×
Сертификат тегін алу үшін
Материал тегін жариялау
ҚР БАҚ(СМИ) тіркеу №9512
Ең үздік ашық сабақ байқауы басталды
Алтын күз байқауы басталды
Сұрақтарды 8(771)-234-55-99 (Ватсап) осы номерге жазуға болады

Ашық сабақ «Сарматтар»

Автор:Болеубаева Салима Анебаевна
Бағыты: Қазақстан тарихы
Бөлімі: Ашық сабақ
Сыныбы: 7 сынып
Жарияланған уақыты: 2019-10-08

50-ден астам пәндер бойынша материалдарды тегін жүктеп, сабақ барысында қолдануға болады

Материал туралы қысқаша түсінік

ашық сабақ , жаңа технология


Сабақ жоспары: 5 сынып Қысқа мерзімді жоспар ҚМЖҚазақстан тарихы
№1 сабақМЕКТЕП: Орымбетов атындағы орта мектеп
5 Бөлім: Қазастан аймағындағы көшпелі тайпалар
Күні:Мұғалімінің аты-жөні:
Сынып-6 «а»Қатысқандар: Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
Сабақ мақсаттарыБарлық оқушылар орындай алады:Қазақ халқының ата-тегі болған тайпалар мен ұлыстар туралы айта отырып, Арал-Каспий теңіздері бойын мекендеген сармат тайпаларының шығу тегі және олардың мекендеген жерлері туралы толық түсінік беру;


Оқушылардың көпшілігі орындай аладыСарматтардың орналасу территориясы аңықтау (жеке және топ құрамында).


Кейбір оқушылар орындай алады:1)қажет жағдайда басқаларды қадағалайды.2) Сақтар мен сарматтарды байланыстырады.
Тілдік мақсатОқушылар орындай алады:Сақтар туралы әңгімелеп бере алады.


Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдерДай, даги, дах,роксалан, алан, ғұн, Арсак (Аршак)


Диалог құруға. шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:Талқылауға арналған сұрақтар:
  • Сіздердің сарматтар жайында естулеріңіз бар ма?

  • Сарматтар жайында білсеңіз қайдан және кімнен естідіңіз?

  • Алдыңғы оқуОқушылар үй тапсырмасын қайталайды, Қолдарындағы жапырақтардағы сұрақтарға жауап береді. Өз шығармашылықтарын көрсетеді.
    ЖоспарЖоспарланған жаттығу түрлеріРесурстар

    Басы0-5 минСынып журналы
    Ортасы7-14 мин



























































    15-30



















































































































































    30-40





































    1-топ сұрақтары:
  • Жетісу аймағына тән қорғандар?

  • Есік қорғанының хронологиясы?

  • Оңтүстік Қазақстанға тән ежелгі қалалар?

  • Серей Черников ашқан ескерткіш?

  • Шілікті алтын адамы табылған қорым?

  • Орталық Қазақстанға тән мәдениет?

  • Есік қорғандары қанша обадан тұрады?

  • Берел қорымы неше обадан тұрады?

  • 2-топ сұрақтары:
  • Тасмола мәдениетінің ерекшелігі?

  • Жұт түсінігі, қай жерде таралды?

  • Берел қорымының биіктігі?

  • Шілікті қорымының биіктігі?

  • Дромос дегеніміз не?

  • Шілікті қорымының хронологиялық уақыты?

  • Берел қорымының хронологиялық уақыты?

  • Есік қорымының хронологиялық уақыты?

  • 3-топ сұрақтары:
  • Ежелгі Ақтау қаласы қазақстанның қай аймағына тән?

  • Шілікті қорымы неше оба бар?

  • Патша қорғанына жататын қорымдар?

  • Ә. Төлеубаев ашқан қорым?

  • Шілікті қорымы орналасқан аймақ?

  • Берел қорымы орналасқан аймақ?

  • Шілікті мен Берел қорымдарының ерекшелігі?

  • Алтын бес жұлдыз табылған қорым?

  • Солтүстік Қазақстанға тән қорым?



  • Жаңа сабақтың жоспары: 1.Сарматтардың  орналасқан жері 2.Савроматтар 3.Арал-Каспий теңіздері аралығын мекендеген тайпалар





    Арсақ, Геродот,Ксеркс, Гиркан, Парфия, сармат.

    Көп нүктенiң орнына тиiстi сөздердi қойыңдар. Ежелгi грек тарихшысы Геродоттың хабарлауынша, савроматтар ______________ өте жақын тiлде сөйлеген, қауымдағы ________________тең саналған. Савроматтар________________ туыстас келген. Дай мен адай арасын кемінде ________ жыл бөліп жатыр.

  • Елімізде сарматтар қоныстанған аймақ Оңтүстік Қазақстан. (жоқ)

  • Тарихшы Дидордың айтуынша савроматтар «биік турлардың бауырында» тұрған агипейлермен көрші. (жоқ)

  • Гиркан сармат дәуіріндегі Каспий теңізінің атауы. (иә)

  • Каспий жағалауында өмір сүрген сармат тайпасы иседондар. (жоқ)

  • "Сармат" атауы көне дәуір авторларының еңбектерінде б.з.б. ІV ғасырдан бастап кездеседі. (жоқ)

  • Сарматтардың қоғамдық басқару құрылымы әскери демократия. (иә)

  • Аршакиддер әулеті билігінің негізін салған сармат тайпасы сақ-массагеттер. (жоқ)

  • Апарндар Б.з.б.248-247 жылдары Парфияны басып алған сармат тайпасы. (иә)

  • б.з.б. VІІІ ғ.-б.з. V ғ. сармат тайпаларының өмір сүру мерзімі. (иә)

  • Сарматтар скиф тіліне жақын тілде сөйлеген. (иә)

  • Венн диаграммасы



    Ағаш және жапырақтар
    СоңыҚосымша ақпаратсуреттер
    Дифференциация – көбірек қолдау көсетуді қалай жоспарлайсыз?Неғұрлым қабілетті оқушылардың алдына қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?Бағалау – оқушылардың материалды игеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз?Пәнаралық байланыстарДенсаулық және қауіпсіздік АКТ –мен байланыстар.құныдылықтармен байланыстар (тәрбиелік элемент)
    Бақылау, тыңдау, ойлануға берілген сұрақтар:
  • Биік,төмен

  • дыбыстың бір-бірінен айырмашылығы қандай?
  • Музыкалық

  • дыбыстан не шығады?
  • Curwen қолдың

  • жүйелік белгілерін қалай түсініп қабылдадыңдар?
    Басқалармен бірге жұмыс істеу,түрлі пікірлерді құрметтеу.
    Рефлексия:

    Рефлексияға жауап. Өтілген сабаққа қорытынды жасау. Шолу сұраққа жауап беру
    1 сабақтың оқу мақсаттары қолжетміді болды ма?









    2.Бүгін оқушылар не үйренді?









    3. оқыту ортасы қандай болды?





    4.Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма?













    5. мен өз уақытымды тиімді пайдалана алдым ба?













    6. мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?





















    Қорытынды бағаСабақтың қандай аспектісі жақсы өтті»сабақ беру туралы, сондай-ақ үйрету туралы да ойланыңыз)?12Қандай екі нәрсе сабақты жақсарттатын еді «сабақ беру туралы,сондай-ақ үйрету туралы да ойланыңыз)?1.2.Мен сабақ барысында сынып және жекелеген оқуышлар туралы келесі сабаққа дайндалуыма көмектесетін қандай деректерді білдім?1.2.

    Ұ- ұжымдық жұмысТ-топтық жұмысЖ-жұптық жұмысҚ-қалыптастырушы бағалауӨ-өздік жұмысОТ- оқушыны тәжірибесіМК- мұғалімнің көрсетуі



    50-ден астам пәндер бойынша материалдарды тегін жүктеп, сабақ барысында қолдануға болады

    Сертификатты жеке кабинеттегі жетістіктерім бөлімінен жүктеп алуға болады

    Материалды сайттан тегін жүктеу

    Материал ұнаса парақшаңызға сақтап қойыңыз!

    Өз пікіріңізді қалдыру үшін тіркелу қажет.

    Олимпиада бітуіне қалды: