«Мақтажан» жалпы орта мектебі
Ашық сабақ
«Сан есімнің емілесі. Сан есімді қайталау»
6 «А» сынып
Мұғалім: Серикбаева П.
Күні: 6.12.17
ж
2017-2018 оқу жылы
Сабақтың тақырыбы : Сан есімнің емілесі. Сан есімді қайталау
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың сан есім туралы түсініктерін біліктілік деңгейлерін байқау. Оқушылардың сан есімнен алған білімін жаттығуларда қалай қолданылатынын тексеру, сан есімдерді түрлеріне қарай талдау арқылы зерттеу.
Міндеттері :
А)
Сөйлемде сан есімдердің түрлерін ажырата алады.
В) Сан есімдерді пайдалана отырып, сөйлемдер құрып
талдайды.
С) Тапсырмалар арқылы сан есімді
қорытындылайды.
Көрнекіліктер: тақта, бағдаршам , фломастерлер, топтық бағалау А4 парағы, семантикалық карта, плакат
Әдіс тәсілдер: топтық жұмыс: сыни тұрғыдан ойлау стратегиялары, бағалау стратегиялары
Сабақтың
барысы:
І. Ұйымдастыру
кезеңі.
а) Психологиялық
сәт.
Барлығы бір бірлеріне бүгінгі сабаққа не тілейміз? Сәттілік.
Үй тапсырмасын тексеру:
-
Қызығушылықты ояту.
Ой қозғау.
«Серпілген доп» ойыны арқылы үй жұмысы тексеріледі. Оқушылар өткен материалдар бойынша бір-біріне сұрақтар қояды.
1.Морфология нені зерттейді?
2.Зат есім мен сын есім туралы есіңде не қалды?
3.Тұлғасы,құрамы, мағынасы дегенді қалай түсінесің?
4.Сан есімді оқу бізге не себепті қажет екен?
5.Сан есім құрамы мен мағынасына қарай нешеге бөлінеді?
Сабақтың барысы: ІІІ.Жаңа тақырып. Сан есімнің емлесі. Сан есімді қайталау.
|
№ |
Ережесі |
Мысалы |
|
1 |
Күрделі сан есімнің әр сыңары бөлек жазылады. |
Жиырма бес, бір миллион жеті жүз алпыс бес мың. |
|
2 |
Цифрмен берілген сан есімдерге жалғанатын жалғаулар дефис арқылы жазылады. |
Атам 70 –ке толды. Інімнің жасы 10-нан 11 –ге қарады. |
|
3 |
Реттік сан есімдер араб цифрымен таңбаланғанда -ыншы,-інші,-ншы,-нші жұранағының орнына дефис қойылады. |
6-сынып, 5-қатар, 20-есеп, 123-мектеп,т.б. |
|
4 |
Ал рим санымен берілгенде дефис қойылмайды |
VI том, ХХ ғасыр, V тарау ,т.б. |
|
5 |
Жыл, ай, ғасыр,күннің ретін білдіретін сан есімдер араб цифрымен берілсе де, дефис қойылмайды. |
1986 жыл, 16 желтоқсан, 8 наурыз,т.б. |
|
6 |
Екі,алты, жеті есептік сан есімдеріне жинақтық сан есім жасайтын –ау,-еу жұрнақтары жұрнақтары жалғанғанда , түбір соңындағы (ы,і) дыбыстары түсіп қалады. |
Ек (і) еу, алт (ы) ау, жет(і) еу. |
|
7 |
Болжалдық сан есімдер цифрмен жазылғанда, олардан кейін келетін қосымшалар дефис арқылы жазылады. |
10-даған, 20-дай, 100-деп, 50-55 –терде |
ә) Топқа бөлу.
Бүгінгі сабағымыз 7 мәреден тұрады.Қай топ
өздерінің білімдерімен мәреге жететінін алдағы сабақ барысында
көреміз. Сіздерге іске сәт дей отырып сабағымызды
бастаймыз.
1. Бірінші
мәре: “Сәйкестендір”
2. Екінші
мәре: “Мақал құра”
3. Үшінші
мәре:“Ойлан,қолдан. ”
4. Төртінші мәре: “Кім
жүйрік?”
5. Бесінші
мәре:“Құпия сөздің құлпын аш” полиглот
ойыны
6. Алтыншы мәре: «
Оқулықпен жұмыс»
7. Жетінші
мәре: “Ұлттық дәстүрімізге тән киелі
ұғымдар”
1 мәре: «Сәйкестендір».
Оқушылар сан есім түрлерін жалғаулықтарымен
сәйкестендіреді.
2 мәре: «Мақал құра» ойыны. Қазақ халқының мақал - мәтелдерін жатқа біле отырып, оқушылар тез шеше отырып құрастырып шығады. Тағы да қандай сан есімі бар мақал мәтел білетіндерін топпен ақылдаса отырып дәптерлеріне жазады. Елбасының «Үш тұғырлы тілдер» жобасын іске асыру мақсатында, берілген мақал – мәтелдердің сан есімдерді тауып, үш тілде айту тапсырылады.
1.... атасын білмеген жетесіз. (жеті - семь -
seven)
2. Қызды... үйден
тию.(қырық – сорок - forty )
3.... ала болса, ауыздағы
кетеді.
... түгел болса,
төбедегі келеді. ( алтау, төртеу - шесть, четыри - six,
four)
4. Білекті...
жығар,
Білімді... жығар.
(бірді, мыңды – один, тысича – one, one
thousand)
5.
Білгенің..., білмегенің.... ( тоғыз, тоқсан тоғыз – девять,
девяносто девять – nine, ninety - nine )
6.... өлшеп,... рет кес. (жеті, бір – семь,
один – seven, one)
3 мәре: Ойлан, қолдан .
Оқулықпен жұмыс.
-
182- жаттығу. Берілген есептік сан есімдерден реттік, топтау, жинақтық, топтау, болжалдық сан есімдер жасап, сөзбен жазыңдар.
Үлгі: Есептік сан есім: бес, ... жеті ,жиырма, мың , жетпіс бір,жүз жиырма
Реттік сан есім: бесінші, .жетінші,жиырмасыншы,мыңыншы ,жетпіс бірінші,жүз жиырмасыншы.
Жинақтық сан есім: бесеу, ..жетеу.
Топтау сан есім: бес-бестен, ...жетіден,жиырма – жиырмадан,мыңнан,жетпіс бірден, жүз жиырмадан
Болжалдық сан есім:беске жуық,жетілерден,жиырма шақты, мыңға жуық
-
5,7,20,1000,71,120.
Төртінші мәре: “Кім жүйрік?” ойыны арқылы орындалады. Оқушылар қойылған сұрақтардың дұрыс бұрыстығын берілген түстермен көрсетіп отырады.
1.Қосарлану арқылы жасалған күрделі сан есімдер үнемі дефис арқылы жазылады.
2.Сан есімдер құрамына қарай алты түрге бөлінеді.
3.Бөлшектік сан есімдер жай бөлшек және ондық бөлшек болып екі түрде қолданылады.
4.Күрделі сан есімдер тек тіркесу арқылы жасалады.
5.Цифрмен таңбаланатын сан есімдерге жалғанатын жалғаулар дефис арқылы жазылады.
6.Топтау сан есімі нешеу деген сұраққа жауап береді.
7.Сан есім заттың санын, мөлшерін білдіретін сөз табы.
8.Топтау сан есімдері бірден жетіге дейінгі есептік сан есімдерге –ау, -еу жұрнағы жалғану арқылы жасалады.
9.Бір түбірден тұратын негізгі және туынды сан есімдерді
дара сан есімдер дейміз.
Бесінші
мәре: “Құпия сөздің құлпын
аш” ойыны .Семантикалық карта
таратылады.Сол карталарда сөздер берілген,сол сөздерден сан
есімдерді табамыз топпен құрамын
айтамыз.
Алтыншы
мәре: “Оқулықпен
жұмыс”
154-жаттығу
Сан есім емілесіне
қатысты ережелерді еске түсіріп, қатесін түзеп
жазып шығамыз. Үш топқа үш азат жол
беріледі.
Жетінші мәре: “Ұлттық дәстүрге тән киелі ұғымдар”
7,3,4,5 сандары жайында не білетіндерін сұраймын
Қорытынды : Кері байланыс. Бүгінгі сабақта
Не
ұнады? Сұрақ Пікірлерін жазады.
Бағалау.
Өзін – өзі тану пәнімен
байланыстыра отырып, оқушылар ортаға жиналып бір - бірлерімен қол
ұстасып, «Жүректен - жүрекке» әдісі арқылы бір - бірін бағдаршам
арқылы бағалайды. Мәселен Данияр өз тілегін Камилаға былай
білдірді:
- Камила сен бүгін
сабаққа өте жақсы дайындықпен келдің. Мен саған қазақ тілін жақсы
меңгеріп, қазақ ұлттық телеарнасының атақты жүргізушісі болуыңа
тілектеспін.
- Сымбат сен бүгін үй тапсырмасын орындауда қате жіберіп қойдың, сол себепті мен сені жақсы деп бағалаймын деп бағдаршам түстерін сыйлайсыңдар әр топ
«Бағдаршам» арқылы .
«Өте жақсы жауапқа» - жасыл
«Жақсы» жауапқа - сары
«Орташа» жауапқа – қызыл
Үйге тапсырма:
Күнделікті енді ашайық
Үй тапсырмасын жазайық.
Сан есімнен алған білімді,
Ұмытпай есте сақтап алайық.
1. 134 - жаттығу. Сан
есімдерді сөзбен жазу.
Танытқан қазағымның
қазақтығын,
Танытқан
қазағымның азаттығын,
Танытқан қазағымның
ғажаптығын,
Айналдым
құдіретіңнен, Қазақ тілім! – деген өлең жолдармен, балаларға
рухани
патриоттық тәрбие бере
отырып сабағымды аяқтаймын.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Сан есімнің емілесі. Сан есімді қайталау" 6-сынып
Ашық сабақ "Сан есімнің емілесі. Сан есімді қайталау" 6-сынып
«Мақтажан» жалпы орта мектебі
Ашық сабақ
«Сан есімнің емілесі. Сан есімді қайталау»
6 «А» сынып
Мұғалім: Серикбаева П.
Күні: 6.12.17
ж
2017-2018 оқу жылы
Сабақтың тақырыбы : Сан есімнің емілесі. Сан есімді қайталау
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың сан есім туралы түсініктерін біліктілік деңгейлерін байқау. Оқушылардың сан есімнен алған білімін жаттығуларда қалай қолданылатынын тексеру, сан есімдерді түрлеріне қарай талдау арқылы зерттеу.
Міндеттері :
А)
Сөйлемде сан есімдердің түрлерін ажырата алады.
В) Сан есімдерді пайдалана отырып, сөйлемдер құрып
талдайды.
С) Тапсырмалар арқылы сан есімді
қорытындылайды.
Көрнекіліктер: тақта, бағдаршам , фломастерлер, топтық бағалау А4 парағы, семантикалық карта, плакат
Әдіс тәсілдер: топтық жұмыс: сыни тұрғыдан ойлау стратегиялары, бағалау стратегиялары
Сабақтың
барысы:
І. Ұйымдастыру
кезеңі.
а) Психологиялық
сәт.
Барлығы бір бірлеріне бүгінгі сабаққа не тілейміз? Сәттілік.
Үй тапсырмасын тексеру:
-
Қызығушылықты ояту.
Ой қозғау.
«Серпілген доп» ойыны арқылы үй жұмысы тексеріледі. Оқушылар өткен материалдар бойынша бір-біріне сұрақтар қояды.
1.Морфология нені зерттейді?
2.Зат есім мен сын есім туралы есіңде не қалды?
3.Тұлғасы,құрамы, мағынасы дегенді қалай түсінесің?
4.Сан есімді оқу бізге не себепті қажет екен?
5.Сан есім құрамы мен мағынасына қарай нешеге бөлінеді?
Сабақтың барысы: ІІІ.Жаңа тақырып. Сан есімнің емлесі. Сан есімді қайталау.
|
№ |
Ережесі |
Мысалы |
|
1 |
Күрделі сан есімнің әр сыңары бөлек жазылады. |
Жиырма бес, бір миллион жеті жүз алпыс бес мың. |
|
2 |
Цифрмен берілген сан есімдерге жалғанатын жалғаулар дефис арқылы жазылады. |
Атам 70 –ке толды. Інімнің жасы 10-нан 11 –ге қарады. |
|
3 |
Реттік сан есімдер араб цифрымен таңбаланғанда -ыншы,-інші,-ншы,-нші жұранағының орнына дефис қойылады. |
6-сынып, 5-қатар, 20-есеп, 123-мектеп,т.б. |
|
4 |
Ал рим санымен берілгенде дефис қойылмайды |
VI том, ХХ ғасыр, V тарау ,т.б. |
|
5 |
Жыл, ай, ғасыр,күннің ретін білдіретін сан есімдер араб цифрымен берілсе де, дефис қойылмайды. |
1986 жыл, 16 желтоқсан, 8 наурыз,т.б. |
|
6 |
Екі,алты, жеті есептік сан есімдеріне жинақтық сан есім жасайтын –ау,-еу жұрнақтары жұрнақтары жалғанғанда , түбір соңындағы (ы,і) дыбыстары түсіп қалады. |
Ек (і) еу, алт (ы) ау, жет(і) еу. |
|
7 |
Болжалдық сан есімдер цифрмен жазылғанда, олардан кейін келетін қосымшалар дефис арқылы жазылады. |
10-даған, 20-дай, 100-деп, 50-55 –терде |
ә) Топқа бөлу.
Бүгінгі сабағымыз 7 мәреден тұрады.Қай топ
өздерінің білімдерімен мәреге жететінін алдағы сабақ барысында
көреміз. Сіздерге іске сәт дей отырып сабағымызды
бастаймыз.
1. Бірінші
мәре: “Сәйкестендір”
2. Екінші
мәре: “Мақал құра”
3. Үшінші
мәре:“Ойлан,қолдан. ”
4. Төртінші мәре: “Кім
жүйрік?”
5. Бесінші
мәре:“Құпия сөздің құлпын аш” полиглот
ойыны
6. Алтыншы мәре: «
Оқулықпен жұмыс»
7. Жетінші
мәре: “Ұлттық дәстүрімізге тән киелі
ұғымдар”
1 мәре: «Сәйкестендір».
Оқушылар сан есім түрлерін жалғаулықтарымен
сәйкестендіреді.
2 мәре: «Мақал құра» ойыны. Қазақ халқының мақал - мәтелдерін жатқа біле отырып, оқушылар тез шеше отырып құрастырып шығады. Тағы да қандай сан есімі бар мақал мәтел білетіндерін топпен ақылдаса отырып дәптерлеріне жазады. Елбасының «Үш тұғырлы тілдер» жобасын іске асыру мақсатында, берілген мақал – мәтелдердің сан есімдерді тауып, үш тілде айту тапсырылады.
1.... атасын білмеген жетесіз. (жеті - семь -
seven)
2. Қызды... үйден
тию.(қырық – сорок - forty )
3.... ала болса, ауыздағы
кетеді.
... түгел болса,
төбедегі келеді. ( алтау, төртеу - шесть, четыри - six,
four)
4. Білекті...
жығар,
Білімді... жығар.
(бірді, мыңды – один, тысича – one, one
thousand)
5.
Білгенің..., білмегенің.... ( тоғыз, тоқсан тоғыз – девять,
девяносто девять – nine, ninety - nine )
6.... өлшеп,... рет кес. (жеті, бір – семь,
один – seven, one)
3 мәре: Ойлан, қолдан .
Оқулықпен жұмыс.
-
182- жаттығу. Берілген есептік сан есімдерден реттік, топтау, жинақтық, топтау, болжалдық сан есімдер жасап, сөзбен жазыңдар.
Үлгі: Есептік сан есім: бес, ... жеті ,жиырма, мың , жетпіс бір,жүз жиырма
Реттік сан есім: бесінші, .жетінші,жиырмасыншы,мыңыншы ,жетпіс бірінші,жүз жиырмасыншы.
Жинақтық сан есім: бесеу, ..жетеу.
Топтау сан есім: бес-бестен, ...жетіден,жиырма – жиырмадан,мыңнан,жетпіс бірден, жүз жиырмадан
Болжалдық сан есім:беске жуық,жетілерден,жиырма шақты, мыңға жуық
-
5,7,20,1000,71,120.
Төртінші мәре: “Кім жүйрік?” ойыны арқылы орындалады. Оқушылар қойылған сұрақтардың дұрыс бұрыстығын берілген түстермен көрсетіп отырады.
1.Қосарлану арқылы жасалған күрделі сан есімдер үнемі дефис арқылы жазылады.
2.Сан есімдер құрамына қарай алты түрге бөлінеді.
3.Бөлшектік сан есімдер жай бөлшек және ондық бөлшек болып екі түрде қолданылады.
4.Күрделі сан есімдер тек тіркесу арқылы жасалады.
5.Цифрмен таңбаланатын сан есімдерге жалғанатын жалғаулар дефис арқылы жазылады.
6.Топтау сан есімі нешеу деген сұраққа жауап береді.
7.Сан есім заттың санын, мөлшерін білдіретін сөз табы.
8.Топтау сан есімдері бірден жетіге дейінгі есептік сан есімдерге –ау, -еу жұрнағы жалғану арқылы жасалады.
9.Бір түбірден тұратын негізгі және туынды сан есімдерді
дара сан есімдер дейміз.
Бесінші
мәре: “Құпия сөздің құлпын
аш” ойыны .Семантикалық карта
таратылады.Сол карталарда сөздер берілген,сол сөздерден сан
есімдерді табамыз топпен құрамын
айтамыз.
Алтыншы
мәре: “Оқулықпен
жұмыс”
154-жаттығу
Сан есім емілесіне
қатысты ережелерді еске түсіріп, қатесін түзеп
жазып шығамыз. Үш топқа үш азат жол
беріледі.
Жетінші мәре: “Ұлттық дәстүрге тән киелі ұғымдар”
7,3,4,5 сандары жайында не білетіндерін сұраймын
Қорытынды : Кері байланыс. Бүгінгі сабақта
Не
ұнады? Сұрақ Пікірлерін жазады.
Бағалау.
Өзін – өзі тану пәнімен
байланыстыра отырып, оқушылар ортаға жиналып бір - бірлерімен қол
ұстасып, «Жүректен - жүрекке» әдісі арқылы бір - бірін бағдаршам
арқылы бағалайды. Мәселен Данияр өз тілегін Камилаға былай
білдірді:
- Камила сен бүгін
сабаққа өте жақсы дайындықпен келдің. Мен саған қазақ тілін жақсы
меңгеріп, қазақ ұлттық телеарнасының атақты жүргізушісі болуыңа
тілектеспін.
- Сымбат сен бүгін үй тапсырмасын орындауда қате жіберіп қойдың, сол себепті мен сені жақсы деп бағалаймын деп бағдаршам түстерін сыйлайсыңдар әр топ
«Бағдаршам» арқылы .
«Өте жақсы жауапқа» - жасыл
«Жақсы» жауапқа - сары
«Орташа» жауапқа – қызыл
Үйге тапсырма:
Күнделікті енді ашайық
Үй тапсырмасын жазайық.
Сан есімнен алған білімді,
Ұмытпай есте сақтап алайық.
1. 134 - жаттығу. Сан
есімдерді сөзбен жазу.
Танытқан қазағымның
қазақтығын,
Танытқан
қазағымның азаттығын,
Танытқан қазағымның
ғажаптығын,
Айналдым
құдіретіңнен, Қазақ тілім! – деген өлең жолдармен, балаларға
рухани
патриоттық тәрбие бере
отырып сабағымды аяқтаймын.
шағым қалдыра аласыз













