Қысқа мерзімді жоспар
Пәні:Сауат ашу
|
Ортақ тақырып |
Бөлім |
Бөлімше |
Сабақ тақырыбы |
||
|
Менің мектебім. |
Тыңдалым және айтылым, оқылым , жазылым. |
1.7.Тыңдалған материал бойынша өз пікірін айту. 2.5.Мәтін бойынша сұрақ қоя білу және жауап бере білу. 3.8.Каллиграфиялық , графикалық нормаларды сақтау. |
Сыныптан тыс уақытта. Ш дыбысы мен әрпі |
||
|
Құрастырған: |
Талқанбаева Ғалима Баяқұнқызы Б..Сырттанов атындағы орта мектебі м.д.ш.о. к.м.м |
||||
|
Сынып:1 |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарлама сына сілтеме) |
1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру 1.2.1.2 оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу 1.1.5.1 түрлі жағдаяттарда этикет сөздерін қолдана білу 1.1.9.1. Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту. |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Ш дыбысы мен әрпін таниды ,басқа дыбыстардан ажыратады.Каллиграфияға сәйкес жазады.. Көптеген оқушылар:Сөздерді буындап оқиды,сөздердің мағынасын түсінеді. Кейбір оқушылар: жасырынған сөздерді тауып оқиды,буыннан сөздер құрап, тыңдалған мәтінге өз көзқарасын білдіреді. |
||||
|
Ойлау дағдылары ның деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану |
||||
|
Бағалау критериийлер |
-сурет бойынша сұраққа жауап береді. -әріпті таниды, ажыратады . -әріпті дыбыспен сәйкестендіреді . -әріп элементтерін коллиграфиялық талапқа сай жазады. -тыңдалған мәтінге өз көзқарасын білдіреді . -буындардан сөз құрайды -сөздерден сөйлем құрайды |
||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге тән лексика мен терминология: Шар- шар- bubble Шана-санки-sled Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: Дыбыс, буын, сөз, сөйлем Талқылауға арналған сұрақтар :
-дыбыс дегеніміз
не? -сөйлем неден құралады,сөйлемнің соңына қандай тыныс белгілерін қоямыз? |
||||
|
Құндылықтар тарды дарыту . |
Құрмет, ынтымақтастық, ашықтық, азаматтық жауапкершілік , өмір бойы білім алу. |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану: «Мектепке баратын жол» Жаратылыстану: «Жануарлардың қандай түрлері болады?» Математика «Заттарды санау» |
||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта , компьютер . |
||||
|
Бастапқы білім |
Сөздер дыбыстан,буыннан, сөйлем сөздерден құралатынын біледі.
|
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурс тар |
|||
|
Сабақтың басы 1мин 2мин 5 мин 7мин 2 мин |
Ұйымдастыру
кезеңі 2-топ: көк шарлар 3-топ. жасыл шарлар
«Сұрақты қағып
ал» әдісі
бойынша 6. Сөйлем неден құралады? 7.Сөйлем соңына қандай тыныс белгілерін қоямыз? Оқулықпен жұмыс. Тыңдалым Шара бүгін алтыға толды. Шора шараға тосынсый жасамақшы . Ол әр түсті шар сатып алды. Олардың әрқайсысына құттықтау сөздерін жазды. Шарларды үрлей бастады. Соңғы үрленген шарын жіппен байлап үлгермеді. Қолынан шығып кеткен шар ыш деген дыбыс шығарып, жерге жалп етті. «Көршіңе сыбырлап айт» әдісі бойынша жұптарына қандай дыбыс шыққанын айтады.
Ой қозғау. «Тосын сый» Жұмбақ жасыру :
1.Тікен-тікен тік пісте, Қысы-жазы бір түсте. (Шырша)
2.Жас кезінде қара орман, Қартайған соң ағарған.(Шаш)
3.Табаныма байладым, Қос таяқпен айдадым.(Шаңғы)
4.Жазда тынығады Қыста зымырайды.(Шана) Үрлесең жеп-жеңіл, Елпілдеп кетеді. Ұшырсаң көк теңбіл,
Ал енді балалар осы жұмбақтың ішінен шар, шана сөздерін екі тілде айтып көрейікші. Шар- шар- bubble Шана-санки-sled Сонымен,балалар, -Айырға аздап ұқсайтын, Сабы жоқ бірақ ұстайтын. Тарақты еске салатын Қайсы әріп, кім бар табатын -Ендеше сабағымызда қандай дыбыспен ,әріппен танысамыз? -Ш дыбысы мен әрпі. - Сабағымыздың мақсатын құрайық. -Бүгінгі сабағымызда Ш дыбысы мен әрпімен танысамыз, дыбыспен сәйкестендіреміз, әріпті талапқа сай жазамыз . -Балалар сабақ басталмас бұрын өздеріңді өздерің бағалау үшін сендерге мен парақшалар беремін , әр тапсырма орындаған сайын «күлтешелер» беріп отырамын парақшаға жапсырасыңдар.Мақсатқа жеткен , жетпегенімізді күлтешелердің саны көптігі арқылы білеміз. «Ш» дыбысы мен әрпіне байланысты бейнеролик көрсету -Ш дыбысы қандай дыбыс? Ш дыбысын бірге айтайық -«Ш» дыбысы қалай айтылып тұр?
Езуімізді жиырамыз,
тістерімізді бір-біріне жақындатамыз. «Ш» деп айтамыз -Дұрыс, тіліміз тісімізге тиіп Дыбыстар кедергіге ұшырап қысқа айтылып тұр. -Өте жақсы, олай болса «Ш»дыбыс қандай дыбыс екен? -«ш» дыбысы дауыссыз дыбыс болса онда оны қандай текшемен белгілейміз? ҰЖ Шалғы сөзіне дыбыстық талдау жасау ТЖ: «Сөз ойла, тез ойла» ойыны ш дыбысы сөздің қай жерінде кездеседі? «Ш» дыбысына тұжырым жасау
Дескриптор: Мәтіндегі сұрақтарға жауап береді. Ш дыбысы сөз басында, ортасында, аяғында кездесетін сөздерге мысалдар келтіріп, сол сөздерден сөйлем құрайды Ш дыбысының дауыссыз дыбыс екенін біледі. ҚБ: гүл күлтешелері Ынталандырушы: « бармақ « әдісі
Тіл ұстарту жаттығулары: 1.Ша- ша- ша- сатып алдым алша, Ша- ша- ша-жинап алдым арша.
Сергіту сәті «Ұшты, ұшты» ойыны Ұшты, ұшты шар ұшты, ұшты, ұшты қар ұшты Ұшты, ұшты шағала ұшты, ұшты, ұшты балға ұшты. Ұшты, ұшты шаян ұшты, ұшты, ұшты қоян ұшты, Ұшты, ұшты қаршыға ұшты, ұшты, ұшты шортан ұшты т.с |
Интер активті тақта Жұлдыз шарлар |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Ш дыбысы мен әрпі 1- сынып
Ашық сабақ Ш дыбысы мен әрпі 1- сынып
Қысқа мерзімді жоспар
Пәні:Сауат ашу
|
Ортақ тақырып |
Бөлім |
Бөлімше |
Сабақ тақырыбы |
||
|
Менің мектебім. |
Тыңдалым және айтылым, оқылым , жазылым. |
1.7.Тыңдалған материал бойынша өз пікірін айту. 2.5.Мәтін бойынша сұрақ қоя білу және жауап бере білу. 3.8.Каллиграфиялық , графикалық нормаларды сақтау. |
Сыныптан тыс уақытта. Ш дыбысы мен әрпі |
||
|
Құрастырған: |
Талқанбаева Ғалима Баяқұнқызы Б..Сырттанов атындағы орта мектебі м.д.ш.о. к.м.м |
||||
|
Сынып:1 |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарлама сына сілтеме) |
1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру 1.2.1.2 оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу 1.1.5.1 түрлі жағдаяттарда этикет сөздерін қолдана білу 1.1.9.1. Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту. |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Ш дыбысы мен әрпін таниды ,басқа дыбыстардан ажыратады.Каллиграфияға сәйкес жазады.. Көптеген оқушылар:Сөздерді буындап оқиды,сөздердің мағынасын түсінеді. Кейбір оқушылар: жасырынған сөздерді тауып оқиды,буыннан сөздер құрап, тыңдалған мәтінге өз көзқарасын білдіреді. |
||||
|
Ойлау дағдылары ның деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану |
||||
|
Бағалау критериийлер |
-сурет бойынша сұраққа жауап береді. -әріпті таниды, ажыратады . -әріпті дыбыспен сәйкестендіреді . -әріп элементтерін коллиграфиялық талапқа сай жазады. -тыңдалған мәтінге өз көзқарасын білдіреді . -буындардан сөз құрайды -сөздерден сөйлем құрайды |
||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге тән лексика мен терминология: Шар- шар- bubble Шана-санки-sled Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: Дыбыс, буын, сөз, сөйлем Талқылауға арналған сұрақтар :
-дыбыс дегеніміз
не? -сөйлем неден құралады,сөйлемнің соңына қандай тыныс белгілерін қоямыз? |
||||
|
Құндылықтар тарды дарыту . |
Құрмет, ынтымақтастық, ашықтық, азаматтық жауапкершілік , өмір бойы білім алу. |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану: «Мектепке баратын жол» Жаратылыстану: «Жануарлардың қандай түрлері болады?» Математика «Заттарды санау» |
||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта , компьютер . |
||||
|
Бастапқы білім |
Сөздер дыбыстан,буыннан, сөйлем сөздерден құралатынын біледі.
|
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурс тар |
|||
|
Сабақтың басы 1мин 2мин 5 мин 7мин 2 мин |
Ұйымдастыру
кезеңі 2-топ: көк шарлар 3-топ. жасыл шарлар
«Сұрақты қағып
ал» әдісі
бойынша 6. Сөйлем неден құралады? 7.Сөйлем соңына қандай тыныс белгілерін қоямыз? Оқулықпен жұмыс. Тыңдалым Шара бүгін алтыға толды. Шора шараға тосынсый жасамақшы . Ол әр түсті шар сатып алды. Олардың әрқайсысына құттықтау сөздерін жазды. Шарларды үрлей бастады. Соңғы үрленген шарын жіппен байлап үлгермеді. Қолынан шығып кеткен шар ыш деген дыбыс шығарып, жерге жалп етті. «Көршіңе сыбырлап айт» әдісі бойынша жұптарына қандай дыбыс шыққанын айтады.
Ой қозғау. «Тосын сый» Жұмбақ жасыру :
1.Тікен-тікен тік пісте, Қысы-жазы бір түсте. (Шырша)
2.Жас кезінде қара орман, Қартайған соң ағарған.(Шаш)
3.Табаныма байладым, Қос таяқпен айдадым.(Шаңғы)
4.Жазда тынығады Қыста зымырайды.(Шана) Үрлесең жеп-жеңіл, Елпілдеп кетеді. Ұшырсаң көк теңбіл,
Ал енді балалар осы жұмбақтың ішінен шар, шана сөздерін екі тілде айтып көрейікші. Шар- шар- bubble Шана-санки-sled Сонымен,балалар, -Айырға аздап ұқсайтын, Сабы жоқ бірақ ұстайтын. Тарақты еске салатын Қайсы әріп, кім бар табатын -Ендеше сабағымызда қандай дыбыспен ,әріппен танысамыз? -Ш дыбысы мен әрпі. - Сабағымыздың мақсатын құрайық. -Бүгінгі сабағымызда Ш дыбысы мен әрпімен танысамыз, дыбыспен сәйкестендіреміз, әріпті талапқа сай жазамыз . -Балалар сабақ басталмас бұрын өздеріңді өздерің бағалау үшін сендерге мен парақшалар беремін , әр тапсырма орындаған сайын «күлтешелер» беріп отырамын парақшаға жапсырасыңдар.Мақсатқа жеткен , жетпегенімізді күлтешелердің саны көптігі арқылы білеміз. «Ш» дыбысы мен әрпіне байланысты бейнеролик көрсету -Ш дыбысы қандай дыбыс? Ш дыбысын бірге айтайық -«Ш» дыбысы қалай айтылып тұр?
Езуімізді жиырамыз,
тістерімізді бір-біріне жақындатамыз. «Ш» деп айтамыз -Дұрыс, тіліміз тісімізге тиіп Дыбыстар кедергіге ұшырап қысқа айтылып тұр. -Өте жақсы, олай болса «Ш»дыбыс қандай дыбыс екен? -«ш» дыбысы дауыссыз дыбыс болса онда оны қандай текшемен белгілейміз? ҰЖ Шалғы сөзіне дыбыстық талдау жасау ТЖ: «Сөз ойла, тез ойла» ойыны ш дыбысы сөздің қай жерінде кездеседі? «Ш» дыбысына тұжырым жасау
Дескриптор: Мәтіндегі сұрақтарға жауап береді. Ш дыбысы сөз басында, ортасында, аяғында кездесетін сөздерге мысалдар келтіріп, сол сөздерден сөйлем құрайды Ш дыбысының дауыссыз дыбыс екенін біледі. ҚБ: гүл күлтешелері Ынталандырушы: « бармақ « әдісі
Тіл ұстарту жаттығулары: 1.Ша- ша- ша- сатып алдым алша, Ша- ша- ша-жинап алдым арша.
Сергіту сәті «Ұшты, ұшты» ойыны Ұшты, ұшты шар ұшты, ұшты, ұшты қар ұшты Ұшты, ұшты шағала ұшты, ұшты, ұшты балға ұшты. Ұшты, ұшты шаян ұшты, ұшты, ұшты қоян ұшты, Ұшты, ұшты қаршыға ұшты, ұшты, ұшты шортан ұшты т.с |
Интер активті тақта Жұлдыз шарлар |
|||
шағым қалдыра аласыз














