Материалдар / Ашық сабақ Синоном 2 класс

Ашық сабақ Синоном 2 класс

Материал туралы қысқаша түсінік
синоним, антоним, омоним (сөздік қолдану) сөздерді ажырату және мағынасын түсіну, сөйлеу барысында қолдану
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
13 Қазан 2021
364
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Сабақ: Қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы: Сөз және оның мағынасы. Синоним дегеніміз не?

Күні

Мектеп: №24 ЛМГ

Мұғалімнің аты-жөні: Есенқұлова Гүлнәзия Жұмағалиқызы

СЫНЫП: 2

Қатысқан оқушылар саны: 26

Қатыспағаноқушылар саны: 0

Оқу мақсаттары:

2.2.2.1 - синоним, антоним, омоним (сөздік қолдану) сөздерді ажырату және мағынасын түсіну, сөйлеу барысында қолдану

Сабақ мақсаты:


Барлық оқушылар: Синоним, антоним, омоним сөздерімен танысады, қандай мағына беретінін түсінеді.

Көптеген оқушылар: Синоноим, антоним, омоним сөздердің ерекшілігін анықтайды. Сөйлеу барысында қолданады.

Кейбір оқушылар: Мәтіннен синоним, антоним, омоним сөздерін тауып, мағынасын ашады.

Бағалау критерийі

Б1 Синоним сөздердің мағынасын түсінеді, дереккөздерді пайдаланып дәлелдейді.

Б2 Антоним, омоним сөздерді сөйлем ішінен табады.

Тілдік мақсат

Пәндік терминология:

Омоним, синоним, антоним

Ашық сұрақтар:

-Сөз дегеніміз не? Мысал келтіре аласың ба?

-Сөйлем дегеніміз не?

-Синоним деген қандай сөз?

-Антонимнің ережесі қандай?

-Синоним, антоним, омоним сөздерінің бір-бірінен айырмашылығы қандай деп ойлайсың?

Құндылықтар

Ынтымақтастық- «Ойлан, топтас, талқыла» тапсырмасында айқын көрінеді

Пәнаралық байланыс

Сауат ашу- ««Ойлан, топтас, талқыла» тапсырмасындағы кездескен суретті оқып, түсіндіру барысында

Дене шынықтыру- «Көңілді күн» сергіту сәтінде қозғалыстарында

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақтадан «Қоржыныңды толықтыр» мысал суреттерін көрсету.

Алдыңғы меңгерілген білім

Сөз бен сөйлемді мағынасына қарай сипаттай алады. Антоним, омоним сөздерінің бір-бірінен ерекшілігін ажырата алады

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы: 5-10мин

Зейінін шоғырландыру. (Оқушыларға үш тірлі түстен (Ақ, жасыл, сары) омоним, антоним, синоним сөздер жасырылғанг кеспе қағаздарды таратамын (биік-аласа, тамақ-ас, алма-жеміс) берілген сөйлемдерді оқып сол сөздер бойынша топқа бөлінеді.

Топқа бөлінеді:

1-топ. Синоним

2-топ. Антоним

3-топ. Омоним

Неліктен біз синоним, антоним, омоним топтарына бөліндік деп ойлайсыңдар? – Осы синоним, омоним, антоним терминдерінен қай сөз бізге таныс емес? Бүгін синоним термині туралы айтамыз.

Бүгінгі сабағымды «Бағдаршам» әдісімен бағалаймын.


Сабақтың ортасы

10-15 мин






















































Сабақтың ортасы

15-20мин




















































Сабақтың ортасы

20-25мин


МТ. ( СМ 1) Оқушылар интербелсенді тақатаға назар аударады. Бүгінгі біздің танысатын тақырыбымыз Синином , омоним және антоним. (мұғалім түсіндіреді)


Shape1


СМ 2 «Қоржыныңды толықтыр!» әдісімен

Синоноим, омоним, антоним сөздерді тап және ерекшілігін анықтап, мағынасын түсіндір.


Дескриптор:

  • Суреттен синоним сөздерді табады;

  • Суреттен антоним сөздердің мағынасын түсіндіреді;

  • Суреттен омоним сөздер анықтайды;

  • Синоноим, антоним, омоним сөздердің ерекшілігін анықтайды.


Кері байланыс: «Бес саусақ» әдісі



БК1, 2. Топтық жұмыс: «Ойлан, топтас, талқыла» әдісі

«Синоним» тобы: Кестеде берілген сөздердің синонимін және антонимін табыңдар



Берілген сөз

Синоним

Антоним

Жарлы



Жолдас



Қарт



Шағын



Бойшаң



Жалқау




«Антоним» тобы:

Берілген суреттен антоним, омоним сөздерді қатыстырып сөйлем құрастыр.


«Омоним» тобы: Суреттерден антоним, симоним, омоним сөздерді тауып сипаттайды.


Дескриптор:

  • Кестеде берілген сөздердің синонимін және антонимін табады.

  • Суреттен антоним, омоним сөздерді қатыстырып сөйлем құрастырады.

  • Суреттерден антоним, симоним, омоним сөздерді тауып сипаттайды

Кері байланыс: «Үш шапалақ»


Сергіту сәті: «Көңілді күн» бейнежазба көрсету




(Жж) «Нәтиже» әдісі арқылы саралау.


Барынша қолдауды қажет ететін оқушылар:

Жақша ішіндегі сөздердің тиістісін қойып, бос орындарға жаз.


Аслан - ............ боксшы

(мықты, күшті)

Айару - .......... қыз

( сұлу, әдемі)

.........қалаларды зерттейміз

(ескі, көне)


Орташа қолдауды қажет ететін оқушылар:

Берілген жұмбақтардың шешуін тауып, антоним сөздердің астын сызып, ерекшілігін түсіндір


А) Бір оған жасың да, кәрің де, Б) Түнде бар, күндіз жоқ

Ағытар сырының бәрін де. В) Күні-түні көз ілмей,

Тыңдасаң, көп нәрсе ұғасың, Үйіңде тұрады.

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ