Алматы облысы Іле ауданы
Султанбекова Шынар Серікқазықызы
|
Пәні: қазақ тілі |
Күні: |
Сыныбы: 6 |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Сан есімнің мағыналық түрлерін қайталау |
||||||||||
|
Сілтеме |
6-сынып «Қазақ тілі» оқулығы |
||||||||||
|
Мақсаты |
Сан есімнің мағыналық түрлерінен алған білімдерін тиянақтау. Сан есімнің өзіне тән белгілерін білу, Салыстыру, талдау, синтездеу, ой қорытындысын жасауды, игерту |
||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
Сан есімнің мағыналық түрлерін
меңгереді. |
||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Жаңа білімді өздігінен меңгеру |
||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет,тарих |
||||||||||
|
Қолданылатын әдістер |
Блум таксономиясы, топтық жұмыс, СТО |
||||||||||
|
Керекті жабдықтар |
А4, А3 қағазы, маркер, стикерлер. |
||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
||||||||
|
Ұйымдас тыру |
1 мин |
Оқушылар түрлі фигуралар арқылы 4 топқа бөлу Топ басшысы, спикер, бағалаушы сайланады |
1-топ Ғалымдар 2-топ Зерттеушілер 3-топ Ойшылдар |
||||||||
|
Үй тапсырмасы Зымыран сұрақтар |
2 мин |
«Алтын
сандық» |
Берілген сұрақтарға жауап береді. |
||||||||
|
Миға шабуыл 1 минуттағы ой |
1 мин |
Мұғалім сабақтың тақырыбын айтады не бір сөз айтады.. Сосын сол сөзді не үшін жазды түсіндіреді. Егер оқушылар сөздерінің ішінде ерекше сөздер болса, сол сөзді не үшін жазды, бұл тақырыпқа (не айтылған сөзге қандай қатысы бар) соны айтып беруі керек |
Оқушылар осы сөзді естігенде ойларына не түсті, соны 1 минут ішінде жазады |
||||||||
|
Білу |
1 мин |
Сан есімдер мағынасына қарай 6 түрге бөлінеді:есептік, реттік, жинақтық,топтау, болжалдық,бөлшектік сан есімдер Слайд арқылы топтастырады ,толықтырады |
Сан есімнің мағыналық түрлерінен мағлұмат алады |
||||||||
|
Ойлау арқылы ойлану Жуан, жіңішке сұрақтар |
5 мин |
Тақырыпты қайталау, сұрақтар құрастыру Сұрақтарын келесі топқа береді. Тақырыптың ішінде қалып қалған бөлімдері болса, мұғалім өзі сұрақ қоюына болады
|
Ойлау арқылы ойлануға берілген сұрақтарға жауап береді, ой жүйелейді |
||||||||
|
Түсіну Оқулықпен жұмыс Бумеранг |
10 мин |
1-топ Ғалымдар 129-жаттығу 2-топ Зерттеушілер 130-жаттығу 3-топ Ойшылдар 131-жаттығу |
Әр топ мүшелері жаттығуды толық орындайды.Келесі топқа тексеруге береді. Оқушылардың барлығы да қатысады. |
||||||||
|
Температура өлшеу |
1 мин |
|
|
||||||||
|
Ой-бәйге Оқулықпен жұмыс |
3 мин |
1-топ Семантикалық карта 2-топ Сәйкестендіру кестесі 3-топ Сатылай талдау |
Берілген тапсырманы топта орындайды |
||||||||
|
Сөз тапқанға қолқа жоқ ( әріптерден сан есімді
жауап айту) |
2 мин |
«Кім тез ойлайды?» ойыны:
|
Тез жауап берулері керек |
||||||||
|
Қолдану «Мюнстенберг» әдісі |
5 мин |
Вншазаттыңшедынақтылынемоесанынжабілдіріпымдплпқаншаогшнешелдплдегеноллдсұрақтарғалдолжауаполплдберетінтлдлсанолаплтесімшгдзейінждыжэхзппесептікшещзсангещсесімолвщкміндеплдыжаталады 2- топқа пнущзаттыңзелжосаналундвщшретінопгбілдіріпжвщшнешіншіжхухдегенолпагсұраққақлдазжылущлдхжауапезхкндтдберетінырщсандыушзпесімдлаплпреттікдмдсанатплпоқуогшесімлдплдеплаталадылпнущ 3- топқа Ывасанывапесімдердіңываалтыйтағыналықцукенгшщзхъалты фывапролдтүрікенгшщзхбар.внкеіоларукенгқұрамынаывапролдқарайсмитдаракенгжәне варкүрделіапролджболыпукенгшбөлінедінгшю. |
Оқушылар ойланады, тез жауап беруге тырысады Жауабында есептік реттік сан есімнің ережесі жазылады |
||||||||
|
Жинақтау тест |
3 мин |
|
тест толтырады |
||||||||
|
тексеру |
1 мин |
Дискриптор бойынша бағалайды |
Өзін-өзі бағалайды |
||||||||
|
Рефлексия «Мұғалімге хат» |
5 мин |
Бүгінгі сабақ туралы мұғалімге хат жазады. |
Сабақтан алған әсерлері туралы хат жазып қалдырады |
||||||||
|
Үйге тапсырма |
1мин |
Үйге тапсырма көркем әдебиеттен сан есімдерге байланысты 10мақал-мәтел жазу. |
Оқушылар күнделіктеріне жазып алады. |
||||||||
|
Бағалау |
2 мин |
Топ мүшелері берілген тапсырмалар бойынша жинақтап, бірі-бірін бағалау |
Топ бір-бірін бағалайды.
|
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Сан есімнің мағыналық түрлерінен өткенді қайталау"
Ашық сабақ "Сан есімнің мағыналық түрлерінен өткенді қайталау"
Алматы облысы Іле ауданы
Султанбекова Шынар Серікқазықызы
|
Пәні: қазақ тілі |
Күні: |
Сыныбы: 6 |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Сан есімнің мағыналық түрлерін қайталау |
||||||||||
|
Сілтеме |
6-сынып «Қазақ тілі» оқулығы |
||||||||||
|
Мақсаты |
Сан есімнің мағыналық түрлерінен алған білімдерін тиянақтау. Сан есімнің өзіне тән белгілерін білу, Салыстыру, талдау, синтездеу, ой қорытындысын жасауды, игерту |
||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
Сан есімнің мағыналық түрлерін
меңгереді. |
||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Жаңа білімді өздігінен меңгеру |
||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет,тарих |
||||||||||
|
Қолданылатын әдістер |
Блум таксономиясы, топтық жұмыс, СТО |
||||||||||
|
Керекті жабдықтар |
А4, А3 қағазы, маркер, стикерлер. |
||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
||||||||
|
Ұйымдас тыру |
1 мин |
Оқушылар түрлі фигуралар арқылы 4 топқа бөлу Топ басшысы, спикер, бағалаушы сайланады |
1-топ Ғалымдар 2-топ Зерттеушілер 3-топ Ойшылдар |
||||||||
|
Үй тапсырмасы Зымыран сұрақтар |
2 мин |
«Алтын
сандық» |
Берілген сұрақтарға жауап береді. |
||||||||
|
Миға шабуыл 1 минуттағы ой |
1 мин |
Мұғалім сабақтың тақырыбын айтады не бір сөз айтады.. Сосын сол сөзді не үшін жазды түсіндіреді. Егер оқушылар сөздерінің ішінде ерекше сөздер болса, сол сөзді не үшін жазды, бұл тақырыпқа (не айтылған сөзге қандай қатысы бар) соны айтып беруі керек |
Оқушылар осы сөзді естігенде ойларына не түсті, соны 1 минут ішінде жазады |
||||||||
|
Білу |
1 мин |
Сан есімдер мағынасына қарай 6 түрге бөлінеді:есептік, реттік, жинақтық,топтау, болжалдық,бөлшектік сан есімдер Слайд арқылы топтастырады ,толықтырады |
Сан есімнің мағыналық түрлерінен мағлұмат алады |
||||||||
|
Ойлау арқылы ойлану Жуан, жіңішке сұрақтар |
5 мин |
Тақырыпты қайталау, сұрақтар құрастыру Сұрақтарын келесі топқа береді. Тақырыптың ішінде қалып қалған бөлімдері болса, мұғалім өзі сұрақ қоюына болады
|
Ойлау арқылы ойлануға берілген сұрақтарға жауап береді, ой жүйелейді |
||||||||
|
Түсіну Оқулықпен жұмыс Бумеранг |
10 мин |
1-топ Ғалымдар 129-жаттығу 2-топ Зерттеушілер 130-жаттығу 3-топ Ойшылдар 131-жаттығу |
Әр топ мүшелері жаттығуды толық орындайды.Келесі топқа тексеруге береді. Оқушылардың барлығы да қатысады. |
||||||||
|
Температура өлшеу |
1 мин |
|
|
||||||||
|
Ой-бәйге Оқулықпен жұмыс |
3 мин |
1-топ Семантикалық карта 2-топ Сәйкестендіру кестесі 3-топ Сатылай талдау |
Берілген тапсырманы топта орындайды |
||||||||
|
Сөз тапқанға қолқа жоқ ( әріптерден сан есімді
жауап айту) |
2 мин |
«Кім тез ойлайды?» ойыны:
|
Тез жауап берулері керек |
||||||||
|
Қолдану «Мюнстенберг» әдісі |
5 мин |
Вншазаттыңшедынақтылынемоесанынжабілдіріпымдплпқаншаогшнешелдплдегеноллдсұрақтарғалдолжауаполплдберетінтлдлсанолаплтесімшгдзейінждыжэхзппесептікшещзсангещсесімолвщкміндеплдыжаталады 2- топқа пнущзаттыңзелжосаналундвщшретінопгбілдіріпжвщшнешіншіжхухдегенолпагсұраққақлдазжылущлдхжауапезхкндтдберетінырщсандыушзпесімдлаплпреттікдмдсанатплпоқуогшесімлдплдеплаталадылпнущ 3- топқа Ывасанывапесімдердіңываалтыйтағыналықцукенгшщзхъалты фывапролдтүрікенгшщзхбар.внкеіоларукенгқұрамынаывапролдқарайсмитдаракенгжәне варкүрделіапролджболыпукенгшбөлінедінгшю. |
Оқушылар ойланады, тез жауап беруге тырысады Жауабында есептік реттік сан есімнің ережесі жазылады |
||||||||
|
Жинақтау тест |
3 мин |
|
тест толтырады |
||||||||
|
тексеру |
1 мин |
Дискриптор бойынша бағалайды |
Өзін-өзі бағалайды |
||||||||
|
Рефлексия «Мұғалімге хат» |
5 мин |
Бүгінгі сабақ туралы мұғалімге хат жазады. |
Сабақтан алған әсерлері туралы хат жазып қалдырады |
||||||||
|
Үйге тапсырма |
1мин |
Үйге тапсырма көркем әдебиеттен сан есімдерге байланысты 10мақал-мәтел жазу. |
Оқушылар күнделіктеріне жазып алады. |
||||||||
|
Бағалау |
2 мин |
Топ мүшелері берілген тапсырмалар бойынша жинақтап, бірі-бірін бағалау |
Топ бір-бірін бағалайды.
|
||||||||
шағым қалдыра аласыз














