|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
9.3А Үшбұрыштарды шешу |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Оразаева Ж.Ж. |
|
|
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Синустар теоремасы. |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.1.3.7 Синустар теоремасын білу және қолдану; |
|
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Синустар теоремасын біледі, қарапайым есептерді шығара алады. |
|
|
Оқушылардың басым бөлігі: теореманы мен формулаларды есептерді шығаруда қолданады. |
||
|
Кейбір оқушылар: үшбұрыштың биссектрисасының қасиетін қолданады, құрделі есептер шығарады. |
||
|
Бағалау критерийі |
1)Синустар теоремасын есеп шығаруда қолданады 2)Үшбұрыштың биссектрисасының қасиетін қолданады |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: • теоремалар мен формулаларды қолданып есептерді шығару жолын түсіндіреді. |
|
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: синустар теоремасы. |
||
|
Диалогқа, жазылымға қажетті тіркестер: ... қарсы жатқан бұрыштардың синустарына пропорционал. |
||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел»жалпыұлттық идеясының 3-құндылығы «Зайырлы қоғам және жоғары руханият» негізінде жауапкершілік,өмір бойы оқуға дайын болуға , денсаулық,достық және айналадағыларға қамқорлық көрсетуге баулу |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Физика, сызу. |
|
|
Алдыңғы оқу |
Косинустар теоремасы. |
|
|
Жоспар |
||
|
Сабақтың кезеңі |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
||
|
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
|
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, оқушыларды түгендеу) |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Психологиялық ахуал «Көршіме тілек» атты сергіту сәтін өткізу. Көршісінің есімінің бірінші әрпінен басталатын бірнеше тілектер айту. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Топқа бөлу: |
Қағаз қиындылары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй жұмысын тексеру:§15 №2, №4, №5 бет 96 (шолып өту) №2 Берілгені:
Табу керек: АВ-? Шешуі:
Синус теоремасын қолдана отырып пропорция құрамыз:
№4 Берілгені:
Табу
керек: Шешуі:
Жауабы:
№5 Берілгені:
Табу керек: a)АВ:ВС Шешуі:
ә)
Шешуі: ә)
Жауабы:
a) Ой қозғау. Өткен тақырып бойынша есеп шығару. (косинустар теоремасы арқылы үшбұрыштың түрін анықтауға болады:
Тапсырма 1 1.Үшбұрыш қабырғалары: a) 15 см, 13 см және 14 см ә) 30 см, 40 см және 50 см б) 7 см, 8 см және 12 см болса, осы үшбұрыштың түрін анықтаңыз. Жауабы: a) 15 см, 13 см және 14 см (сүйірбұрышты) ә) 30 см, 40 см және 50 см (тікбұрышты) б) 7 см, 8 см және 12 см (доғалбұрышты) Қалыптастырушы бағалау «Бас бармақ» әдісі арқылы
Сергіту сәті. «Көңілді күн» Cурет бойынша есеп. Тапсырма 2 Есеп: 1. Суреттегі берілгендер бойынша ? табыңыз.
Тапсырма 3. Есеп: 2. Суреттегі берілгендер бойынша ? табыңыз.
Қалыптастырушы бағалау «Қолпаштау» әдісі арқылы.
|
Оқулық, геометрия 9-сынып В.А.Смирнов Слайд 3 смайликтер Слайд 4 Слайд 5 Білім ленд Слайд 6 Интернет ресурстан Слайд 7 Үлестірме қағаздар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Практикалық сабақ. Теорема. Үшбұрыштың бұрышының биссектрисасының осы бұрышқа қарсы жатқан қабырғаны оған іргелес жатқан қабырғаны пропорционал бөліктерге бөледі.
Берілгені: AD=m, BD=n. Дәлелдеу
керек: Дәлелдеу:
(келтіру формуласы бойынша)
Қалыптастырушы бағалау «Бағдаршам» әдісі арқылы жүргізіледі. Оқулықпен жұмыс. «Бірге ойланайық» әдісі . 4-тапсырма. №9 Берілгені:
Табу керек: CD, DB. Шешуі: DB=x онда DC=2-x
Жауабы:
DB Қалыптастырушы бағалау «Смайликтер» әдісі арқылы
5-тапсырма. «Жекелеген» жұмыс: Үлестірме қағаздар 1.АВС
үшбұрышында А = 30°,
В = 45°
АС=4
2. А = 40° және B = 75°-қа тең болса, онда ВС қабырғасының ұзындығын тап. 3. Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: 9.3А Үшбұрыштарды шешу Күні: Мұғалімнің аты-жөні:
Оразаева
Ж.Ж. Қатысқандар: Қатыспағандар: Сабақтың тақырыбы Синустар
теоремасы. Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме) 9.1.3.7 Синустар теоремасын
білу және қолдану; Сабақ
мақсаттары Барлық
оқушылар: Синустар
теоремасын біледі, қарапайым есептерді
шығара алады. Оқушылардың басым
бөлігі: теореманы мен
формулаларды есептерді шығаруда қолданады. Кейбір
оқушылар: үшбұрыштың биссектрисасының
қасиетін қолданады, құрделі есептер
шығарады. Бағалау критерийі 1)Синустар теоремасын есеп шығаруда
қолданады 2)Үшбұрыштың биссектрисасының
қасиетін қолданады Тілдік мақсаттар Оқушылар орындай
алады: • теоремалар мен
формулаларды қолданып есептерді шығару жолын
түсіндіреді. Пәнге қатысты сөздік қор
мен терминдер: синустар
теоремасы. Диалогқа, жазылымға қажетті
тіркестер: ... қарсы жатқан бұрыштардың
синустарына пропорционал. Құндылықтарға баулу «Мәңгілік
ел»жалпыұлттық идеясының 3-құндылығы «Зайырлы қоғам және жоғары
руханият» негізінде жауапкершілік,өмір бойы оқуға дайын болуға ,
денсаулық,достық және айналадағыларға қамқорлық
көрсетуге баулу Пәнаралық байланыс Физика,
сызу. Алдыңғы оқу Косинустар
теоремасы. Жоспар Сабақтың
кезеңі Жоспар бойынша орындалуы
тиіс іс-әрекеттер Педагогтің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Жоспарланған уақыт Жоспарланған жаттығу
түрлері Ресурстар Сабақтың басы Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, оқушыларды
түгендеу) Психологиялық ахуал «Көршіме тілек»
атты сергіту сәтін өткізу. Көршісінің
есімінің бірінші әрпінен басталатын бірнеше тілектер
айту. Топқа бөлу: Қағаз қиындылары Үй жұмысын
тексеру:§15 №2, №4, №5 бет
96 (шолып
өту) №2 Берілгені: Табу керек:
АВ-? Шешуі:
Синус теоремасын қолдана
отырып пропорция құрамыз: №4 Берілгені: Табу
керек: Шешуі:
Жауабы:
№5 Берілгені: Табу
керек: a)АВ:ВС Шешуі: ә) Шешуі: ә)
Жауабы:
a) Ой
қозғау. Өткен тақырып бойынша есеп
шығару. (косинустар теоремасы арқылы
үшбұрыштың түрін анықтауға болады: Тапсырма
1 1.Үшбұрыш
қабырғалары: a) 15 см, 13 см және 14
см ә) 30 см, 40 см және 50
см б) 7 см, 8 см және 12 см
болса, осы үшбұрыштың түрін анықтаңыз. Жауабы: a) 15 см, 13 см және
14 см (сүйірбұрышты) ә) 30 см, 40 см және 50 см
(тікбұрышты) б) 7 см, 8 см және 12 см
(доғалбұрышты) Қалыптастырушы
бағалау «Бас
бармақ» әдісі
арқылы
Сергіту
сәті. «Көңілді
күн» Cурет бойынша
есеп. Тапсырма
2 Есеп: 1. Суреттегі берілгендер
бойынша ?
табыңыз. Тапсырма 3.
Есеп: 2. Суреттегі берілгендер
бойынша ?
табыңыз. Қалыптастырушы
бағалау «Қолпаштау» әдісі
арқылы. Оқулық,
геометрия 9-сынып В.А.Смирнов Слайд
3 смайликтер Слайд
4 Слайд
5 Білім
ленд Слайд
6 Интернет
ресурстан Слайд
7 Үлестірме қағаздар Сабақтың ортасы Практикалық сабақ. Теорема.
Үшбұрыштың бұрышының
биссектрисасының осы бұрышқа қарсы жатқан қабырғаны оған іргелес
жатқан қабырғаны пропорционал бөліктерге
бөледі. Берілгені: AD=m,
BD=n. Дәлелдеу
керек: Дәлелдеу: (келтіру формуласы
бойынша) Қалыптастырушы
бағалау «Бағдаршам» әдісі арқылы
жүргізіледі.
Оқулықпен жұмыс. «Бірге
ойланайық» әдісі . 4-тапсырма. №9 Берілгені: Табу
керек: CD, DB. Шешуі:
DB=x
онда
DC=2-x Жауабы:
DB Қалыптастырушы
бағалау «Смайликтер» әдісі
арқылы 5-тапсырма. «Жекелеген»
жұмыс: Үлестірме
қағаздар 1.АВС
үшбұрышында А = 30°,
В = 45°
АС=4
2.
А = 40°
және B = 75°-қа тең болса, онда ВС
қабырғасының ұзындығын тап. 3. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||





,
, 




















,
, 
(














