенде ................ 4.Көбейтіндісі 1-ге тең болатын екі санды .......... сандар деп атайды. 5.Бөлшекті бөлшекке көбейту үшін.......... 6.Натурал санды бөлшекке бөлу немесе бөлшекті натурал санға бөлу үшін......... 7.Теріс санды 0-ге көбейткенде.... 8. Рационал сандарды қосу үшін... 9. Рационал сандарды азайту үшін... 10.Оң санды 0-ге көбейткенде... |
Оқушылар мұғаліммен амандасып өз көңіл күйлерін білдіреді. Сабақта жоқ оқушыларды сынып айтады. Оқушылар өздерінің қалаған жемістерін таңдап артында жазылған есепті шығару арқылы топтарға бөлінеді. 1 – топ Оң сандар 2 – топ Теріс сандар 3 – топ Натурал сандар 4 – топ Бүтін сандар Оқушылар конферттен сұрақтарды алып жеке жеке жауап береді (-)
(+)
(-)
(+)
|
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» |
6 сынып оқулығы. 1-бөлім. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақ Оқушылардан көбейтуге кері амал қандай екенін сұрайды. Рационал сандарды бөлу Жаңа сабақтың мазмұнын ашу үшін оқушыларға таңбалары бірдей және таңбалары әр түрлі сандарды көбейтуге мысалдар келтіруді ұсыну. Әр мысалға кері амал құрастырып, таңбаларына қатысты қорытынды жасатады. Бөлудің көбейтуге кері амал екендігіне назар аудартыңыз. Содан кейін таңбалары бірдей және әр түрлі сандарды бөлуге қорытынды жасатып, мысал келтіртіңіз. 1.Таңбалары әр түрлі сандарды бөлу. Бөлінгіш пен бөлгіштің таңбалары әр түрлі болса, бөліндінің мәні теріс болады. Мысалы, - 4,2 ( - ) : ( + ) = (- ) ; ( + ) : ( - ) = (- ) 2.Таңбалары бірдей сандарды бөлу. Бөлінгіш пен бөлгіштің таңбалары бірдей болса, бөліндінің мәні оң сан болады. Мысалы, - 3,6 ( - ) : ( - ) = (+) ; ( + ) : (+) = (+) 3.Нөл санын кез келген нөлден өзге санға бөлгендегі бөлінді нөлге тең:
Мысалы, 0 Санды нөлге бөлуге болмайды. Жаңа сабақты пысықтап, бекітуге ауызша тапсырмалар беру. Оқулық бойынша №510 есепті ауызша орындау. Тапсырмаларды орындау барысында оқушыларды смайликтер арқылы бағалайды. Қосымша оқушыларға семантикалық карта үйлестіріледі.
|
Оқушылар көбейтуге кері амал бөлу екенін айтады. Жалпы сыныппен жұмыс. А деңгей №511. Бөлуді орындаңдар: 1 топ) – 42 : 3 78 : (- 26) -3,6 : (-4) -28 : (-7) -4,8 : 1,6 2 топ) 72 : (-3) -76 : 19 -68 : (-34) 4,5 : (-15) -3,8 : 2 3 топ) -6,3: (-0,9) -5,4 : 3 270 : (-5) -8,1 : 9 -120 : (-15) 4 топ) 2,4 : (-0,8) -15,5 : 5 -8,7 : (-3) -63 : 9 78 : (-39)
Жұптық
жұмыс №2. Теңдеуді шешіңдер: а) 9х=-54 б) -0,7х= -1,4; в) 7,5х= -15. Топтық жұмысқа 512 тапсырманы орындайды.
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Үйге тапсырма оқулықтағы 514 тапсырманы орындау |
Сабақ соңында рефлексия жүргіземіз. Желкенді қайық әдісі арқылы кері байланыс
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Барлық оқушылар топта бірлесе отырып жұмыстанады. Яғни бұндай жұмыс нәтижесінде өзара көмек жүзеге асырылады. |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Сабақ бойында қалыптастырушы бағалау жүргізіледі. Яғни топтар бір бірін бағалайды. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Дұрыс қойылған және де мақсат бойынша оқушылармен бірлесіп, сабақтың мақсатына жеттік. |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. Алдыңғы білім бойынша
оқушылар біртіндеп сұрақтарға жауап беріп, белсенділік
танытуы.< Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
6.2.А. Рационал сандарға амалдар
қолдану Мектеп:
№ 10 Жалпы білім беретін
мектеп
Күні:
15.11.2021ж
Мұғалімнің аты-жөні: Жумабаева
Айжамал
Сынып: 6
«а,ә,б,в,г»
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
Сабақ
тақырыбы Рационал сандарды
бөлу Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме) 6.1.2.16 рационал сандарды бөлуді
орындау; Сабақ
мақсаттары
-Таңбалары әртүрлі сандарды
бөлу,таңбалары бірдей сандарды бөлу ережелерін біледі, түсінеді
;
-Рационал сандарды бөлу
ережесін қолданып,бөлуге берілген өрнектің мәнін табады, өрнекті
ықшамдайды. -Рационал сандарды бөлу
ережесін қолданып, логикалық және күрделі есептерді шешеді,
бөлшектерді тиімді тәсілмен есептейді. Бағалау
критерийлері
-Таңбалары әртүрлі сандарды
бөлу, таңбалары бірдей сандарды бөлу ережелерін біледі, түсінеді
;
-Рационал сандарды бөлуге
берілген өрнектің мәнін табады; -Логикалық және күрделі
есептерді шешуде рационал сандарды бөлу ережесін ұтымды
қолданады. Тілдік
мақсаттар Оқушылар: - екі теріс санның бөліндісі
туралы сипаттайды; - есептер шығаруда рационал
сандарды бөлу амалының ережелерін түсініп
қолданады. Пәндік лексика және
терминология:таңбалары бірдей, таңбалары әртүрлі рационал сандарды
бөлу Пәнаралық
байланыс Информатика, қазақ
әдебиеті. Алдыңғы
білім 1.Рационал сандарды
көбейту. 2.Рационал сандарды қосу
мен көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері
. Сабақ
барысы
Сабақтың кезеңі/
уақыт
Мұғалімнің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың
басы І.
Ұйымдастыру: 1.1. Сынып оқушыларымен
амандасу 1.2. Сынып оқушыларына жағымды
ахуал туғызу 1.3. Оқушыларды
түгендеу Оқушыларды топқа
бөлу Үй тапсырмасына байланысты
жеміс жидектер артына жазылған есептің жауаптарын табу арқылы 4
топқа бөлінеді. Есепте 1 сны шықса 1 топқа, 2
саны шықса 2 топқа, 3 саны шықса 3 топқа, 4 саны шықса 4 топқа
отырады 1 – топ Оң
сандар 2 – топ Теріс
сандар 3 – топ Натурал
сандар 4 – топ Бүтін
сандар 1. -5·(-0,2) 2.
-2∙(-1) 3. 1,5 ∙ 2 4. 2 ∙
2 Өткен сабақты пысықтау
мақсатында «Коферттегі сұрақ» әдісі арқылы оқушыларға коферттен
сұрақтар береді. 1. Таңбалары әр түрлі сандарды көбейту
үшін....................... 2.Санды 0-ге көбейткенде
........ 3.Екі теріс санды көбейткенде
................ 4.Көбейтіндісі 1-ге тең
болатын екі санды .......... сандар деп
атайды. 5.Бөлшекті бөлшекке көбейту
үшін.......... 6.Натурал санды бөлшекке бөлу
немесе бөлшекті натурал санға бөлу
үшін......... 7.Теріс санды 0-ге
көбейткенде.... 8. Рационал сандарды қосу
үшін... 9. Рационал сандарды азайту
үшін... 10.Оң санды 0-ге
көбейткенде... Оқушылар мұғаліммен амандасып
өз көңіл күйлерін білдіреді. Сабақта жоқ оқушыларды сынып
айтады. Оқушылар өздерінің қалаған
жемістерін таңдап артында жазылған есепті шығару арқылы топтарға
бөлінеді. 1 – топ Оң
сандар 2 – топ Теріс
сандар 3 – топ Натурал
сандар 4 – топ Бүтін
сандар Оқушылар конферттен сұрақтарды
алып жеке жеке жауап береді (-)
(+)
(-)
(+)
Ынталандыру сөздерін қолдану
«жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» 6 сынып оқулығы.
1-бөлім.
Сабақтың
ортасы Жаңа
сабақ Оқушылардан көбейтуге кері амал қандай екенін
сұрайды. Рационал
сандарды бөлу Жаңа
сабақтың мазмұнын ашу үшін оқушыларға таңбалары бірдей және
таңбалары әр түрлі сандарды көбейтуге мысалдар келтіруді
ұсыну. Әр мысалға кері амал
құрастырып, таңбаларына қатысты қорытынды жасатады. Бөлудің
көбейтуге кері амал екендігіне назар аудартыңыз. Содан кейін
таңбалары бірдей және әр түрлі сандарды бөлуге қорытынды жасатып,
мысал келтіртіңіз. 1.Таңбалары әр түрлі сандарды
бөлу. Бөлінгіш пен бөлгіштің
таңбалары әр түрлі болса, бөліндінің мәні теріс
болады. Мысалы, - 4,2 ( - ) : ( + ) = (-
) ; ( + ) : ( - ) = (-
) 2.Таңбалары бірдей сандарды
бөлу. Бөлінгіш пен бөлгіштің
таңбалары бірдей болса, бөліндінің мәні оң сан
болады. Мысалы, - 3,6 ( - ) : ( - ) =
(+) ; ( + ) : (+) =
(+) 3.Нөл
санын кез келген нөлден өзге санға бөлгендегі бөлінді нөлге
тең: Мысалы, 0 Санды
нөлге бөлуге болмайды. Жаңа
сабақты пысықтап, бекітуге ауызша тапсырмалар
беру. Оқулық
бойынша №510 есепті ауызша орындау. Тапсырмаларды орындау барысында оқушыларды смайликтер
арқылы бағалайды. Қосымша оқушыларға семантикалық карта
үйлестіріледі. № а в a:в= -5 a:в= 2,1 a:в= 0,75 a:в=0 1 -0,5 0,1 2 -3 -4 3 -21 -10 4 0 -34
Оқушылар
көбейтуге кері амал бөлу екенін
айтады. Жалпы
сыныппен жұмыс. А
деңгей №511. Бөлуді
орындаңдар: 1
топ) – 42 :
3 78 : (-
26) -3,6 :
(-4) -28 :
(-7) -4,8 :
1,6 2
топ) 72 :
(-3) -76 :
19 -68 :
(-34) 4,5 :
(-15) -3,8 :
2 3
топ) -6,3:
(-0,9) -5,4 :
3 270 :
(-5) -8,1 :
9 -120 :
(-15) 4
топ) 2,4 :
(-0,8) -15,5 :
5 -8,7 :
(-3) -63 :
9 78 :
(-39)
Жұптық
жұмыс
№2. Теңдеуді
шешіңдер:
а) 9х=-54 б) -0,7х= -1,4; в)
7,5х= -15.
Топтық жұмысқа 512 тапсырманы
орындайды.
Сабақтың
соңы Р/с Тапсырма А В С 1 6,3:(-0,9) -7 7 -700 Үйге тапсырма оқулықтағы 514
тапсырманы орындау
Сабақ соңында рефлексия
жүргіземіз. Желкенді қайық әдісі арқылы кері
байланыс
Саралау – оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Барлық оқушылар топта бірлесе
отырып жұмыстанады. Яғни бұндай жұмыс нәтижесінде өзара көмек
жүзеге асырылады. Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз? Сабақ бойында қалыптастырушы
бағалау жүргізіледі. Яғни топтар бір
бірін бағалайды. Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы: Математика оқу кабинетінде
тазалық пен қауіпсіздік ережесін сақтау. Психологиялық ахуал
орнату. Сабақ бойынша
рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба? Дұрыс қойылған және
де мақсат бойынша оқушылармен бірлесіп, сабақтың мақсатына
жеттік. Бұл бөлімді сабақ
туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз
туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап
беріңіз. Жалпы
баға Сабақтың жақсы өткен екі
аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)? 1. Алдыңғы білім бойынша
оқушылар біртіндеп сұрақтарға жауап беріп, белсенділік
танытуы.< | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||























