Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ Шеңбердің ұзындығы, Дөңгелектің ауданы. Шар. Сфера 6 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6.1 А Қатынастар және пропорциялар |
Мектеп: «№2 Теректі орта мектебі» КММ |
||||||||
Күні: 01.10.2019 |
Мұғалімнің есімі: Тоқтар Айжан |
||||||||
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспапағандар саны: |
|||||||
Сабақтың тақырыбы: Шеңбердің ұзындығы, Дөңгелектің ауданы. Шар. Сфера |
|||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.3.3.2 Шеңбердің ұзындығының, дөңгелектің ауданының формуласын қорытып шығару, 6.3.3.3 Шеңбер ұзындығы, дөңгелектің ауданы, шар, сфера бойынша есептер шығару |
||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: |
||||||||
Шеңбердің ұзындығы. Дөңгелектің ауданы. туралы түсініктер қалыптастыды, аудандарын табуда формуллаларды дұрыс пайдалануды үйренеді |
|||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||
Ауданды формула бойынша табуды жатқа біледі, оны қолданып есептер шығара алады |
|||||||||
Кейбір оқушылар: |
|||||||||
Сабаққа қызығушылығы артып, өз ойын жүйелі түрде жеткізеді. Оқушылар сыни тұрғыдан ойлауға дағдыланады -Оқушының сыни ойлауы қалыптасады |
|||||||||
Бағалау критерийі |
Есеп шығарудың тиімді жолдарын үйренеді,практикалық жұмыс орындайды, топпен жұмыс істейді. Есептердің шығарылу жолдарын бір – біріне түсіндіреді, өзгенің қатесін түзейді. Оқушылар жекелеме,жұппен,топпен жұмыс істей отырып идея бөліседі, өнім жасалады, талдайды,жинақтайды, қортындылайды, бағалайды. |
||||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Шеңбердің ұзындығының, дөңгелектің ауданының формуласы бойынша өз ойларын еркін жеткізеді, есеп шығару кезінде қолдана алады. |
||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|||||||||
|
|||||||||
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік біліктер: |
|||||||||
Талқылауға арналған тармақтар: |
|||||||||
Шеңбердің ұзындығының, дөңгелектің ауданының формуласын есеп шығару барысында қалай қолданасын? |
|||||||||
Сіз неліктен .................................. екенін айта аласыз ба? |
|||||||||
Сондықтан, себебі, яғни, |
|||||||||
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
|||||||||
Оқулықтағы деңгейлік тапсырмалар, сұрақтарға жауап жазу |
|||||||||
Құндылықтарға баулу |
«Мəңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының 2-құндылығыҚоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім құндылығын басшылыққа ала отырып Қазақстан Республикасының əр азаматының патриоттық борышы – Қазақстанныңхалықтарының достық пен келісім дəстүрін сақтап, ұлғайтып, ұрпақтан ұрпаққа беру.Қазақстандағы барлық ұлттың тілдерін дамыту үшін жағдай жасау,үштілділік қағидатын енгізу де маңызды. |
||||||||
Пән аралық байланыс |
Үштілділік (қазақ тілі, орыс тілі, ағылшын тілі) |
||||||||
Алдыңғы білім |
фигуралар |
||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||
Сабақтың басы 3мин
Белсенді оқыту (сұрақ қою және талқылау әдісі)
7 мин
|
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй жұмысы
Психологиялық тренинг : «Өрмекшінің торы» арқылы оқушылардың алдыңғы білімдерін тексеру (бір-біріне жабық сұрақтар қою арқылы оқушылардың зейінін сабаққа аудару) Қалыптастырушы бағалау: жіп орамдары арқылы. Топқа бөлу «Сиқырлы қобдиша әдісі» ( үлестірме қағаздарға салынған Нұр-Сұлтан қаласының көрікті жерлері бойынша оқушыларды төмендегідей 3 топқа бөлемін:
|
Оқулық Абілқасымова 7-сынып
|
|||||||
Сабақтың ортасы (13 мин)
3 мин
3мин
3 мин
|
ІІІ. «Өкілдер» әдісі. Оқулықпен жұмыс . 3 топқа тақырыптар беріледі, топ ішінде талқылап түсінгенін келесі топтарға өкілдерін жіберу арқылы бір-бірін үйретеді.
Шеңбер-барлық нүктелерi қайсыбiр О нүктесiнен бiрдей қашықтықта жататын тұйық қисық сызық екенiн бiлемiз (202–сурет). Кез келген шектеулi сызыктың ұзындығы бар, яғни шеңбердiң де ұзындығы бар. Шеңбердi ұзындығын табуды қарастырайық. Ол үшін мынадай тәжiрибе жүргiземiз. Мысалы, жиегi шеңбер болатын стаканды немесе кесенi алайық. Оның жиегiн жiппен орап (1.7 – сурет), жіптің қзындығын сызғышпен өлшейік. Жіптің ұзындығы шамамен стакан шеңберінің ұзындығына тең Сонан соң стакан диаметрін сызғышпен өлшейміз. Тәжірибелер нәтижесінде кез келген шеңбер үшін, шеңбер ұзындығының оның диаметріне қатынасы тұрақты санға тең екені анықталды. Бұл сан гректiң (пи) әрпiмен белгiленедi:
-дің нақты мәнi шектеусіз ондық бөлшек-иррационал сан, . Есептеулерде - дің жуық мәнi алынады. Шеңбердiң ұзындығын С әрпiмен, ал диаметрiн D әрпiмен белгiлесек:
Осыдан Бұл - шеңбер ұзындығының формуласы Шеңбердің ұзындығы саны мен шеңбер диаметрiнiң көбейтiндiсiне тең.
Демек, шеңбер ұзындығы оның диаметріне тура пропорционал. Егер диаметрдi радиус арқылы өрнектесек, . Онда шеңбер ұзындығының формуласы
түрiнде жазылады. - топ. Дөңгелектің ауданы. Математикалық зерттеулер мен есептеулер нәтижесiнде дөңгелектiң ауданы қабырғасы дөңгелектiң радиусындай квадраттың ауданынан есе артық екенi дәлелденген (1.8 – сурет) Егер дөңгелектiң радиусы R см болса, қабырғасы дөңгелектiң радиусына тең квадраттың ауданы R2 см2 болады. Демек, дөңгелектің ауданын мына формуламен есептейміз:
Мұндағы S – дөңгелектің ауданы, R – дөңгелектің радиусы. Дөңгелектің ауданы оның радиусының квадраты мен - дің көбейтіндісіне тең - топ. Шар. Жердiң дәл моделi болып табылатын глобус, ойын добы, жеңiл атлетикада лақтырылатын ядро және т.6. шар деп аталатын фигура жайында түсiнiк бередi. Шардың бетi сфера деп аталады. «Сфера» грек сөзi, ол қазақша «доп» дегендi бiлдiредi (204-сурет). Сфера нүктелерiнiң барлығы шар (сфера) центрі деп аталатын нүктеден бiрдей қашықтықта жатады.
Сфераның кез келген нүктесiн шардың центрiмен қосатын кесiнді шардың (сфераның) радиусы дәл аталады. Шардың центрi арқылы өтiп, сфераның екi нүктесiн қосатын кесiнді шардың (сфераның) диаметрі деп аталады. Шарды жазықтықпен қиғандағы кез келген қима дөңгелек болады (205-сурет). Ал сфераны жазықтықпен қиғандағы кез келген шеңбер болады. Жер - шар тәрiздес дене. Сондықтан оны Жер шары деп атайды. «Сәйкестендіру» әдісі Оқушылардың әрқайсысына сәйкестендіру парағы үлестіріледі. Мақсаты: Оқушылардың өткен тақырыбын еске түсіру, оқушылардың білімін айқындау
Қалыптастырушы бағалау: Лайк Ұжымдық жұмыс. Шығармашылық тапсырма. «Почта» әдісі Проблемалық тапсырма Қағаз, қайшы, жіп, шар арқылы бүгінгі тақырыпқа байланысты модель жасау. Пстерге түсіріп қорғайды. Қалыптастырушы бағалау: Комментарии
Сергіту сәті: Сергіту сәті: «Сәлемдеме жіберіңіз» оқушылар шеңбермен тұрып, бірнеше қабат қағазға оралған қарапайым есептер, әуен ойнаған кезде бір-біріне шеңбер бойымен береді, әуен тоқтағанда бір қабатын ашып, оның бөлімдері бірдей әлде әртүрлі жай бөлшек екенін және жауабын айтады, ол есепті алып тастап ішкі ораудағы есепті ары қарай жібереді, заттың орамасы біткенше жалғастырылады. |
Тапсырма парағы
Деңгейлік есептер
|
|||||||
Сабақтың соңы (5мин)
(2мин) |
IV.Бекіту кезеңі.
Дескриптор: − Шеңбер элементтерін біледі − Шеңбер ұзындығын таба алады − Шеңбер мен дөңгелектің айырмашылығын түсінеді − Дөңгелектің ауданын таба алады Қалыптастырушы бағалау : +,-, қызықты. V. Рефлексия пирамидасы Мен үйренген 4 мәлімет Мен үйренген 3 мәлімет Мен көбірек білгім келген екі мәлімет Есте сақтау керек бір маңызды мәлімет VІ.Үйге тапсырма Оқулықтағы деңгейлік тапсырмаларды орындап келу |
|
|||||||
Қосымша ақпарат |
|
||||||||
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
БағалауСіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||
|
|
|