Материалдар / Ашық сабақ. Разрядтан екі рет аттап өту арқылы жазбаша көбейту және бөлу алгоритмі.3-сынып

Ашық сабақ. Разрядтан екі рет аттап өту арқылы жазбаша көбейту және бөлу алгоритмі.3-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Разрядтан екі рет аттап өту арқылы жазбаша көбейту және бөлу алгоритмі математикадан ашық сабақ
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады



Алматы облысы,Қарасай ауданы

«Шалқар орта мектебі»КММ

Бастауыш сынып мұғалімі

Бегимбетова Асем Зарлыхановна


Білім беру ұйымының атауы

«Шалқар орта мектебі» КММ

Пәні:

Математика

Бөлім:

Атақты тұлғалар

Педагогтің аты-жөні:

Бегимбетова Асем Зарлыхановна

Күні:

19.02.2024ж

Сыныбы:

3 «А»

Тақырыбы:

Разрядтан екі рет аттап өту арқылы жазбаша көбейту және бөлу алгоритмі

Оқу мақсаты

3.1.2.10 23·2, 123·2, 46:2, 246:2 жағдайларында екітаңбалы/ үштаңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану;

3.1.2.11 28·3, 269·2, 84:3, 538:2 жағдайларында екі/үштаңбалы сандарды біртаңбалы санға көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану

Сабақтың мақсаты

Үштаңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолданады

Құндылықтар

Қазақстанның көрнекті композиторлары


Сабақтың барысы

Сабақ-тың жоспар-ланған кезең-дері

Педагогтің әрекеті

Амандасу.

Оқушыларды түгендеу.

Оқушының әрекеті

Оқу құралдарын алып,сабаққа дайын отыру.

Бағалау

Ресурс

тар

Сабақтың басы

2 минут


«До,ре,ми,фа,соль,ля,си» әнімен бастау.

1.Өрмекшінің торындағы сұрақтарға дайындалу.

Жарайсыңдар!


3 минут




«Тордағы ноталар» әдісімен өткен сабақты пысықтау:

-Қазақ хандығын негізін қалаушылар кім?

-Қасым хан туралы не білесің?

-Ауданды қалай табамыз?

-Периметрді қалай табамыз?

-Шаршы деген не?

-Тіктөртбұрыш деген не?

-Көбейтуге кері амалды ата.

-Ең кіші үш таңбалы санды ата.


«Тордағы ноталардағы» тапсырманы орындау.

ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Талпын!


«Пианино» әдісімен бағалау

Сабақтың ортасы

5 минут



















10 мин


























10 мин





















10 мин



















Оқушылар оқу мақсаты және бағалау критерийімен танысады

III. Жаңа тақырып.

Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс.

1-тапсырма. "Миға шабуыл" әдісі

Дұрыс есептесең, Қазақстанның белгілі композиторларының аттарын білетін боласың. Олар қандай шығармаларымен танымал болғанын анықта.

Оқушылар 4-топқа бөлінеді.4 топқа 4 тапсырма беру арқылы композиторлармен танысу.






Саралау тапсырмасы Деңгейлік тапсырма

2-тапсырма. "Топтық тергеу" әдісі. Есепте. Тексеруді орында.

324*3=972 786:2=393

252:7=36 528:4=132

531:9=59 155*5=775

3-тапсырма.

Теңдеулерді шеш.

x+325=189*4 900-x=129*4

x+325=756 900-x=516

x=756-325 x=900-516

x=431 x=384

431+325=189*4 900-384=129*4

756=756 516=516

ЕБҚ оқушы :

1.Бөлудің компонентерін айту.

32:4/8

Бөлінгін, бөлгіш, бөліндінің мәні.

Жеңіл тапсырма орындау.


Сергіту сәті:

Біз, біз өнерлі баламыз

Біз біз өнер десе жанамыз.

Біз біз оркестрге қосылып,

Біз,біз сүйікті әнге саламыз.






Жұптық жұмыс

4-тапсырма. "Балерина" әдісі

Өрнектер жазып, олардың мәнін табыңдар.

a) (23+77)*3=100*3=300

ә) (500-120) - (25*4) = 380-100=280

б) 35*3+410=105+410=515

в) 996:3-150=332-150=182

г) 126*2-65=252-65=187



Топтық тапсырма «Топтас,бөліс» әдісі

6-тапсырма. Сұлба бойынша есеп құрастыр.

1) Болғаны -1000тг

Нан -70тг-ден 3дана

Сүт -200тг-ден 2 дана

Қалғаны-?теңге

Ш: 1) 70*3=210тг (нан)

2) 200*2=400тг (сүт)

3) 210+400=610тг (нан, сүт)

4) 1000-610=390тг (қалды)

Ж: 390тг қалды.

2) Болғаны - 1000теңге

Дәптер - 20тг-ден 10дана

Кітап -200тг-ден 2дана

Қалам -50тг-ден 3дана

Қалды - ? теңге

Ш: 1) 20*10=200 тг (дәптер)

2) 200*2=400 тг (кітап)

3) 50*3=150тг (қалам)

4) 200+400+150=750 тг (барлығы)

5) 1000-750=250тг (қалды)

Ж: 250 теңге қалды.

Зерттеп көр 7-тапсырма.

Сары - 4жіп

Жасыл - 6жіп

1 орам жасыл ж-?

Ш: 1) 4+6=10ж (барлығы)

2) 10-5=5 ж (алды)

3) 6-5=1ж (жасыл ж)

Ж: Бір орам жасыл жіп болады.

оқу мақсаты және бағалау критерийімен танысады

III. Жаңа тақырып.









Қазақстанның белгілі композиторларының қандай шығармалармен танымал болғанын анықтайды.





үштаңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолданып,есептерді шығарады










Құрылымы күрделі теңдеуді шешу үшін қосымша есептеулерді орындайды .теңдеуді алдымен ықшамдап алады .

Белгісіз санды табады .

Теңдеуді тексереді


До,ре,ми,фа,соль,ля,си әніне қимыл жасау.


Өрнектер жазып, олардың мәнін табады.


үштаңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолданып,есептерді шығарады





Есептің шартын құрып,шешуін шығарады және жауабын табады.





Сұлба бойынша есеп құрастырады.











Есептің шартын құрып,шешуін шығарады және жауабын табады.



бағалау критерийі:

үштаңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолданып,есептерді шығарады






Дескриптор:

1.Өрнектің мәндерін есептейді 1б

2. Қазақстанның белгілі композиторларының қандай шығармалармен танымал болғанын анықтайды.1б

















Дескриптор:

1.үштаңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолданып,есептерді шығарады 1б

2.есептеудің тексереді 1б





Дескриптор :

1.Құрылымы күрделі теңдеуді шешу үшін қосымша есептеулерді орындайды .теңдеуді алдымен ықшамдап алады 1б.

2.Белгісіз санды табады .

Теңдеуді тексереді1б





Дескриптор :

1.Өрнек құрастырып жазады 1б

2.Өрнектің мәнін есептейді 1б





Дескриптор :

1.Сұлба бойынша есептер құрастырады 1б

2.Өрнек құрастырып,мәнін есептейді 1б


ҚБ: 1-10 б мадақтау


оқулық










Оқулық

Дәптер






















дәптер


















































Сабақтың

соңы

5 мин

«Еркін микрофон» әдісі арқылы сабақты қорытындылау.

Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды?

Бүгін қандай ұғыммен таныстың?

-Сабақтың мақсатына жеттің бе ?

- Не қиын болды ?

Үйге тапсырма. 5-тапсырма. Есептерді шығар.

ҚПравая фигурная скобка 3 азақстандық авт.-?, 1/5б

70 шығарма

Әлемдік классика -?ш

Ш: 1) 70:5*1=14ш (қаз.авт)

2) 70-14=56ш7 (әлемдік кл)

Ж: Жинаққа 56 әлемдік классика шығармалары енгізілген.


әПравая фигурная скобка 4 ) Нота дәптері - 168тг-ден 4д.

1000 тг

Қарындаш - ?тг., 2 қорап

Ш: 1) 168*4=672 тг (нота дәптері)

2) 1000-672=328тг (2 қорап қар.)

3) 328:2=164тг (1 қорап қарындаш)

Ж: Бір қорап қарындаш 164 тг тұрады.




Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. өзін бағалайды

Қолдарындағы гүлдерін себетке салу арқылы сабақтан алған әсерлерін бөліседі





Үй тапсырмасын математика жұмыс дәптеріне орындап келеді.

Кері байланыс :

Бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттік пе ?

Бүгінгі сабақта не үйрендің ?

Қорытынды бағалау .

ҚБ : 1-10 б жүйе Мадақтау сөздер

Жарайсыңдар







18 Наурыз 2025
81
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі