|
«Мен балаң жарық күнде сәуле қуған...» бөлімі |
Мектеп: №220 орта мектебі КММ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Нұралиева Ақкенже |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 «Б» |
Қатысқан оқушылар саны: 26 |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
С.Мұратбеков «Жусан иісі» повесінен үзінді. Сағыныш. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.2.4.1 - әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып, шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып, шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жаза алады. Оқушылардың көбісі: Шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазудағы жұмысын талдай алады. Оқушылардың кейбірі: Өз ойын қорытындылап, тұжырымдай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Көркемдегіш құралдарды пайдаланып, мәтін (табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап) жазады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пән лексикасы және терминология: Автор, кейіпкер, троп түрлері, шығарма, үзінді, көркемдегіш құралдар, мәтін, оқиға орны т.б Мәтін талдау барысында қолданылатын тіркестер: Менің ойымша...; Салыстыра қарағанда...; Өмірмен байланыстыратын болсам...; Бұл оймен келісемін/ келіспеймін, себебі... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
- өз ұлтын, халқын құрметтеу және мақтаныш сезімін қалыптастыру; - өзін- өзі бағалау және өзара бағалау арқылы жауапкершілік сезімін қалыптастыру, |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Соғыс кезіндегі балалар тағдырын суреттеу арқылы Қазақстан тарихы пәнімен байланысты Отан соғысы кезінде халықтың жағдайына қатысты ақпараттар қамтылады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Сайын Мұратбековтың өмірі мен шығармашылығына қатысты негізгі ақпараттарды біледі. «Жусан иісі» повесінің мазмұнын толық түсіндіре алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарлана тын уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
4 минут
4 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал. «Жүректі тазарту» Оқушыларға таза парақшалар таратылады. Оған дәл қазіргі кездегі ойындағы кірбіңді, ренішті, қолайсыз көңіл күйді жазу ұсынылады. Жазып болған соң, қоқыс жәшігіне тастайды. Осылайша барлық жағымсыз көңіл күйден арылып, тазарған жүрекпен, көтеріңкі көңіл күймен сабақ басталады. Топқа біріктіру: Стикердің артына жазылған кейіпкерлердің аттары арқылы топқа бөлінеді. 1-топ: «Аян» тобы 2-топ: «Садық» тобы 3-топ: «Есікбай» тобы 4-топ: «Автор бала» тобы Қызығушылықты ояту
«Сұрақтар ілмегі» әдісі Сұрақтарға жауап береді. (Мұғалім бастап бір сұрақ қояды,оқушы сұраққа жауап беріп, келесі оқушыға сұрақ қояды. Осылайша сұрақтарды қойып,жауап беріп оқушылар өздері іліп әкетеді.) Үлгі сұрақтар: 1.Неліктен шығарма «Жусан иісі» деп аталған? 2.Аянды алғаш көрген кездегі бейнесін автор қалай сипаттайды? 3.Аян не себепті әріптерді тезірек үйренуге құштар болды? 4.Аянның аяғын сылтып басуы неден болды? Тобығын қалай шығарып алды? 5.Бапай шал кім? Аян ол үйге неге көшіп келді? 6.Аян ертегілерінің көбінесе жетім бала туралы болу себебі неде? 7.Балалардың көпке дейін Аянды жетім балалар үйіне кеткеннен кейін де көпке дейін еске алуына қандай жағдайлар әсер етті? ҚБ: «Мадақтау сөздер » арқылы бағалау Оқушылардың жауабы тыңдалады және сабақтың мақсаты мен жетістік критерийі таныстырылады. |
Оқулық интернет ресурстары https://kk.wikipedia.org/wiki/С.Мұратбеков
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 минут
12 минут
|
Топтық жұмыс «Жұптас.Ойлан.Топтас » әдісі 1-топ: Шығармадан көркемдегіш құралдарды пайдаланып табиғат көрінісін сипатта 2-топ: Көркемдегіш құралдарды пайдалана отырып Аянның ауылын, оқиға орнын сипатта 3-топ: Көркемдегіш құралдар арқылы Аянның бейнесін сипатта 4-топ:Аян бейнесі мен қазіргі балалар бейнесін салыстыр. Дескриптор: Шығармадан көркемдегіш құралды тауып,табиғат көрінісін баяндайды. Көркемдегіш құралдар арқылы Аянның ауылын,оқиға орнын сипаттайды Көркемдегіш құралдар арқылы Аянның бейнесін ашады. Өмірмен байланыстырады. ҚБ: «Екі жұлдыз,бір тілек» арқылы бағалау
Кері байланыс: Тапсырманы орындау барысында не қиын болды? Ең пайдалысы не болды?
Жұптық жұмыс «Әдебиет лотосы» әдісі бойынша орындалады. Әңгімедегі кейіпкерлер бейнесіне талдау жасау, кейіпкер әрекетіне баға беру.
Дескриптор:
кейіпкер әрекетіне баға береді. ҚБ: «Алақан-Жұдырық » әдісі арқылы бағалау Жеке жұмыс «Екі жақты күнделік» әдісі 1-топ:
2-топ:
3-топ:
4-топ:
ҚБ: «Басбармақпен» бағалау |
Оқулық Интернет ресурстары
https://www.zharar.com/kz/biography/1291-ilyas.html
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 минут
1 минут |
Рефлексия «Сатылым» Оқушылар бүгін не үйренгендерін стикерге жазып, оны сөмкеге салады, ал егер, келесі сабақта не үйренгісі келетіні жайлы ойлары болса, оны дүкенге қояды.
Үйге тапсырма: «Мен жазамын...» әдісі арқылы орындалады. Орындалу шарты: Әңгімедегі Аянның тобығын тайдырып алу оқиғасын қайта өңдеп жазу. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Сайын Мұратбеков Жусан иісі 6 сынып
|
«Мен балаң жарық күнде сәуле қуған...» бөлімі |
Мектеп: №220 орта мектебі КММ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Нұралиева Ақкенже |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 «Б» |
Қатысқан оқушылар саны: 26 |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
С.Мұратбеков «Жусан иісі» повесінен үзінді. Сағыныш. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.2.4.1 - әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып, шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып, шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жаза алады. Оқушылардың көбісі: Шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазудағы жұмысын талдай алады. Оқушылардың кейбірі: Өз ойын қорытындылап, тұжырымдай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Көркемдегіш құралдарды пайдаланып, мәтін (табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап) жазады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пән лексикасы және терминология: Автор, кейіпкер, троп түрлері, шығарма, үзінді, көркемдегіш құралдар, мәтін, оқиға орны т.б Мәтін талдау барысында қолданылатын тіркестер: Менің ойымша...; Салыстыра қарағанда...; Өмірмен байланыстыратын болсам...; Бұл оймен келісемін/ келіспеймін, себебі... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
- өз ұлтын, халқын құрметтеу және мақтаныш сезімін қалыптастыру; - өзін- өзі бағалау және өзара бағалау арқылы жауапкершілік сезімін қалыптастыру, |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Соғыс кезіндегі балалар тағдырын суреттеу арқылы Қазақстан тарихы пәнімен байланысты Отан соғысы кезінде халықтың жағдайына қатысты ақпараттар қамтылады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Сайын Мұратбековтың өмірі мен шығармашылығына қатысты негізгі ақпараттарды біледі. «Жусан иісі» повесінің мазмұнын толық түсіндіре алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарлана тын уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
4 минут
4 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал. «Жүректі тазарту» Оқушыларға таза парақшалар таратылады. Оған дәл қазіргі кездегі ойындағы кірбіңді, ренішті, қолайсыз көңіл күйді жазу ұсынылады. Жазып болған соң, қоқыс жәшігіне тастайды. Осылайша барлық жағымсыз көңіл күйден арылып, тазарған жүрекпен, көтеріңкі көңіл күймен сабақ басталады. Топқа біріктіру: Стикердің артына жазылған кейіпкерлердің аттары арқылы топқа бөлінеді. 1-топ: «Аян» тобы 2-топ: «Садық» тобы 3-топ: «Есікбай» тобы 4-топ: «Автор бала» тобы Қызығушылықты ояту
«Сұрақтар ілмегі» әдісі Сұрақтарға жауап береді. (Мұғалім бастап бір сұрақ қояды,оқушы сұраққа жауап беріп, келесі оқушыға сұрақ қояды. Осылайша сұрақтарды қойып,жауап беріп оқушылар өздері іліп әкетеді.) Үлгі сұрақтар: 1.Неліктен шығарма «Жусан иісі» деп аталған? 2.Аянды алғаш көрген кездегі бейнесін автор қалай сипаттайды? 3.Аян не себепті әріптерді тезірек үйренуге құштар болды? 4.Аянның аяғын сылтып басуы неден болды? Тобығын қалай шығарып алды? 5.Бапай шал кім? Аян ол үйге неге көшіп келді? 6.Аян ертегілерінің көбінесе жетім бала туралы болу себебі неде? 7.Балалардың көпке дейін Аянды жетім балалар үйіне кеткеннен кейін де көпке дейін еске алуына қандай жағдайлар әсер етті? ҚБ: «Мадақтау сөздер » арқылы бағалау Оқушылардың жауабы тыңдалады және сабақтың мақсаты мен жетістік критерийі таныстырылады. |
Оқулық интернет ресурстары https://kk.wikipedia.org/wiki/С.Мұратбеков
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 минут
12 минут
|
Топтық жұмыс «Жұптас.Ойлан.Топтас » әдісі 1-топ: Шығармадан көркемдегіш құралдарды пайдаланып табиғат көрінісін сипатта 2-топ: Көркемдегіш құралдарды пайдалана отырып Аянның ауылын, оқиға орнын сипатта 3-топ: Көркемдегіш құралдар арқылы Аянның бейнесін сипатта 4-топ:Аян бейнесі мен қазіргі балалар бейнесін салыстыр. Дескриптор: Шығармадан көркемдегіш құралды тауып,табиғат көрінісін баяндайды. Көркемдегіш құралдар арқылы Аянның ауылын,оқиға орнын сипаттайды Көркемдегіш құралдар арқылы Аянның бейнесін ашады. Өмірмен байланыстырады. ҚБ: «Екі жұлдыз,бір тілек» арқылы бағалау
Кері байланыс: Тапсырманы орындау барысында не қиын болды? Ең пайдалысы не болды?
Жұптық жұмыс «Әдебиет лотосы» әдісі бойынша орындалады. Әңгімедегі кейіпкерлер бейнесіне талдау жасау, кейіпкер әрекетіне баға беру.
Дескриптор:
кейіпкер әрекетіне баға береді. ҚБ: «Алақан-Жұдырық » әдісі арқылы бағалау Жеке жұмыс «Екі жақты күнделік» әдісі 1-топ:
2-топ:
3-топ:
4-топ:
ҚБ: «Басбармақпен» бағалау |
Оқулық Интернет ресурстары
https://www.zharar.com/kz/biography/1291-ilyas.html
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 минут
1 минут |
Рефлексия «Сатылым» Оқушылар бүгін не үйренгендерін стикерге жазып, оны сөмкеге салады, ал егер, келесі сабақта не үйренгісі келетіні жайлы ойлары болса, оны дүкенге қояды.
Үйге тапсырма: «Мен жазамын...» әдісі арқылы орындалады. Орындалу шарты: Әңгімедегі Аянның тобығын тайдырып алу оқиғасын қайта өңдеп жазу. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















