Сабақтың
тақырыбы:
|
Рационал сандарға
арифметикалық амалдар
қолдану
|
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары
|
Рационал сандармен
арифметикалық амалдарды
орындау
|
Ойлау
дағдыларының
Деңгейі
|
Білу,түсіну.
Қолдану.
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық
оқушылар: рационал сандарды көбейтуді,
бөлуді орындайды
Оқушылардың басым
бөлігі: рационал сандарды көбейтудің
мен бөлудің қасиеттерін
қолданады
Оқушылардың
кейбірі: күрделі деңгейдегі
рационал сандарды
көбейту және бөлу есептерін
шығарады және шығару жолын
түсіндіреді.
|
Бағалау
критерийі
|
1.Рационал
сандарды көбейтеді және
бөледі
2.Рационал
сандарды қосады және
азайтады.
3.Шыққан қосындының,
азайтудың, көбейтудің және бөлудің мәніндегі таңбаны дұрыс
қояды.
|
Тілдік
мақсаттары
|
Оқушылар:
1.Рационал сандарды қосудың және
азайтудың ережесін айтады.
2.Қосудың
ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін
тұжырымдайды.
3. Рационал сандарға
берілген арифметиалық амалдарды реттілікпен орындап,
түсіндіреді.
Диалог
құруға:
Негізгі сөздер мен
тіркестер:
Рационал сан, период, шектеусіз
период
Сыныптағы диалог
жазылым үшін пайдалы тілдік
бірліктер:
-
Біз...анықтадық
Рационал сандарды
қосу үшін...
-
Рационал сандарды
азайту үшін...
|
Құндылықтарға
баулу
|
Зайырлы қоғам және
жоғары руханият, жалпыға бірдей еңбек
қоғамы
|
Алдыңғы
білім
|
Шектеулі ондық бөлшектер,
шектеусіз ондық бөлшектер
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Сабақтың
басы
(8
мин)
|
I.Ұйымдастыру
кезеңі:
Ынтымақтастық
атмосферасын құру.
Қуанамын мен де (өзімді
көрсетемін)
Қуанасын сен де (жанындағы досымды
көрсетемін)
Қуанайық, достарым! (бір – бірімізді
қолымыздан ұстаймыз)
Арайлап атқан күнге! (қолдарымызды жоғары
көтереміз).
II.Үй
тапсырмасын тексеру
«Еркін талқылау
әдісі» (слайдтағы жауап бойынша өздерін
бағалайды)
ҚБ мадақтау:
жақсы, өте жақсы, дұрыс
әлдеде
III.Топқа
бөлу: «Адасқан сөздер!»
әдісі
( 5 түрлі-түсті
стикер арқылы «Рационал», « сандарға», «арифметикалық», «амалдар»,
«қолдану» сөздерін шашыратып тастап, сөйлем құрау арқылы бүгінгі
сабақ тақырыбын анықтау)
Өтілгенді
пысықтау
-
Таңбалары әр түрлі
екі сан көбейтіндісі қалай
табылады?
-
Екі теріс санның
көКбейтіндісі қалай
табылады?
-
Көбейткіштердің
біреуі нөлге тең болса, көбейтінді неге
тең?
-
Көбейтудің
ауыстырымдылық қасиеті
(формуласы)
-
Көбейтудің
терімділік қасиеті
(формуласы)
|
Сабақтың
ортасы
(30
мин)
|
Сан
жұмбақ
-
-4*(1-) 0*(-2)
15*(-5)
-
-10*(-5) 4*(-3)
4*(-15)
-
20*(-7) -30*5
-0,5*10
-
6*(-3)
4*(-16)
Топтарға мәтінді оқуға уақыт
беріледі, әр оқушы өз бетінше тақырыпты оқып, жұпта,кейін шағын топ
ішінде талдайды.
Сұрақ қою және қайта
сұрақ қою стратегиясы бойынша
топтар бір-біріне қарама-қарсы сұрақтар дайындайды. Сұрақтар
талданады, түсіндірме жұмыстары
жүргізіледі.
Кері байланыс
орнату.
1) Не
түсіндің?
2) Өзге топтың
топтың тұжырымдарымен келісесіздер
ме?
Неліктен?
Топтар арасында
өзара бағалау
жүргізіледі.
«Екі жұлдыз, бір
тілек» әдісі арқылы
бағалайды.
Ү. Жеке жұмыс «
Ашық микрофон» әдісі
А деңгейінің
тапсырмалары
Оқулықпен жұмыс:
әр топқа А деңгейінің тапсырмаларынан 2 есеп
беріледі.
-60:4= 75:(-15)= -8,9*0=
-0,2*(-1,5)=
В деңгейінің
тапсырмалары
8*(-3)+(-7)
(-2)*(-5)-12
35-(-7)*6
32:(-4)+5
С –деңгейінің
тапсырмалары
*(-4)+5 *(-3)-
.
ҚБ Өзін-өзі
бағалау (балалар өзін –өзі талдауға
үйретеді)
ҮІІ.Ширату
жаттығуы
«Зақымданған үтірлер» /ойын
– есеп/ /теңдік дұрыс орындалатындай етіп, нүктелерді
қалпына келтіріңдер/
Есепті оқушылар дәптерлерінде бағандап
орындап алып, тақтаға шығып қатесін
түзейді.
а) 32*18 =5,75 б) 3*108 =
32,5
в) 63*27= 17,01
3,2 *18 =5,75 3* 10,8 =
32,5
6,3* 2,7
=17,01
Тапсырманы алғашқы
орындаған оқушыларға «белсенді оқушы» мадақтама номинациясында
жұлдызша беріледі
|
Сабақтың
соңы
8
минут
|
Кері байланыс:
«Табыс сатысы» БББ әдісінің қорытындысы бойынша
жазылады.
1
3
2
1-ші баспалдағы Мен
.........білдім,
2-ші баспалдағы
Мен...........түсіндім,
3-ші баспалдағы Мен
.........жасай аламын
Үй тапсырмасын беру:
№636,№646,648(шығармашылық
0тапсырма)
|
Саралау-Сіз қандай тәсілмен
көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті
оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау-Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Тақырып бойынша
сабаққа байланысты математикалық терминдерден 4 топ
құрылымдалды.
«Ой қозғау» әдісін
пайдалана отырып жаңа тақырыпқа ену мақсатында топтарға тапсырма
жоспарланды.
Оқушыларға рефлексия
жасау дағдыларын жетілдіруде БББ тәсілі
қолданды.
ДЖИГСО әдісін, яғни
үйрете отырып үйрену және ашық сұрақтар арқылы оқушыға жаңа
тақырыпты меңгеруге мүмкіндік
берілді.
«Ашық микрофон»,«Ойлан,
жұптас, бөліс!» әдісі бөлімдерінде деңгейлік
тапсырмалар іріктеліп, жеке, жұппен,топпен талдану
жоспарланды.
Қарапайымнан
күрделіге өту арқылы БББ
әдісін қолданып,
«Табыс
сатысында» оқушылармен кері байланысқа
шыға отырып білімдері
жүйеленді.
Ал тыңдалым қабілеті жоғары
оқушыларды сыни ойлау дағдылары арқылы теориялық білімдерін
практикада өмірмен байланыстыру үшін қарапайымнан күрделі
деңгейдегі тапсырмаларды шығартуға мүмкіндік
берілді.
|
«Еркін талқылау
әдісі»
ҚБ мадақтау:
жақсы, өте жақсы, дұрыс әлде
де...
ДЖИГСО әдісін яғни үйрете
отырып үйрену әдісінде оқушыларды «Екі жұлдыз, бір тілек»
әдісі арқылы бағаланады.
Өзін-өзі бағалау
әдісі арқылы оқушы өзін-өзі талдауға
үйретеді.
Жеке жұмыс бағалау
критерийлері мен дескриптор арқылы баллдық жүйеде
бағаланады
.
«Табыс сатысы» арқылы
оқушылардың тақырыпты қаншалықты меңгергені
анықталады
Өзін-өзі
бағалау
|