Оңтүстік Қазақстан облысы
Қазығұрт ауданы
«Комсомол» жалпы орта мектебі.
Ашық сабақ
Тақырыбы: Қазақстандағы «әскери-өндірістік кешен». Қазақстанның қырып-жоятын қарудың полигондарына айналуы.
Тарих пән мұғалімі: Тағаева Гульшехра Сулейманқызы
Қысқа мерзімді жоспар
Мұғалімнің аты-жөні: Гульшехра Тағаева
Сыныбы: 11 «Б» сынып
Пәні: Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: § 46. Қазақстандағы «әскери-өндірістік кешен». Қазақстанның қырып-жоятын қарудың полигондарына айналуы.
Сабақтың мақсаты: Қазақстандағы Семей полигоны, оның зардабы, «Невада-Семей» қоғамдық қозғалысы, Семей полигонының жабылуы жайлы меңгерту, тақырыптың мәнін ашып, алған білімдерін дамыту.
Негізгі идеялар: Оқушыларға мәтіндегі негізгі ойды, идеяны ұғындыру. Сұрақ қою арқылы жан - жақты ойлауға, өзіндік жұмыс жасауға үйрету.
Күтілетін нәтиже: Тақырыптың құрылымын түсінеді. Оқушының сабаққа деген ынтасы артады. Топтық жұмыс жасау арқылы не себепті ядролық полигон Семей жерінде құрылғаны, Семей ядролық полигонының зардаптары, «Невада-Семей» экологиялық қозғалысының құрылғаны және оның мақсаты жайында терең білім алады.
|
Сабақ барысы |
Уақы- ты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
|
I.Кіріспе 1.Ұйымдастыру кезеңі 2. Үй тапсырмасын пысықтау |
2мин 7 мин |
а) Оқушыларды түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру. б) Түрлі конфеттер шашу арқылы үш топқа бөлу. в) Қызығушылықты ояту мақсатында жаңалықтарды сұрау «Өрмекші торы» ойыны арқылы үй тапсырмасын тексеру |
1.Сабаққа дайындалады Конфеттерді таңдау арқылы үш топқа бөлініп, рөлдерге бөлінеді. Топбасшы, баяндамашы, уақыт-сақшы, сыншы Жаңалықтар жайлы қысқаша мәліметтер айтады Сұраққа жауап берген оқушы өрмекші торына қосылады |
3 түрлі конфеттер Жіп |
|
II. Жаңа сабақтың тұсаукесері |
3 мин. |
1.Тақырыпты ашу мақсатында «Болжау» әдісін қолдана отырып тақырыпқа байланысты мәтін оқу. |
Семей полигоны туралы мәтінді тыңдап, бұрыннан таныс білімдерін жан-жақты еске түсіреді (Зертттеушілік әңгіме жүреді) |
Карточка |
|
III Негізгі бөлім 1.Жаңа сабақ 2.Сергіту сәті |
17 мин
3мин |
Мағынаны тану сатысында жаңа сабақтың мақсатын, жоспарын түсіндіріп, интербелсенді тақтадан видеоролик көрсету арқылы оқушыларға өз ойларын постерге түсіруге нұсқау беру 1-топқа «Семей полигоны» 2-топқа «Семей полигонының зардабы 3-топқа «Невада-Семей» қоғамдық қозғалысы «Балалық кезеңге саяхат» бейне фильмін көрсету |
Видеороликті көріп, мәтінді талдап болғаннан кейін ойларын постерге түсіреді. Тірек-сызба, кесте арқылы тапсырманы жүйелеп жеткізеді. Баяндамашылар қорғайды (Сыни ойлай отырып, топтық жұмыс жүреді) Өздерінің балалық кезеңі жайлы бейне фильм көріп, сергиді |
Карта Флипчарт Маркер Интербел- сенді тақта |
|
IV. Қорытынды 1.Сабақты қорытынды-лау
|
9 мин |
Жаңа тақырып бойынша тапсырмалар орындату 1. «Бір сызық» ойынын ойнату 2. Семантикалық карта толтырту |
Сұрақтарға «Ия» деп жауап берсе бір қадам алға шығады, «Жоқ» деп жауап берсе орнында қалады Семантикалық карта толтырады |
Карточ-калар Карта Интербелс. тақта |
|
2. Бағалау 3. Сабақ рефлексиясы 4.Үйге тапсырма беру |
2 мин 2мин |
Оқушыларға топты бағалауға нұсқау беру. «Инсерт» стратегиясы бойынша кері байланыс ұйымдастыру «Семей полигонында болған зардаптарды жою жолдары» тақырыбында эссе жазу |
Топтар өзін-өзі және бір-бірін бағдаршам арқылы бағалайды Кестеге білетінін, білгенін, білгісі келетінін жазады. Тақырыпқа эссе жазып келеді. |
Бағдаршам Инсерт кестесі Дәптер |







жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Семей полигоны" 11 сынып
Ашық сабақ "Семей полигоны" 11 сынып
Оңтүстік Қазақстан облысы
Қазығұрт ауданы
«Комсомол» жалпы орта мектебі.
Ашық сабақ
Тақырыбы: Қазақстандағы «әскери-өндірістік кешен». Қазақстанның қырып-жоятын қарудың полигондарына айналуы.
Тарих пән мұғалімі: Тағаева Гульшехра Сулейманқызы
Қысқа мерзімді жоспар
Мұғалімнің аты-жөні: Гульшехра Тағаева
Сыныбы: 11 «Б» сынып
Пәні: Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: § 46. Қазақстандағы «әскери-өндірістік кешен». Қазақстанның қырып-жоятын қарудың полигондарына айналуы.
Сабақтың мақсаты: Қазақстандағы Семей полигоны, оның зардабы, «Невада-Семей» қоғамдық қозғалысы, Семей полигонының жабылуы жайлы меңгерту, тақырыптың мәнін ашып, алған білімдерін дамыту.
Негізгі идеялар: Оқушыларға мәтіндегі негізгі ойды, идеяны ұғындыру. Сұрақ қою арқылы жан - жақты ойлауға, өзіндік жұмыс жасауға үйрету.
Күтілетін нәтиже: Тақырыптың құрылымын түсінеді. Оқушының сабаққа деген ынтасы артады. Топтық жұмыс жасау арқылы не себепті ядролық полигон Семей жерінде құрылғаны, Семей ядролық полигонының зардаптары, «Невада-Семей» экологиялық қозғалысының құрылғаны және оның мақсаты жайында терең білім алады.
|
Сабақ барысы |
Уақы- ты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
|
I.Кіріспе 1.Ұйымдастыру кезеңі 2. Үй тапсырмасын пысықтау |
2мин 7 мин |
а) Оқушыларды түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру. б) Түрлі конфеттер шашу арқылы үш топқа бөлу. в) Қызығушылықты ояту мақсатында жаңалықтарды сұрау «Өрмекші торы» ойыны арқылы үй тапсырмасын тексеру |
1.Сабаққа дайындалады Конфеттерді таңдау арқылы үш топқа бөлініп, рөлдерге бөлінеді. Топбасшы, баяндамашы, уақыт-сақшы, сыншы Жаңалықтар жайлы қысқаша мәліметтер айтады Сұраққа жауап берген оқушы өрмекші торына қосылады |
3 түрлі конфеттер Жіп |
|
II. Жаңа сабақтың тұсаукесері |
3 мин. |
1.Тақырыпты ашу мақсатында «Болжау» әдісін қолдана отырып тақырыпқа байланысты мәтін оқу. |
Семей полигоны туралы мәтінді тыңдап, бұрыннан таныс білімдерін жан-жақты еске түсіреді (Зертттеушілік әңгіме жүреді) |
Карточка |
|
III Негізгі бөлім 1.Жаңа сабақ 2.Сергіту сәті |
17 мин
3мин |
Мағынаны тану сатысында жаңа сабақтың мақсатын, жоспарын түсіндіріп, интербелсенді тақтадан видеоролик көрсету арқылы оқушыларға өз ойларын постерге түсіруге нұсқау беру 1-топқа «Семей полигоны» 2-топқа «Семей полигонының зардабы 3-топқа «Невада-Семей» қоғамдық қозғалысы «Балалық кезеңге саяхат» бейне фильмін көрсету |
Видеороликті көріп, мәтінді талдап болғаннан кейін ойларын постерге түсіреді. Тірек-сызба, кесте арқылы тапсырманы жүйелеп жеткізеді. Баяндамашылар қорғайды (Сыни ойлай отырып, топтық жұмыс жүреді) Өздерінің балалық кезеңі жайлы бейне фильм көріп, сергиді |
Карта Флипчарт Маркер Интербел- сенді тақта |
|
IV. Қорытынды 1.Сабақты қорытынды-лау
|
9 мин |
Жаңа тақырып бойынша тапсырмалар орындату 1. «Бір сызық» ойынын ойнату 2. Семантикалық карта толтырту |
Сұрақтарға «Ия» деп жауап берсе бір қадам алға шығады, «Жоқ» деп жауап берсе орнында қалады Семантикалық карта толтырады |
Карточ-калар Карта Интербелс. тақта |
|
2. Бағалау 3. Сабақ рефлексиясы 4.Үйге тапсырма беру |
2 мин 2мин |
Оқушыларға топты бағалауға нұсқау беру. «Инсерт» стратегиясы бойынша кері байланыс ұйымдастыру «Семей полигонында болған зардаптарды жою жолдары» тақырыбында эссе жазу |
Топтар өзін-өзі және бір-бірін бағдаршам арқылы бағалайды Кестеге білетінін, білгенін, білгісі келетінін жазады. Тақырыпқа эссе жазып келеді. |
Бағдаршам Инсерт кестесі Дәптер |







шағым қалдыра аласыз













