|
Пән: Математика Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Шамалар және олардың өлшем бірліктері |
Мектеп: «Мұрагер» мектебі |
||
|
Күні : |
Мұғалімнің есімі: Жаулыбаева Рабиға Ерсайымқызы |
||
|
СЫНЫП: 1-сынып |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дециметр |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
1.1.3.2 өлшем бірліктерді (см, дм, кг, л, сағ) қолданып өлшеу |
||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Ұзындықтың жаңа өлшем бірлігі дециметрмен танысады. Ұзындықты өлшеу жұмыстарын жүргізуді үйренеді. Кесінділердің, сынық сызықтардың, заттардың ұзындығын өлшейді және салыстырады. Ұзындықтың өлшем бірлігі 1 дм = 10 см қатынасын қолданып, өлшеуді үйренеді. Көптеген оқушылар: Ұзындықтың өлшем бірліктерін түрлендіре алады. Кейбір оқушылар: Ұзындықтың өлшем бірліктерін түрлендіре отырып, өрнектердің мәнін таба алады. |
||
|
Бағалау критерийлері: |
|
||
|
Тілдік мақсат: |
Оқушылар: Үлкен заттарды үлкен өлшеммен өлшеуді қолданады. |
||
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
|
|||
|
Диалогке/жазуға қажетті тіркестер: - Өлшеу не үшін қажет? - Кесіндіні өлшеу үшін нені қолданады? -Дециметр ұғымын қалай түсінесің? -Өлшем бірліктерді түрлендіруге бола ма? Жазу үшін қалыптастырушы бағалау алынады. |
|||
|
Құндылыққа баулу |
|
||
|
Пәнаралық байланыс |
|
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта |
||
|
Бастапқы білім |
Ұзындық туралы біледі. |
||
|
Сабақ барысы: |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
Ширату жаттығуы: «Жылы сөздерден қуат ал» әдісі бойынша жүргізіледі. Балалар партаға бастарын қойып, көздерін жұмып, мұғалімнің сөзін қайталайды: Мен мектепте сабақтамын. Мен қазір сабақ оқуды бастаймын. Менің зейінім артып келеді. Есте сақтау қабілетім мықты. Менің миым анық ойлайды. Жұмыс істеуге дайынмын. Топқа бөлу: Жолақшалар тарату арқылы, түстеріне сай орналастыру. Проблемалық сұрақ қою. - Күнделікті өмірде өлшеу не үшін қажет? - Нені өлшеуіміз мүмкін?
/ҚБ/ «Жұлдыздай жарқыра»
/Ө/ «Жолақшаны өлшейік» - Алдарыңда тұрған жолақшаның ұзындығын білу үшін қай өлшеу құралын пайдаланған дұрыс? /Ұ/ Оқушыларды ұзындықты сызғышты қолданып, дәл өлшеуге жаттықтыру үшін төмендегідей алгоритм бойынша жұмыс жасауға үйрету: — өлшейтін құралды дұрыс орналастыру; — тиісті өлшем бірлігін таңдап алу; — өлшеуіш құралдың бөліктері бойынша ұзын-дықты анықтау; — өлшеу нәтижесін дұрыс оқу және жазу.
/Т/ «Ең үлкен, ең кішісін тап» әдісі арқылы жүзеге асады. Топтарға желкенде кемелер таратылады. 1-топ: Ең үлкен үшбұрышты тауып, қабырғаларын өлшейді. 2-топ: Ең үлкен тіктөртбұрышты тауып, қабырғаларын өлшейді. 3-топ: Ең кіші үшбұрышты тауып, қабырғаларын өлшейді. 4-топ: Ең кіші тіктөртбұрышты тауып, қабырғаларын өлшейді. /ҚБ/ "Әткеншек" әдісі арқылы топта орындаған жұмыстарын келесі топқа беріп, өзара бағалау жүргізеді. "Сен білесің бе?" айдары арқылы оқушыларға жаңа түсінік беру.
Оқушыларға ұлтымыздың көнеден келе жатқан ұзындықты өлшеудің қарапайым түрлерін таныстырып, оны сергіту сәтімен байланыстыру. /Ө/ «Өлше-ойлан-таңбала» әдісі арқылы жүргізіледі. Оқушылар өз сызғыштарын қолдана отырып, күнделіктерінің ұзындықтарын өлшейді. Бұл тапсырмада оқушылар 10-нан артық сантиметрден дециметрді бөліп алады. Мысалы, 13 см 10 см-нен артық. Яғни, 10 см-ді 1 дм-ге айналдырып, қалғанын сантиметрмен жазамыз. 13 см-ден 1 дм 3 см-ді аламыз. Яғни, 13 см = 1 дм 3 см. Ламинатталған парақтарына өз өлшемдерін жазып, көтеру. /Т/ «Тәжірибе алаңы» әдісі арқылы жаңа бірлікті енгізу үшін мынадай тәжірибе жасату. Екі өлшемді (1 см-лік және 1 дм-лік) беттестіру арқылы салыстыруды ұсынады. Бұдан оқушылар ұзын өлшемге 1 см-лік өлшемнен 10 рет салуға болатыны туралы қорытындыға келеді. Ұзын өлшемнің ұзындығы қанша екенін сұрайды. (10 см) 10 см-дің дециметр деп аталатынын түсіндіріп айтады.
/ҚБ/ «Жұлдыздай жарқыра»
/Ж/ «Жұптас-Ойлан-Бөліс» әдісі арқылы оқулықтағы "Орындап көр" айдарымен жұмыс жасайды.
/ҚБ/ «Тексер» әр жұп өз жауаптарын тақтадағы дұрыс нұсқамен тексереді. пышақ — 14 см (ең ұзын зат, 1 дм-ден ұзын); шанышқы —12 см (1 дм-ден ұзын); қасық — 9 см (ең қысқа зат, 1 дм-ден қысқа). /Ұ/ «Кубизм» әдісі бойынша ұзындық өлшем бірліктерін түрлендіреді. 15 см = ... дм ... см; 1 дм 1 см = ... см; 19 см = ... дм ... см; 1 дм 4 см = ... см; 16 см = ... дм ... см; 1 дм 7 см = ... см; 18 см = ... дм ... см; 1 дм 0 см = ... см.
/Ө/ "Алғашқы бестік" әдісі арқылы ұзындық өлшем бірліктері түрлендіріліп берілген өрнекті орындайды.
1 дм + 2 см = ... см; 1 дм + 1 см = ... см; 12 см – 8 см = ... см; 1 дм – 5 см = ... см.
/ҚБ/ «Смайликтер» арқылы бағалайды.
/Ө/
|
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Жаулыбаева Рабиға ЕрсайымқызыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Ашық сабақ. Шамалар және олардың өлшем бірліктері. Дециметр. 1-сынып
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Ашық сабақ. Шамалар және олардың өлшем бірліктері. Дециметр. 1-сыныпМатериал туралы қысқаша түсінік
Бастауыш сынып мұғалімдерімен тәжірибе алмасу
Материалдың қысқаша нұсқасы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||























