ҚМЖ
|
Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны: Серпімділік күші.Гук заңы |
Мектеп: «Т.Рысқұлов атындағы №48 орта мектебі» КММ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Елен Ж |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.2.5 – Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңмақсаты |
Барлық білім алушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Серпімділік күшін біледі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Білім алушылардыңбасымбөлігі: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Гук заңының формуласын жазады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбірбілім алушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Гук заңының формуласын серпімділік күшіне есептер шығаруда қолдана алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Есептер шығаруда Гук заңын қолданады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тіректің реакция күші, қатаңдық коэффициенті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауға, өмір бойы білім алуға баулу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Деформация |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7-минут |
Психологиялық ахуалды қалыптастыру мақсатында «Өзіңізге телегенді , өзгеге де тілеңіз!» ойсергегін ұйымдастыру, оқушыларды тексеріп , түгелдеп , сабаққа жұмылдыру. Оқушыларға түрлі түсті қималар тарату арқылы 4-топқа бөлу. 1-топ. Серпімділік күші 2-топ. Гук заңы 3-топ. Қатаңдық коэффициенті 4-топ. Созылу шамасы «Тәртіппен орындаңыз» әдісі
Дескриптор: Білім алушы -серпімді деформация түрлерін ажыратады; Өзін-өзі бағалау Берілген үш шеңбердің біреуін бояу арқылы орындалады.
«Қазына іздеу жолында» әдісі Эксперимент көрсету арқылы жаңа тақырыпты ашу |
Топ аттары жазылған парақшалар, тапсырмалар парағы, өзін-өзі бағалау парағы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 26-минут
2-минут |
«Кластер» әдісі(постер қорғау) 1-топ.Серпімділік күшіне сипаттама 2-топ.Гук заңының тұжырымдамасы 3-топ.Гук заңын тәжірибеде дәлелдеу 4-топ.Қатаңдықтың дене материалына тәуелділігі Дескриптор: Білім алушы -Серпімділік күшіне сипаттама береді; -Гук заңын тұжырымдайды; -Гук заңын тәжірибеде дәлелдейді; -Қатаңдықтың дене материалына тәуелділігін түсіндіреді; «Ойлан, топтас, талқыла» әдісі Жаттығу 3.5 1.Резеңке таспаның қатаңдығы 7,2*104 Н/м. Егер таспаға 10кН күш әрекет ететін болса, онда ол қандай шамаға созылады? Берілгені: ХБЖ Формуласы Шешуі:
k=7,2*104 Н/м Fcepп=10кН 10*103Н 0,14м Т/к: Δх-? Жауабы:14см 2. Болат серіппе 245 Н күш әрекетінен 35мм-ге ұзарады. Серіппенің қатаңдығын анықтаңдар.
Б
Δх=35мм
0,035м Fcepп=245Н 3. Серіппе қатаңдығы 5*103 Н/м. Оның серпімділік қасиеті сақталатын шектік ұзаруы 16мм. Егер серіппеге 50Н, 100Н күш түсіретін болсақ, серіппенің серпімділік қасиеті сақтала ма?
Б
k=5*103 Н/м Δх =16мм 0,016м=0.08*103= 80H F1=50H 50H<80H (иә)
F
Т 4. Гук заңы орындалатын жіңішке спираль серіппе тірекке вертикаль бекітілген және 160Н күш әрекетінен 72мм-ге ұзарған. Серіппе қосымша 120 Н күш түсірілді. Серіппенің ұзаруын табыңдар.
Б Δх1 =72мм 0,072мFсерп= Fсерп1+ Fсерп2k=160H/0,072м=2222H/м
F Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ
Ұзақ мерзімді жоспардың
мазмұны: Серпімділік күші.Гук
заңы Мектеп: «Т.Рысқұлов
атындағы
№48 орта мектебі»
КММ
Күні: Мұғалімнің
есімі: Елен
Ж Сынып:
7 Қатысқандар
саны: Қатыспағандар
саны:
Осы сабақта қол
жеткізілетін
оқу
мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
7.2.2.5 – Гук заңының формуласы
бойынша серпімділік күшін
есептеу Сабақтыңмақсаты
Барлық білім
алушылар:
Серпімділік күшін
біледі
Білім
алушылардыңбасымбөлігі:
Гук заңының формуласын
жазады
Кейбірбілім
алушылар:
Гук заңының формуласын
серпімділік күшіне есептер шығаруда қолдана
алады
Бағалау
критерийі Есептер шығаруда Гук заңын
қолданады.
Тілдік
мақсаттар
Тіректің реакция күші,
қатаңдық коэффициенті
Құндылықтарға
баулу
Шығармашылық және сын
тұрғысынан ойлауға, өмір бойы білім алуға
баулу.
Пәнаралық
байланыс
Математика
Тақырып бойынша алдыңғы
білім
Деформация
Сабақ
барысы
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
Ресурстар Сабақтың
басы
7-минут Психологиялық ахуалды
қалыптастыру мақсатында «Өзіңізге телегенді , өзгеге де тілеңіз!»
ойсергегін ұйымдастыру, оқушыларды тексеріп , түгелдеп , сабаққа
жұмылдыру. Оқушыларға түрлі түсті қималар
тарату арқылы 4-топқа
бөлу. 1-топ. Серпімділік
күші 2-топ. Гук
заңы 3-топ. Қатаңдық
коэффициенті 4-топ. Созылу
шамасы «Тәртіппен орындаңыз»
әдісі Серпімді деформацияның
түрлері
Созылу Сығылу Ығысу Бұрау
Майысу
Дескриптор: Білім
алушы
-серпімді деформация түрлерін
ажыратады;
Өзін-өзі
бағалау
Берілген үш шеңбердің біреуін
бояу арқылы
орындалады.
Оңай Орындарлық Күрделі
«Қазына іздеу
жолында» әдісі
Эксперимент көрсету
арқылы жаңа тақырыпты ашу
Топ аттары жазылған
парақшалар, тапсырмалар парағы, өзін-өзі бағалау
парағы
Сабақтың
ортасы
26-минут
2-минут
«Кластер»
әдісі(постер
қорғау)
1-топ.Серпімділік күшіне
сипаттама
2-топ.Гук заңының
тұжырымдамасы
3-топ.Гук заңын тәжірибеде
дәлелдеу
4-топ.Қатаңдықтың дене
материалына
тәуелділігі
Дескриптор: Білім
алушы
-Серпімділік күшіне сипаттама
береді;
-Гук заңын
тұжырымдайды;
-Гук заңын тәжірибеде
дәлелдейді;
-Қатаңдықтың дене материалына
тәуелділігін
түсіндіреді;
«Ойлан, топтас, талқыла»
әдісі
Жаттығу
3.5
1.Резеңке таспаның қатаңдығы
7,2*104 Н/м. Егер таспаға 10кН күш
әрекет ететін болса, онда ол қандай шамаға
созылады?
Берілгені: ХБЖ Формуласы
Шешуі:
k=7,2*104 Н/м
Fcepп=10кН
10*103Н
0,14м
Т/к: Δх-? Жауабы:14см
2. Болат серіппе 245 Н күш
әрекетінен 35мм-ге ұзарады. Серіппенің қатаңдығын
анықтаңдар.
Б
Δх=35мм
0,035м
Fcepп=245Н
3. Серіппе қатаңдығы
5*103 Н/м. Оның серпімділік қасиеті
сақталатын шектік ұзаруы 16мм. Егер серіппеге 50Н, 100Н күш
түсіретін болсақ, серіппенің серпімділік қасиеті сақтала
ма?
Б
k=5*103 Н/м
Δх =16мм
0,016м=0.08*103= 80H
F1=50H 50H<80H (иә)
F
Т
4. Гук заңы орындалатын
жіңішке спираль серіппе тірекке вертикаль бекітілген және 160Н күш
әрекетінен 72мм-ге ұзарған. Серіппе қосымша 120 Н күш түсірілді.
Серіппенің ұзаруын
табыңдар.
Б
Δх1 =72мм
0,072мFсерп=
Fсерп1+
Fсерп2k=160H/0,072м=2222H/м
F | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||





=













