Материалдар / Ашық сабақ Сандарға амалдар қолдану 5 сынып

Ашық сабақ Сандарға амалдар қолдану 5 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқушыларға өз ойымен есебін дамытуға керек
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Қазан 2020
451
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

5.1АБөлім Сандарға амалдар қолдану

Мектеп: №61 ЖОББМ Шымкент қаласы

Күні:

Мұғалім аты-жөні: Прдалиев А.Д

Сынып: 5

Қатысқан оқушылар саны :

Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейту орындау. Өзара кері сандар.

Оқу бағдарламасына сілтеме:

5.1.2.21 жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейтуді орындау;

5.1.2.22 берілген санға кері санды табу.

Сабақтың мақсаты

Жай бөлшектерді көбейте алады;

Жай бөлшектерді натурал санға көбейте алады;

Аралас сандарды көбейте біледі;

Кері сандарды таба біледі.

Бағалау критерийлері

  • Бөлшектерді дұрыс көбейте алады ;

  • Натурал санды бөлшекке көбейте алады;

  • Аралас сандарды көбейте алады ;

  • Кері сандар туралы түсінік қалыптасады.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар :

Пәнге қатысты лексика мен терминалогия

Қазақ

Орыс

Ағылшын

Бөлшек

Дроб

Fraction

Бөлшектің алымы

Числитель

Numerator

Бөлшектің бөлімі

Знаменатель

Denominator

Аралас сан

Смешаное число

Mixed number

Көбейту

Умножение

Multiplication

Бөлшек сызығы

Линия дроб

Fractional line

Қатынас

Отношение

quotient

Бөлшекті қысқарту

Сократить дроби

Reduce fractions

Бөлшекті көбейту

Умножение дробей

Multiplying fractions

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Бөлшектерді көбейту үшін...

Аралас сандарды көбейту үшін...

Бөлшекті қысқарту үшін...

Құндылықтарды дарыту

Жай бөлшектер мен аралас сандарды көбейту амалын орындай білу біліктілігін қалыптастыру. Оқушыға бағытталған сұрақтар қою арқылы оқушыны өмір бойы білім алуға үйрету, сонымен қатар өзіне деген сенімділікті, ойын ашық жеткізуге мүмкіндік беру.

Топтарға біріктіре отырып бір-бірімен ой бөлісуге , бір-бірінің пікіріне құрметпен қарауға, сыныпта ынтымақтастық атмосфераны қалыптастыру.

Пән аралық байланыстар

Анықтамаларды дұрыс, нақты айту арқылы қазақ тілі пәнімен жәнеде жаңа сабақтың мазмұнын ашу мақсатында физика , биология пәндерімен байланыс орнатамын.

АКТ қолдану дағдылары

Жаңа тақырыпқа қатысты материалдарды слайд арқылы көрсетіп, интербелсенді тақтаны пайдалана отырып есептер шығарту арқылы оқушыларды АКТ қолдануды үйретемін.

Күтілетін нәтиже

Жай бөлшек пен аралас сандарды көбейтуді біледі, кері сандарды анықтай алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Сабақ жоспары

Оқыту ресурстары

Ұйымдастыру кезеңі

(2 мин)


Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру

1 мин

Мотевациялық кезең :

а) Оқушыларды сабаққа ынталандыру

б)Сабаққа қатысушы оқушыларды түгендеу

в) Үй тапсырмасы бойынша сұрақтарына жауап беру


Оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсаты айтылады .

Тақырыпқа сай оқушылардға бүгінгі сабақтың мақсатын ашу үшін сұрақтар қояды. Қайталау есептері беріледі.

Презентация

Слайд 1

Топқа бөлу

(3 мин)

Оқушыларды топқа бөліп алу үшін үлестірмелерді таратамын, нәтижелері бойынша топқа бөлінеді.

Топқа бөлу:














Нәтижесінде оқушылар шағын үш топқа бөлінеді:

1 топ–дұрыс бөлшек,

2 топ – бұрыс бөлшек,

3 топ – аралас сан.

Карточка №1

«Топқа бөлу»

Жаңа сабақ

(6 мин)

Ереже 1 : Бөлшекті бөлшекке көбейту үшін , олардың алымдарын көбейтіп алым етіп,бөлімдерін көбейтіп, бөлім етіп жазу керек.


Мұндағы - натурал сандар немесе нөл саны , -натурал сандар

Мысалы

Ереже 2: Бөлшекті натурал санға көбейту үшін , бөлшектің алымын натурал санға көбейтіп , нәтижесін алым етіп , бөлімінің өзін қалдыру керек.

Мұндағы - натурал сан.

Мысалы

  1. .


Ереже 3: Аралас санды көбейту үшін :

  1. оларды бұрыс бөлшек түрінде жазу керек:

  2. бөлшектерді көбейту ережесін қолдану керек.

Мысалы

Ереже 4: Егер көбейткіштердің бірі нөлге тең болса, онда көбейтіндіде нөлге тең.

Мысалы

Ереже 5: Көбейтіндісі 1-ге тең болатын екі санды өзара кері сандар деп атайды.

  1. Жай бөлшекке кері санды табу үшін , оның алымы мен бөлімінің орындарын ауыстыру керек.

  2. Аралас санға кері санды табу үшін, оны бұрыс бөлшекке айналдырып , сол бұрыс бөлшектің кері санын табу керек.


Мысалы

  1. кері саны

  2. -аралас сан кері саны

  3. және өзара кері сандар,

  4. 8 және ,

Презентация Слайд 3-7


Алдамұратова Т. Математика 5 сынып

Петерсон Л., Математика 5 класс

Топтық жұмыс

(8 мин)


Оқу материалдарын бекіту мақсатында оқушылар төмендегі тапсырмаларды орындайды:

Топқа арналған тапсырмалар:

  1. a) 1 кг кәмпиттің бағасы 350 тг. кг кәмпит неше теңге?

b)1 массасы г. 20 алтын неше грамм?

c) Автомат станокта 12 минутта 5 сақина жасады. Автоматта 3 сақина неше минутта жасалады ?

I(a).Көбейтуді орындаңыз:

а. =

b. =

ІІ. a) Балада 4 алма , 4 жарты алма және жарты алманың жартысының 4- еуі бар. Балада неше алма бар ?

b) Жердің жасанды серігі жылдамдықпен ұшырылды. Ол 8 секундта қанша қашықтыққа барады?

c) Квадраттың қабырғасы дм. Квадраттың периметірін табыңдар.

II(a). Көбейтуді орындаңыз:

=

770 ₸ - Сатып алу
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ