|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты: |
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып:7 |
Қатысқандар саны : |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Рефлекстік доға: рецептор,сезгіш, аралық,қозғалыс нейрондары «Тізе рефлексі». |
|||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.7.5-рефлекстік доғаны реттеу. |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Рефлекс ұғымына анықтама беру. Көпшілігі: Рефлекстік доға мүшелерін анықтау. Кейбір оқушылар: Рефлекстік доғаны зерттеу. |
|||||||||||||||||||||||
|
Дағдылар |
Жоғары деңгей дағдылары. |
|||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Қарапайым рефлексті атайды Күрделі рефлексті атайды Рефлекс доғасын біледі |
|||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер. Синапс, рефлекс, рецептор, рефлекс доғасы |
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият. Салауатты өмір салтын қалыптастыруға ықпал жасау. |
|||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика |
|||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім: |
7.1.7.4-орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен қызметін салыстыру. |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||||||||||||||
|
Cабақтың жоспарланған Кезеңі |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері 1.Ұйымдастырукезеңі.Оқушыларды түгелдеу,назарын сабаққа аудару 2. Психологиялық ахуал.Шаттық шеңберін құруарқылы оқушылар бір – біріне сәттілік тілейді. 3.Топқа бөлу.Үлестірілген суреттер арқылы 5 оқушдан 3 топқа бірігеді.1.Өсімдіктер 2.Омыртқалы жануарлар 3.Омыртқасыз жануарлар.Қолдарына алған суреттерге қысқаша сипаттама береді. 4.Үй тапсырмасын сұрау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (10мин) Ортасы 33 мин |
Жүйке жүйесі бөлімінің қызметін сипаттаңыз.
Жаңа сабаққа көшу, Мәтінмен жұмыс. Рефлекс. Рефлекс – ОЖЖ қатысында ағзаның тітіркендіргішке жауап реакциясы. Миы қалыптасқан жүйке жүйесіне ие жануарлардың мінез-құлық негізіне рефлекстер жатады. Рефлекстердің болуы ұлулар мен буынаяқтыларда анықталған. Рефлекстер ағзаға тірі қалуға мүмкіндік береді. Олар қандай да бір әсерге қозғалыс түрінде жауап реакциясына ғана қатысты емес. Жы- луды сақтауға бағытталған рефлекске мысал келтірейік. Күн суыған кезде жылықанды жануарларда бірқатар рефлекстік реакциялар жүзеге асырылады. Тері қоршаған ортаға аз жылу беру үшін ОЖЖ-дан терідегі тамырлардың бұлшық ет талшықтарына команда келеді де, олар та- рылады. Рефлекс доғасы – рефлексті жүзеге асыру үшін жүйке импульсі өтетін жол. Ол бес бөлімнен тұрады. 1) Рецептор. 2) Сезімтал (орталыққа тебетін, афферентті) нейрон. 3) ОЖЖ бөлімі. 4) Қозғалғыш (орталықтан тебетін, эфферентті) нейрон. 5) Жұмысшы мүше. Рефлекс доғасының әрбір бөлімін толық қарастырамыз. Рецептор – қоршаған орта әсеріне импульс пайда болған нейрон немесе жүйке. Яғни қандай да бір әсерден – тітіркендіргіштен жүйке импульсі пайда болатын бірінші жүйке жасушасы. Дәм сезу рецепторы еріген химиялық заттарды сезеді. Егер қажет тітіркендіргішті қабылдайтын рецептор болмаса, онда ағза бұл тітіркендіргішті – қоршаған орта өзгерісін ешқашан сезбейді. Сезімтал нейрон жүйке импульсін рецепторлардан миға береді. Ол ОЖЖ-ге ақпарат апарады, сол үшін оны орталықтан тебетін деп атай- ды, себебі ол шынында да орталыққа ұмтылады. Рефлекс доғасының осы бөлімінің тағы бір атауы – (лат. аfferens, афферентті – әкелуші). Берілген мәтіндерді балалар оқып алады.
-рефлекстік доғасаны біледі -рефлекстік доғаның бөліктерін ажыратады -сурет бойынша рефлексті ажыратады Тапсырма-2 Рефлекс доға бөліктері мен қызметі арасындағы сәйкестікті анықтаңыз.
Дескриптор: -рефлекстік доға бөлімдері мен олардың қызметі арасындағы байланысты сәйкестендіреді. Қалыптастырушы бағалау: Өзін өзі бағалайды. Кері байланыс.
Екі жұлдыз ,бір тілек.Оқушылар екі түсінгенін және бір түсінбегенін жазады.
|
Кеспе қағаздар Үлестірме материалдар
|
||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ: Рефлекстік доға: рецептор,сезгіш, аралық,қозғалыс нейрондары «Тізе рефлексі».7 сынып
Ашық сабақ: Рефлекстік доға: рецептор,сезгіш, аралық,қозғалыс нейрондары «Тізе рефлексі».7 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты: |
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып:7 |
Қатысқандар саны : |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Рефлекстік доға: рецептор,сезгіш, аралық,қозғалыс нейрондары «Тізе рефлексі». |
|||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.7.5-рефлекстік доғаны реттеу. |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Рефлекс ұғымына анықтама беру. Көпшілігі: Рефлекстік доға мүшелерін анықтау. Кейбір оқушылар: Рефлекстік доғаны зерттеу. |
|||||||||||||||||||||||
|
Дағдылар |
Жоғары деңгей дағдылары. |
|||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Қарапайым рефлексті атайды Күрделі рефлексті атайды Рефлекс доғасын біледі |
|||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер. Синапс, рефлекс, рецептор, рефлекс доғасы |
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият. Салауатты өмір салтын қалыптастыруға ықпал жасау. |
|||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика |
|||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім: |
7.1.7.4-орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен қызметін салыстыру. |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||||||||||||||
|
Cабақтың жоспарланған Кезеңі |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері 1.Ұйымдастырукезеңі.Оқушыларды түгелдеу,назарын сабаққа аудару 2. Психологиялық ахуал.Шаттық шеңберін құруарқылы оқушылар бір – біріне сәттілік тілейді. 3.Топқа бөлу.Үлестірілген суреттер арқылы 5 оқушдан 3 топқа бірігеді.1.Өсімдіктер 2.Омыртқалы жануарлар 3.Омыртқасыз жануарлар.Қолдарына алған суреттерге қысқаша сипаттама береді. 4.Үй тапсырмасын сұрау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (10мин) Ортасы 33 мин |
Жүйке жүйесі бөлімінің қызметін сипаттаңыз.
Жаңа сабаққа көшу, Мәтінмен жұмыс. Рефлекс. Рефлекс – ОЖЖ қатысында ағзаның тітіркендіргішке жауап реакциясы. Миы қалыптасқан жүйке жүйесіне ие жануарлардың мінез-құлық негізіне рефлекстер жатады. Рефлекстердің болуы ұлулар мен буынаяқтыларда анықталған. Рефлекстер ағзаға тірі қалуға мүмкіндік береді. Олар қандай да бір әсерге қозғалыс түрінде жауап реакциясына ғана қатысты емес. Жы- луды сақтауға бағытталған рефлекске мысал келтірейік. Күн суыған кезде жылықанды жануарларда бірқатар рефлекстік реакциялар жүзеге асырылады. Тері қоршаған ортаға аз жылу беру үшін ОЖЖ-дан терідегі тамырлардың бұлшық ет талшықтарына команда келеді де, олар та- рылады. Рефлекс доғасы – рефлексті жүзеге асыру үшін жүйке импульсі өтетін жол. Ол бес бөлімнен тұрады. 1) Рецептор. 2) Сезімтал (орталыққа тебетін, афферентті) нейрон. 3) ОЖЖ бөлімі. 4) Қозғалғыш (орталықтан тебетін, эфферентті) нейрон. 5) Жұмысшы мүше. Рефлекс доғасының әрбір бөлімін толық қарастырамыз. Рецептор – қоршаған орта әсеріне импульс пайда болған нейрон немесе жүйке. Яғни қандай да бір әсерден – тітіркендіргіштен жүйке импульсі пайда болатын бірінші жүйке жасушасы. Дәм сезу рецепторы еріген химиялық заттарды сезеді. Егер қажет тітіркендіргішті қабылдайтын рецептор болмаса, онда ағза бұл тітіркендіргішті – қоршаған орта өзгерісін ешқашан сезбейді. Сезімтал нейрон жүйке импульсін рецепторлардан миға береді. Ол ОЖЖ-ге ақпарат апарады, сол үшін оны орталықтан тебетін деп атай- ды, себебі ол шынында да орталыққа ұмтылады. Рефлекс доғасының осы бөлімінің тағы бір атауы – (лат. аfferens, афферентті – әкелуші). Берілген мәтіндерді балалар оқып алады.
-рефлекстік доғасаны біледі -рефлекстік доғаның бөліктерін ажыратады -сурет бойынша рефлексті ажыратады Тапсырма-2 Рефлекс доға бөліктері мен қызметі арасындағы сәйкестікті анықтаңыз.
Дескриптор: -рефлекстік доға бөлімдері мен олардың қызметі арасындағы байланысты сәйкестендіреді. Қалыптастырушы бағалау: Өзін өзі бағалайды. Кері байланыс.
Екі жұлдыз ,бір тілек.Оқушылар екі түсінгенін және бір түсінбегенін жазады.
|
Кеспе қағаздар Үлестірме материалдар
|
||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













