Сабақ жоспары
|
Пән: Математика Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2В бөлім: Шамалар және олардың өлшем бірліктері |
Мектеп: № 1 Т.Әлиев атындағы орта мектеп |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Бекгалиева Г |
||||||
|
Сынып: 2 «Ғ» |
Қатысқандар саны:24 Қатыспағандар саны: 0 |
|
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
|||||||
|
Оқумақсаты |
1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері |
||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
2.1.3.5 циферблат бойынша уақытты анықтау: сағаттар және минуттар |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
Білімалушылар:
|
||||||
|
Тілдікмақсат |
Сөйлеубарысындауақытқақатыстысөздердіқолданады. |
||||||
|
Құндылықтардыдарыту |
Уақытты үнемдей білуге тәрбиелеу |
||||||
|
Алдыңғы білімдер |
Уақыт туралытүсініктері бар. |
||||||
|
Сабақбарысы |
|||||||
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастырукезеңінөткізу. Сабақтыңбасындасұрақтарарқылыөткендіқайталап, проблемалықсұраққоюарқылысабақтыңмақсатынқою(2-4 слайд).
|
|
|||||
|
Сабақтыңортасы |
(Т) Топтықжұмыстыұйымдастыру. Оқушыларсағаттыңмакетінпайдаланаотырып, уақыттыесептеп, тапсырманыңсұрақтарынажауапбереді.Барлықтопүшінбірдей, әртопқа 2 тапсырмаданберіледі: А. Сыныптастаркиноғабарды. Кино 5 сағат 00минуттабасталды да, 1 сағат 10 минутқасозылды.Сыныптастаркинозалданқаншадашықты? Ә. Анасысамолетпенсағат 3-те ҚостанайданАстанағаұшыпкелді. Ұшууақыты 1 сағат20 минутқасозылды. Самолет қайуақыттаҚостанайқаласынанұшыпшыққан? Жауаптытексерудітоптарарасындабірін-бірітексеруформасындажүргізу. Жауаптытексергенсоңоқушыларғатапсырманыорындаукезіндеуақыттықайбағытқақарайесептегенінсағаттанкөрсетуінсұраңыз. Оқушылардыегероқиғаныңбасталғанынанесептерболсақондасағаттілібағытымен, ал аяқталғанынсағаттілібағытынақарсыесептейміз деген пікіргежетелеу. Қандайдабірәрекеттіңөтууақытын (оқиғаныңжалғасуын) сағатпенжәнеминутпенөлшейтінін, есептеунүктелеріәрекеттіңбасталуынемесеәрекеттіңаяқталуынтүсінуге. Оқушылардықайжағдайдаәрекеттіңбасталуынан, қайжағдайда –аяқталууақытынанесептеукеректігін(егероқиғаныңбасталғанынанесептерболсақондасағаттілібағытымен, ал аяқталғанынсағаттілібағытынақарсыесептейміз) деген пікіргежетелеп, уақыт та шама екенін айту (5-7 слайд). Жаңа тақырып материалын бекіту. (Т) «Қанша уақыт өтті? тапсырмасын орындату үшін топтық жұмыс ұйымдастыру. Оқушылар сол жақ сағаттағы уақыттың басталуы мен оң жақ сағаттағы уақыттың аяқталу уақытын анықтайды. Олар сағаттың макетін қолданады: сағаттың тілін сол жақтағы сағаттың тіліндей етіп орналастырады да, оны оқ жақтағы сағат тіліне сәйкес келгенше жылжыта береді. Сонымен қатар үнемі уақытты санап, дауыстап айтып отырады.Топ мүшелері бірігіп уақытты санап, жазып отырады. Кері әрекетті орындап, оның дұрыстығын тексеруді ұсыну: оң жақ сағаттағы уақыттан кері қарай жауаптағы сандыесептеу, сонда сол жақ сағаттағы уақыт шығуы керек. а) 1 сағат 20 минут; ә) 2 сағат 5 минут; б) 1 сағат 45 минут. (Ө) «Шығарыпкөр».Бұл тапсырманыөзбеттеріншеорындаудыұсыну. Сағаттыңмакетінежаңбырдыңбасталууақыты – сағат 10-ды белгілейді. Сағаттіліноңға 1 сағатқа, содансоң 25 минутқа (жаңбыржауғанаралық) жылжытаотырып, 11 сағат 25 минуттыесептейді, бұл – жаңбырдыңаяқталғануақыты. Жаңбыртаңертеңгісағат 10-да басталып,1 сағат 25 минут бойыжауды. Жаңбырқайуақыттатоқтады? (Өзіндік жұмысты орындау барысында тапсырманы жылдам орындаған оқушыларға қосымша тапсырма ұсыну) (Ж) Оқушыларға жұппен ойнауды ұсыну. Оқушылар оқулықта берілген ереже бойынша ойнайды. Дұрыс жауапқа фишка алады. Кімде фишка көп болса, сол жеңімпаз атанады. (Қ) Оқушылар сағаттың суретіне қарай отырып, қанша уақыт өткенін анықтайды да, оң жақтағы сағаттін тілін соған сәйкес етіп салады. 2 сағ 30 мин.; 5 сағ 50 мин.; 12 сағ 25 мин. Іс-шаралардыңбасталууақытынанықтау.Тапсырмаалдыңғығакерісінше: оқушысағаттыңсуретіарқылыоңжақтағыуақыттаніс-әрекеттіңбасталғануақытынтабады. Нәтижесінсолжақтағысағатқасағаттықтілдідұрысорналастыруарқылыкөрсетеді. 6 сағ 5 мин.; 6 сағ 55 мин.; 4 сағ 25 мин.
|
|
|||||
|
Сабақтың соңы |
Сабақты сұрақтар қою арқылы қорыту:
- Бақытсаябаққа 2:45-те келді. Ол 30 минутқыдырып, үйгеқайтты. Ол үйгеқаншадакелді? - Құралайкітапты 8:30-да оқыпбастады. 30минуттанкейін 15 минутқаүзілісжасадыда, оқуынжалғастырды. Ол оқуынқаншадажалғастырды? - Қайраттісдәрігерініңқабылдауына 11:40-қажазылған. Ол дәрігергедәлуақытындакірді. Алдәрігерденшыққандасағат 12:05-ті көрсетті.Қайраттісдәрігеріндеқаншауақытболды? |
|
|||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||
|
Қиналатын оқушылардың қасына барып, оқушыларға жетекші сұрақтар қою немесе бағыт беру арқылы көмек көрсету. Өзіндік жұмысты орындау барысында тапсырманы жылдам орындаған оқушыларға қосымша тапсырма ұсыну. |
Мадақтау айту, смайл беру арқылы бағалау. Жауаптары мен жасаған жұмыстарын бақылау арқылы бағалау. Өзін-өзі бағалауды ұйымдастыру. |
Сергіту сәттерін өткізу. Белсенді тақтаны 4-5 минут шамасында қолдану. |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ шамалар 2 сынып
ашық сабақ шамалар 2 сынып
Сабақ жоспары
|
Пән: Математика Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2В бөлім: Шамалар және олардың өлшем бірліктері |
Мектеп: № 1 Т.Әлиев атындағы орта мектеп |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Бекгалиева Г |
||||||
|
Сынып: 2 «Ғ» |
Қатысқандар саны:24 Қатыспағандар саны: 0 |
|
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
|||||||
|
Оқумақсаты |
1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері |
||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
2.1.3.5 циферблат бойынша уақытты анықтау: сағаттар және минуттар |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
Білімалушылар:
|
||||||
|
Тілдікмақсат |
Сөйлеубарысындауақытқақатыстысөздердіқолданады. |
||||||
|
Құндылықтардыдарыту |
Уақытты үнемдей білуге тәрбиелеу |
||||||
|
Алдыңғы білімдер |
Уақыт туралытүсініктері бар. |
||||||
|
Сабақбарысы |
|||||||
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастырукезеңінөткізу. Сабақтыңбасындасұрақтарарқылыөткендіқайталап, проблемалықсұраққоюарқылысабақтыңмақсатынқою(2-4 слайд).
|
|
|||||
|
Сабақтыңортасы |
(Т) Топтықжұмыстыұйымдастыру. Оқушыларсағаттыңмакетінпайдаланаотырып, уақыттыесептеп, тапсырманыңсұрақтарынажауапбереді.Барлықтопүшінбірдей, әртопқа 2 тапсырмаданберіледі: А. Сыныптастаркиноғабарды. Кино 5 сағат 00минуттабасталды да, 1 сағат 10 минутқасозылды.Сыныптастаркинозалданқаншадашықты? Ә. Анасысамолетпенсағат 3-те ҚостанайданАстанағаұшыпкелді. Ұшууақыты 1 сағат20 минутқасозылды. Самолет қайуақыттаҚостанайқаласынанұшыпшыққан? Жауаптытексерудітоптарарасындабірін-бірітексеруформасындажүргізу. Жауаптытексергенсоңоқушыларғатапсырманыорындаукезіндеуақыттықайбағытқақарайесептегенінсағаттанкөрсетуінсұраңыз. Оқушылардыегероқиғаныңбасталғанынанесептерболсақондасағаттілібағытымен, ал аяқталғанынсағаттілібағытынақарсыесептейміз деген пікіргежетелеу. Қандайдабірәрекеттіңөтууақытын (оқиғаныңжалғасуын) сағатпенжәнеминутпенөлшейтінін, есептеунүктелеріәрекеттіңбасталуынемесеәрекеттіңаяқталуынтүсінуге. Оқушылардықайжағдайдаәрекеттіңбасталуынан, қайжағдайда –аяқталууақытынанесептеукеректігін(егероқиғаныңбасталғанынанесептерболсақондасағаттілібағытымен, ал аяқталғанынсағаттілібағытынақарсыесептейміз) деген пікіргежетелеп, уақыт та шама екенін айту (5-7 слайд). Жаңа тақырып материалын бекіту. (Т) «Қанша уақыт өтті? тапсырмасын орындату үшін топтық жұмыс ұйымдастыру. Оқушылар сол жақ сағаттағы уақыттың басталуы мен оң жақ сағаттағы уақыттың аяқталу уақытын анықтайды. Олар сағаттың макетін қолданады: сағаттың тілін сол жақтағы сағаттың тіліндей етіп орналастырады да, оны оқ жақтағы сағат тіліне сәйкес келгенше жылжыта береді. Сонымен қатар үнемі уақытты санап, дауыстап айтып отырады.Топ мүшелері бірігіп уақытты санап, жазып отырады. Кері әрекетті орындап, оның дұрыстығын тексеруді ұсыну: оң жақ сағаттағы уақыттан кері қарай жауаптағы сандыесептеу, сонда сол жақ сағаттағы уақыт шығуы керек. а) 1 сағат 20 минут; ә) 2 сағат 5 минут; б) 1 сағат 45 минут. (Ө) «Шығарыпкөр».Бұл тапсырманыөзбеттеріншеорындаудыұсыну. Сағаттыңмакетінежаңбырдыңбасталууақыты – сағат 10-ды белгілейді. Сағаттіліноңға 1 сағатқа, содансоң 25 минутқа (жаңбыржауғанаралық) жылжытаотырып, 11 сағат 25 минуттыесептейді, бұл – жаңбырдыңаяқталғануақыты. Жаңбыртаңертеңгісағат 10-да басталып,1 сағат 25 минут бойыжауды. Жаңбырқайуақыттатоқтады? (Өзіндік жұмысты орындау барысында тапсырманы жылдам орындаған оқушыларға қосымша тапсырма ұсыну) (Ж) Оқушыларға жұппен ойнауды ұсыну. Оқушылар оқулықта берілген ереже бойынша ойнайды. Дұрыс жауапқа фишка алады. Кімде фишка көп болса, сол жеңімпаз атанады. (Қ) Оқушылар сағаттың суретіне қарай отырып, қанша уақыт өткенін анықтайды да, оң жақтағы сағаттін тілін соған сәйкес етіп салады. 2 сағ 30 мин.; 5 сағ 50 мин.; 12 сағ 25 мин. Іс-шаралардыңбасталууақытынанықтау.Тапсырмаалдыңғығакерісінше: оқушысағаттыңсуретіарқылыоңжақтағыуақыттаніс-әрекеттіңбасталғануақытынтабады. Нәтижесінсолжақтағысағатқасағаттықтілдідұрысорналастыруарқылыкөрсетеді. 6 сағ 5 мин.; 6 сағ 55 мин.; 4 сағ 25 мин.
|
|
|||||
|
Сабақтың соңы |
Сабақты сұрақтар қою арқылы қорыту:
- Бақытсаябаққа 2:45-те келді. Ол 30 минутқыдырып, үйгеқайтты. Ол үйгеқаншадакелді? - Құралайкітапты 8:30-да оқыпбастады. 30минуттанкейін 15 минутқаүзілісжасадыда, оқуынжалғастырды. Ол оқуынқаншадажалғастырды? - Қайраттісдәрігерініңқабылдауына 11:40-қажазылған. Ол дәрігергедәлуақытындакірді. Алдәрігерденшыққандасағат 12:05-ті көрсетті.Қайраттісдәрігеріндеқаншауақытболды? |
|
|||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||
|
Қиналатын оқушылардың қасына барып, оқушыларға жетекші сұрақтар қою немесе бағыт беру арқылы көмек көрсету. Өзіндік жұмысты орындау барысында тапсырманы жылдам орындаған оқушыларға қосымша тапсырма ұсыну. |
Мадақтау айту, смайл беру арқылы бағалау. Жауаптары мен жасаған жұмыстарын бақылау арқылы бағалау. Өзін-өзі бағалауды ұйымдастыру. |
Сергіту сәттерін өткізу. Белсенді тақтаны 4-5 минут шамасында қолдану. |
|||||
шағым қалдыра аласыз













