Математика 6-сынып
Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарды көбейту
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Рационал сандарды көбейту ережелерін түсіндіру,
оны есептер шығаруда дұрыс қолдана алуға үйрету.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін дамыту,өзбетінше жұмыс жасай білуге дағдыландыру.
Тәрбиелік:Оқушыларды өз бетімен еңбектенуге, есептер шығару барысында дәлдікке ,ұқыптылыққа,шапшаңдыққа,ойын дәйекті баяндай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа ұғымды игеру сабағы
Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндіру, сұрақ-жауап,топпен жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта ,презентация, кеспе қағаздар, электронды оқулық, формулалар
Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру. Оқушыларды түгендеп,сабаққа даярлығын қадағалау.Оқушыларды 3 топқа бөлу.
2. «Миға шабуыл»-өтілген тақырыптарды пысықтау.
1-топ. 1. Натурал сандар дегеніміз
не?
2. Қарама-қарсы сандарды қосу? 3. -100 бен -12 қайсысы үлкен?
Неліктен?
2- топ 1. Бүтін сан дегеніміз не? 2. Таңбалары бірдей рационал сандардың қосу. 3. Координаталық түзу дегеніміз не?
3- топ 1. Рационал сан дегеніміз не? 2.Таңбалары әртүрлі рационал сандардың қосу. 3. Координаталық түзуде А(-3) және В(8) нүктелерінің арақашықтығы неге тең?
3. Жаңа сабақты
түсіндіру. 
1 . Б і л у «Сәйкестендіру тест "
-
-0,73+5,27 -5,52.
2. 1-10 -2,5
-
100+(-0,25) -15,6.
-
-3,42-2,1 0.
-
0 - 2,5 99,75.
-
4 –(- 0,78) 4,78.
-
-3,32+(-4) -7,32.
-
-6,3+6,3 -9
-
-5,6 -10 4,54 .
-
Түсіну
-
Түсіну. «Мағынаны тану.

1 мин 3м тереңдікке сүңгейді.2 мин,5 мин –та қанша тереңдікке сүңгейді?
Шешуі: 1мин. -3м, 2мин -6м , 5мин. -15 м барады.
Рационал сандарды көбейтуде
көбейткіштердің құрамында теріс сандар болатындықтан, алдымен
көбейтіндінің таңбасы анықталады.
1. Егер көбейткіштердің
таңбалары әртүрлі болса:
-4 · 3 =(-4)+(-4)+(-4)=-12
-0,35· 3=(-0,35)+(-0,35)+(-0,35)=-1,05
Таңбалары әртүрлі екі
рационал санды көбейту үшін:
-
көбейткіштердің модулін көбейту керек;
2)шыққан санның алдына «-» таңбасын қою керек.
(-8)· 6=-(8· 6)=-48
Таңбалар ережесі: (-) · (+)=(-) (+) · (-)=(-)
Формуламен берілуі: (-а) · в=-ав а· (-в) =-ав
2. Егер көбейткіштердің таңбалары бірдей болса:
4· 15=60, 12· 10=120 -0,4· (-0,1)=0,04
-7 · (-5)=35 -0,2· (-1,5)=0,3 -2· (-15)=30
Екі теріс санды көбейту үшін көбейткіштердің модульдерін көбейту керек.
-8· (-10)=8· 10=80
Таңбалар ережесі: (+)· (+) =(+) (-)· (-) =(+)
Формуламен берілуі: (-а)· (-в)= ав
Көбейткіштердің саны екіден көп болған жағдайды теріс көбейткіштер саны жұп болса,көбейтінді оң сан болады.
Мысалы: (-8) · (-3)· (-2)· (-0,5)=24
Көбейткіштердің саны екіден көп болған жағдайды теріс көбейткіштер саны тақ болса,көбейтінді теріс сан болады.
Мысалы: (-3)· (-2)·(-7)=-42
Егер көбейткіштердің біреуі нөлге тең болса ,онда көбейтінді де нөлге
тең болады.
Мысалы: (-8,9)· 0=0 0· (-45)=0
Кез келген санды 1-ге көбейткенде, көбейтінді сол санның өзіне тең болады, ал санды -1 -ге көбейткенде ,көбейтінді сол санға қарама –қарсы санға тең болады.
Мысалы: -8 · 1=8 -5,6· 1=-5,6 23 · (- 1)=-23 45,9 · (- 1)=-45,9
Формулар: а· 0=0 -а· 0=0 а· 1=а а·(-1) =-а
-а· 1=-а -а·(-1) =а
-
Қолдану . «Білімің-ұшар қанатың» -оқулықпен жұмыс
1 .№ 520 ауызша 2.№521 дәптермен жұмыс . 3. №523 ауызша
4.Талдау «Ойлан,бөліс,талқыла!» - шығармашылық сипаттағы тапсырмалар
1- топ. а) х|х|=-4 б) 3 |х|= |х| 2
2-топ . а) -х|х|=-25 б) (х-1)· |х| =5(х-1)
3-топ а) -х|х|=-36 б)(х+1)· |х| =7 |х|
5.Жинақтау . «Кім жылдам?»
№544 1. 7 · ( )=-21
2. -15 · ( )=60
3. -5 · ( )=-30
4. ( )· (-4) =36
5. ( )· (-9) =-63
6. -25 · ( )=-100
7. -23 · ( )=23
8. -12 · ( )=0 9. -1· ( )=-56
Үй тапсырмасы 1. Рационал сандар тақырыбын оқу. №522,528
Бағалау . Рефлексия
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Рационал сандарды көбейту
Ашық сабақ Рационал сандарды көбейту
Математика 6-сынып
Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарды көбейту
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Рационал сандарды көбейту ережелерін түсіндіру,
оны есептер шығаруда дұрыс қолдана алуға үйрету.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін дамыту,өзбетінше жұмыс жасай білуге дағдыландыру.
Тәрбиелік:Оқушыларды өз бетімен еңбектенуге, есептер шығару барысында дәлдікке ,ұқыптылыққа,шапшаңдыққа,ойын дәйекті баяндай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа ұғымды игеру сабағы
Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндіру, сұрақ-жауап,топпен жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта ,презентация, кеспе қағаздар, электронды оқулық, формулалар
Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру. Оқушыларды түгендеп,сабаққа даярлығын қадағалау.Оқушыларды 3 топқа бөлу.
2. «Миға шабуыл»-өтілген тақырыптарды пысықтау.
1-топ. 1. Натурал сандар дегеніміз
не?
2. Қарама-қарсы сандарды қосу? 3. -100 бен -12 қайсысы үлкен?
Неліктен?
2- топ 1. Бүтін сан дегеніміз не? 2. Таңбалары бірдей рационал сандардың қосу. 3. Координаталық түзу дегеніміз не?
3- топ 1. Рационал сан дегеніміз не? 2.Таңбалары әртүрлі рационал сандардың қосу. 3. Координаталық түзуде А(-3) және В(8) нүктелерінің арақашықтығы неге тең?
3. Жаңа сабақты
түсіндіру. 
1 . Б і л у «Сәйкестендіру тест "
-
-0,73+5,27 -5,52.
2. 1-10 -2,5
-
100+(-0,25) -15,6.
-
-3,42-2,1 0.
-
0 - 2,5 99,75.
-
4 –(- 0,78) 4,78.
-
-3,32+(-4) -7,32.
-
-6,3+6,3 -9
-
-5,6 -10 4,54 .
-
Түсіну
-
Түсіну. «Мағынаны тану.

1 мин 3м тереңдікке сүңгейді.2 мин,5 мин –та қанша тереңдікке сүңгейді?
Шешуі: 1мин. -3м, 2мин -6м , 5мин. -15 м барады.
Рационал сандарды көбейтуде
көбейткіштердің құрамында теріс сандар болатындықтан, алдымен
көбейтіндінің таңбасы анықталады.
1. Егер көбейткіштердің
таңбалары әртүрлі болса:
-4 · 3 =(-4)+(-4)+(-4)=-12
-0,35· 3=(-0,35)+(-0,35)+(-0,35)=-1,05
Таңбалары әртүрлі екі
рационал санды көбейту үшін:
-
көбейткіштердің модулін көбейту керек;
2)шыққан санның алдына «-» таңбасын қою керек.
(-8)· 6=-(8· 6)=-48
Таңбалар ережесі: (-) · (+)=(-) (+) · (-)=(-)
Формуламен берілуі: (-а) · в=-ав а· (-в) =-ав
2. Егер көбейткіштердің таңбалары бірдей болса:
4· 15=60, 12· 10=120 -0,4· (-0,1)=0,04
-7 · (-5)=35 -0,2· (-1,5)=0,3 -2· (-15)=30
Екі теріс санды көбейту үшін көбейткіштердің модульдерін көбейту керек.
-8· (-10)=8· 10=80
Таңбалар ережесі: (+)· (+) =(+) (-)· (-) =(+)
Формуламен берілуі: (-а)· (-в)= ав
Көбейткіштердің саны екіден көп болған жағдайды теріс көбейткіштер саны жұп болса,көбейтінді оң сан болады.
Мысалы: (-8) · (-3)· (-2)· (-0,5)=24
Көбейткіштердің саны екіден көп болған жағдайды теріс көбейткіштер саны тақ болса,көбейтінді теріс сан болады.
Мысалы: (-3)· (-2)·(-7)=-42
Егер көбейткіштердің біреуі нөлге тең болса ,онда көбейтінді де нөлге
тең болады.
Мысалы: (-8,9)· 0=0 0· (-45)=0
Кез келген санды 1-ге көбейткенде, көбейтінді сол санның өзіне тең болады, ал санды -1 -ге көбейткенде ,көбейтінді сол санға қарама –қарсы санға тең болады.
Мысалы: -8 · 1=8 -5,6· 1=-5,6 23 · (- 1)=-23 45,9 · (- 1)=-45,9
Формулар: а· 0=0 -а· 0=0 а· 1=а а·(-1) =-а
-а· 1=-а -а·(-1) =а
-
Қолдану . «Білімің-ұшар қанатың» -оқулықпен жұмыс
1 .№ 520 ауызша 2.№521 дәптермен жұмыс . 3. №523 ауызша
4.Талдау «Ойлан,бөліс,талқыла!» - шығармашылық сипаттағы тапсырмалар
1- топ. а) х|х|=-4 б) 3 |х|= |х| 2
2-топ . а) -х|х|=-25 б) (х-1)· |х| =5(х-1)
3-топ а) -х|х|=-36 б)(х+1)· |х| =7 |х|
5.Жинақтау . «Кім жылдам?»
№544 1. 7 · ( )=-21
2. -15 · ( )=60
3. -5 · ( )=-30
4. ( )· (-4) =36
5. ( )· (-9) =-63
6. -25 · ( )=-100
7. -23 · ( )=23
8. -12 · ( )=0 9. -1· ( )=-56
Үй тапсырмасы 1. Рационал сандар тақырыбын оқу. №522,528
Бағалау . Рефлексия
шағым қалдыра аласыз













